ramazan ayı,oruç ve spor

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sehzadecelik tarafından 12 Eylül 2007 başlatılmıştır.

1. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    arkadaşlar merhaba.bildiğiniz gibi bu gece ilk sahurla birlikte ramazana baslıycaz.öncelikle hepimiz için hayırlı olsun.bugunlerde tvlerde bangır bangır bağıran konuları biliyosunuz kimler oruç tutamaz ve spor yapanlar oruç tutmalımı-ki bu sporlarcular kasıt futbolcular sanki baska spor dalı yok gibi!
    ben bugun baktım biraz okuduğum yazıların %90 sporcu oruç tutmasın diyor.ama ben buna inanmıyorum bence dikkatli beslendikten sonra her sporcu oruç tutabilir.bizim alanımız yani b.b. de ise bence sadece ağırlıkları biraz azaltmak gerekir diye düşünüyorum.

ben hem ramazan ayınızı kutlamak istedim hemde bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak ettim.aşağıda bulduğum bir yazı var onu ekledim benim hosuma gitti her ne kadar olaya futbolcu tarafındanda yaklassa bizimde bilgilenebileceğimiz seyler var.(yanlız yazıda aşırı diyebileceğim din içerikli bölümler var uygun olmayacağı için yazının bizi ilgilendiren kısmını ekliyorum)saygılarımla
    .....................

Kimi de olaya, olumsuz önyargılı şekilde yaklaşarak bilimselliğin yaratabileceği boşluklardan faydalanıp düşüncelerini öne sürmekten çekinmiyor.Buna göre oruçlu bir insan spor yaparsa başarısız olacaktır.
    İleri sürdükleri sav ise şöyledir.
    “Beslenme ve metobalizmanın değişimi, içecek ve elektrolitlerin dengelenmesi, Kronobiyoloji ( Saatlerin bünyedeki etkisi, uyku düzenindeki ani değişiklik) gibi detaylar spor yapmayı zorlayan koşullardır. Çok yoğun fiziki idman ve maç trafiği içinde kalan sporcular bu nedenle pek başarılı olamayacaktır.”
    Bilimselliğin bakış açısını kabul eden bir insan olarak şu gerçekleri de söylemeden geçemeyeceğim.. Neden normal koşullarda sporcuların bilimselliğe dayalı bir şekilde bioritmlerine, yani fizik güç, ruh sağlığı ve zeka koşullarına dikkat edilmiyor da, oruç tutulması halinde ise hemen bu aksiyonlar/tedbirler akla geliyor. Şayet oruç fizik güçle alakalı ise neden biyoritminde fiziki gücü düşük olan bir sporcunun müsabakaya yansıyacak eforu incelenmiyor.
    ..................
    Bence olay tamamen psikoloji ile alakalı ve psikiyatri bilimi yönüyle ele alınmıyor. Psikolojik olarak hazır olmayan bir sporcunun sağlık koşulları ve yeterli beslenmesi ne denli elverişli olursa olsun müsabakalarda başarılı olabilmesi mümkün mü.?.
    Olumsuz bir düşünceye kendini kilitlemiş olan bir beynin düşünsel ve bedensel faaliyetlere ne kadar yön vereceği ortadadır. Ve bu çok önemli detay maalesef gözden kaçmaktadır...
    İşte günümüz dünyasında en önemli örneği aile içi sorunlardan bunalan Beşiktaş kalecisi Fevzi’ nin durumu.!
    ................
    Orucun başarıyı engellemeyeceğini gösteren en güzel örneklerinden birini de sezon başında geldiği Atlanta’da beklenen performansın çok altında görünen müslüman bir oyuncu Shareef Abdur-Rahim ortaya koydu.. O daha önce yaptığı bir açıklamada “ Beni Ramazan’da görün. Oruç tuttuğum zaman oyuna çok daha konsantre oluyorum “demiştir.
    Yıldız oyuncu sözlerinin ne denli gerçek olduğunu kanıtlıyor. Performansı müthiş artan Shareef, Atlanta’nın Detroit’i 106- 99 yendiği maçta tam 50 sayı üreterek ( neredeyse diğer oyuncuların attığı sayıların yarısı kadar ) bu sezonki NBA rekorunu kırıyor.
    ................
    Demek ki sorun beslenme ile değil psikolojik boyutla ilgili !
    Sonuç olarak şunları söyleyebilirim. Orucun spor yapan bireyi menfi yönde etkileyemeyeceği daha mantıklı görülüyor. İşin aslına bakarsanız oruç sayesindedir ki bir sporcu kendine olan özgüvenini sağlamış, aşırıya kaçan hareketlerini kontrol altına alabilmiştir. Küçük çaptaki önlemlerle yaşamının en verimli devrelerinden biri olarak kabul edilen gençlik çağında isteyenin oruçlu olarak spor yapılabileceği düşünülmeli, antreman ve maç saatleri saygı çerçevesi içinde ele alınmalı ve manevi değerlerini kaybetmeyen sporculara mutlaka yardımcı olunmalıdır.

Ramazan ayının hikmetleri saymakla bitmez. Bu mübarek ayda oruç tutmak her müslümana düşen bir görevdir.Toplum olarak spora düşkünlüğümüz malum. Sporcu ekmeğini bu yönde kazanırken, onların sırtından geçinen insanların da kendilerine yardımcı olması işin en uygun yanıdır..
    Sağlıksız bir insanın oruc tutmaması ne kadar makul ise, sağlıklı bir insanın da oruç tutabilmesi o kadar mantıklıdır.
    .................
    KAYNAK:http://sufizmveinsan.com/guncel/orucvespor.html

Despo, mxemir, spidey ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş