Ramazan Diyeti [Intermittent Fasting]

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve moquzHan tarafından 21 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Selamın Aleyküm,

Değerli dostlarım ve hocalarım Ramazan ayının gelmesiyle birlikte definasyona girme vakti geldiğini düşünüyorum benim için. Fakat IF için aklıma takılan bir kaç sorum var bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Öncelikle Yaşım 21 - Boyum 180 - Kilom 95 - Gün içerisinde çok fazla bir hareket etmiyorum. (Antreman yok.)

1) Daha önceden LowCarb, Ketogenic Diyetlerini yaptım fayda aldım fakat IF'te bunları yapmayı önermiyorlar (Kenzo vs.) düşük karbonhidrat diye. Benimde kalori ihtiyacımı tamamlamam için yüksek protein düşük karbonhidrat ve düşük yağ almam lazım. (P:209 - K:132 - Y:59) Burada aynı anda aldığım karbonhidrat ile yağ, yağ yakma açısından yavaşlama sağlar mı? Yani enerji kaynağımız olan karbonhidratı az tutarak kalan enerjiyi depodan yakmasını sağlıyoruz ama bu arada hem karbonhidrat hem yağ almış oluyorum yağ yağma prosesleri başlar mı? Yada nasıl bir yol izlememi önerirsiniz.

2) Kilo başı 2gr proteinden yaklaşık 200gr protein almam gerekiyor fakat ben bu kadar protein tüketemiyorum. Kas kaybı yaşamamam için kalori açığımı neyle tamamlamam lazım?

3) 2. soruya benzer şekilde günlük kalori ihtiyacım 2500civarı fakat ben max 1000 - 1500 alabiliyorum daha fazla yiyemiyorum aradaki 1000 kalori açığını nasıl kapatabilirim yada bu açık yağ yakımımı yavaşlatır mı?

4) Aynı anda Karbonhidrat ve yağ alabiliyorsak eğer patates kızartması zararlı olur mu? Doğal kaynaktan temiz karbonhidrat patates, Sağlıklı yağ zeytin yağı. Aklıma takılan yemek soruları mesela yumurtayı haşlayarak yiyemiyorum bunun yerine 1yemek kaşığı zeytin yağında kızartsam yada az bişi tereyağında bunların etkileri hakkında bilgilendirme rica edicem.

Yanlış bilgilendirilmiş olabilirim hatalarımı belirtirseniz çok sevinirim sevgiler saygılar.

2. Sportik

Sportik Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Spor yapmıycak mısın ramazan döneminde ?

3. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Yeni bir ile taşındığımdan spor salonlarının yerlerini, fiyatlarını, ve ulaşımını bilmiyorum ev dizdiğimden dolayıda çıkıp bakma fırsatım olmuyor bu yüzden bi 20-25 gün kadar gidemeceğim. Çok fazla bir kas kütlem yok şuan ki tek amacım yağ oranımı %10un altına indirebilmek kuruluk istiyorum sadece. Teşekkürler.

4. Sportik

Sportik Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Spor yapmadan yağ oranını %10un altına indirmen gerçekten çok zor , spor yaparak ta çok zor . Ama senin için sorularını cevaplıyayım ;
    1 - Kilon için aldığın miktarlar iyi ama öyle fazla bir yağ yakımı yapmaz yavas yavas yapar.
    2 - Protein en az o kadar almalısın bence yani protein almazsan yaptığın kasları da kaybedebilirsin vücut uzun süre aç kalıcak
    3 - 1. de yazdığın değerleri alıyorsan eğer zaten 2500 kaloriye yakın bir şey alıyorsun 1000-1500 değil
    4 - Zeytin yağı kesinlikle kızartma işlemlerinde kullanılmaz . Kötü yağa dönüşür . Zeyin yağını yemeklere dökebilirsin onunla yemek yapamazsın

5. cedric8

cedric8 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    1. Sorun hakkında pek bilgim yok ama yavaslatcagini sanmiyorum
    2-eger spor yapmiyosan 2 gr oldukca fazla spor yapan insanlar icin 1.5-2 gr tavsiye edilir sen spor yapmiyosan alicagin protein 1-1.5 gr olmali.antrenman yapmazsan zaten kas kaybı kaçınılmaz ki yapsan bile kaybediceksin oyuzden hedefin min kas kaybı olsun.
    3-gunluk kalori ihtiyacin 2500 ise yağ yakmak için kalori açığı yaratmalisin bu açıkda 200 300 kalori arasinda olmali.kolay kalori alabilceğin kaynaklar var mesela kuruyemisler.ayrica öğün sayısını arttirirsan hedef kalorine ulasman daha kolay olucaktir.
    4-kizartma ne kullanirsan kullan zararlidir oyuzden uzak dur.bunun disinda zeytin yağı oldukça faydalıdır kullanmanda hic bir sakinca yok eger miden kaldiriyosa günde 1 yemek kaşığı zeytinyağı bile icebilirsin ayrica bu sana ekstra kaloride getiricektir

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Sporu sadece bu ramazan ayı boyunca yapamıyacam daha sonradan başlarım tabiki, Vücut yağ oranım %20 ve üzeri olabilir. O yüzden %15 14e düşmek için sordum.
    Fazla yağ yakımı için ne önerirsin?
    Proteini 200gr alamıyorum yiyemediğim için.
    O değerler http://www.1percentedge.com/ifcalc/ sitesinde çıkan değerler ben o kadar alamıyorum tahmini hesapladığım 1500 kalori max.
    Zeytin yağı olayını anladım teşekkürler.
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Haziran 2015 ---
    2. Şimdi kas kaybını engellemek nasıl oluyor? Kalori ihtiyacından 500-600 kaloriden fazla düşürdüğün zaman mı? Protein almasak mı? Antreman yapmasak mı bunu hala anlamadım.
    3. 4 öğün yiyorum 7saatlik bir zaman diliminde ama yinede zorlanıyorum tamamlamaya.
    4. Zeytinyağını kekikle birlikte domatesin üzerine döküp yiyorum daha lezzetli oluyor. Ama sorunum yağ ile karbonhidratı aynı anda almak yağ yakmayı durdurur mu? Yağ yakımı kalori ihtiyacının 500-600 altımı yoksa düşük karbonhidrat ile mi? bunuda hala anlayamadım. TEşekkürler.

7. cedric8

cedric8 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Günlük kalori ihtiyacından daha az kalori aldığında kilo vermeye başlarsın verdiğin kiloyu sadece yağlardan vermek imkansız ayni zamanda kas da kaybedersin.Bu kas yağ oranı senin kaç kalori açığı yarattığınla alakalı.eger sen 200 300 kalori açık yaratirsan vericeğin kilonun büyük bi kısmı yağ olur eğer sen 500 600 kalori açık yaratırsan kaybedicegin kas ve yağ dengelenmeye başlar.Protein kas kaybını azaltır engelleyemez.Antrenman da kas kaybını azaltır buda engelleyemez.yani sen ne yaparsan yap kas kaybı olucak bunu azaltmak için protein, antrenman ve daha az kalori açığı yapmalisin.
    Yağ yakmak için yağ almalısın.yağ yakmak istiyosan karbonhidratı düşürüceksin zaten buyuzden cok buyuk sorun olcağını sanmıyorum yağ karb i ayni anda almanin.
    Son soruna gelicek olursak yağ yakmak için her ikiside gerekli hem kalori açığı yaratmalisin hemde dusuk karbonhidrat almalisin.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Brkdzmn

Brkdzmn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Faydalı konu

**Tapatalk**

9. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    500-600 deme sebebim 1kg=7000kalori günlük 500kaloriden haftalık yarım kg veriyorsun diye okuduğum makalelerde yazılardan öğrendiklerim.
    Amacım imkansız olan %100 kas kaybetmeme değil. Zaten çok ahım şahım bir kas kütlem yok ondanda vazgeçmiş durumdayım yeter ki vucudumu hiç görmediğim şekilde defineli görmek. Anladığım kadarıyla alınan proteinler ve yapılan antremanlar minumum kas kaybı için.

Yağ Karbonhidrat olayında da okuduğum yada izlediğim videolarda şöyle anlatıldığı için takıldım; Enerji kaynağı olan karb. ve yağlar. Karbonhidratlar daha kolay yakıldığı için enerji ihtiyacı karb. karşılanır yağlar depo edilir. ketogenicte ise sıfır karb (lifli sebzeler hariç) vucud ketosise girer ve enerjisini depo edilen ketonlardan alır yağ yakılır. Şimdi aynı anda yağ ve karb. alınca bu tez çürümüş oluyor. Yani kafamı kurcalayan tek sorun bu. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Teşekkür ederim.

10. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
  11. Hamartin

Hamartin Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kayseri
    10.1.2 Başlığınızı güncel tutmaya çalışmak için “kimse cevap yazmayacak mı?", “güncel!” gibi ifadeler yazmak yasaktır. Lütfen sabırlı olun, başlığınız kurallara uygun olduğu sürece cevap gelecektir.
    10.2. Başlıklara içi boş mesaj (flood) atmayınız. '' +1, smile, teşekkürler, '' gibi mesajlar diğer üyelerimize bir şey vermek bir yana zaman kaybettirecek, mesaj sayınızı artırmaya çalışıyorsunuz imajı verecek ve en önemlisi mesaj kirliliği yaratacaktır.

12. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Kusura bakmayın bilmiyordum.

Hamartin bunu beğendi.
  13. mustafaensar61

mustafaensar61 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    drumlar nasil sizde acaba , sonuc aliyormusunuz
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Haziran 2015 ---
    drumlar nasil sizde acaba , sonuc aliyormusunuz

14. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Sorularıma cevap bulamadığım için başlayamadım. Özellikle alınması gereken kalorinin ne kadarı yağ ne kadarı karbonhidrat olduğunu hesaplayamadım. Birde yağ ile karbonhidratı aynı anda almak işe yaramaz diye düşündüm (bknz: lowcarb diyeti)

15. alibaba123

alibaba123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ender saraçın ramazan diyeti ni öneriyorum çok faydalı ve sağlıklı geçen senede uyguladım bu senede uyguluyorum.

Sayfayı Paylaş