Reaktif Hipoglisemi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Onur BABACAN tarafından 8 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Onur BABACAN

Onur BABACAN Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    28
    Doktorların verdiği diyete göre bu rahatsızlığa sahip olanların 3 saatte bir yemesi gerekiyor. Düşünüyorum da bu rahatsızlıkta olumsuz etkiler yaratan şeker düşüklüğünün sebebi aşırı insülin salınımı ise, 3 saatte bir az çok bunu tetiklemenin ne alemi var ? 3 öğün yiyelim, insülin 3 kere yükselsin, arada kalan zamanlardaki şeker düşüklüğüne dayanalım;

• Bu şekilde pankreası dinlendirerek "tedavi" adına daha iyi bir şey yapmış olmaz mıyız ?
    • Yoksa düşük şeker düzeyi ile geçirilen süreç daha mı zararlıdır ?
    • Ve hatta pankreas besin alınmasa bile lüzumlu lüzumsuz insülin salgılamaya devam mı eder ?

derin_aker bunu beğendi.
  2. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    İnsülini mümkün mertebe az salgılatacak yiyecekler yemelisin.
    Yemeklerinde bol bol yağ kullan (yanmamış, sağlıklı), yağın glisemik indeksi sıfırdır ve yiyeceklerin glisemik indeksini düşürür.
    Mümkün mertebe yağlı ve porteinli yiyecekler.
    Her türlü şeker, ekmek-hamur işi, pilav, makarna, patates, paketlenmiş gıdalar, şekerli içecekler vs uzak durmalısın ve düzenli spor yapmalısın.
    Bu şekilde yaşarsan zamanla 3 saat yemek yeme ihtiyacın kalmaz ve rahatsızlığın şeker hastalığına evrilmez.

novizenj bunu beğendi.
  3. Onur BABACAN

Onur BABACAN Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    28
    Zahmet etmiş cevap yazmışsınız teşekkür ederim fakat sorularımın hiçbirine cevap alamadım :)

4. derin_aker

derin_aker Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    bende hipoglisemi hastasıyım.daha doğrusu öyleydim.tedavi çok belli : 3 öğün hatta yapabiliyorsanız 2 öğün yemek.sürekli vücuda bir şey sokmak tüm dengeyi altüst ediyor.yaratılışımız sürekli yemek yemeye müsait değil.pankreası dinlendirmek bir takım küçük oruçlar tutup dayanmak kesin çözüm.öğünler protein ağırlıklı olursa uzun süre dayanma şansınız artıyor.ilk önceleri dayanmak zor oluyor ancak dayanma sınırını geçtiğiniz zaman 5 6 saat açlığa tahammül edebilir hale gelmeye başlıyorsunuz.6 öğün ye 3 saatten fazla aç kalma gibi öneriler tamamen yalan.sizi daha çok açlığa dayanıksız hale getirir.biraz sabır ile vücudu dinlendirip tüm hormonları düzenli hale sokabiliriz.eskiden köylerde tarlada ağır şartlarda çalışan babaannemin dedemin beslemesi şu şekilde : sabah güçlü çok güçlü bir kahvaltı tarlada çalışırken ayran akşam güneş batmadan akşam yemeği.90 yaşını gördüler ikisi de ne şeker vardı ne bir şey.

Onur BABACAN bunu beğendi.
  5. Onur BABACAN

Onur BABACAN Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    28
    Derin hanım yazdıklarınız benim kurduğum mantıkla birebir örtüşüyor, doğru yoldaymışım diye sevindim :) Fakat diyetisyen ısrarla 3 saatte bir yememi önerince şüpheye düştüm, düşük kan şekeri ile uzun saatler geçirmek de zararlı sanırım. Sizin yaşınız nedir, bu rahatsızlıktan kurtulduğunuzu söylüyorsunuz OGTT yaptırdınız ve normal çıktı mı ?

6. derin_aker

derin_aker Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    yaşım 24. valla ne yalan söyliyeyim doktorlar para için çalışıyor bu yüzden doktora pek gitmem.en azından hormonlarla alakalı konularda gitmemeyi tercih ettim.evde bir şeker ölçüm aletim var.70 lerin altına inmiyor artık kan şekerim eskiden 65 olurdu 5 saat aç kalınca şimdi 75 80 civarı.zaten genelde düşüntür şekerim ve tansiyonum.bu çocukken de böyleydi.ama çok daha dayanıklı olduğumu söyleyebilirim.yağ oranım şuan yüzde 8 olmasına rağmen :) bence deneyerek kendinizi test edebilirsiniz.

7. Onur BABACAN

Onur BABACAN Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    28
    Yüzde 8 yağ oranıyla hipoglisemi hem de 24 yaşında, bir yanlışlık olmasın fazla insülin normalde aşırı kilo yapar ? Belki tiroidle ilgili bir durum var muhakkak bir test yaptırın derim.

8. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    %8 imkansız. bayanlarda esansiyel yağ %10-13.

9. derin_aker

derin_aker Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    ölçümde öyle çıktı tabi 2 ay önce.olsa olsa yüzde 9 dur.
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Nisan 2015 ---
    bilmiyorum ancak kilo şeker hastalığı yapar. şeker hastası olan kilo almaz diye biliyorum ben.bu arada eklemeyi unuttum haftada 5 gün spor ve protein ağırlıklı beslenerek şekerimi düzenledim.onlar da çok önemli etkenlerdir.

Sayfayı Paylaş