Rutini bozmalı mı bozmamalı mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Cuky tarafından 21 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Cuky

Cuky Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    arkdaslar ben gogus antremanı için bir gunumu ayırlıp
    incline bench press 12 10 10 8
    incline dumbell press 12 10 8
    incline dumble fly 12 10 10
    bench press 12 10 8
    Cable cross 12 10 8
    bu şekilde yapıorum ve son 2-3 aydır baya bir verim aldım agırda çalısmaya çalısıyorum, beslenmemede dikkat ediyorum her antrmandan sonraki 1-2 gun bastırınca agrı olur gogsumde.
    Daha çok ust gogus agırlıklı çalısıryorm
    şimdi 3 ay kadar zaman geçti ben bu programı degistirmeli
    miyim ? Yoksa boyle devam etsem olur mu bu program baya hosuma gitti :D

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    gerçekten verim aldığınız programı neden değiştiresiniz ki?
    Pro.bbci Dorian Yates

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    program değiştirmenin amacı vücuttan alınan verimin düşmesi ve kasların idmana verdiği tepkinin azalması sonucunda kasları yeni idman şekilleri ve şiddetleriyle şaşırtarak onlardan alınan verimi tekrar üst düzeylere çekmektir.

Kasların aynı idman şekline verdikleri tepkinin azalmaya başlama süresi ise sporcudan sporcuya değişir, çünkü kas gelişimini tetikleyen faktörler sonsuzdur.
    Yani 3 ayda bir program değiştirmek tabiri çok genel bir ortalamadır. Kimi her ay yeni programlarla kasları şaşırtma ihtiyacı duyar, kimi ise 1 yıl boyunca aynı programdan üst düzey verim alabilir.

Diez'in de belirttiği gibi idmandan aldığınız verimin hala yüksek seyrettiğine inanıyorsanız aynı programa devam etmelisiniz..
    Programınızın değişme zamanına ancak kaslarınızı ve onların tepkilerini dinleyerek karar verebilirsiniz.

NISCHKO, diez ve tatt bunu beğendi.
  4. ambitiusta

ambitiusta Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bence programda hareketlerin yapılş sırasını her 2-3 antrenmanda bir degistirmelisin. incline onem vermen iyi guzel. ama yine de bazen flat bench press ile baslamanda fayda goruyorum ki flat benchi de max çalışabilesin. 4 set yaptıktan sonra incline ve sonra fly şeklinde devam edebilirsin... son olarak 1-2 set dips ile de bitirebilirsin programı.

bu gogus agrısı daha cok fly hareketiyle alakalı bisey gibi geliyo bana. ben bunu test etmek icin bi gun sadece 3 set flat ve 2 set incline fly calismistim. normal gögüs programımda oluan agrıdan daha fazla bi kas ağrısı olusmustu. normalde fly hareketlerini en son yapardım. onlarla baslayınca daha agır girme durumm olmustu.

sen de bi gun flyi cıkarıp agrı olusup olusmadigini buraya yazarsan cuky memnun olurum. bu durum bi tek bende mi oluyor anlamadım.

hadi iyi çalımalar. aleme kolay gele!

5. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    toplam 7 set incline dumbell ve bench press ayrıca yine incline dumbell fly ile verim almanız ilginç.bu sporu güzel yapan da bu herhalde.bana birisi böyle bir program uygulamak istyiyorum sence nasıl diye fikrini sorsa olmaz derdim.bench press inizin 3 set olması da az bana göre.
    şahsi görüşüm,incline bench yada incline dumbell pressi programdan çıkarıp bench pressi 4 sete çıkarmanız.
    ayrıca bir bölge için 16 set çok değil mi?
    bence çok.:eek:

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    nezamandır vg. yaptığına bağlı olsa da bence 16 set çok fazla değil..hatta yapılabilir nitelikte..

ihtiyacınıza göre 2 press , 2 kapama (fly+cable c.over) girilebilir ..

7. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Sıkılana kadar devam :) ben hareketleri hissetmemeye başladığımda değiştiriyorum. Zaten sürekli aynı hareketleri yapmak bende sıkıntı yaratıyor, hayata değişiklik kattığımız gibi hareketlere değişiklik katmalıyız.Hele bu sıcaklarda böyle ağır bir göğüs programı yapıyorsak...

8. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Diez ve bonatschi'nin yorumlarına katılmamak elde değil.

Bir çok sporcunun yeni bir programda belli bir ritme ulaşması için 2-6 hafta gibi bir sürecin olduğunu varsayarsak, alışma sürecinin bu tarihten itibaren denkleme dahil olduğunu düşünebiliriz. Bu bağlamda, 1.5-2 ayda bir değiştirilen programlar, üst düzey sporcular ve belli istisnalar hariç, tam potansiyele ulaşmama şeklinde yorumlanabilir.

bonatschi ve diez bunu beğendi.
  9. enderxxxx

enderxxxx Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Aynısı bendede oldu walla aynen.... Fly ı ağır girince agrı yapıo göğüslerde baya

10. Cuky

Cuky Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    tamam fly ı çıkarak denerim bir dahaki antremanda.
    cable ın yerine dips girerim arada etkileri yakın degil mi?
    Aradada incline bench press ile flat bech press in yerini degistirip bench pressin setini arttım digerini azaltırım.
    Zaten bu programı tamamen degistirmek istesem flat bench press yerine dumbell ile olanını alırımda incline bench press ile dumbell press yerine hangi harekettleri alabilirim ?
    Çok set var denmiş ama, ben 8 aydır falan çalısıyorum 4-5 gunde bir kere gogus çalısıyorum ve o gun baska kas çalısmıyorum yine de fazla mıdır?

11. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    16 set fazla değil mi diyen benim ama,,,diez'in vg bilgisine de saygım var,çok değil diyorsa değildir.
    ben 12-13 set çıkarıyorum.ama 7günde 1 kez(her salı) göğüs çalışıyorum.

12. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    peck deck fly hareketi mi press mi
    pullower ı cıkarıp bunu koymayı dusunuyorum

Sayfayı Paylaş