Sütün büyümeyi durdurması

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve tropicalpunch tarafından 9 Mart 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. tropicalpunch

tropicalpunch Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle herkese merhaba.

Dün akşam antrenman sonrası spor salonundaki bir elemanla konuşurken bana sütün büyüme hormununu durdurduğunu, bu yüzden protein tozunu suyla içmem gerektiğini söyledi. Bilimsel olarak birkaç açıklama yaptı ancak emin olamadım ve sizlerin de fikirlerini alayım dedim.

Protein tozunu genelde süt ile alıyorum(gerek tadı, gerekse protein miktarı az da olsa yükselsin diye) ancak bu konuşmadan sonra kafam karıştı. Benim bildiğim süt adamı büyütür :D

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Süt büyüme hormununu yavaşlatır mı? Protein tozu sütle mi içilmeli suyla mı? Normalde antrenman sonrası suyla içmek daha faydalı çünkü kana daha hızlı karışır denir ancak şu süt olayı çok kafamı karıştırdı.

Şimdiden teşekkürler.

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    boyle bırsey var ama kımı buyutur kımı engeller dıyor gece ıcmesenız sorun olmaz sabah çglen sut ıcsenız buyumuye etkısı olamz buyume hormonu gece salgılandıgı ıcın

3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    süt büyümeyi neden durdursun?!...))

ancak, "süt endüstrisinin " ürettiği son derece "bol şehir efsaneleri" vardır ki, bunlar doğrdur!...

örneğin "kalsiyum kaynağı olarak "mükemmel bir kaynak olduğu!!!...

oysa:

-insan vücudunun ana çerçevede 3 tip kalsiyum alması gerekir " calciumfosfat, calciumlakta, calciumglukonat" ...
    oysa sütte sadece "calcumlaktat" grubu bulunur..

-ayrıca, süt ana temel olarak "büyüme bazında "alınan bi tür...yani, "süt " ,ama eskilerin tabir ettiği "ağuz sütü" ...yani ,doğurmuş olan hayvanın sütü...ve genel olarak "sığır "ile insan beslenmesi arasında bayağı bi uyumsuzluk mevcut...koyun ,keçi daha makbul..

bu arada "insan anne sütüne "en yakın "içilebilecek " (içilebilecek derken dini anlamda ,kültürel anlamda) süt "eşek sütü "dür...

sonra "keçi ve koyun "geliyor...

endüstryel inek sütünde aşırılığa kaçmamak gerekir...
    peynir, yoğurt, çökelek olarak tüketmek ilerki yaşlarda daha doğru...yağ oranına dikkat!...zira, yüksek!...homojenize edildiğinden yağ tabakası yapmaz ,ama yüksek!...

4. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Süt kemileri geliştirir.Büyümeyi durdurmaz aksine hızlandırır bence

5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    gece ıcılen sut buyume durduruyor oda sutun ıcındekı sekermıydı neydı tam bılmıyorum durdururda demıyorum ama bu soylentı var ve rıske atmaya degmez sutu sabah veya oglen tuket ne olucak?

6. Freax

Freax Yeni Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Lüleburgaz-Silivri
    süt gece içildiğinde önemli bi kazein kaynağı diye biliyorum hep gece içerim ben yatmadan

7. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    22 yıllık bodyci arkadaşım var,steoroidsiz dev gibi bir vücudu var..bana "gece yatmadan süt içme,yıllardır yaptığım bir hataydı" diye söz etmişti,bilimsel açıklamasını bilmiyorum. sütte tüm besinler içinde alabileceğin en kalitesiz karbonhidrat var.
    ayrıca protein tozu denen şeyi süt ile içmen tamamen zıt bir şey eğer whey protein tozuysa,hızlı karışması için whey toza daha çok para ödüyorsun ama bir yandanda hızlı karışması için para ödediğin ürünün hızını süt ile düşürüyorsun. bana göre zarardan başka bir şey sağlamıyor sütle karıştırmak antrenman sonrası içiyorsan hele.
    kazein almak için kolaya kaçmayın sütü çıkartıp,yoğurt - peynir gibi şeyler yemenizi tavsiye ederim.
    bir dana sütten yüksek oranda faydalanabilirken,insan sağlığı için sütün aslında o kadar da gerekli bir madde olmadıgını ve tamamen pazarlama amaçlı süt piyasasının ölmemesi için abartıldıgını okumuştum.

8. DeaqLe

DeaqLe Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Artvin
    Şahsi fikrim olarak söylüyorum.Doğal yollarla yetiştirilen bir ineğin sütünden hiçbir zaman zarar gelmez.Süt eğer böyle bir etki yaratıyorsa bu kesinlikle sanayi sütlerinden oluyordur.

9. tropicalpunch

tropicalpunch Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam da süt büyümeyi durduruyorsa eğer, süt ürünleri de durdurur. Yani akşam yatmadan yoğurt, süt, peynir vs. yemememiz gerekiyor.

Yani bana çok mantıklı gelmedi ancak herkes dediğine göre var sanırım böyle bir şey.

10. rasas

rasas Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    bodybuilding. com da okudugum bir makalede bir universitenin yaptıgı arastırmada duzenli süt alan deneklerin testesteron seviyelerinin almayanlara nazaran daha yüksek oldugunu okumustum

11. musa541

musa541 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ya süt icin siz bakmayın bunlara

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:51 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:48 ----------

ben 5 senedir boxs yapıyorum günde 4 5 litre süt iciyorum

12. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    Steroidi bıraktınız eleştirmeyide sütü mü eleştiriyorsunuz :) Yakında '' Su da içmeyin'' derseniz şaşırmam... :)

deniz68ruhu bunu beğendi.
  13. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    abd de , yapılan araştırmalara göre günde 3 litre vb içen çocuklarda "beyin zarında "ilerde türlü deformasyonlar oluşuyordu!...bunu herkes bilir...

4-5 litre süt...???...

ayrıca, fazla içilen süt "anemiye " de neden olur!...(((

14. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Özellikle Türkiye'de süt'ün başına gelmeyen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir sanırım...

Süt'ün büyümeyi durdurduğu! tezi şehir efsanelerinin de dışına taşmış bir çeşit bilimsel efsanedir. Efsanenin uğramadığı veya uğrayıp sonuç alamadığı tek durak ise Amerika'dır lakin onların süt ve kahve olmadan yaşabilmesi şu an için mümkün gözükmüyor! Yani ne efsane üretilirse üretilsin süt tüketimin azalmayacağı tek ülke şimdilik Amerika'dır.

Süt'ün ve süt ürünlerinin büyümeyi durdurması kesinlikle mümkün değildir!

Aksini ispatlayacak herhangi bir bilimsel çalışma bulunmadığı gibi bu yönde beyenat verecek herhangi bir bilim adamı da bulmanız mümkün değildir. Kaldı ki böyle bir bilimsel çalışmanın yapılması için herhangi bir geçerli sebepte yoktur. Şehir efsaneleri geçerli bir sebep sayılmıyor! :)

Bir bilim adamının "Süt büyümeyi durdurur" demesi (ben şahsen duymadım/okumadım da) kendisi açısından talihsiz bir beyan olacağı gibi ayrıca bu tezini de ispatla yükümlüdür.

Ben bir bilim adamı değilim ancak süt'ün yapısını ve içeriğini bilmek için bir bilim adamı olmak gerekmiyor!

Gelin süt'ün yapısına beraberce bakalım;
    100 ml'lik bir süt için;

- Kalsiyum : 120 mg
    - Kolesterol : 14 mg (yaklaşık)
    - Yağ : 3.5 g (1 gramı doymamış yağ'dır)
    - Karbonhidrat : 4.7 gr
    - Protein : 3.1 gr
    - Enerji [K cal] : 60 - 65 (yaklaşık)
    (Kaynak)

Bunun yanında Riboflavin (B12), demir, tiamin, niasin, vitamin C, sodyum, potasyum ve en önemlisi de kemik gelişimi için fosfor (100 ml/93 mg) bulunmaktadır.

Bilindiği gibi kemik gelişimi için kalsiyum ve fosfor olmazsa olmaz minerallerdir. Kemik gelişimi ve dolayısıyla büyümek için (belirli bir yaş'a kadar) neden süt içmemiz gerektiği süt'ün içeriğine baktığımızda çok kolay bir şekilde anlaşılır.

Süt'ün içeriğine baktığımızda bu maddelerden herhangi birinin veya bir kaçının vücutta ki büyüme hormununu (GH) baskılaması sözkonusu olamayacağı gibi tam aksine büyüme hormonunun işini kolaylaştırıcı etkileri bulunmaktadır.

Süt'ün büyümeyi durdurduğu tezini bizzat süt'ün içeriğinde ki maddeler çökertmektedir. Çünkü büyüme hormonunun işlevini yerine getirebilmesi için süt ve/veya süt'ün içeriğinde olan maddelerin olduğu besinlerin tüketilmesi gerekir. Kaldı ki büyüme hormonu süt'ün içeriğinde bulunan elementlerden çok daha fazlasına ihtiyaç duyar o açıdan bırakın süt'ün büyümeyi durdurduğunu olsa olsa ancak eksik kaldığı iddia edilebilir.

Süt'ün bizi ilgilendiren, yani vücut geliştirme sporunu yapan kişiler açısından inceleyecek olursak içeriğinde bulunan elementlerin büyüme hormonunu yeterince destekleyemediğini görürüz çünkü Somatotropin adı da verilen büyüme hormonu ciddi bir vücut çalışmasının ardından yıpranmış kasları yeniden inşa etmek için oldukça kompleks aminoasit zincirine ihtiyaç duyar. Süt bir aşamadan sonra bu gereksinimi karşılayamaz ve yetersiz kalır ama takviye açısından bir vücutcu için halen önemli bir besin desteğidir. Şahsi fikrim bırakılmaması gerekir...

Sen kullanıyormusun? diye soranlarınız olabilir. Çok fazla olmamakla birlikte evet tüketirim ancak yüzde 0 yağlı olmak kaydıyla lakin süt'ün içerisinde bulunan ve sağlık yönünden zararlı olduğu bilinen doymuş yağ asitlerine ihtiyaç duymamaktayım. Ancak buraya çok önemli bir not düşmek isterim lakin süt, içerisinde bulunan doymuş/doymamış yağ asitleri ile birlikte bir kompleks besindir, içerisinden yağını almak besin değerini çok fazla erezyona uğratmaz ancak gelişme çağında olan bireyler için önemli bir kayıp olur.

Kişisel fikrim 20 yaşına kadar olan gençlerin süt'ü (ciddi kilo problemleri yoksa) normal/yağlı içmelerini öneririm. Vücut süt'ün içeriğinde bulunan yağ'a da ihtiyaç duyar. Yine kişisel fikrim 20-25 yaşını aşmış bireylerin süt ve yoğurt gibi besinleri yarım yağlı veya benim gibi yüzde 0 yağlı tüketmelerini öneririm.

Sonuç olarak;
    Süt büyümeyi durdurmaz/durduramaz tam aksine kimi durumlarda yetersiz bile kalabilir ama bir durdurma olayından söz etmek mümkün değildir.

Sağlıcakla kalın...

ruthlesss, Miracle ve DeaqLe bunu beğendi.
  15. tropicalpunch

tropicalpunch Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Eleştirmiyoruz, tartışıyoruz zira forumlar bunun için vardır.

16. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Sütü aşırıya kaçmadan içersek çok faydalı bir şey.Ben günde 3 buçuk bardak içiyom ve yeterli oluyo Bu son 5-6 aydır düzenli olarak süt içiyorum ve kemiklerim gözle görülebilir bir şekilde irilerişti herkeze tavsiye ederim.Ayrıca sütün dışında günde 1 kase yoğurtta çok iyi oluyo.

17. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    bu tezin ongordugu şey aslında sütün diğer besinlerin emilimini azalttığı yada geciktirdiği söylemidir. ki boyle bir şey vardırda. sut içildiginde mideyi içeriden bir zar misali kaplar. mesela ulserlilere yada kanamalılara sut verilmesi yada bazı antibiyotiklerin yan etkilerinden korunmak için sutle içilmesi hep bundandır. sadece yavaslatma anlamında bu one surulur. ikinci hipotez de sutun içerisindeki kalsiyum bilhassa geceleyin uykudayken bagırsaktan emiliyor. aslında buyumeyi teşvik edecektir. ama vucut bu emilim esnasında ilk sıraya kalsiyumu koyuyor ! burada çinko magnezyum vd. mineralleri baskılaması durumu var. bu da kolay : yatmadan once deilde bir iki saat once içerseniz bu sorun cozulur. ayrıca sutte igf-1 denen buyumeyi teşvik eden bir hormonda mevcut. doğru kullanılırsa hiç bir problem yaratmaz.

18. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    neyse biz yine bi şeyler daha yazalım:

-süt endütrisinin verdiği değerler her zaman kaçamaktır...özellikle "kalsiyum kaynağı " hikayesi...

oysa , örneğin 100 gr (yaklaşık 100 cc ağırlıkta süt) maydanoz da 200-220 mgr kalsiyum mevcuttur...nerdeyse 2 katı !...

-sütün ,özellikle inek sütünü herkes içemez, alerjik durumlar yaratabilir, diare vb...bu nedenle içilecekse "keçi veya koyun sütü "tercih...ancak, bu arada ekses alınacak hayvansal yağ miktarlarına dikkat, bir kilo yağlı sütte yaklaşık 35 gr hayvansal yağ alırsınız!...

-ayrıca, sütteki proteinleri, amino asitlere ayırıp sindirim sistemine sokabilmeniz için düzenli içici olmanız gereekir, zira sindirim sisteminde süt parçalayıcı bakterilerin türemesi biraz zaman alır...zaten, bu yüzden alerjik diare olur, genelde hele fazla süt içebler!...

bu nedenle atalarımız bile "peynir, yoğurt, çökelek ,ayran vb" halinde tüketmişler...zira, hazmı çok daha kolay...

19. Emrahbozoglu

Emrahbozoglu Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Her gece yatmadan yarım litre yağsız süt içerim. Bi zararını görmedim.

Fazlasıyla kasıt kıstas nedeir onu da anlamış değilim. Günlük kaç litre fazla demek?

Süt gece içilince büyüme hotmonunu tetikler ve sabaha kadar vucudun protein ihtiyacını karşılar uykuda kasları korur diye biliyorum.

Bence yediğiniz içtiğiniz kardır yararlı şeyleri. Tavuk, et, süt, yumurta, peynir, yoğurt, bal. Bunları yemekten çekinmemek lazım.

Bunlar vucuda zarar veriosa gerçekten zarar veren şeyler kimbilir neler yapar.

Herkese iyi çalışmalar. ( Can boğazdan gelir. )

20. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Daha önce benzer bir konu açılmıştır
    Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

Link :
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/growth-hormone-ve-kalsiyum-eli-t19871p2.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/casein-ve-growth-hormone-t10845.html?p=106073&langid=1
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/growth-hormonu-s-t-ve-t27717.html?p=324476

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş