pump nedir ? pump yakalamak nedir ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve brk_izmir tarafından 7 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Simdi yine '' konu açmadan önce bir araştırın '' diyeceksiniz ama bulamadim bisi . PUMP nedir ? son sette PUMP yapmak nedir ? PUMP'u yakaladıktan sonra antrenmanı bırakmak nedir ?

antrenmanlarda tükenene kadar calısmamız gerekmiyor mu ? PUMP'u yakaladıktan sonra bırakmak da ne demek oluyor ?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:48 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:27 ----------

çok zor birsey sordum galiba :)

2. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Pump , pompalamak demektir.Pump yapmak çok tekrar ile kanı ,yoğun şekilde çalışan kas grubuna pompalamaktır.Pump ı yakaladıktan sonra bırakmak ise kasta yeterli uyarıyı sağladıktan sonra hareketi kesmektir.

brk_izmir bunu beğendi.
  3. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Pump antrenman sırasında kasların içine kan hücum etmesiyle oluşan şişkinlik ve sertlik hissine denir.
    Mesela çalışan kas antrenman sırasında bi kaç setten sonra daha şişkin ve sert olur daha büyük görünür;
    bu etki yakalandıktan sonra daha fazla zorlamaya gerek olmadığını kas gelişimi için bu kadar zorlamanın yeterli olduğunu söyleyenler var ama ne kadar doğru orası tartışılır tabiki.

wixxx ve brk_izmir bunu beğendi.
  4. Trapez~

Trapez~ Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    biceps antremanımda bunu çok iyi hissediyorum =) son set de bittikten sonra kollar serbest kaldeyken bile kasta titreme yanmalar oluyor ve hacim i gayet güzel =) hep öyle kalmasını istiyorum ama 5dk sonra sönüyo :p yani ben pump a ulaştığımda bırakmış oluyorum zaten. yazımı arnold un 1 sözüyle bitirmek istiyorum .. "düzgün yapılan pump orgazm gibidir" :D yada bunun gibi bişey :D

rasiel ve brk_izmir bunu beğendi.
  5. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    keske her bölgedeki kaslar pump esnasındaki gibi kalsa :(

Rinkushichi ve brk_izmir bunu beğendi.
  6. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    anladim , pump'u aynaya bakarak anlıyoruz o zaman :) ben de özellikle kol ve göğüs calısırken acayip şişiyorum , aynada kendime bakıp yuh diyorum .. ama o sırada setlerim bitmemiş oluyor devam ediyorum , simdi devam etmek mi doğru etmemek mi kararsız kaldım bakın :S

7. Mosquito

Mosquito Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Şişmekten çok o şişme hazzı çok zevk veriyor insana. Bicepsler patlıycak gibi geliyor fırlıycak uçucak gibi. Acayip zevk veriyor :)

8. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    pumpu yaptim geldim arkadaslar :) kollar t shirte sığmıyoo , ama birazdan inerler :) hep böyle kalsa keske :)

9. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    hep öyle kalmasını istiyorsan iyi beslenmelisin :)

10. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    besleniyorumm , ok...z gibi yiyorumm , son 1 ayda göbek yapmadan 5 kilo almısımm :)

11. JohnnyTog

JohnnyTog Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Toghan
    Yer:
    İstanbul
    Pump'ı sen aynaya bakarak değil kendin kaslarından hissederek anlıyacaksın. Mesela baktın Aynada kasların büyümüş ama Pump hissini yakalayamamışsan 1 set veya 2 set artık herneyse ekstradan çalışabilirsin yani kasın tükendiğini bir şekilde hissetmen lazım.

12. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    kasın tükendiğini hissetmek mi pump oluyor , kasın en şişkin olduğu an değil mi yani ?

13. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Tükenmekle alakası pek yok gibi istisnai durumlar dışında.
    Kasın kan dolarak şişmesi pump etkisidir.
    Ben mesela çoğu zaman kas tükenmeden pupm etkisini yakalayabiliyorum.

14. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    bilhassa gogus antrenmanın en keyifli anıdır. yakalamaktan kastın nedir anlamadım dogru calısıyorsan. o dediğin zaten kacınılmaz bir olay. pump yakaladıktan sonra set sayının 4 yada 5 ise yeterlidir derim. cogu zaman 2 yada 3 . sette bu olay gerceklesir ben genellikle 4. seti ekstra zorlama olarak goruyorum 5. setimde daha hafif bir kilo kullanarak iyice kan pompalamak oluyor. ondan sonrada gogus kaslarını remen yerinden cıkacakmıs gibi olusuna sahit olursunuz :D . en sonda 3-4 set diple artık son noktaya kadar kasarsınız. mukemmel bir ant. p.tesi gelsede gogus calıssam yaaw :D

kdrklc54 bunu beğendi.
  15. qokhaninci

qokhaninci Yeni Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    BENDE OLUYOR M U OLMUYORMU BİLMİYORUM :s

16. serpico

serpico Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Pump un bilimsel açıklamasını yapabilecek birisi var mı?

17. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Pek bilimsel olmayacak ama gayet basit bir olay, şiddetli baskıdan ve ihtiyaçtan dolayı çalışılan bölgeye vücudun kanı ve kanla birlikte besinleri hızlı bir şekilde göndermesidir. Yani maksat istila edilen bölgeye asker takviyesi yapmak :D

18. serpico

serpico Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Bilimsellik açısından gayet yeterli olmuş :) ancak anlamadığım birşey var asıl amaç kanın pompalanmasıysa neden insanlar düz set çalışıyor piramit bu işi çok daha iyi yapıyor düz sete göre

19. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Asıl amaç kan pompalamak değil ve pump olmak iyi bir idman anlamına gelmiyor yani 20-30 tekrarlı setlerle fena pump yakalarsın ama hacim almak imkansız olur.

Asıl amaç kas liflerini darma duman etmek bu da düşük tekrar yüksek ağırlıkla daha iyi yapılıyor ortalama 4-12 tekrar diyebiliriz bu tekrar aralığında hem kaslara hacim için gereken uyarı verilir hem de iyi pump yakalarsın. Düz set veya piramit set pek farketmez ama piramitte genelde 12-15 tekrardan başlandığı ve her set baskı arttırıldığı için pump biraz daha fazla oluyor.

serpico bunu beğendi.
  20. dr4gunov

dr4gunov Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Konuyu biraz hortlatmış olucam ama mesela ön kol idmanında ağırlık çalışıyoruz piramit set 12-10-8-8 olacak şekilde ağırlık artarak çıkıyorum son setten sonra kol en şiş halinde iken 1 set dahamı giriyorum fazladan düşük bir kilo ile 30 ile tamamlamışsam ön kol'u 20 KG ile giriyorum mesela doğrumudur?

Sayfayı Paylaş