Sıkıntılarım...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Leopard tarafından 28 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Leopard

Leopard Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selam,

24 yaşındayım, bir ton sıkıntım var. 3 yıl önce foruma kayıt olup dik duramıyorum diye konu açmıştım tavsiyeler iyiydi ama okul askerlik derken hep ihmal ettim ve artık sorunlar birike birike tehlike arz eder duruma geldi. Şuan 3 yıl önceki yazdıklarımı ve gelen yanıtları okuyunca hüzünleniyorum vaktimi boşa harcadığım için.

3 yıl önce 21 yaşındayken sanki çok geçmiş gibi geliyordu ama değilmiş. Bugün bir arkadaşla konuşurken bu saatten sonra spor sana pek yaramaz tarzı konuştu. Dediği "bu saatten sonra basket vb. oynasan bile olmaz pek gelişmez vücudun."

Bu laftan sonra iyice kahroldum. İlkokul ve lisenin ilk yılında basket futbol ile ilgilenirdim. Boyum 1.81 falan ama çok dik durmadığım için normalde 1.75 gibi gözüküyor. Buna ayrıca etken yüzümün toplu olması ve omuzlarımın dar olmasıda negatif etki yapıyor...

Bilgisayar mühendisiyim saatlerce bilgisayar başında çalışmak zorundayım, 1 yıldır çalışmama rağmen boyun ve sırtta ağrılar başlayınca tekrar konu açmak farz oldu.

Tavsiye istediğim şeyler:
    1)24 yaşında hangi spora başlarsam vücüdum dinçleşir, postür bozukluğum gider ve kaslarım artar? (Yoksa hiç 18-20 yaşındandan beri basketbol gibi sporlarla uğraşan biriyle yarışamam mı? Soru biraz saçma gibi ama umarım anlatabilmişimdir.)

2)Hep bilgisayar başındayım bilgisayar mühendisi olduğum için bir öneriniz var mı?

Özetle: Gögüs, omuz ve sırt kaslarım yok gibi bu saatten sonra (24 yaş) gelişmez mi gelişse de bırakınca hemen kaslar söner/erir mi? Daha gençken mi başlanmalıydı?

Not:Yazım tarzımdan yaşım 24 değilde 40 gibi algılanabilir ama insanın kası olmayınca özgüveni 0 oluyor ve daha yaşlı hissediyor.

Şimdiden yardımın için teşekkür ederim.

2. K''

K'' Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    3
    Forumda postür bozukluğu diye arat bunlari da yapabilmek için vg tabiki.

3. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    burda iki durum önemli, spor geçmişi ve genetik. bazı insanların genetiği iyi olabiliyor ama sizin genetik de iyi değil. geçmiş de yok.
    geç kalmadan başlaman lazım ben de bilgisayar mühendisiyim.
    geçmişin sporsuz olması büyük dezavantaj, insanlar vücut geliştirme ile 5 adım atarken siz 1 adım atacaksınız, sizin beslenmeye çok çok dikkat etmen gerek.
    ama spor şart ve en uygunu da vücut geliştirme. öyle yürüyüş yüzme vs olmaz yüzme hem sürekli olacak bir spor değil hem bir süre sonra insanı sıkar ve bırakırsın.
    ve vücuda eskisi postur düzeltme açısından en iyisidir vücut geliştirme. iyi bir salona yazılıp temel vücut ağırlıkları ile ve temel hareketleri içeren bir antrenman sistemine
    başlaman şart. programında bunlar şart olmalı barfiks, dips, deaflift, squat, bar row, bench press. gittiğin yerde bunları göstermezlerse kendin araştır özellikle youtube.
    bilgisayar mühendisi olduğuna göre sürekli google vs kod parçası forum vs araştırıyorsundur biraz da bunları araştır geleceğin için.

Leopard ve sthammer bunu beğendi.
  4. berkerol

berkerol Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kadıköy
    24 yaşından sonra gelişmez diye bir durum var mı arkadaşlar?
    Ben 23 yaşıma giriyorum.
    Bende de dik durma sorunu var ve bende bilgisayar mühendisiyim. ilk defa duydum boşa çalışırsın düzelmez diyeni.
    Bence aldırış yapma ve spor yapmaya başla.
    Dik durmak için ise hep aklının bir köşesinde olsun bu durum ve her aklına geldiğinde dik yürü.

Leopard bunu beğendi.
  5. sthammer

sthammer Guest

Bu amca 56 yasinda baslamis ve 64 yasindaki hali..

Duzenli beslenme ve antrenmani istikrarli sekilde uzun sure surdurdugunuzde en kotu genetikte olsa gelisim gosterir, tabi daha erken baslansaydi temeller daha saglam olurdu ancak su an bulundugunuz durumdan kat ve kat iyi olacaginiz kesin..

Son düzenleyen: Moderatör: 28 Ocak 2014
    Leopard ve berkerol bunu beğendi.
  6. berkerol

berkerol Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kadıköy
    dik durmak için özel hareketler var mı

7. sthammer

sthammer Guest

Benim favorim bu

Leopard ve berkerol bunu beğendi.
  8. Leopard

Leopard Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Artık kafama koydum vücut geliştirmeye başlayacağım. 3 yılımı boşa harcadığımı görünce kahroldum....Aslında spor geçmişim hiç yok değil yürüyüş koşuda iyiyim ama omuz sırt gögüs kasları sıfıra yakın. Yüzde büyük olunca çok kötü görünüyor.

--- Mesaj birleştirildi, 28 Ocak 2014 ---
    Deathlifter sana sormak istediğim birşey var. Başkaları 5 adım ilerken ben 1 adım ilerlesem de ben daha çok çalışıp genetiği ve spor geçmişi olanlar ayarına gelebilir miyim? Birde örneğin 3 yıl aralıksız vg yaptım sonra hastalık yaşadım 6 ay yapamadım bende de o süre zarfında kas hafızası oluşur mu yoksa lastik gibi eskisine mi döner?
    Cevabın için şimdiden teşekkürler.

Son olarak 24 yaşında kendimi 50 yaşında eleğini asmış gibi hissettim ya neyse. :(

Son düzenleme: 28 Ocak 2014
    berkerol bunu beğendi.
  9. berkerol

berkerol Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kadıköy
    bence bu çalışmana bağlı. tozlara yüklenip çalışırsanız eskiye dönme riski daha yüksek olur.
    tozları fazla almamaya çalış derim.
    eğer yanlışsam düzeltin arkadaşlar.

10. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    sen 3 yıl aralıksız çalış hastalığı düşünme. dünyanın bir türlü hali var 10 sene çalışırsın yolda yürürken araba çarpar spor hayatın biter. neyin ne olacağı bilinmez.
    kas hafızası elbet oluşur. yaşın çok geç değil ama ilerlemen gereken çok yol var. bu arada beslenme de çok önemli.

11. mmayg

mmayg Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    masabaşı iş
    merhaba , başlamak bitirmenin yarısıdır. öncelikle karamsarlığınızı bir kenara atın, bu forumda bile günün 12-13 saatini masabaşında geçirmek zorunda olan yüzlerce insan var. üsengeçliği bırakıp günde yarım saat bile tempolu yürüyşe ayırsanız farkı hemen hissedeceksiniz. hiç vaktiniz yoksa günde sadece 20 dakikalık metabolik antremanlarla bile dünyalar kadar fark yaratırsınız.yarım saatiniz bile mi yok. internette binlerce antreman çeşidi var.örneğin bel ,boyun ağrıları için pilatese başlayabilirsiniz. 3 güne bir yarım saat, bir sürü cd, video vb yayın mevcut ,yeterki zaman ayırın.
    öncelikle durumunuz kabullenin, dik duramamnız maalesef güven eksikliğinden. ayrıca bu dünyada hiçkimse kusursuz değil. hepimizde az çok posture bozukluğu var. sızlanmayı bırakıp actiona geçin. yaşınız 24 müş , daha yolun başı çok genç bir yaş. biz 40 lı yaşlara geldik, biz ne yapalım?

12. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    24 yaşında başlamak için çok geç diyen adamın söylediği herhangi bir şeyi ciddiye alma.
    30 yaşında, 40 yaşında bile başlasan gene güçlenirsin, fit bir görünüme kavuşursun, hacimlenirsin, kasların güçleneceği için postürün düzelir, kan dolaşımın rahatlar, bağışıklı sistemin kuvvetlenir, kadınlar seni daha çok sever, hayatın daha güzel olur. Bu karamsarlığın bile düzelir.
    Bu şu demek değil, elbette 17-18 yaşındaki bir gencin hızıyla gelişemezsin ancak bu yaşlar henüz gelişme olmayacak kadar testosteronun azaldığı yaşlar değil, andropoza daha çok var, enseyi karartmanın anlamı yok. Bunun uzun bir süreç olduğunu kafana yazarak, 3-5 ay sonra değil, 3-5 yıl sonra nasıl gözükeceğini düşünerek işe başla. Hayat tarzın haline getir, devamlılık sağla, nasıl geliştiğini göreceksin. Ağır çalış, çok ye, çok uyu.

Sayfayı Paylaş