Rotator Cuff -omzun en sık görülen sakatlığı.

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve NİKE tarafından 10 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    Omuz anatomik olarak çok geniş hareket açıklığı, zayıf eklem teması, bu zayıf teması desteklemek ve hareket açıklığını sağlamak için yer alan kıkırdak ve tendon destekleriyle vucudun en karmaşık eklemidir. Bu eklem ileri yüklenmelere maruz kalır.
    40 yaş üzerinde omuz ağrısı nedenlerinin en önemli nedenlerinden biri rotator cuff yırtıklarıdır. Rotator cuff, humerus (üst kol kemiği)kemiğinin üst ucundaki omuz eklemini yapan baş kısmını çepeçevre saran adele-tendon bir yapıdır. Omuz eklemini yerinde tutar ve omuzun içe-dışa dönüş hareketlerini yaptırır.
    Rotator manşet yırtığı gençlerde ve sporcularda ani bir harekette oluşan yaralanma ile oluşabileceği gibi, zaman içinde tekrarlayıcı kolun baş seviyesinin üzerindeki hareketlerde zamanla gelişebilir.
    Belirti ve bulgular
    Başüstü hareketlerde daha fazla olmak üzere tekrarlayıcı, devamlı omuz ağrısı.
    Gece ağrısı. Bu ağrı ağrıyan taraf üzerine yatmayı engeller.
    Adele güçsüzlüğü. Özellikle kolu kaldırmaya çalışırken hissedilir.
    Omuz hareketleri sırasında tıkırtılar , klik sesleri gelmesi.
    Omuz hareketlerinde kısıtlılık. Genellikle hastanın ağırlıklı kullandığı kolunda olur.
    Hastalar rahatsızlığın başlamasına neden olduğunu düşündükleri bir olay tanımlarlar.
    Risk faktörleri
    Tekrarlayıcı başüzeri hareketler. Fırlatma sporları, tavan boyama gibi
    Aşırı güç, düşme gibi
    Yaşlanmaya bağlı dejenerasyon.
    Rotator maşetin bulunduğu aralıkta daralma. (bkz: Omuz Anatomisi)
    Rotator manşetin akromion denilen (bkz: Omuz Anatomisi) çıkıntının altındaki yüzey tarafından zedelenmesi
    Yırtığın tesbiti
    Yukarıdaki bulgulardan herhangi biri mevcutsa zaman geçirmeden doktora başvurun. Şikayetleriniz, hastalığın gelişme öyküsü ve dikkatli bir muayene ile önemli ölçüde fikir sahibi olunabilir. Röntgen incelemesi kemik kaynaklı bulguların tesbitinde yararlıdır. Ancak rotator manşetin direkt izlenebildiği MR ve ultrasonografi gibi tetkikler genellikle kesin tanı ve tedavinin planlanması için gereklidir.
    Rotator manşet yırtıkları parsiyel (tam olmayan) veya tam yırtık biçiminde olabilir. Tendonun bütün kalınlığınca olmayan parsiyel yırtıklar cerrahi olmayan tedaviye iyi yanıt verirler. Cerrahi olamayan tedaviye yanıt vermeyen parsiyel yırtıklar ve tam yırtıklarda cerrahi tedavi gerekir.
    Tedavi seçenekleri
    Doktorunuz yırtık tam değilse (parsiyel yırtık) aşağıdaki cerrahi olmayan tedavi seçeneklerini önerebilir;
    Dinlenme; yırtık tam değil ve aşırı kullanma nedeniyle gelişmişse yardımcı olabilir.
    İlaç; (ağrı ve ödem giderici ilaçlar) ağrının kontrolünde yardımcıdır.
    Kuvvetlendirme ve germe ekzersizleri; fizyoterapinin ana parçalarından biridir ve yapılması önerilir.
    Kortikosteroid enjeksiyonu; ağrının giderilmesinde yardımcıdır. Fakat çok sık tekarlanması tendonu zayıflatıp tam yırtığa neden olabilir.
    Ultrason; lokal ilaç uygulaması ve derin ısı verme özellikleri nedeniyle iyileşme sürecine yararlıdır.
    Yukarıdaki yöntemlere cevap alınamayan parsiyel yırtıklar veya tam yırtıklar için çeşitli cerrahi tedavi seçenekleri vardır. Aşağıda tanımlanan yöntemler modern omuz cerrahisi teknikleridir. Burada hangi tekniğin seçileceğine rotator manşetteki yaralanmanın büyüklüğü, yeri, nedenine bağlı olarak karar verilir. Artroskobik müdahale sırasında omuzdaki tesbit edilen diğer patolojilerinde düzeltilmesi şansı vardır.
    Artroskopi; yaklaşık 1 cm lik kesilerden omuz eklemi ve çevre dokulara ait görüntülerin bir kamera aracılığıyla monitöre aktarılması ve yine mini aletlerle görüntü kullanılarak hastalığın ameliyatının yapılması prensibine dayanır. Omuzda kemik çıkıntılarının kaldırılması adele ve tendondaki küçük yırtıkların tedavisinde tek başına yeterli olabilir.
    Mini-açık tamir; artroskobi ile birlikte kullanılarak bir kaç santimetrelik küçük kesilerden tam yırtıkların tedavisine olanak verir.
    Açık tamir; yaralanmanın çok ciddi olduğu vakalarda uygulanır. Burada doku transferi, tendon grefti uygulamaları yapılabilir.
    Rehabilitasyon (fizyoterapi)
    Tüm omuz hastalıklarında olduğu gibi rotator manşet yaralanmaları ardından normal fonksiyonlara dönüş zaman alır. Cerrahi tedaviler sonrası bu zaman 6 ay veya daha uzun olabilir. Temel prensip eklem hareketlerini arttırıcı ve adele gücünü geliştirici hareketlerin yapılmasıdır. Doktorunuzun vereceği programı uygulamak nihai sonuçta operasyon kalitesikadar belirleyicidir. İyi ellerde yapılan cerrahi ve iyi bir fizyoterapi programı sonrası % 90 civarında tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir

prof.dr.hakan öz makalesinden alınmıstır.

Son düzenleme: 10 Ocak 2009
    Rapunzel, barutcub, Lorethlorien ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
  2. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    egzersizleri alttadır

Exercise

Exercise 2

Exercise 3

Exercise 4

bu hastalıkta dıkkat edılmesı gereken sey omuzu zorlamamaktır,hareketler 1.5 ve ya 2.5 kg gibi hafif bır agırlıkla baslanmalıdır.
    hastalıgın tedavi surecinde jelatin cabuklastırıcı rol oynar ,ondan dolayı diyetimize her gün veya iki günde bir kelle paca corbası eklersenız daha ıyı olur jelatın içerdiğinden dolayı.

ve bu sakatlıkta sakatlık gecmeden kesınlıkle agırlık calısnması yapılmamalıdır.
    saygılar dılerım

egzersiz resimleri alttakı sıteden alınmıstır.

http://familydoctor.org/online/famd...juries/265.html#ArticleParsysMiddleColumn0002

Son düzenleme: 10 Ocak 2009
    sthammer, HARD&HEAVY, flixir ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  3. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    o zmn bu hareketleri boş kısa barla başlıyarak zmnla ilerleticez...
    peki kaç set kaç tekrar uyguluyalım?

4. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    resimdeki hareketleri 3 er set 10 tekrar yapabilirsin

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    http://www.dailymotion.com/relevance/search/branch%2Bwarren/video/x1izzp_branch-warren-arms-part-one_sport

bu video branch warren'ın kol günü tüm antreman videosu ..neredeyse üst vücut çalışmalarının tamamında omuz ısınmalarında 2 rotator cuff hareketi vardır çok düşük kilolarla..
    bende neredeyse 1 senedir enaz branch warren kadar olmak üzere tüm üst vücut antremanlarından önce aynı sistemi ellerime 2,5kg lık plakalar alıp uyguluyorum..
    hem rotator cuffları ısıtmış hemde güçlendirmiş oluyorum..

fakat dikkat edilmesi gereken önce ilk ısınma setlerinde ağırlıksız yapıyorum daha sonra 2,5 kg.ları alıyorum..aksi takdirde kaş yaparken göz çıkarabilirsiniz..

sthammer ve sultanmehmed bunu beğendi.
  6. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    birde ben dikkat ettim bu harekeltleri yapmaya basladıgım sakatlıktan beri her antrenmanımdan önce yapmaya basladım ve dikkat ettim omzumun arka kısmı farklı gelişti özellikle aradaki üçgen.

7. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Ben de yaklasik alti aydan beri omzumu isindirarak calisiyorum, butun sakatlik dertlerim bitti, siddetle hem videodakileri hem de NIKE'in resimlerini yayinladigi egserizleri tavsiye ediyorum.

8. Strong834

Strong834 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    lanet olsun arkadaş yeter artık bıktım 2 senedir çekiyorum bunu en sonunda bir ftr ciyi öldürüp hıncımı alacam

9. Nightm4r3

Nightm4r3 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Benimde sağ omzumda kütleme oluyor. Özellikle kolumu 180' yukarı kaldırdığımda, dumbell ile yana açış(omuz hareketi)ni yaparken ve esniyormuş gibi kolları yana-yukarı kaldırırken oluyor. Ama uyurken, ya da omzumu kullanırken bir ağrı, acı, güçsüzlük hissetmiyorum. Sadece kütlüyor. Acaba egzersiz hareketleri şifa olur mu?

10. Lethality

Lethality Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya benim sağ omzumda ödem var 4 aydır ant yapamıyorum 3 hafta ilaç tedavisi kullandım geçmedi doktor fizik tedavi dedi , başlıyayım mı :( var mı olan ?

11. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    videodaki ısınma hareketlerini keşke , omuzumda ağrı oluşmadan görseydim :(
    inşallah ciddi bir sakatlık değildir , sol omzumdaki ağrı :cryyy
    bundan sonra mutlaka bu hareketler ile ısınıcam ...

12. emrah_yazgan

emrah_yazgan Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Güzel paylaşım olmuş çok teşekkürler. Asıl barla yapılan rotasyon hareketlerinin çok etkili olduğu söyleniyor. Barla yapılanlar ile ilgili link ve hareket dizisi var mı ?

13. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Bugün doktokra gittim , doktor zedelenme olduğunu söyledi..
    Merhem ve iki adet hap verdi...
    3 hafta omuz çalışmamamı söyledi , diğer ant.lara devam edebilirmişim :D yuppiii
    Allaha çok şükür önemli bir şey yokmuş , bundan sonra iyice ısınıcam omuz çalışmadan ..
    Siz siz olun omuza çok dikkat edin arkadaşlar ...

utkux54 ve selim4141 bunu beğendi.
  14. sthammer

sthammer Guest

Sol kolumu neden yukarı kaldiramadigim belli oldu.. ne şans ama..

15. Cem C.

Cem C. Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    sağ omzumda rotator cuff sendromu var.. 3 haftadır sabah-akşam voltaren hap ve günde 3-4 defa 20şer dakika buz uyguluyorum.. herhangi bir ağrım yok ama ödem şişliği devam ediyor.. kolum kullanmamaya çalışıyorum.. omuz sakatlığı çok önemli, tamamen eski gücünü kazanmadan 5kg bile kaldırmayı düşünmüyorum.. bu arada ısınma hareketlerini gösteren resimler gözükmüyor..

16. SAFKANNN

SAFKANNN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Bende aynı dertten yanıyorum resimlere bakmak ıstedım ama ısınma resimleri gozukmuyor

17. Abruzzi

Abruzzi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Masaj çok etkili oluyor omuz başında sanki birşey yerinden çıkmış gibi oluyor eski hocam Orhan tepetaş parmağıyla iki dakikada yerine takardı çıkıntıyı ya da ağrı geçerdi ayni şey mi bilmiyorum

18. NuubDunker

NuubDunker Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    DUNKER
    Yer:
    KONYA
    Abi peki tip2 kollojen kullanarak tendon legmant kıkırdak gibi dokuları güçlendirme hakkında ne biliyorsun diz ve omuz için oluyor sorunlar genelde bi araştırman varmı
    ben solgarın tip2 kollojeninin alıp dizlerimi hafif ağırlıklarla squat yaparak quadricepslerimede hiportrofi antrenmanları yaptıracağım bi 10-12 antrenman sonrasında patlayıcı çalışmalarıma geçeceğim bu doğru bi yöntem olurmu

19. jengajenk

jengajenk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bobrek tasi yüzünden 6 ay ara verdiğim spora hafif ve dengeli sekilde baslamama rağmen sira beklememek icin sanirim smith machine de ağırlığı anlayamadan zorladigim icin olduğunu düşündüğüm ve bana bisey olmaz kafasında olduğum icin asiri Üzgünüm 1 aydir devam ediyor ağrı bu sürede haftada 2 gun basketbol oynadim son oyundan sonra biraz daha arttigini hissediyorum. Netten izlediğim egzersiz testler e göre evet rc lerimde sorun var. Zaten ant. In 3. Gününde yana açış yaparken aci çekiyordum. . Bidaha eskisi gibi olmayacak diye uykularim kaçar oldu . Ameliyat deseler ne diyeceğimi bilmiyorum çünkü olmasa yırtık iyileşmez deniyor olup bian önce iyileşmesini beklemek daha akillica gibi. . Eklemlerinizin vucudunuzun kıymetini bilin benim dizlerimde de sorun var fitness i geçtim ama basketbol benim alkolüm sigaram kendimi iyi hissettigim yegane spor.. siz siz olun bisey olmaz demeyin ve mutlaka ısının. 5 kilo fazla kaldirmaniz vucudu sakatlamaniza da değmez . Eklemler ileriki yillar icin gerekli simdi acısı cikmasa da sonra asiri kullanim kapiyi çalacak. Eğer olurda yeniden eskisi gibi olursam bakış acimda değişmiş olacak

Sayfayı Paylaş