Süt içerken iciniz rahat ediyor mu?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve RmznTR tarafından 9 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    heldic hocam çok iyi yazmış fakat aldığı kaynağı buldum ve tamamını okudum burada kalsiyum ve protein kaynağı olarak sütü tercih etmeyin ama edersenizde mera hayvanlarını tercih edin diyor.Günlük süt benim tercihim çünkü malum büyük şehirlerde yaşıyoruz

http://www.saanen.org/pastorize.html

kaynak burada lütfen bir şey yazıyorsanız kaynağını gösterin sadece sizin tezini haklı çıkaracak bölümünü sunmayın.

bunun yanında fosfor hakkında da birşeyler söylemek isterim.

anne sütünün içinde litrede 130 mg. inek sütünde ise, litrede 930 mg. kadar fosfor vardır. her ne kadar anne sütündeki fosfor miktarı az ise de kana karışma oranı, inek sütüne nisbetle, daha fazla olduğu için bu eksiği kapatabilir.

bu anne sütünden inek sütünün pek bi farkı olmadığını söylüyor(fosfor açısından)

günlük fosfor ihtiyacı daima kalsium ihtiyacı ile paraleldir.

http://www.zayiflamahapi.co/saglikli-bir-beden-icin-fosfor.google

Kalsiyum vücut sağlıklı kemikler için ihtiyaç duyduğu tek mineral değildir. Fosfor sağlıklı kemikler ve dişlerin gelişiminde önemli bir rol oynar. KAlsiyum Fosfat tuzları kemiklerin sertleşmesine yardımcı olan fosforun bileşenlerindendir.

Osteoporozu engeller: Fosfor kemik oluşumuna yardım eder. Kalsiyum gibi fosforda güçlü kemikleri oluşturur ve osteoporozu önler. Ek olarak diş minesinin daha güçlü inşa edilmesini sağlar. Fosforun en önemli özelliklerinden biri de diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlar

Fosfor ihtiyacımız:
    Birey
    -----Yaş -------Fosfor ihtiyacı(mg)

Bebekler-0-6 aylık-100
    Bebekler-7-12 aylık-275
    Çocuklar-1-3 yaş-460
    Çocuklar-4-8 yaş-500
    Çocuklar-9-13 yaş-1,250
    Ergenler-14-18 yaş-1,250
    +19 Yetişkinler-700
    Gebeler 18 yaş ve altı-1,250
    Gebeler 19 yaş ve üstü-700
    Emzikli anneler 18 yaş ve altı-1,250
    Emzikli anneler 19 yaş ve üstü-700

Kalsiyum ihtiyacımız:
    0-6 ay bebek 360 mg
    6 ay – 1 yaş
    540 mg
    1 – 10 yaş
    800 mg
    11 – 18 yaş
    1000 mg
    Erişkin kadın – erkek 800 mg
    Hamile kadın
    1200 mg
    Emziren kadın
    1200 mg
    Menapozdaki kadın (östrojen almayan)
    1200 mg

http://www.sagliksiz.net/fosfor.html
    http://www.sagliksiz.net/gunluk-kalsiyum-ihtiyaci.html

Kalsiyum emilimini arttıran faktörler:
    • Büyüme, hamilelik, emzirme gibi doğal ihtiyaç artışı
    • Vitamin D
    • Sütteki laktoz
    • Hidroklorik asit, sitrik asit, askorbik asid (vitamin C)
    • Egzersiz
    • Fosfor dengesi
    Kalsiyum emilimini azaltan faktörler:

• D vitamini eksikliği
    • Mide barsak sistemi hastalıkları
    • Düşük mide asidi
    • Stres
    • Hareketsizlik
    • Çok yüksek oranda protein ve yağ alımı
    • Ispanak, pazı, pancar, kakao gibi ogzalik asitli yiyecekler.
    • Yüksek fosfor alımı.

Zaten burda benim anlatmak istediklerimi birer kez okuyarak anlarsınız ve kaynak gösterdiğim sitelerde uzun süre dolandım süt satmak amacıyla yapılmış bir araştırma göremedim fakaat süt satmak için bi site bile bulsam fosfor satmadığı sürece fosfor hakkında yalan yanlış bir araştırma yayınlamaz çünkü ihtiyacı yoktur kimse bizim akdar araştırma yapmayacağı için.

Sonuca gelirsek anlatmak istediğim:
    *günlük süt ve mera sütü tercih edilmeli UHT sütler yerine
    *süt tek kalsiyum kaynağı olarak görülmemeli
    *günlük kalsiyum eksiğniiz varsa ve fosforuda çok almadıysanız bolca içiniz
    *sütü sevmiyorsanız sadece yararlı diye içmeyin keçi sütü için yararı olsun istiyorsanız ama sütü seviyorsanız 2 bardağa kadar tüketilebilir UHT olmamak kaydıyla UHT tamamen sağlıksızdır.
    *süt kemik erimesi yapmaz ama önleme olasılığı diğer kaynaklara göre biraz düşük kalır

öyle sürekli bahsedildiği gibi mucizevi bir protein ve kalsiyum kaynağı değil çok içerseniz bunları sağlarsınız ama o zamanda gün boyuki fosfor ihtiyacınızı göze almanız gerekir tavsyem seviyorsanız günlük 2 bardak için gece yatmadan önce için. yararı EMİN OLUN olacaktır.

Son düzenleme: 19 Mayıs 2012
    metin1995 bunu beğendi.
  2. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    hehe yasindan dolayi heycanlisin

Kaynak beslenmebulteni.com o site degil

Inek sutu yavrusu icindir nasil insan yavrusu icin sut veriyorsa

O yazdigin dandik siteler kaynak olarak kabul edilemez

Inek sutu kemik erimesi yapar ve tamamen sagliksizdir.

fermante edilirse yogurt peynir v.s gibi icilebilir

inek sutu icen cocuklarin disleri cabuk curumekte kemikleri daha zayif

Zararli oldugunu bile bile damak tadindan dolayi tuketebilirsiniz

Afiyet olsun son mesajim bu konuda

Kara Kalem bunu beğendi.
  3. Al Neri

Al Neri Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    28
    Sayın heldic

İnek sütü inekler içindir,eşek sütü eşekler içindir diyorsunuz ama aynı hayvanların etlerini yiyebiliyorsunuz, yoğurdunu, peynirini tüketebiliyorsunuz.Burada bir tezatlık var.Yok efendim koyun eti aslanlar için sırtlanlar için kısacası vahşi hayvanlar için ''yemeyin'' demekle aynı şeyi savunuyorsunuz bana göre.

Günlük sütler tüketilebilir.Biraz pahalı oluyor ancak en azından içiniz rahat oluyor.

AkrepHan bunu beğendi.
  4. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

her canlı digerini yiyor bundan yana sıkıntı yok

fakat esek inek sütümü icsin diye süt üretmiyor kendi yavrusuna lazım olan sekilde mineral vitamin yag asitleri var icinde

inegin sütü inek icin gerekli maddelere sahip

insanın ki insan icin

fosfor magnezyum dengesi olmadıgı icin inek sütü insanda kemik erimesi yapıyor

5. HUMOR

HUMOR Üye

Beğenileri:
    251
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    EDIRNE
    süt içilicekse bu aslan sütü olmalıdır hyper_

mJw, AkrepHan ve heldic bunu beğendi.
  6. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kesin kez :)

7. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0

yaşımdan olan heyecanımı maruz görün ama tartışmamızla yaşımın hiçbir alakası yok

verdiğim kaynaklarda gayet açık ve bilimsel konuşulmuş kaynak olarak görmüyorsanız sizle hiçbir konuda tartışılımaz çünkü siz ancak sizin dediklerinizi destekleyen kaynaklara inanırsınız ben ise her kaynağı kontrol ederim yaşımdan ve forumdaki yeniliğimden dolayı verdiğim kaynaklara ve yazılarıma itimat çok az ama olsun ben internette ve ansiklopedilerden saatlerce bu konularda araştırmalar yapıyorum tartıştığım her konuyla saatlerce uğraşıyorum.siz tartışmada sürekli aynı kaynaklardan aynı şeyleri dikte ediyorsunuz sizin kaynaklarınız çokmu sağlam bi bültnden okuduğunuz 5 satırı tüm süt konularına yazdınız nerdeyse ama burda tartışmamız o değil başka bir konuda aynı fikirde olup aynı görüşü savunabiliriz bu tartışmamız sadeec konu içerisinde bi tartışmadır. Ve benim verdiğim her kaynağa saçma deme gibi bi şansınız yok eğer varsa dediğim gibi siz kendi inandığınız şeyi destekleyen kaynakları okuyun.

Aslan sütü konusunda evet en yararlısı :D :D

hasanateş bunu beğendi.
  8. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    verdigim sitenin sahibi

turkiye deki tek beslenme ve metobolizma anabilim dalı baskanının :)

nette 3 gunde acılan kopyala yapıstır siteler kaynak olarak gosterilemez

Kara Kalem ve ccmssx bunu beğendi.
  9. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    3 günlük kopyala yapıştır sitesi dediğinde gezindinmi peki? ben gezindim baya geniş bi bilgi kaynağı ve çoğu doğru zaten bu yüzden tek değil 3 kaynak verdim verdiğin sitenin sahibi eğer verdiğim makalenin tamamını yayınlamamışsa onunda statüsü benim içni önemli değildir ama zannetmiyorum oda makalenin tamamını yayınlamıştır ve makalenin tamamı sizin gibi süte öcü demiyor. kullanılmaması gerekir ama kullanılacaksa günlük tercih edilsin diyor bende ENNN başından beri bunu anlatmya çalışyıorum sütün neden tercih edilmesi gerekitiğini ve hangi sütün tercih edilmesi gerektiğini başından beri bunu anlatıyorum

10. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    Resimde gördüğüm kadarıyla yaşındaha küçük bunları öğreniceksin lakin insan bir çeşit memeli hayvandır,çok yanlış konuşmuşsun küçük kardeşim.

Bknz: Evrim

11. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    nasil yok bir suru arastirma var inek sutunun kemikleri gucsuzlestirdigi ve bilimsel aciklamasi ile

tabi uht sut pazarcilari bunlarin manset olmasini engelliyorlar

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    -----------------

bi çok nedeni var ...

** insan sindirim sistemine daha uygun içerik içeriyor...özellikle " endüstriyel inek sütünün sindirim sistemine uygunsuzluğu bunlarda mevcut değil...

**ana neden bunların inek sütü gibi fazla endüstriyel bazda üretimi çok dar kapsamda...

**keçi,koyun vb fenni yem yemez...)))

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 08:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 08:15 ----------

--------------

ancak yine de illa da inek sütü içeceğim diyenlerin, bunu "günlük " ve düzenli olarak her gün içmeleri ve tolere edilme adaptasyon sınırını yakalamaları gerekiyor...

bunları , kırılmış ,bozulmuş şekilde yani "peynir, yoğurt" olarak tüketmek daha mantıklı...

ama, salt "KALSİYUM KAYNAĞI olarak düşünmek doğru olmaz...)

AkrepHan bunu beğendi.
  13. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kalsiyum kaynagi icin en iyisi dereotu

Magnezyum kalsiyum fosfor degerleri anne sutune yakin

Sutun morfin ozelligi var o yuzden vazgecemeyip cesitli bahaneler uretiliyor

Yok saglikliymis yok bilmem neymis

Bildigin uyusturuyor insani

14. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Bu kadar sut konusu gorunce canim sut cekti. Iki bardak sut iciyimde yatiyim :D

NoPainNoGain! ve AkrepHan bunu beğendi.
  15. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    şu tartışmada sıkışınca hemen yaşı araya sokmayın bilginizle tartışın bilmiyorsanız girmeyin her konuya şurda bi konu tartışıyoruz tadımızı kaçırmayın neymiş yaşım küçükmüş bu yaşta bi çok yaşça büyüğümden daha fazla zamanımı bilgi içerikli sitelerde ve yerlerde geçiriyorum sadece yaşın küçükmüş deyip kaçmak senin bilgili olmadığının göstergesidir

uyuşturucu ve sevilen özelliği olsaydı sevilirdi ama ülkedeki bir çok kişi sütü sevmiyor sizde zararlı gördüğünüz her şeye morfin damgası vuruyorsunuz ekmek insanı ekmek ahmağı yapardan başladı şimdide süt 3 aydır ekmek tüketmiyorum eksikliğini hissetmedim ama tatilde tüketicem sonra bırakıcam sütüde öyle morfin felan değil zaten anlattım ama sanırım kaynakları bahane bularak okumadınız. okusaydınız inek sütünün 2 bardağının günlük fosfor seviyenizi aşmayacağını anlardınız ayrıca günlük fosfor ihtiyacınızı karşılamak için bile içilmesi gerekir çok sağlam beslenmiyorsanız. ayrıca sizin dediğiniz kalsiyum emilimini kesme olayı kemiklerden kalsiyum alma oalyı fosfor fazlalığında görüldüğünüde yazdım günlük sınırınıza bakıp şöyle kafadan bile hesap ederseniz içmeniz gerek süt miktarını görürsünüz

Son düzenleme: 20 Mayıs 2012
  16. sevketsengul

sevketsengul Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Ben şöyle cevap vereyim,süt içmiyorum!!!

17. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Laktoz entoleransı tam olarak nedir?

Geriye ne kalıyor?

10 katı artmasının sebebi ne?

Çok kalsiyum alınırsa kemik daha sağlam olur mu?

1986 yılında Harvard’daki araştırıcılar kalsiyum alınması ile kalça kırıkları arasında doğrudan bir ilişki saptanışlardır (1). Bu çalışmaya göre alınan kalsiyum miktarı artıkça kırıklar da aynı oranda artmıştı.
    İsveçte yapılan bir çalışmada menopoz sonrası kadınlarda (50-85 yaş) süt tüketimi fazlalığının kırıkları azaltmadığı saptanmıştır(2).
    Benzer şekilde ABD’de hemşireler üzerinde yapılan araştırmada gerek süt gerekse de süt dışı kalsiyum tüketimi fazlalığının kalça kırıklarını azaltmadığı tespit edilmiştir (3).
    Günde 200 mg gibi son derece düşük kalsiyum tüketimi olan (önerilen miktar günde
    1000-15000 mg’dır. Güney Afrikalılarda kemik kırıkları yılda 7/100,000’den daha azdır (4).
    Çok süt tükettikleri için fazla kalsiyum alan topluluklarda ise osteoporoz ve kemik kırıkları çok önemli bir halk sağlığı problemidir (5).
    Bütün bu çalışmalardan anlaşılacağı üzere kalsiyum takviyesi tek başına kemiği sağlamlaştırmaz. Hatta diğer mineral (magnezyum, potasyum) ve vitaminleri ( D, C, K, B12, folik asit vb) yeteri almayan, bazı mineralleri (fosfor, sodyum) ise fazla alan kişiler fazla kalsiyum alsalar da kemik kırıklarından kurtulamazlar.

Süt tüketmeyen çocuğun sağlığı bozulur mu?

Her memelinin sütü kendi yavrusunadır. 5-6 milyon yıllık insanlık tarihinin sadece son 10000 yılında insanlar başka memelilerin sütünü içmişlerdir. Kendi annelerinin sütünü ise sadece hayatlarının ilk 2 yılında emerler, daha sonraları hiç süt tüketmezlerdi. Fosil incelemeleri taş devri insanlarının kalın ve kırığa dirençli sağlam kemiklerinin olduğunu göstermektedir. Bu devre ait kemik örneklerinde osteoporoz yok denecek kadar azdır.

AkrepHan, Kara Kalem ve Dynamo bunu beğendi.
  18. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Sütü devlet dağıtmıyorsa için'iz rahat olsun..

19. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    sonuç olarak aynı noktada birleştik UHT sütler zararlıdır bunu bende kabul ediyorum. ama seviyorsanız günlük süt ve çiğ süt olarak alırsanız YARARI olacaktır.Aynı şeyleri söylüyoruz ama farklı şekilde :) bende UHT kullanıyordum artık bu tartışmadan sonra ağzıma sokmam şişe günlük sütleri kullanırım AOÇ nin

20. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    şahsen bende laktoz intoleransı yok. günde 2-3 litre süt içtiğim zamanlar olmuştur. ne en küçük bir şişkinlik, ne en küçük bir sindirim zorluğu en ama en küçük bir rahatsızlık duymuyorum. genelde zaten 1 litrelik şişeyi açarım geçerim bilgisayarın veya televizyonun başına 3-4 dakikada hallederim. söylenenler gibi ne bir uyuşukluk, ne bir sindirim sıkıntısı, ne sivilce mivilce vs söylenenlerin hiçbirisi yanıma bile uğramıyor. o yüzden hiçbir şey beni sütten vazgeçiremez. ha ben de günlük süt tercih ediyorum çünkü tadı daha çok hoşuma gidiyor ama günlük süt bulamazsam uht süt de içerim. bak şimdi canım çekti inşallah dolapta kalmıştır. :)

bu arada laktoz duyarlılığı zencilerde %90'ın üzerinde, asyalılarda %25, avrupalılarda ise %3 civarıymış. avrupalılarda bu kadar az olmasının sebebiyse evrimsel olarak daha ileride olmalarıymış. hayvanları evcilleştirip sütlerini içmeye ilk avrupalılar başlamışlar.

bir de kendi laktozsuz sütünüzü kendiniz yapabilirsiniz. lacdigest diye bir ilaç var eczanelerde 50 tablet 23 lira her bir tablet 2250 u laktoz enzimi içeriyor. zaten laktozsuz diye satılan sütlere de bu enzimden koyuyorlar. 1 tablet alın sonra istediğiniz kadar süt içebilirsiniz. hem çok da ucuza geliyor. :)

Son düzenleme: 20 Mayıs 2012
    AkrepHan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş