saçları kazıtmak bi işe yarar mı??

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve 2157 tarafından 8 Mart 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Lightnin

Lightnin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de bir süredir rahatsızlığımdan ötürü aktif olamıyordum. Mailime yazı gelince açtım baktım.

Esasında kellik geni olduğunu düşünmemin sebebi hem bize böyle öğretilmesi(tabi aradan zaman geçti) hem de google ın dahi alopecia yazdığımda birinci sırada alopecia gene çıkarmasıydı :)

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda bunun tam olarak olmadığı ortaya çıkmış olabilir. Açıkçası bir süredir science takip etmiyorum. Wikipedia linkinde yazanları baştan sona okumadım.

Dediğiniz faktörler elbette işin içinde. Fakat harici olarak bir de genetik faktör olduğu bize öğretilendi.

Sonuç olarak varacağımız şey, genetik olarak olmasa dahi buna sebep olduğu için istatistiksel olarak aile fertlerinde bu durum varsa sizde de olma durumunun diğerlerine oranla daha yüksek olduğu. Çünkü buna sebep bazı hastalıklar kalıtsal olarak geçebiliyor(type 1 diyabet bu kalıtsal olarak aktarılıyor muydu tam emin değilim, yanlışsam lütfen düzeltin - saç kırana sebep). Direkt olarak bir kellik geni olmasa da, buna sebep olan durumlar genetikle aktarılıyor olabilir. Ki böyle bir şeye araştırma konusu olacak kadar "denk gelen" bir durum varsa, ortada bir sebep vardır. Neticede aile fertleri ile birçok alışkanlık ve genetik benzer.

Bunları göz önünde bulundurun, saçlarınıza özen gösterin :)

Son düzenleme: 18 Mart 2013
  2. ARMER

ARMER Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    doktor
    Yer:
    istanbul
    dumbellllssaçları kazıtmak eğer terleyince saçlardan rahatsız oluyorsan konsantrasyonunun azalmasını önler başka bir işe yaramaz kanımca...

Sayfayı Paylaş