Sınava Hazırlananlar Dikkat!

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve muscled_girl tarafından 10 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Üniversite sınavlarının yaklaşması ile birlikte artan sınav kaygısı, başarısızlıklara ve yıl kayıplarına sebep olabiliyor. Hem sınav öncesinde hem de sınav sırasında kaygılarınızı en aza indirebilmeniz için uzmanların önerilerine göz atın...
    Sınav korkusuna, kaygısına veya endişesine “Sınav anksiyetesi” adı veriliyor. Sınav anksiyetesi; yeterince hazırlıklı olmamak, çevresel baskılar, kendine güvensizlik, gelecek kaygısı gibi etkilerin bir araya gelerek oluşturduğu stres kaynaklı bir problem olarak adlandırılıyor. Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, stresli durumlara karşı gösterilen anksiyetenin normal bir reaksiyon olduğunu belirtiyor. Birçok insanın sınava hazırlanırken ve sınav sırasında anksiyete hissettğini söyleyen Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, "Belli bir düzeydeki anksiyete sınav için yararlıdır, kişiyi motive eder, zinde tutar. Ancak yüksek düzeydeki anksiyete, hem fiziksel ve psikolojik sağlığımız için, hem de performansımız için zararlıdır. Yüksek anksiyete; uyku bozukluğu, baş ağrısı, mide bulantıları, titreme, aşırı terleme, hızlı kalp çarpıntısı gibi fiziksel belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur ki, buda sınava hazırlanırken ve sınav sırasında performansın düşmesine sebep olur" diye konuşuyor.
    Sınav Anksiyetesinin Etkileri
    Sinirlilik
    · Sınavdaki soruları okumakta ve anlamakta zorluk çekmek
    · Düşüncelerini organize etmekte zorlanmak
    · Soruları cevaplarken hatırlamaya çalıştığınız anahtar kelimeleri hatırlayamamak
    · Soruları ya da ne yapacağınızı bilmenize rağmen iyi sınav çıkaramamak
    Zihinsel kilitlenme
    · Sınav sırasında beynin boşalmış gibi hissedilmesi
    · Sınav biter bitmez doğru cevapları hatırlamak

Sınav ÖNCESİNDE Oluşan Anksiyeteyi Azaltmanın Yolları:
    1. İyi ve kötü olduğunuz konuları belirleyip çalışma planını ona göre geliştirin.
    2. Derslere düzenli, iyi ve etkili bir şekilde çalışmak, stres anında bile bilgileri hatırlamanızda kolaylık sağlar.
    3. Dönem boyunca düzenli ders çalışarak öz güveninizi artırın ve bir gece öncesinde yoğun ders çalışmayın. Unutmayın bir gece öncesinde yoğun bir şekilde derse odaklanmak strese ve sınavdan korkmanıza sebep olur ve bu korku anksiyete yaratır.
    4. Derin ve yavaş nefes alarak gevşeyin böylelikle stres düzeyi düşecektir.
    5. Zaman planlama konusunda ne yapılması gerektiğini öğrenin ve tembellikten, ertelemekten ve hayal kurmaktan uzak durun.
    6. “Kesinlikle kazanmalıyım” düşüncesinden uzak durmaya çalışın ve sınavda başarısız olduğunuzda uygulayabileceğiniz ikinci bir plan yapın.
    7. Sınav sırasında yüksek düzeyde anksiyete hissettiğinizde ne yapacağınızı önceden belirleyin.
    8. Kendi kendinize negatif ve paniklendirecek (bu stresle ben hiç bir şey yapamam, bu yılım da/geleceğim mahvoldu gibi) sözlerden kaçının; olumlu düşünün (sınavda stresli olmak normal biraz sakin olursam öğrendiklerimi hatırlarım).
    9. Düşüncelerinizin mantıklı olmasına dikkat edin; sınavda başarısız olmak dünyanın sonu olmadığı gibi sizi de değersiz ve başarısız yapmaz.
    10. Anksiyetenizle nasıl başa çıkacağınız konusunda öğretmenlerinizle, danışmanlarınızla ya da psikologla konuşun ve çeşitli yöntemler öğrenin.
    11. Sınav öncesinde iyice dinlenin. Kafein ve sigara gibi uyarıcılardan uzak durun; bu tür uyarıcılar daha fazla strese sebep olur.
    12. Özellikle son hafta beslenmenize ve uykunuza dikkat edin.
    13. Sınavda size şans getireceğine inandığınız bir şeyinizi (kalem, takı gibi) belirleyin ve sınava götürmek üzere hazırlayın.
    14. Sınava olduğundan daha fazla anlam yüklemeyin. Unutmayın sınav sizin kişiliğinizin bir parçası değil hayatınızda kendinizi farklı şekillerde de ifade edebilirsiniz.
    15. Eğer mümkünse sınava gireceğiniz mekana önceden gidin (sınav günü adres aramayın) ve sınav sıranıza oturup derin nefesler alarak rahatlamaya çalışın (insanlar tanıdık mekanlarda daha az stres hissederler)
    16. Eğer mümkünse sınavdan yarım saat önce soru çözmeye çalışın bu sizi sınava hazırlayacaktır.

*** “Annem-babam ne der, çevre ne der, başaramazsam bu benim sonum olur” gibi düşünceler sınav anksiyetesinin yükselmesine sebep olur. Bu yüzden, anne ve babalar yargılayıcı, eleştirici ve mükemmeliyetçi olmaktansa çocuklarına destek olup, çocuklarının bu güne kadar vermiş oldukları emekten dolayı memnuniyetlerini bildirmelidirler.
    Sınav SIRASINDA Oluşan Anksiyeteyi Azaltmanın Yolları:
    1. Hızlı bir şekilde bütün soruları gözden geçirip, sizin için kolay olanları belirleyin.
    2. Kendinize güveni artırmak için kolay olan ve bildiğiniz sorulardan başlayın. Güven anksiyetenin azalmasında çok etkilidir.
    3. Korkularınızı ve geleceği düşünmeyin; sadece o an ne yapmanız gerektiğine odaklanın.
    4. Çok soru çözmeye değil, yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın.
    5. Kaç tane soru cevapladığınızı sınav sırasında saymayın; eğer beklentinizin altında çıkarsa bu sizin paniklemenize sebep olabilir.
    6. Gerginliği hissettiğiniz anda bunun normal olduğunu düşünün ve rahatlayarak kontrolü elinizde tutun (anksiyetenin anksiyetesini yaşamayın ya da paniklediğiniz için paniklemeyin).
    7. Bilemediğiniz sorular olduğunda o an her şeyin sonunun gelmiş olduğunu düşünmeyin.
    8. Panik yaptığınızda ellerinizin ne kadar titrediğine ya da kalbinizin ne kadar hızlı çarptığına odaklanmaktansa dikkatinizi kısa süreliğine bir yerde toplayın.
    10. Sonuç kötü olsa bile bunun hayatta karşınıza çıkacak en kötü şey olduğunu düşünmeyin.

Kullanabileceğiniz Rahatlama Teknikleri
    - Sınavı gözünüzde canlandırın. “Gözde canlandırma” zihinsel olarak sınav deneyimini yaşamaktır. Gözlerinizi kapatıp kendinizi sınav odasında hayal edin. Kendinizi sınav sorularını gözden geçirirken görmeye çalışın
    - Soruların cevaplarını kafanızda cevaplandırmaya çalışın (eğer bilmediğiniz endişe duyduğunuz konulara rastlarsanız o konuları tekrar gözden geçirin)
    - Stres hissettiğiniz her anda durup “3 aşamalı nefes tekniği”ni uygulayın.

3 Aşamalı Nefes Tekniği:
    Rahat bir şekilde oturun, dik durun, ayaklarınızı yere basın ve gözlerinizi kapatın.
    Vücudunuza odaklanın ve stresin kasılmanın nerede olduğunu belirleyin.
    Derin ve yavaş bir nefes alın (göğse değil karın bölgesine) ve yavaşça verin. Nefesinizi verirken bütün stresin vücudunuzdan çıktığını gözünüzde canlandırın.
    Bu basamakları 3 kez tekrarlayın.

''www.ailem.com''

2. Juramento

Juramento Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    model
    Yer:
    İstanbul
    okumadım gerek yok.4 kez gırıcem cunkı= ) ben ztn prof oldum bu konuda ehhehe

3. coldice

coldice Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir
    juramento bu sene kazanırsın inş. :)
    bende bu sene ilk kez gircem.yaş 18. inş.kazanırım. :( benim en büyük avantajım bu tür sınavlarda hiç heyecanlanmam.sınavıma girerim ve çıkarım :)

4. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Hakeden herkes kazanır inşallah..
    Benim sormak istediğim bişi war ben polis meslek yüksek okuluna girmeyi düşünüormda giriş şartlarında ''18 yaşını tamamlamış''dio ama liseyi bitirenlerin normalde yaşı 17..Giriş yapamıo mu yani liseden direk?

5. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    18 yaş sınırı var. bayanlarda 165 cm boy isteniyor. Össde 1.yada 2. bölümden 195 ham puan çıkarmak. Gözlerde herhangi bir bozukluk olmaması. Bunlar aklıma gelen şartlar ama sınav çok zormuş haberin ola. şimdiden polis meslek yüksek okuluna hazırlık kitaplarından edin kendine.

6. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Veyron,anladımda bu 18 yaş sınırı nasıl olucak liseyi bitirenler giremicek mi yani ilk sene,saçma deil mi:confused:

7. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Herkese ÖSS de başarılar diliyorum.4.kez girip kazanmış birisi olarak ne meret bi sınav olduğunu biliyorum.1 yıllık hayatınızı sınav için programlamanız şart,buna body de dahil,sınava ciddi hazırlanacak arkadaşlar öss sınavına kadar body e ara vermeliler bence,sınavdan sonra free siniz nasıl olsa :D

8. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Muscled_girl

Polis Meslek Yuksek Okullarinda 18 yasini tamamlamis olmak zorundasin.

Oncesinde internetten basvuru yapmak gerekiyor.Oss den herhangi bir bolumden en az 200 ham puan almak zorundasin.Oss bittikten sonra 200 puani aldiktan sonra gerekli evraklari tamamlayip mulakata gidiyorsun.Mulakatta genelde Ataturk ilke ve inkilaplari genel tarih vs.. sorular soruluyor.Aslinda mulakatlarin genel amaci Duzgun konusma,heyecanini kontrol etme vs.. sartlari araniyor.

Polis meslek yuksek okulunda derslere amir komser veya cesitli illerden polis mudurleri girer.Yine emir komuta oradada vardir.

2 yil okudu bitirdikten sonra tayinin cikar ve goreve baslarsin.

Kendine guveniryorsan benim tavsiyem Polis akademisidir.240 ham puan isteniyor ama cok daha iyi.

PMYO larinda da spor salonlari var.Oradada spor yapabiliyorsun.
    Bayan polislere biraz daha az calisma suresi.Normalde bir polis 12 saat calisir(ek gorev haric) ama bayan polislere daha az mesai saati verilir.

Bu yil mezunlarinin hepsi Cevik Kuvvette calisacak.Seneye ne olur bilemem.

9. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Saol berkovi..Spor akademisi mülakatlarına girerim bu sene kazanamazsam otururm ewde artık seneye:)

10. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Polis akademisi Ankarada.Akademiden mezun olursan komiser yardimcisi olarak goreve baslarsin.Daha sonra komiser,baskomser,amir,4.sinif emniyet muduru vs.. yukselirsin.
    Basarilar..

11. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Teşekkürler tekrar alakan için..Hakeden herkes kazansın:)

12. ducker

ducker Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    muscled bence boşver polis akademisini harp okulu 3 yıldır bayan öğrenci alıyo benim tavsiyem hayatına orda bi yön çizersen sırtın asla yere gelmez..
    bu arada bende bu sene öss ye giricem zafer abim body e ara ver demişsin de
    kafayı nerde dağıtabiliriz ki başka toplam idman 1.5 saat sürerse pek bi problem çıkmaz gibi bende kamu yönetimi istiyorum artık hayırlısı neyse o olsun diyelim..

13. sadbuttrue

sadbuttrue Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    Polis Akademisindense bende askeriyeye yönelmeyi istedim hep..denizci olmak hayallerimdeydi,havacıda öle..ama ikiside olmazdı zaten (denizi pek bilmiyorum ama havada göz bozukluğu falan olmamalı) ..kara harp okulunu da babam benden çok istedi resmen:) asker olmak bi bayan için çok güzel ama kendi oturduğum şehirde yatılı okumayı göze alamadım..nitekim gitmedimde..

öss hakkındada..gerçekten çok yararlı bilgiler verilir her sene ama o günün heyecanıyla hiçbirini uygulayamamıştım ben,zaten sınavı bile zor yetiştirdim..bu sene girenler için geçen seneye gçre daha zor olduğu söleniyor..kolay diyenlerde var aslında,ben daha bakmadım sorulara..ama geçen seneye kıyasla yerleşme çok daha zor orası kesin bence..umarım bu sene giren herkesin sınavı iyi geçmiştir,tercihler de yapıldı,işallah herkes gönlüne göre bir sonuç alır..
    bir de sınavın 4 aşamaya çıkma durumu varmış..fikir aşamasında ama öle olması bile korkunç..yeni sistemle daha 2 sınav yapıldı yani..bu eğiştim sistemi böle nolcak bilinmez,olan hep öğrencilere oluyor malesef kafa_

14. tamanya

tamanya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben geçen sene ilk senemde kazandım üniversiteyi ve bu sene sorulara bakınca 1.bölüm zorluk seviyesi olarak aynıydı 2.bölüm her ne kadar öğrenciyi zorlasada bu sene biraz daha kolaylaşmış bu sebeple geçen seneki puanlar yükselicek gibi yorumlar var ki yükselmeside normal herkese hayırlısı olsun şimdiden bekleyen arkadaşlarımız için

Sayfayı Paylaş