Ronnie Coleman 1998 Olympia Biceps Antrenmanında Kafama Takılan Soru

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve WStrongest tarafından 23 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. WStrongest

WStrongest Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Herkese merhabalar,

Muscle&Fitness dergisinin 15. sayısında Altı unutulmaz Mr.Olympia'nın kol antrenmanlarını yazmışlardı bende kol antrenmanı programımı değiştircektim okurken Ronnie'nin biceps antrenmanını gördüm şu şekilde yazıyodu;

Alternate Dumbbel Curl / 4 set 15-12-10-8 tekrar

One-arm preacher curl / 3 set 12-15 tekrar

Concentration cul / 3 set 12-15 tekrar

şimdi bu antrenmanı sezon dışı olarak yazmamışlar 1998 Olympia Biceps Antrenmanı yazıyo demekki ronnie yarışma için bunu uyguluyodu ama burda hacim almak için az tekrarlı setler yerine çok tekrarlı setler uygulamış malum ronnie'nin kollarıda ortada 59 cm + kolları var bende bu antrenmanı uygulasam hacim kazanabilirmiyim tecrübeli arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

Bu arada Sergio Olivia,Arnold Schwarzenegger,Lee Haney,Dexter Jackson,Dorian Yates 'in kol antrenmanı programlarını öğrenmek isteyen olursa yazarım.

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    vatandaş "hacım,hipertrofi "almak için değil, daha ziyade definisyon , testesteron seviyesi için yüksek tekrar kullanmış yarışma öncesi...)

burda gözüme takılan nokta ,vatandaşın ne kadar az hareket ve set kullandığı ...) bizimkilerin maşallah 5-6 hareket kullandıkları ile mukayese edildiğinde...(((

ZeusS_ ve WStrongest bunu beğendi.
  3. WStrongest

WStrongest Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    4 tanede sezon dışı biceps antrenmanı var ondada 3 hareket herbirinde 3 set ve 10-12 tekrar kullanılmış enteresan cidden

4. TheBest

TheBest Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    10 tekrar hacim almak içinde idealdir fakat 15 i kendinde söylemişsin yarışma öncesi uyguluyormuş. tekrar sayın hacim almak istiyorsan 8in altına düşmemeli kanımca.

WStrongest bunu beğendi.
  5. tybalt88

tybalt88 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    15 çok değilmi 12 12 12 yi 3 er set daha iyi olmazmı ?

6. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    ronnie ve ya arnold un hareketlerini yapsak onlar gibi mi olacaz sanki.o yüzden bence kim ne yapmış nası böyle olmuş diye kafanı bulandırma . bildiğini yap derim ben.

Son düzenleme: 3 Kasım 2011
    WStrongest ve Prometheus676 bunu beğendi.
  7. zrb20

zrb20 Üye

Beğenileri:
    219
    Ödül Puanları:
    53
    hacim istiyorsa 6-8 tekrar yüksek ağırlık kanımca...

8. Fit

Fit Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Diğerlerininde kol programlarını yazarsan çok makbule geçer.Ben profesyonel olanların hacim için 3 set 10 8 6 çalıştığını sanmıyorum.4 setten aşşağı yapmıyolardır bence.

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    maalesef çoğu şampiyon "ironik şekilde " çok fazla ahreket ve tekrar vb uygulamzalar..

ama, nedense piyasalarda gırla " her gruba 4-5 hareket ,onlarca tekrar " dolaşır durur...

bunun nedenleri:

a) bilgisizlik
    b) aymazlık
    c) sabotaj

olabilir...

başka aklınıza gene?!...)

10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    ben de ercan hocamın dediğine şöyle bir ekleme yapayım, çoğu insanın kollardan hacim alamamasının sebebi bambaşka hareket arayışı, fazla tekrarlar, gereksiz setlerdir. oysa basit düşünen, klasiğin çok dışına çıkmayanlar ise hedeflerine çok daha kolay ulaşırlar. mesela bicepsi ele alalım. biceps ufak bir kas, 2 başlıdır. bir de altında yatan brachialis vardır. brachioradialis ise kolu ön kola bağlayan kastır. yanı her idmanda bu dördünü çalıştıracak kadar hareket seçmemiz yeterlidir. hatta şöyle bir güzellik mevcut, brachialis tüm alttan tutuş içeren hareketlerde çalışır (diğerlerinde de çalışır ama bu denli etkin değil). o zaman ne kaldı geriye, 3 bölge. bicepsin iç başı dış başı ve brachioradialis. şimdi, bir hareket bicepsi komple çalıştırsa, iş neredeyse yarı yarıya kolaylaşacak o zaman ilk hareketimiz barbell curl, ez bar curl ya da dumbbell cur. ikinci hareketimiz ise biraz daha farklı. ben bu aşamada farklı bir tutuşu tercih etmeyi öneriyorum. bu bağlamda hammer curl 2. sırayı alacaktır. 3. hareketimiz ise opsiyonel. iç baş-dış baş hangisi eksikse ona yönelmek daha mantıklı. ben bu aşamada genelde incline dumbbell curl'ü öneriyorum ama kişi eksiğine göre dumbbell preacher curl, cable curl, machine curl, high pulley curl vb hareketler yapabilir. o zaman idmanımız genel olarak şöyle şekillendi :

barbell curl
    hammer curl
    incline dumbbell curl

3 hareketin birincisi 4 set olsa iyi olur çünkü temel bir egzersiz yapıyoruz. ikincisi 3 set olabilir, üçüncüsü ise tamamen kasa konsantre olmayı ve ağır çalışmamayı gerektirecektir. bu yüzden son hareketin tekrarı biraz daha yüksek tutulabilir. yani programımız şöyle oldu :

barbell curl 10 10 8 8
    hammer curl 3*10
    incline dumbbell curl 3*12

aynı mantık tricepslerde de geçerlidir. compound>izole mantığıyla gidilen çoğu program yine iş görecektir...

WStrongest, Danny Boy, Mighty MO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    dergilerde bu tarz verilen programlara itimat etmeyin...

jackmaldow ve WStrongest bunu beğendi.
  12. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Benim aklıma d şıkkı geliyor= artislik :D

Hakikatende dediklerine katılmamak mümkün değil...
    Gerçektende bu işte standartları uygulayanlar çok daha başarılı oluyor bu kesin bir gerçek ;)

Sayfayı Paylaş