Ramazan Ayında Sporcu Beslenmesi

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve michaelarda tarafından 28 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. michaelarda

michaelarda Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    II.Kademe Fitness Eğitmeni
    Yer:
    İskenderun
    Arkadaşlar öncelikle sizleri saygı ve sevgilerimle selamlıyorum...
    Malum Ramazan Ayı geldi çattı. Uzun süredir spor yapanlar vücudunu o süre zarfında dinlenmeye alabilirler bu çok güzel, ancak başlangıç düzeyinde olan ya da benim gibi orta düzey olan ve profesyonel amaçlar doğrultusunda ilerlemek isteyen bir sporcu olarak sizlere de aklımdaki soruyu sormak istedim.

Hem ibadetten geri kalmamak hem de spor açısından aksamaya uğramamak açısından nasıl bir beslenme yolu izleyebiliriz bu ay içerisinde ?

Yani normalde "3 ana öğün ve 3 ara öğün" yemek yeme alışkanlığına sahip olan bir insanım fakat ramazan ayında beslenme olarak ne yapacağım konusunda bir fikir sahibi olamadım. "Bu yıl da Oruç tutmasam" diyemiyorum, fakat beslenme olarak da zaten vücudumun yeterli düzeyde besin alamadığını düşünerekten tekrar soruyorum...

Ramazan Ayı için Sporcu Beslenme Düzeni açısından önerileri alayım ?

4.arnold bunu beğendi.
  2. Arrrrddddaaaa

Arrrrddddaaaa Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum, bu konu ile ilgili 'hsd' isimli üyenin bir cevabı bulunmakta.
    Eğer formunu(kilonu) korumak istiyorsan, dikkate almanı öneririm.

' RAMAZANDA FORM KORUMA DİYETİ (KİLO KORUMA)

Hedef: Kilo koruma
    Günlük kalori: 2000 Kcal

Menüde verilen 1 porsiyon sütlü tatlı yerine 1 su bardağı süt, 1 ince dilim ekmek, 1 porsiyon meyve yiyebilirsiniz.

Bu diyetin günlük menüleri:
    Sahur : 3 ince dilim ekmek, 25 gram beyaz peynir, 3 - 4 adet zeytin, 1 yemek kaşığı bal, 1 su bardağı süt, söğüş salata, 4 kesme şeker
    İftar : 8 yemek kaşığı sebze, 3 ızgara köfte (90 gr) veya alternatifleri, 3 ince dilim ekmek, 1 çay bardağı yoğurt, salata
    Akşam ara-1 : 2 ince dilim ekmek, 1 kibrit kutusu peynir, 1 çay bardağı süt
    Akşam ara-2 : 3 porsiyon meyva

bu bayanlara göre hazırlanmış kilo koruma diyetini kendimize uyarlamamız için kilomuza göre alacağımız kalori miktarını biraz daha arttırmalıyız '

işte cevap böyle, umarım işine yaramıştır.

3. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Oruç tutmak sağlıklı bir işlem değildir ama İslamın gerektirdiği bir mevzudur.
    Orucu uyuyarak geçirmez isen beslenmen her halukarda bozulacaktır.
    Herhangi bir öneri veremiycem ama protein ağırlıklı beslen yemek yedıgın zamanlarda sadece.

Tengri Biz Menen bunu beğendi.
  4. Arrrrddddaaaa

Arrrrddddaaaa Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum bu işe yaramaz mı?

' RAMAZANDA FORM KORUMA DİYETİ (KİLO KORUMA)

Hedef: Kilo koruma
    Günlük kalori: 2000 Kcal

Menüde verilen 1 porsiyon sütlü tatlı yerine 1 su bardağı süt, 1 ince dilim ekmek, 1 porsiyon meyve yiyebilirsiniz.

Bu diyetin günlük menüleri:
    Sahur : 3 ince dilim ekmek, 25 gram beyaz peynir, 3 - 4 adet zeytin, 1 yemek kaşığı bal, 1 su bardağı süt, söğüş salata, 4 kesme şeker
    İftar : 8 yemek kaşığı sebze, 3 ızgara köfte (90 gr) veya alternatifleri, 3 ince dilim ekmek, 1 çay bardağı yoğurt, salata
    Akşam ara-1 : 2 ince dilim ekmek, 1 kibrit kutusu peynir, 1 çay bardağı süt
    Akşam ara-2 : 3 porsiyon meyva

5. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Pozitif nitrojen döngün bozulacaktır 2-3 saatten fazla aç kalmalarda ondan dolayı yaramaz.

6. StaticX

StaticX Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    ''Uzun süredir spor yapanlar vücudunu o süre zarfında dinlenmeye alabilirler bu çok güzel'' cümlene kesinlikle katılmıyorum.Bence ramazan ayı,vg'cilerin en kötü zamanıdır.çünkü aldıkları protein,aminoasit,karbonhidrat,vitamin vs. miktarı azalır.aldıkları öğün sayısı azalır kısaca.iftardan sonra gerekli supplement desteği veya idmanını yapmaz ise,ramazanda kas kaybına uğrama ihtimali artmaktadır.

konuna gelicek olursak;bu konuda bende aynı şeyleri düşünüyorum seninle.napıcam ramazanda diye.benim fikrim iftardan bir kaç saat sonra idmanımı yapmak,ve supplement almak.yiyecek olarak sorarsan;süt mutlaka iç.sütü her gün için bütün hayatında :).yumurta yemelisin.hem protein almış hemde gün içinde tok tutmuş olur seni yumurta.peynir,yoğurt tüket.kısacası protein ağırlıklı beslen.

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Daha önce benzer bir konu açılmıştır
    Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

Link :

Arama Kelimeleri : ramazan, oruç

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş