Sürekli ve interval koşu antrenmanlarinin farki

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Renesis tarafından 20 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Yazı ve grafiklerin düzeni bozulmasın diye buraya kopyalamak yerine link veriyorum:

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/17/890/11181.pdf

Kabaca sabit şiddette yapılan antremanın interval antremandan kilo verme açısından daha iyi olduğu anlatılıyor.Bu sitede interval antreman tavsiye ediliyordu hep,bende bu şekilde çalışmaya başlamıştım,konu hakkında bilgili birisi açıklama yapabilir mi?

kenan_23 bunu beğendi.
  2. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    şiddetle kosmak ile invertal koşmak arasında tabi fark olur invertalda tempo bir yavas bir hızlı ama şiddetlı kosuda ise sureklı şiddetle kac dk kosabilirsin ki inevrtalda da bir yukarı bir asağı yaparak vücudu yavas tempoda dinlendiriyosun ama süreklı kosuda hiç dinlenemyiosun

3. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    1.si size kimse intervali tavsiye etmedi bu forumda benim başlığımda bile "deneyimlerim" yazar adı üstünde testdir; girip okuduğunuzda da hiç bir yerde interval daha iyi bunu yapın gibi bir yönlendirme göremezsiniz!

2.si bulduğunuz yazı büyük ihtimalle bir lisans tezi, yabancı bir kaynaktan türkçeye çevrilip verilme bir tez... Bana parametreler eşit gibi gelmedi! birinde adam 250m yi interval olsun diye şukadar saniyede koşuyor, öbüründe ise %50 şiddetde tam yarım saat boyunca koşmuş, ne mesafe katettiği belli değil...

Eğer atıf yaptığınız benim başlığımsa, parametrelerin ne kadar eşit tutulmaya çalışıldığını görürsünüz; normal de de aynı alette 20dk zaman ve 3küsur km koşmuşumdur, hiit de de 20dk ve aynı km koşmuşumdur! Sadece şiddeti farklıdır, kalp atım farklıdır!
    Ve biz bu parametreleri eşit tutucağız diye, isteksiz antremanlarımızın üstesinden gelip kaytarmadan yine 1saat zaman harcıyoruz tekrar ve tekrar...
    Emeğe saygı biraz lütfen...

Aradığınız bilgi ise bunun tam zıttını iddia eden yazıda bulursunuz nette, ama aradığınız tecrübe ise bunu ortaya koymaya çalışanlara biraz saygı duyun!!!

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    antenmanları tümü :

-şiddet
    -süre

olarak değerlendirilmek zorundadır...

bu nedenle tabi ki "interval antrenmanı "ile de enerji sarfiyatı çok yüksek olabilir...ancak , interval idmanlarında şiddet çok fazla olduğundan " hareket süersi" fazla uzun olamaz...

kilo vermek için uzun vadeli " aerobik faz "antrenmanları (40 dakika üzeri ) daha verim sağlar ...

ancak ,tabi ki iyi bir ayarlama ile "interval dimanlarını "da uzun tutarsanız "yoğun enerji kaybı " ayaşatabilirsiniz...ancak , tabi ki "şiddetin" bitap düşürecek şekilde olmaması ve progressif (kademeli) arttırım yapılması kaydıyla..

5. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Siniriniz bozukta çatacak adam mı arıyorsunuz anlamadım?Neyi üstüne alındınız bilmiyorum ama ben sitenin geneli için bunu söylüyorum.Bir çok farklı konuda farklı üye bunu söylüyor,bunların içinde siz varmısınız yokmusunuz bilmiyorum,özellikle yazdıklarınızı takip edip okuyor değilim!Bunu ne dünya üzerinde ne de bu forumda söyleyen tek kişi siz değilsiniz,o yüzden üzerinize alınacak bir şeyler bulmuş olsanız bile tanımadığınız insanlara doğru bir üslupla yaklaşın.

6. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    deathlifter, Renesis ve ZeusS_ bunu beğendi.
  7. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben forumlarda 2li tartışmalara girmiyorum, o yüzden lütfen başlıkta tartışılan konular dışında alıntı yapıpda diyalog oluşturmayalım :)
    Üslubumda forum kurallarına aykırı yada hakaret unsuru yoktur, sadece eleştiridir! Olamazda zaten çünkü modlukda adminlikte yaptım, bu işleri biliyorum, ben öyle karşımda olmayan bir adama sanal alemde bol keseden sallamam ;)

Sonuç olarak sevgili Renesis şahsınıza bir itham yoktur, sadece başlığınızı eleştirdim!
    Nedeni de şudur; net ortamında gerçekten de bir konu hakkında birbirine zıt 2 görüş hakkında yazı yada bilgi bulmak çok mümkün!
    Daha geçende aynısı yumurta konusunda yaşandı; bir arkadaş çıkmış yumurtanın sarısı zararlıdır diye bir sürü yazı gösteriyor link atıyor ve görüş belirtiyor, başka bir arkadaş çıkmış başka bir prof dan yazı gösteriyor tam tersini ispatlamaya çalışıyor...
    İşte bu yüzden bilgi göreceli, aynı konu hakkında birbirine zıt 2 makale bulabilirsin!
    Ama tecrübe sabittir! Bu yüzden bu forumda biraz daha tecrübelere yer verilmesini düşünüyorum...
    Çünkü tek bir kaynak gösterip tutup başlık açmak insanları yanlış yönlendirmek olabiliyor...
    He belkide doğru yönlendiriyorsun, belli olmaz %50 dir bunun olasılığı piyango yani...

Sizin şahsınızı hedef almadığımı, sadece tek bir kaynak gösterip başlık açmanızı eleştirdiğimi anlatabilmişimdir umarım ;)

Saygılar iyi çalışmalar :)

Sevgili Schwarz değerli bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum :)
    Bende çoktandır şu Epoc olayını ayrıntılı araştırmak istiyordum güzel bir bilgi birikimi bir anda önüme döküldü teşekkürler :)

8. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Interval antremanı güzel ancak kardiyo mantığını aşıyor. Tıpk ağırlık antremanı ve özellikle süpersetler gibi aneorobik bir yöntem. Burada mantık yüksek enerji tüketip sonradan yağ depolarını yakmaya yarıyor. Ancak çok yoğun olduğundan ben özellikle kardiyo vasküler açıdan riskli buluyorum.

Oysa çoğumuz spor un altındaki asıl altın değerin = sağlık olduğunu unutup, daha fazla kas, daha z kiloı vb şeylere daha çok önem verip spor yaparken sağlığımızı tehlikeye atıyor veya kaybediyoruz.

Bu nedenle geç olsun güç olmasın mantığı ve aerobik bir çalışma olduğu için uzun süreli sabit şiddeti savunuyorum

9. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    http://jap.physiology.org/content/111/5/1235.abstract

ZeusS_ bunu beğendi.
  10. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Peki,bilgilendirmeniz için teşekkürler,benim kırıcı bir tavrım olduysa kusura bakmayın.

11. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Yok canım estafurullah burada birbirimize işe yarıyacak şeyler göstermeye çalışıyoruz :)

Sayfayı Paylaş