Proteinin mantığı nedir ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve elite35 tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    ya kafama takılan bir şey var protein kas inşası için çok gerekli bunu biliyoruz.
    yalnız spordan sonra yıkılan kasları onarmak için proteine ihtiyaç duyarız.
    ben cuma günü en son antrenmanımı yaptım. cumartesi, pazar dinlenme var. yarın antrenmanım var.
    cumartesi, pazar neden ben protein almak zorundayım. sonuçta kas yıkımı yok çalışmıyorum, yorgun değilim, vücut dinlendi. proteine ne gerek var ?

+ vücut ilk önce karbonhidratları yakar. proteinler depolanmaz. protein vücutta depolanmıyorsa karbonhidrat ilk önce kullanılıyorsa bu OFF günlerinde yediğimiz protein nereye gidiyor ?

eğer gerekliyse protein OFF günlerinde de yine kilo x 1,5 gr şeklinde mi alıcaz? fazla değil mi ? :confused: :confused:

2. Verminaard

Verminaard Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Off günlerinde o kadar almak zorunda değilsin zaten.

3. onurerkan22

onurerkan22 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Hazır konusu varken ufak bir soru da ben sormak istiyorum bu kilonun 1.5 yada 2 katı gr protein mantığına göre bu gramı yakalayamayan insanlar mı whey protein alıyor yoksa bu oranı karşılayabilen birine de gerek var mıdır ?

4. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Kas yıkımı dediğimiz olay sadece idman günleri oluşmaz. Sağlıklı erişkin bir insanda hergün vücut proteinlerinin %1-2 si yenilenmektedir. Yani 80-100 gün içinde tüm vücut proteinlerimiz yıkılarak yenisi imal edilir. Bu yıkım yapım evresinde vücut proteinlerinde %20~25 civarı kayıp oluşur. Ayrıca proteinler sindirim enzimleri , hormonlar , kan albumin - hemoglobin yapımında da kullanılan elzem besinlerdir. Gelişimi devam ettirebilmek için dışarıdan alınan besinlerle bu açık kapatılmalı ve hatta pozitif dengeye geçilmesi gerekir.

Pozitif denge sağlıklı yetişkin bir insan için önerilen oran kg x 1 gr dır. Fakat sporcularda gerek kas hasarının daha fazla oluşması ve kas kütlesinin normal bireylere nazaran daha yoğun olması alınan protein miktarınada etki etmektedir. Sprocuların alması gereken oranlama ise yapılan idmanın şiddetine , süresine vs. durumlara göre kg x 1.3 ~ 2.5 arasında değişebilir.

Kısaca açıklamak gerekirse idman günü olsun - olmasın , metabolizmanın yapım işlevini devam ettirebilmesi için kanda aminoasit rezervlerinin daima yüksek sevilerde olması gereklidir. Bunu sağlamak için günlük dietlerimizde kaliteli proteinleri eksik etmememiz gelişimimiz açısından faydalı olucaktır.

Ekli Dosyalar:

• pro.jpg
      pro.jpg
      Dosya Boyutu:
      15,3 KB
      Görüntüleme:
      566
    sthammer, Xperiance, NacHo ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  5. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    BeachBoy cevabına ayrıca teşekkür ediyorum. Aradığım cevap kesinlikle buydu. thums:

6. Şeriatçı

Şeriatçı Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    erime olmaması için hergün illa protein tozumu almamız mı lazım

7. guest007

guest007 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yerinde güzel tespit yapmışsın ama bana 2.5 g protein fazla geldi bu kadar fazla protein yememiz fazla olur diye söyleniyor.

8. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Proteini kısmamalısın off günlerde beachboyun dediği gibi illa kısıcaksan karbo veya yağdan kısarsın ayrıca şeriatçı erime olmaması için illa protein tozu almana gerek yok buzmu bu erisin hemen tavuk yumurta vb. proteinleri tüket yeter

Ge-Force bunu beğendi.
  9. Akhaten

Akhaten Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    protein tozu almak şart değil asla

ama off günlerde de düzenli beslenmek ve yeterli protein almak şart , bu da nasıl olur eğer çok ağır antrenman yapıp + çok çalışma gerektiren bir işiniz yok ise 1.2-1.5 gr x kg

Ge-Force bunu beğendi.
  10. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Amatör sporcular veya hobby amaçlı spor yapan bireyler için +- 1.5 gr x kg yeterli olabilir. Fakat daha ileri seviyelerde vücut yağ oranı düşük , kas kütlesi yoğun kişilerin bazı dönemlerde protein alımını arttırmaları gerekebilir.

Örneğin ; bir vücut geliştirmecinin müsabakaya hazırlık dönemi diyebiliriz.

Başka bir hususta yaptığınız diet metoduna göre protein alımınızda değişebilir.

Örneğin; Yüksek protein dieti (High protein diet)

Yine farklı bir metod olan protein dalgalanması yaratmak.

Örneğin; Günlük protein ihtiyacınız 120 gr haftanın 6 günü bu alımı sabit tutup yedinci gün protein alımını 200 - 260 gr sevilerine çıkarmak. Bu teknikle metabolizma şaşırtılarak vucutta NOS etkisi yaratılır.

Kısaca sporcuların alması gereken oranlama yapılan idmanın şiddetine , süresine vs. durumlara (sporcunun seviyesi , spor yapma amacı , beslenme metodu vs. ) göre arasında değişebilir.

Xperiance, NacHo ve Ge-Force bunu beğendi.
  11. M.MASON

M.MASON Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    antreman yapmadığın günler toz alma normal yemeklerini yersen yeter tavuk et yumurta bol bol yersen yeter. antrenorum bana yüzellinin altına düşme dedi sende düşme aşağı düşersen vucut kasları yakmaya başlıyor

12. guest007

guest007 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    o kadar kötümser olma yazmışlar işte sanada banada cevap atıyorlar. Geç olsun güç olmasın .

13. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bu soru çok saçma olduğu için cevap almamış İhvan. Madem darılmışsın ben cevaplayayım hayır, şart değil. Şart olan hergün protein alman.

İHVAN bunu beğendi.
  14. Ge-Force

Ge-Force Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    38
    ben burdaki mesajı başka sayfada görmüştüm :D alla alla ?? herneyse orda sormuştum cevap gelmemişti aynı soruyu buraya atıyım bari.

ben tam anlamadım kaslarımız hergün yüzde 1 yıkılıyorsa aç kaldığımız hergün kaslarımız yüzde 1 küçülüyor mu demektir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:22 ----------

https://www.bodyforumtr.com/vbforum...bb-hakkinda-begendiginiz-yazilar-79561-2.html burdaymış isteyen burdanda cevap yazabilir soru güncel.

15. İHVAN

İHVAN Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Neden saçma geldi bilmediğim konuda soru yönelttim. kimse annesinin karnından bodybuilding uzmanı olarak doğmuyor.

16. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ok, inan alınman için yazmadım ama sabit başlıklarda biraz gezinerek cevabını bulabileceğin bir soruydu. Neyse.

Konuyla ilgili olarak ekleyeceğim geçende okuduğum bir araştırmaydı. Ağırlık çalışmasından yaklaşık 24 saat sonra protein sentezinin en yüksek hıza ulaştığını bulmuşlardı. Yani evet, çalışılmayan günlerdeki beslenme de çalışılan gündeki kadar önemli, büyük ihtimalle daha da önemli. Tabi bu araştırmada sadece ön kol egzersizi yapılmıştı. Vücudun farklı yerlerindeki kaslar farklı tepkiler verir mi bilmiyorum. Linkini de aramaya üşendim şimdi, pubmed'de yayınlanmıştı.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:33 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:19 ----------

Buldum, ilgilene olursa şu: The time course for elevated muscle prote... [Can J Appl Physiol. 1995] - PubMed - NCBI

Deneklerin bir kolu çalıştırılıp diğer kolları da kıyaslama için çalıştırılmadan bırakılmış. İlk 4 saat içinde protein sentezi %50, 24 saat sonra %109 arttıktan sonra 36 saat sonra yaklaşık olarak normal değere düşmüş. Muhtemelen farklı egzersiz şekilleriyle ve farklı kas lifi profiline sahip kaslarda bu süreler değişecektir ama genel fikir olması açısından yazmış olayım. Çalışılmayan gün önemlidir, simit ayran günü değildir.

17. Ge-Force

Ge-Force Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    38
    benim sorunun cevabını kimse bilmiyo heralde yine cevapsız kaldı. Eski tempo devam o zaman.

18. Xperiance

Xperiance Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

bir günden bişey olmaz heralde yinede aç kalmamakta yarar var.

Ge-Force bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş