Sırta 20kg ağırlık alınarak yapılan şınavla ilgili

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ahmet616 tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ahmet616

ahmet616 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul, bayrampaşa
    Merhaba, 15 yaşında, 170 boyunda ve 57 kiloyum. Önümüzdeki ay eve 20kg eklemeli dumbell ve Z bar almayı düşünüyorum. Göğüs antrenmanı olarak sırtıma 20kg ağırlığı alıp (başlarda belki daha az) şınav çekmeyi düşünüyordum. Fakat arkadaşımla konuşurken, sırtıma aldığım 20kg ağırlığın omurgaya baskı uygulayarak boyumu etkileyebilceğini öğrendim. Doğru olduğundan emin değilim ama bana mantıklı geldi. Acaba böyle birşey mümkün mü?

Ayrıca hazır konu açmışken sormak istediğim birşey daha var. Olimpik Z bar'ın kendi ağırlığı kaç kg? İçi boş, hafif birşey almak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim...

2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Fikrimce 20 kglik plakanın bir zararı olmaz ne de olsa bayaa yer kaplar. Ayrıca omuriliğine dikey bir kuvvet uygulamadığından boyuna etkisi olmaz diye düşünüyorum. Bide bu yaşta böyle agırlıklara başlaman normal mi? Bu sitede okuduğum bir makelede ağırlık kaldırmanın kemik uçlarındaki büyüme plaklarını(kıkırdak dokudur) kemikleştirerek kemiğin uzamasını engellediğini okumuştum. Bence baştan düşün. 15 yaş için barfiks, dips, şınav vb. hareketler yeterlidir diye düşünüyorum.

3. ahmet616

ahmet616 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul, bayrampaşa
    20 kg tek plaka değil. 2 tane 5kg ve 4 tane 2,5 kg plakayı sırt çantasına falan doldurup şınav çekerim diye düşündüm. Ayrıca bu sitede 14 yaş ve üstü için olan programda dumbell preacher curl hareketi var. Yani her ağırlık çalışması boya etki etmiyor diye biliyorum.

4. hekimoglu

hekimoglu Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Sakatlanmaktan başka bi işe yaramaz, beline omurgana baskı yapar.

Boy konusuna yorumum yok hocalarımız belirtecektir.

5. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Boy uzaması durmaz etkide etmez. Boy uzamasının durması için haltercilik gibi sporlara çok erken yaşlarda başlanmış olması gerekilir. Ki her haltercide kısacık değildir genetik faktörlere görede vucud tepki verir. Örneğin iki kişi aynı yaşta aynı ağırlıklarla aynı antremanlarla halter sporuna başladılar. Birisi yıllar sonra 150de kalmış diğeri 185 olmuş olabilir. Bu tamamen kişiden kişiyede farklılık gösteren bişeydir. Ki bahsettiğimiz halter sporu.. Yukarıdan vucuda baskı oluşturan bir spor ve antremanları sık. Siz enseye indirme yapsanız bile bu boyunuzu etkilemez çünkü haftada bir kez yapmış olucaksınız bu sadece kaslarınızı etkiler.

6. ahmet616

ahmet616 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul, bayrampaşa
    Z bar'ın ağırlığı konusunda bilgi vercek olan yok mu? İnternette araştırdım ama bulamadım malesef:(

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    vidalı olanlar 5kg.dır..

ahmet616 bunu beğendi.
  8. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bence sırtına 20kg koyup sınav cekmende hıcbır sakınca yok akısıne daha ıyı olur ama bır sartla sırtına koydugun agırlık tek bır plaka olucak yada solede yapabılırsın agırlık yeleklerı var onlardanda kullanabılırsın

ahmet616 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş