Ramazan - Fitness Beslenme -

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Bodyyci tarafından 13 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bu bilimsel araştırmaların linklerini atar mısın?

2. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    mesajda belirtmiştim dergide okuduğumu elimde bir link yok ancak bugünkü bilimsel araştırmalarında en fazla gösterenlerin bile 40 gram proteini geçmediğini biliyorum, makaleler internette mevcuttur muhakkak

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Muhakkak mevcuttur ama internette senin iddianı destekleyecek araştırmayı başkasının araması tuhaf olur. Örneğin Alan Aragon şurada konu hakkındaki bazı makaleleri inceleyerek protein 50-60, hatta 90 gr civarında kullanıldığında bile kullanılabildiğini anlatıyor: http://wannabebig.com/diet-and-nutr...ch-protein-the-body-can-use-in-a-single-meal/

Kaldı ki protein alımında böyle bir limit olsaydı, örneğin bütün protein ihtiyaçlarını 1 veya 2 öğünde gideren intermittent fasting uygulayıcılarının (ki intermittent fasting kalıp olarak oruca çok benzer) günde en fazla 80 gr protein alabiliyor olmaları ve kas kaybıyla karşılaşmaları lazım. Fakat bu şekilde beslenen insanlar kas kaybı olmadan gayet başarılı sonuçlar alabiliyorlar. Bu durumda ya Alan Aragon'un makalesinde veya intermittent fastingde farkında olmadığımız bir hata var ya da senin bahsettiğin araştırmalarda bir yorum hatası var. Yukarıdaki makalenin zayıf yanlarını yazabilirsin, sen yararlandığın makaleleri atarsan ben de bu araştırmalarda yorum hatası olup olmadığına bakabilirim veya bakacak birileri için konu açabilirim.

abseto bunu beğendi.
  4. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    kardeşim sen bodybuilding konularını yeterli miktarda araştırmasını yapsan bana böyle bir soru bile sormazdın bu çok çok bilindik bir şeydir
    ben burda genç arkadaşlar bilgilensin diye yazıyorum,bu kadar eski üye olupta bana böyle bir şey sorman gerçekten üzücü
    iddia falan yazmışsın birde
    okuduğum şeyleri yazıyorum habersiz şekilde bilgisiz şekilde yaşamayın okuyun öğrenin
    birşey kanıtlamak zorunda değilim ama madem istiyorsun bak oku öğren
    teksas üniversitesinin günümüzde yaptığı araştırmada bile durum yine aynı,kaldıki benim bahsettiğim araştırma 60 lı yılların araştırmasıdır
    muscle fitness dergisinde yayınlanmıştır

Vücudunuz tek bir oturuşta belli bir miktar protein işleyebilir. Teksas Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, tek bir öğünde 90 gram protein almakla 30 gram protein almak aynı faydayı sağlıyor. Dr. Douglas Paddon-Jones, vücudunuzu bir benzin deposuna benzetiyor: “Maksimum performans için ancak bu kadar kullanabilirsiniz, gerisi sadece taşacaktır.”

" Menshealth "

http://www.fitnessbilim.com/forum/soru-amp-cevap/698-tek-seferde-kac-gr-protein-alinmali.html

Son düzenleme: 17 Mayıs 2016
  5. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Vücudumuz tek öğünde belli bir miktar protein işliyebilir doğru ama bu daha çok kişiden kişiye değişiklik göstermektedir . Phil heath ile lazar angelovu ele alalım ikisinin günde aldığı ve tek bir öğünde aldığı değerler arasında kafadan 1.5-2 kat rahatlıkla oynamaktadır .. En mantıklısı 35-45 gr arası almak ideal olacaktır tek bir öğünde .

Bodyyci ve zzzxxz bunu beğendi.
  6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Dur bakalım, öyle hemen sinirlenmek olmaz. Burası forum, adı üstünde, tartışma grubu. Senin de farkettiğin gibi ben de hem genç arkadaşlarım bilgilensin diye yazıyorum, hem de kendi yanlış bildiklerimi görebilmek için yazıyorum.

Tek oturuşta protein sindirimiyle ilgili başlıkta da bu bahsettiğin alıntı yapıldı, internette arattığımda bir türlü orijinal makaleye ulaşamamıştım. Sonunda bugün ulaşabildim ama buraya sadece özetini koyabiliyorum. Hepsini koysam da zaten okuyan olmaz. Özeti şurada: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S000282230900769X

Bu araştırmada ortaya çıkan önemli bilgi senin de yazdığın gibi kas protein sentezini arttırmak bakımından 90 gr proteinin 30 gr proteinden daha etkili olmaması. Fakat şu ölçülmemiş, günde 3 defa alınan 30 gr proteinle tek defada alınan 90 gr proteinin sindirimin sonuna kadar yarattığı toplam kas protein sentezi ölçülmemiş, sadece tek defada alınan 30 gr ve 90 gr proteinin yarattığı anabolik cevabın "şiddeti" ölçülmüş. Bunun haricinde, denekler 8 saatlik açlıktan sonra, yani tamamen boş sindirim sistemine, yanında karbonhidrat veya lif olmadan, yani bir öğün olarak değil, tek başına 113 ve 340 gr et almışlar. Bu da proteinin emilimini günlük hayatımızda olacağından çok daha hızlı hale getirmiş. Bunun neden olduğunu bilmeyen arkadaşlarımız için anlatayım, proteinin yanında yediklerimiz (mesela pilav, yoğurt, sebze) her zaman için proteinin emilimini yavaşlatır. Bunun yanında genellikle önceki öğünlerden yediklerimiz de hala bağırsaklarımızda emilim için sırasını bekliyor olacaktır. Yediğimiz öğün de bu bulamaca eklenecek ve boş sindirim sisteminde olacağından daha yavaş emilim olacaktır (gözünüzün önüne getirmemeye çalışın). Bir diğer hız kısıtlayıcı da şudur, midede emilime hazır hale gelen besini bağırsaklara itmek için ve bağırsaklarda da besini ilerletmek için yapılan hareketler, vücudun bir savunma mekanizması olarak (yani yediği her zerreyi değerlendirme çabası olarak) yavaşlatılacaktır. Yani ne kadar çok yersek peristaltik hareket dediğimiz bu besini itme hareketleri o kadar yavaşlar, çok besin az besine göre daha yavaş sindirilir. Bu hız kısıtlayıcıyı da hesaba katarsak günlük hayatta karşımıza çıkan senaryoyla bu deneydeki senaryo birbirinden oldukça farklı. Deneklerin sporcu olmadıklarını da belirtelim. Deneyden önce özellikle zor aktivitelerden uzak kalmaları öğütlenmiş ve deney sırasında da istirahat halindelermiş. Spor yapan insanlarda büyüme hormonu, igf, testosteron gibi kas protein sentezini arttıran hormonların arttığını da hesaba katarsak ve genel olarak kas kütlemizin bu deneklerden daha fazla olduğunu da göz önünde bulundurursak bizim kas protein sentezimizin bu deneklerden çok daha hızlı olduğunu kabul edebiliriz.

Yine de deney, 90 gr’ın 30 gr’dan daha etkili olmadığını göstermesi açısından değerli bir deney. Peki bu deney 90 gr proteinin 30 gr’dan daha kötü olduğunu, kullanılmadan atıldığını mı gösteriyor? Hayır. Bunu görebilmek için daha uzun süreli ve farklı yeme çeşitlerinin günlük hayat senaryolarına uyarlanmış versiyonlarıyla yapılan deneyler lazım. Bunlar yapılmış mı? Evet yapılmış. Bunlarla ilgili daha ayrıntılı bir mesaj yazacağım ancak şu anda hem vaktim dar hem de çok çok uzun mesajlar okunmadan arada kaynıyorlar. Konuya devam edeceğim. Şimdilik menshealth dergisinden, 5 yıl sonraya ait bir alıntı yapayım ben de, çünkü onlar bile bu konuda fikirlerini değiştirmiş görünüyorlar:
    http://www.menshealth.co.uk/food-nutrition/muscle-foods/how-much-protein-should-i-eat-each-meal
    İngilizce bilmeyen arkadaşlarım için özet; 30 gr proteinden fazlası atılmaz, hemen kullanılmasa bile eninde sonunda kullanılır, rahat olun yazıyor.

Bodyyci, mali67 ve abseto bunu beğendi.
  7. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    çok isteyen varsa bir oturuşta 100 gram protein alsın bütün gün bir şey yemesin
    Türkiye deki protein kaynakları zaten sınırlı ekonomik durum ortada
    böyle bir durumda neden riske girip elimizdeki protein kaynaklarını tek seferde tüketelim bunun mantığı nedir ?
    benim elimde çok fazla protein kaynağım yok,olanıda en maksimal şekilde değerlendirmek isterim
    proteinleri önünüzden kaçıran mı var,çoğu bilimsel araştırmalar da bunu desteklerken
    intermittent fasting açısından bunu yazıyorsanız intermittent fasting de de akşam üstü zamana yayılarak alınabilir

Bodyyci bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş