Reputation Sistemi Ve Kullanımı

Konusu '***Duyurular***' forumundadır ve Despo tarafından 23 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Arkadaşlar foruma yeni bir sistem eklendi!

Reputation Sistemi, diğer adıyla Saygınlık Sistemi'nin kullanımı oldukça basittir. Bu sistemi aşağıda açıklayacağım. Fakat bundan önce, sistemin işleyişinden daha gerekli olan şey , bu sistemin gerçek amacını anlamaktır.

BodyForumTR Forumları programların, müzik videolarının, filmlerin ve bunun gibi materyallerin -hatta illegal diyebiliriz- istisnai kategoriler haricinde paylaşıldığı bir forum değildir. İçeriğimiz ve tartışma konularımız farklıdır. Bu yüzden yaptığınız her paylaşımda, atılan her mesajda "REP istiyorum , REP'leri bekliyoruz..." gibi eklemeler yapmayınız. Görüldüğü an hem tarafımdan, hemde diğer yönetici arkadaşlar tarafından bu tip mesajlar edit'lenecektir. Hatta bu tip davranışlara devam eden REP canavarı arkadaşların Saygınlık Dereceleri negatif yönde düşürülecektir.

Bizim forumumuzdaki Reputation Sisteminin kullanılma amacı, güzel paylaşımlarda bulunan, doğru düzgün mesaj atan , kısacası her yönüyle foruma katkıda bulunan arkadaşlara saygı ve teşekkürlerimizi iletmektir.

Bir üyeye neden Saygınlık Puanı kazandırabilirsiniz ?

Sevdiğiniz bir arkadaşınızdır ve foruma eklediği dökümanları zevkle okuyorsunuzdur. Attığı mesajları takip ediyorsunuzdur. O üyenin forum için yararlı bir kişi olduğunu düşünüyorsunuzdur. Böylece ona REP Puanı vererek bu kişinin saygınlığını / itibarını arttırabilirsiniz.

Aksi yönde mesajlarından hoşlanmadığınız, üslubunu beğenmediğiniz bir üyeye de negatif yönde REP verip , o kişinin itibarını düşürebilirsiniz.

Kısacası Reputation / Saygınlık Sistemi forumumuza olumlu yada olumsuz bir şekilde katılımda bulunan üyelere hakettiği yada haketmediği saygıyı göstermenin bir yoludur. Fakat belirteyim ki , Yüksek saygınlık puanına sahip arkadaşlar tarafımdan kollanacaktır :p Şaka bir yana , REP Puanınız ne kadar yüksek ise foruma o kadar katkınız ve emeğiniz olmuş demektir.

Şimdi gelelim Reputation Sisteminin teknik açıdan nasıl işlediğine..

Dev paylaşım yapılan ve REP manyaklarının amaçsızca REP istediği forumlardan farklı olarak, BodyForumTR forumlarında bu sistem biraz daha basite indirgenmiştir. Toplam 4 tane yıldız seviyesi vardır. Şimdi bunları tek tek inceleyelim.

Ulaşılabilecek en yüksek seviye budur ve en az 200 Saygınlık Puanına sahip kişiler bu seviyeyi kazanır.
    Bu kişilerin REP Verme Etkisi : 1 x 1.4 'dür.

İkinci seviye budur ve en az 100 Saygınlık Puanına sahip kişiler bu seviyeyi kazanır.
    Bu kişilerin REP Verme Etkisi : 1 x 1.3 'dür.

Üçüncü seviye budur ve en az 50 Saygınlık Puanına sahip kişiler bu seviyeyi kazanır.
    Bu kişilerin REP Verme Etkisi : 1 x 1.2 'dir.

En düşük seviye budur ve en az 10 Saygınlık Puanına sahip kişiler bu seviyeyi kazanır.
    Bu kişilerin REP Verme Etkisi : 1 x 1.1 'dür.

Bunun dışında 10 Saygınlık Puanına kadarda REP Verme Etkisi: 1 x 1.0 'dır.

Şimdi Örneklerle Açıklayalım...

Ahmet kullanıcısı 150 REP Puanına sahip , Ayşe kullanıcısı ise 25 REP Puanına Sahip. Ahmet , Ayşeye pozitif yönde 5 REP Puanı veriyor.
    Bu durumda :

5 x 1.3 = 6.5
    ( Ayşe , 6.5 REP Puanı kazanır ve Ayşe'nin REP Puanı 31.5 olur. )
    ( Ahmet ise 5 Puan vermiştir ve verdiği her puan başına x 0.05 bonus alır. Yani 5 x 0.05 = 0.25 bonus ve aynı zamanda hesabından 5 puan düşülür. Bu doğrultuda 150 - 5 = 145 ve 145 + 0.25 = 145.25 REP Puanı kalır. )

Tam tersini yapalım.. Ayşe kullanıcısı , Ahmet kullanıcısına 5 REP veriyor diyelim. Bu durumda:

5 x 1.0 = 5 >>> Ayşe'nin REP Seviyesi 1'dir ve normal şartta x 1.1 REP Verme Etkisi vardır. Fakat Ayşe kendi REP puanından daha yüksek bir üyeye yani Ahmet'e REP verdiği için Ahmet bonus kazanamaz, sadece 5 REP alır.
    ( Ayşe 5 REP Puanı vermiştir ve Ayşe'nin REP Puanı 25 iken 20.25'e inmiştir - Neden 20 değil , çünkü 0.05 REP verme Bonusu almıştır ! )
    ( Ahmet kullanıcısı ise , 150'den 155 REP Puanına yükselmiştir - Bonus almamıştır çünkü Ayşe'nin REP Gücü, Ahmet'ten düşüktür. )

Mutlaka Pozitif/Olumlu yönde REP verilecek diye bir şart yok , mesajlarını beğenmediğiniz bir üyeye negatif yönde REP Verebilirsiniz.
    Bu durumdaki hesaplamalarda şöyledir.

Ahmet 150 REP , Ayşe ise 25 REP puanına sahip. Eğer Ayşe , Ahmet'e -5 Negatif REP verirse ;
    Ahmet 145 REP, Ayşe'de 20 REP olur.

Fakat daha yüksek REP Puanına sahip olan Ahmet, Ayşe'ye -5 Negatif REP verirse ;
    Ahmet -6.5 REP (1.4 x 5) kaybeder , Ayşe gene -5 REP kaybeder.

Hesaplamalar bu kadardır ve çok karışık değildir. Zaten bunlar ayrıntılardır.

Reputation / Saygınlık Puanı Verme Kuralları:
    • Tabi ki de kendi kendinize REP Puanı veremessiniz.

Sahip olduğunuz REP Puanından daha fazla REP Puanı veremessiniz. (Örnek: 5 REP Puanınız varsa 8 REP Puanı veremessiniz.)

Bir kullanıcıya en fazla 20 REP Puanı verebilirsiniz

10 dakikada bir kez REP Puanı verebilirsiniz.

Reputation / Saygınlık Puanı Kazanma Koşulları:

• Başka bir üye size REP Puanı verebilir (haliyle)

Her 30 günde otomatik olarak 1 REP Puanı kazanırsınız.

Her 30 mesajınızda otomatik olarak REP Puanı kazanırsınız.

Başka üyelere verdiğiniz toplam 20 REP Puanında , 1 REP Puanı kazanırsınız. (Geri dönüşüm)

Başka üyelere verdiğiniz her 1 REP Puanında , 0.05 REP Puanı kazanırsınız. (Geri dönüşüm)

Nasıl REP Verilir ?

Kullanıcıların Rep Bilgilerine onların profilinden veya herhangi bir başlığı incelerken , gönderen üyenin yaş, şehir gibi bilgilerinin bulunduğu sütundan ulaşabilirsiniz. Bu sütunda yıldızlar ile REP güçleri belirtilmiştir. Hemen yanındaki + / - tuşuna basarak , bu üyeye Olumlu veya Olumsuz yönde Reputation / Saygınlık Puanı verebilirsiniz. Mouse imlecinizlede yıldızların üzerine gelerek , bu üyenin REP Puanını öğrenebilirsiniz.

İlgili bağlantıya tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız.

Reputation Sistemini suistimal etmeye yada bir güç gösterisi olarak algılayıp , sürekli REP istemeye çalışmayınız.
    Amacımız , yazının başında belirtildi. Lütfen amacına göre kullanınız bu sistemi. Herhangi bir sorunuz yada sorununuz varsa bu başlık altına yazabilirsiniz. Ha son olarak , hiç mesaj atmamış üyelerin REP Puanları niye yüksek derseniz , onlar hayalet üye oldukları için :p REP sistemi başlangıç aşamasında atılan mesajlara ve forum üyelik süresine göre , herkese uygun bir REP Puanını otomatik vermiştir. Şu andan itibaren bu REP Puanlarının yönetimi bizlerin/sizlerin elindedir.

draft bunu beğendi.
  2. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    güzel bir sistem despo abi...

teşekkürler, foruma ekstra yenilik-canlılık geldi...
    ayrıca peki, biz başkasına rep puan verirken niye bizden düşüyor-onun amacını daha fazla açıklarmısın?
    saygılar... :) :) :)

3. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yer:
    ayrıca kim ne kadar kime verdi tablosu da güzel olmuş...

güzel bir joy of happinies :) muhasebe-analiz tablosu... "oy sayısı" kısmından bakılan...
    arkaya arkaya mesaj oldu pardon ama saygılar... :)

4. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Öyle olmazsa, sevmedigin birine -10 yerine -100 verirsin ve forumda rep puan kalmaz.

Dikkatinizi cekerim bu sistemden sonra, yildizlarin fazla anlami kalmadi. Artik herkez birbirini yorumlamis oluyor.

5. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yer:
    çok soru oldu gibi...

*çok sordum gibi oldu ama;
    yani forumda belli toplam bir rep puan var ve herkes onu mu paylaşıyor? eğer öyleyse, total reputation point increase oluyor mu? :D saygılar...

6. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Hayir belli bir reputation yok. Dikkat edersen bazilarinin rep´i 0.

Reputation / Saygınlık Puanı Kazanma Koşulları´ni okursan. Daha net anlarsin.

Yani mesajlar atildikca ve zaman gittikce forumda replerde artiyor. Sizin verdiginiz Rep sizden gidip baskasina gidiyor - Ama forumdan cikmiyor.

Herkezinde olumsuz verecegini sanmiyorum.

7. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    despo çok güzel oldu böyle ellerine sağlık artık bizimde repimiz var yani :)

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  9. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Ucuz/ kalitesiz forum havasına bürünüyor böylelikle forum. Bence yerinde birşey olmamış. Adi forumlarda insanların almak için aptalca çapa gösterdiği sanal madalyaları BodyForumTR gibi kaliteli bi forum sitesinde görmek beni ciddi anlamda üzdü. Ama enazından "repleri görelim beyler, teraziye bi tık hede hodo" gibi aptal ibarelerin olmaması iyi olmuş. Yinede bence kaliteyi düşürür bu durum.. Çünkü saygınlık veritabanına kaydediler rakamlardan daha fazlasını gerektirir bence...
    Mesela Flexor abinin rep'i sıfır olsa saygı duymayacak mıyım? Hiç sanmıyorum... Ben insanların saygıdeğerliğini rakamlarla ölçmeyi uygun bulmuyorum. Umarım kısa sürede bu olaya söz verirsiniz.
    Umarım negatif eleştrilerimi anlayıp değerlendirebilirsiniz.

İyi Günler

10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    eyvallah kardeşim saygı duydugun için toplumda saygı kavramını amaç buraya taşımak değil zaten kimileri kişilikleri ile kimileride yaptıkları ile saygı sevgi duyulur bu butonun bence en buyuk getirisi forum kirliliğini önlemek ve gereksiz bir yıgın mesaj atılmaması her iyi mesaj atana yada her yardım edene teşekkür yazarsak forum teşekkur bahçesine doner ve 6 kelime için koca bir sayfa açılır begendiğin yazıya yada yardım eden kişiye teşekkur yazmak yerine böyle bir çözüm getirdik iyide oldu bu fikri ilk ben önermiştim.

fakat herşey gibi buda amacın dışında kullanılabilir o yuzden yetkililer zaten mudahale edecektir(hani teşekkur hani rep gibi) bizde bu gibi şeylerin olmayacagına emin ol

11. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    çok iyi bi ekleme despo teşekkürler

özellikle kötü yada uygunsuz mesajlar için negatif oy verebilme özelliği çok iyi olmuş
    tabi işin teknik konusunu pek bilemem ama mesela reputation u -100 olan biri otomatik banlanabilsin böyle bişey mümkünmü?

12. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Mudckicker.

Oldukca cok kisi bunu önerdi. Bizde Rep zaten diger forumlardan farkli dikkat edersen.

Daha önce bos mesaj atip yildiz sayisini arttiran cok kisi vardi. Bunlari siteden atiyorduk, nasil önleyebilirdik ? Nasil insanlarin kurallari okumasini saglayabilirdik ?

Artik sadece yönetim kisileri "yargilamiyor" artik forumdaki HERKEZ bir kisiyi yorumluyor. En dogrusuda bu bence. Daha önce yazdigim gibi Rep "arka planda olmali" hic kimse "Haydi beyler REPLER!" diye yazamaz.

Nefelis, Evet bir kisinin eksi rep´i varsa zaten bir yanlislik yapmistir. Bunuda yönetim olarak göze alacagiz.

Tessekürler.

13. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    bu yenilik çok güzel oldu.bide formumuzda arka fonda bi müzik olursa biraz daha renkli olucaktır formda vakit gecirmek ;)

14. virtual_insanity

virtual_insanity Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    istanbul
    evet ne diyeceğimi bilmiyorum bu gercek anlamda üye olduğum ilk forum o yüzden pek işleyişini bilmem ama rep veren birinden rep eksilmesinin olumsuz bir yanı yok mu yani ben bir çok kişiye rep vermek istiyorum acıkcası ama ben de yok ki vereyim:)yani bu rep olayı o yüzden pek öneli olmayacak bu sitede cünkü herkes elini korkak alıştıracak bence...ama boylesi daha iyi boylece rep olayı fazla gündemde olmaz çok fazla tartışılmaz

15. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    fikir olarak fena değil.açıkcası.olsa da olurdu.olmsada olurdu.şahsen altımda 5 yıldız da olsa---1000 repde olsa benim için farketmez.az-çok bildiklerimizle burdakilere yardımcı olmaya çalışıyoruz.bunlar benim için forumda yazısını okuduğum adama karşı beni başka düşüncelere götürmez.ama elinize sağlık uğraşıp hazırlamışsınız.. :)

16. mucteba

mucteba Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    güzel bir yöntem yenilikler için teşekkürler arada böyle değişimler lazım.

17. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    ama aslında şöyle bi dezavantajda olabilir .atıyorum burda A kişi sinin 30 tane arkadası vardır

birbirlerine gel sen bana bi oy ver,ben sana bi oy veriyim hesabı.karsılıklı cıkar ilişkisi şeklinde olunca.cok fazlada bu diger

adıyla saygınlık sistemine fazla bi işlevi olmuyor BENCE

18. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    zaten kimin kime oy verdiği görülebiliyor böyle birşey olursa admin ve modlarımız gerekeni yaparlar.

19. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Herşeyin eksik bir tarafı vardır ve biz bunu bulmak için çaba sarfetmeyiz böyle şeyler bizim aklımıza hemen gelir çünkü; BİZ TÜRKÜZ ;) :lol: ;) :lol:

20. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Flexor, Despo

Anlayışınız için çok teşekkür ederim. Açıkcası daha sert bi karşılama beklemiştim :)

iyi antremanlar dileyerekten saygılar sunuyorum :D

Sayfayı Paylaş