SÜT ÜRÜNLERİ HAKKINDA BİLGİSİ OLAN GELSİN

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve pullower tarafından 1 Ekim 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. pullower

pullower Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    yaklaşık 1.5 yıldır bu sporu severek apıyorum beslenmem belki protein bakımından yeterli olmasa bile sağlıklı yemekler tüketiyorum.benim sorum su olcaktı son zamanlarda aklıma takıldı süt ürünleri özellikle hazır süt ve yoğurtları tüketmelimiyiz yoksa tüketmemelimiyiz. ? Cünkü Bazı Youtuberler Sütün zararlı oldgunu söylüyorlrar. Bilgisi Olan biri cevaplarsa sevinirim

2. umpalabas

umpalabas Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Dostum marketlerde satılan sütün hiçbir yararı yok çünkü pastörize edilmiş yani hem zararlı hem yararlı bakterileri öldürmüş o yüzden köy sütünü tercih edin

E2003 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Yanlış bilgilendirme yapmışsın. Pastörizasyon ile uht farklıdır. İkisini de ayrı olarak araştırmanı tavsiye ederim.
    Bahsettiğin "youtuberler" bu konuda bilimsel bir kaynak sunamıyorlar. Eğer sundukları bir systematic review ya da meta analiz var ise ya da saygın bir kuruluşun sütün zararlı olduğuna dair bir positionpaperı varsa sunsunlar öyle cevap verelim. Laktoz deriyi kalınlaştırır, kanser yapar gibi saçma sapan temelsiz bilgi üreten ve kendini "beslenme uzmanı" zanneden sporcular var. Merak ettiğim şey kalsiyum gereksinmelerini süt ve ürünlerini tüketmeden nasıl karşılayacaklarını düşünmeleri. Sanırım düşük kalsiyum tüketimiyle ilgili çalışmalardan haberleri yok bahsettiğin kişilerin. Kısaca bilimsel bir dayanak göstermedikleri için gülüp geçmek gerekiyor söylediklerine.

sergen turaman bunu beğendi.
  4. umpalabas

umpalabas Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Pardon düzeltiyorum doğru dedin benim bahsettiğim uht sağol düzeltiğin için

E2003 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. pullower

pullower Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    anladım peki
    Öncelikle cevabın için teşekkürler. Ben Bu Dedikodular Yüzünden Süt içmeyi bırakmıştım ama yoğurdu yemeye devam ediyodum ama tekrar sütü icicem tesekkürler

sergen turaman bunu beğendi.
  6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Rica ederim. En azından süt ve ürünlerini tamamen hayatından çıkarmamışsın :)
    Son yıllarda sütün en etkili sporcu içeceği olabileceği söyleniyor. Ki linklerini atacağım, bu derlemelerde kullanılan süt ile ilgili çalışmalarda sütün kas gelişimini artırdığı ve sporcu içeceklerinden daha üstün olabileceği söyleniyor. Üstteki mesajımda da belirtmiştim. Bahsettiğin insanların bu konuda sütün zararlı olduğuna dair gösterdikleri herhangi bir bilimsel kaynak yok. Ayrıca bilimde kişiler değil çalışmalar referans alınır. Yani söylediklerine itibar edilmemeli ;)
    # Ersoy G., Orkun T.,
    YENİ BİR SPOR İÇECEĞİ: SÜT,
    Nigde University Journal of Physical Education and Sport Sciences Vol 4, No 2, 2010.
    #Roy B D. “Milk: the new sports drink.” Journal of the International Society of Sports Nutrition. 5:15, 2008.

Linkler:
    http://dergi.nigde.edu.tr/index.php/besyodergi/article/viewFile/140/136

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2569005/pdf/1550-2783-5-15.pdf

7. pullower

pullower Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    peki benim anlamadığım millete hazır süt içmeyin diyerek ne yapmaya çalışıyorlar ? Sonucta Hem Ucuz hemde besleyici kalsiyim protein vb

8. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Hazır süt içmeyin derken açık olan onların tabiriyle "doğal ve köy sütü" nü mü öneriyorlar? Eğer öyleyse bu konuda biraz araştırma yaparsan açıkta satılan sütlerin pastörize veya uht süte göre daha olumsuz özelliklere sahip olduğunu görebilirsin. Özellikle açıkta satılan sütlerde kaynatılırken kaynatma süresi ve ısının yüksek oluşu B1, B6, B12, folik asit ve askorbik asit(C vitamini) gibi vitaminlerde ortalama %60-100 arasında kayıplar oluşturmaktadır. Diğer bir önemli noktada patojen bakterilerin bulunabilmesi. Beslenme uzmanları pastörize ve uht sütü öneriyor bu sebeplerle.

9. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    aşırı tükettiğin zaman metabolizma ve sindirim sistemini zorluyor yani kabızlık problemi çıkarabiliyor şahsen başıma bu günlerde geldi. 2 3 gün boyunca tuvalete çıkamadım. normalde kilom 78 di salonda 81 i gördüm 2 3 gün içersinde eczaneden bir hap aldım geçiriyor şükürler olsun. süt ürünü tüketmek iyidir ama belli bir dozda tüketmelisiniz. ben sabah 2 bardak süt 100 gram lor öğlen yoğurt ayran akşam yoğurt ayran tükettim miğde bu kadar ürünü sindiremedi dikkatli olun yani.

Dvrmchrky bunu beğendi.
  10. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Süt kabızlığa değil aksine ishale neden olabilir. Yoğurtta kabızlığa neden olmaz aksine probiyotikten zengin olduğu için bağırsak florasını geliştirip kabızlığı önler. Kabızlıkla karşılaşman süt ve ürünlerine çok yer verip lif içeren besinlere az yer vermenden kaynaklanmış olabilir. Son kısıma katılıyorum. Dozunda tüketmek gerek :)

stefan35 bunu beğendi.
  11. Kardanadam88

Kardanadam88 Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    Istanbul

Başka bir konuşmasında da marketteki günlük sütlerin tercih edilmesi gerektiğinden bahsetmişti.

12. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Süt, doz aşımında bazı kişilerde kabızlığa neden olabiliyor.

13. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    az değil yani her gün en az 500 gram duruma göre sadece sütü 1 litre tüketiyordum ve ağırsağlamın bir videosundaki fitness ve sağlık uzmanı arkadaş da fazla tüketimde sütün kabızlık yaptığını söyledi kafamdan uydurmadım dostum :) vücut o kadar süt ve ürününü sindirememesi normal

14. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Ağırsağlamın videosundaki sağlık uzmanı kim bilmiyorum. Ancak referans olarak onu gösterip kafamdan uydurmuyorum demen olmamış. En basitinden Google'a "Fazla süt tüketimi ve ishal" yazdığında Beslenme uzmanı Dilara Koçak'ın milliyetteki bir yazısı çıkıyor ve şöyle diyor: "Süt ve süt ürünlerinde bulunan ‘laktoz’, sindirimi zorlayabilir. Eğer bunların tükettikten sonra gaz ve şişkinlik yaşıyorsanız laktoz intoleransınız var demektir. Fazla miktarda laktoz tüketimi, ishale sebep olabilir."
    Mühendis ya da adayı insanların sağlık uzmanı olup pardon gibi davranmaya çalışıp böyle konulara müdahale etmesi etik ve doğru değil. Ha sorgulamadan her duyulana inanmak ne kadar doğru orası da tartışılır.

stefan35 bunu beğendi.
  15. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    süt kabızlık yapar mı diye google de arat yapar diyen bir sürü yapar diyen doktor mevcut.

16. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Arama yaptıysan pediatri uzmanlarının fazla süt tüketiminin çocuklarda konstipasyona sebep olabileceğini bu yüzden günlük 200-250 ml den fazla tüketmemelerini söylediğini görürsün. Araştırırsan sebebini de öğrenirsin. Yetişkinler için böyle bir durum söz konusu değil.

Forumu yıllardır takip ediyorum ve bu yıl beslenme konusunda sporculara yardımcı olabileceğim düşüncesiyle üye oldum. Forumda saygın eski üyelerin çoğu şuanda forumu kullanmıyor. Neden forumu bıraktıklarını düşünüp üzülmüştüm. Ancak Bunun sebebini artık daha iyi anlıyorum. Çünkü forumda yüzlerce beslenme uzmanı, yüzlerce fitnes antrenörü ve hoca var. Bu yüzden sizin gibi hocaların ne beslenme uzmanına ne de antrenöre ihtiyacı var.

17. Kardanadam88

Kardanadam88 Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    Istanbul
    Forum zaten bu yüzden var , insanlar merak ettiklerini tartışsın , tecrübelerini aktarsın ve edindikleri bilgileri paylaşsın diye. Burada yazılan herşey "doğru" anlamına gelmiyor tabii ki de. Burada insanları aşşağılar bir dilde " Bu yüzden sizin gibi hocaların ne beslenme uzmanına ne de antrenöre ihtiyacı var." lafı yakışmıyor. Kendinde bir takım arkadaşlara yardımcı olmak adına üye olmuşsun , bir konuya yorum yazdığın zaman kimse senin uzmanlığını sorguladı mı bugüne kadar ? Forum'un mantığına ters söylediklerin , insanlar ciddi bir şikayetleri olduğunda zaten işin uzmanına başvuruyorlar.

18. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    ne yani günlük 1 litre süt içsen üstüne lor yoğurt ayran içsen senin metabolizmanın onu sindirebileceğini mi düşünüyorsun :D her metabolizma aynı değildir 1 kişi sınırsız süt ürünü tüketebilirsiniz dedi diye herkes yapamaz ben az aşırıya kaçmama rağmen kabızlık sorunu yarattı doktorda onayladı ona göre bana bir ilaç verdi ilacı içtiğim gibi bağırsakların çalıştığını hissettim o ilaç bağırsakları yumuşattı ve ondan sonra düzelmeye başladı.
    ben kapalı paket süt tüketiyordum belkide o zararlıdır açık süt tüketsem tam tersi etki yapabilirdi. laktoz dan dolayı da olabilir kabızlık veya metabolizmayı yavaşlatma. İlaç dediğim bir hap adı da bekunis isteyen araştırabilir.
    Bak ben atıp tutan tiplerden değilim bizzat kendi başıma geldi bu olay ve emin ol benim kadar özenli yiyecek içecek tüketen insan çok azdır. tek korktuğum şey fazla süt ürünü tüketmemdi oda beni baya engelledi bir kaç kere zararlımı diye sordum kimse birşey demedi bende protein içeriğine güvenerek her sabah banko 500 gram süt 100 gram lor öğlen akşam yoğurt ayran eksik etmedim. dozunda içersen hiç bir zararı yoktur ama benim gibi abartıp tüketenlerin başı illa ki belaya giricektir bir süre sonra benim tavsiyem bu.
    --- Mesaj birleştirildi, 3 Ekim 2016 ---
    bu arada yanlış mesajı yanıtlamışım. bu yazdığım yazı respect2us.23 için

19. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    İnsanları aşağılayarak bir yorumda bulunmadım. Subjektif yorumda bulunmuşsun. Yazdığım mesajdan böyle bir yorum çıkaramazsın. O yüzden cevap verme gereği duymuyorum. Forumun mantığı da benim bileceğim iş, şikayetçi olursan rapor/şikayet edersin olur biter.
    Gomad diyetini araştırırsan eğer ilk cümlene cevabı bulacaksın. Bir günde bir galon yani 4 litre süt tüketip bunu sindiren insanlar var. Evet her metabolizma, her bünye aynı değil tabiki. Senin durumunda konstipasyon oluşmuş da olabilir bunu ilk mesajlarında bu şekilde açıklayarak yazabilirdin. Genel bir söylem olarak "fazla süt tüketimi kabızlığa yol açar" demek doğru değildi. Çünkü çocuklarda kabızlığa yol açarken laktoz intoleransında ishale neden olabilir. Başka bir metabolizmada alerjen etki yaratabilir.

20. Kardanadam88

Kardanadam88 Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    Istanbul
    Rahatsız olduğum bir durum olursa şikayet et butonunu kullanırım zira senin üslubun ve tutumun hoş değil. Neyse sana adam gibi izah etmeye çalıştım ama boşa uğraşmışım , bildiğin gibi yazmaya devam et.

Sayfayı Paylaş