Protein tozunun böyle bir yan etkisi var mı?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve comandante tarafından 7 Nisan 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. comandante

comandante Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar herkese merhabalar.Ben forumunuza daha yeni üy oldum ve bu daha ilk mesajım:).Ben 8 aydır antreman yapıyorum.Protein tozu kullanmaya karar verdim ve yurtdışından weider premium 2.3 kg. protein tozu getirdim.Bugün itibariyle 2. haftama giriyorum.Yani henüz 1 hafta tam olarak kullandım.Sabah ilk kalktığımda 1 porsiyon ve antremandan sonra 1 porsiyon olarak kullanıyorum.Fakat bir problemim var.Protein tozunu içtikten sonra vücudumda bir şişikinlik oluyor.Şişkinlikten kastım sanki tabaklarca yemek yemiş gibi hissediyorum ve başka birşey yiyemiyorum.Sabah ilk kalktığımda aç karna içmiş olmama rağmen bu durum oluşuyor ve böylece sabahı sadece protein tozu alarak geçirmiş oluyorum.Bu konuda bir anormallik var mı?protein tozu böyle bir etki yapar mı?Ayrıca bazı kaynaklarda karaciğeri yorabileceğini okumuştum.Acaba bu bilginin de doğruluk payı var mı?İlginize şimdiden teşkkürler.İyi günler.

2. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    comandante, Evet şişkinlik olabilir,bu genelde kullandığın ürünün kalitesinede bağlıdır,fakat bu bahsettiğin üründe hazım zorluğu yaşanacağını pek sanmıyorum,protein tozunu karıştırırken mixer'mi kullanıyorsun,mixer'le çok fazla karıştırdığında köpüklenme oluyor,köpüklerin içindede hava meydana geliyor, sebebi buda olabilir bir süre sonra düzelir..

Uzun süreli (ara vermeden)kullanımlarda; protein,karbonhidrat,creatin vs. bu gibi takviyeler , karaciğeri yorabilir.. Bunun içinde b kompleks vitaminleri sana yardımcı olacaktır,ayrıca bal yemendede fayda var karaciğeri besler,sebze yemekleride karaciğer açısından olumlu..

3. comandante

comandante Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgiler için çok teşkkürler.Evet ben mikserle karıştırıyorum ve gerçekten de baya köpüklenme oluyor:).Acaba bu konuda tavsiyeniz nedir?Ayrıca kullanım konusunda 2.3 kg lık kutu bitene kadar yaklaşık 12 hafta haftada 3 gün (antreman günlerim) ara vermeden kullanmayı düşünüyorum.Burada bir anormallik var mı?

4. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    Köpüklenme olmaması için,fazla karıştırmamak gerekli,genelde bu ürünlerdende kaynaklanıyor..
    Ayrıca karışımı hazırladıktan sonra,5-10 dakika beklenirse köpüklenme yerini sıvı hale bırakacaktır,bunu hızlandırmak içinde mixer'in kapağını hafifçe aralayabilirsiniz..
    12 hafta kullanmanızda sorun yok, her 4-5 ayda bir 1-2 aylık aralar vermek gerekli olduğunu düşünüyorum,bu dönemde vücut gerileme yaşayıp performanstan düşebilir,bu zamanlarda beslenmeye çok iyi yüklenmelisiniz...

5. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Sabahı sadece protein tozu ile geçirmen hiç iyi değil, bunu bilmeni isterim. Ayrıca meyve suyu ile içmeyi unutma. Şeker içeriği bulunmadığı için insülin seviyeni arttıracak sıvılarla tüketmen çok çok daha mantıklı. Protein tozu enerji vermez, dolayısıyla kahvaltıyı sadece bu ürüne yüklememelisin; zira alacağın verim de müthiş ölçüde azalacaktır.

Weider'in Mega Mass 4000 ürününü kullanıyorum, köpürme aynı şekilde bunda da var; fakat fazla karıştırmazsan köpürmüyor. Weider'in huyu bu galiba. Optimum Whey'de böyle bir sorun yaşamıyorum. Ayrıca 30 gram tozun bu denli tokluk yaratması bence anormal, psikolojik olabilir mi? Dimes'in %100 Üzüm Suyu ile karıştırıp içmeyi dene istersen.

6. comandante

comandante Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam yani süt yerine tamamen meyve suyuyla mı karıştırayım.?Devamlı yağsız süt diyorlar ya acaba bu tür farklı içeceklerle karıştırmanın sakıncaları olmaz mı?

7. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    Yağsız süt denmesinin amacı, yağlanmaman içindir...
    En mantıklısı;Sabah kalkar kalkmaz su ile tüketilmesidir..
    Sabah kahvaltısı yapmalısı,kendini zorlamaya çalış..

Aktibol(iştah açıcı) eczanelerden temin edebilirsin 3-4 ytl arası..
    Multivitamin Desteği (İştahını Açar)
    Acılı Şalgam suyu(İştahını açar)
    Turşu Çeşitleri(iştahını açar)
    Soğan,sarmısak,nane,maydonoz,turp(İştahını açar)

D.Wolf bunu beğendi.
  8. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    %100 meyve suyu ile al. Ben süt ile hiç kullanmıyorum. İnsülin seviyesinin artması protein sentezini hızlandırır. Ayrıca basit şeker ile almak çok önemli. Süt ile alınmasının tek sebebi bence tadından dolayı; zira içinde toz ile almamızı gerektiren hiçbir şey yok. Kazein var 6 saatte karışıyor kana, yağ var, laktoz var ki bu da işimize yaramayan bir şeker. Hele ki antrenman sonrası süt ile almak gibi bir yanılgıya düşme. Muz falan da yiyebilirsin farketmez.

9. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    Bu konu forumda çok tartışıldı,İlgili link... :arrow:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/antremandan-sonra-protein-tozu-ya-t12566p2.html

10. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Mideye alınan diğer besinlerin Whey'i etkilemesi hususunda aynı fikirdeyiz zaten. Benim demek istediğim basit şeker takviyesiyle tüketmek. Neden Gainer'lerin içeriğinden karbonhidratın bir kısmını sizce basit şekere ayırıyorlar? Dolayısıyla basit şeker ile alınması taraftarıyım. Süt ile içmek gibi bir hata yapma. Amacın wheyin uzun süreli vücuda yayılmasını sağlamaksa gidip tavuk yiyebilirsin; amaç zaten özellikle antrenman sonrası en kısa sürede kaslara protein takviyesi yapmaktır. Aksi halde antrenmandan sonra oturup onlarca yumurta beyazı veya paralar yatırıp Whey alacağımıza tavuk yerdik. Bu açıdan bakın bir de konuya isterseniz.

11. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    Süt ile alınması konusunda yanılgıdasın,bunun içinde link verdim,sanırım link'e göz atmadınız...

Whey'de protein sentezini,emilimi hızlandırmak için yeterli miktarda b vitamini desteği vardır ve olması gereklidir...

12. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Okudum hocam; fakat B vitamini şeker görevi görmüyor o da var :)

13. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    josef bu konu tartışılır. azelin yazdıkları gerçeklere dayanmaktadır. ama burda bir sorun var insülin seviyesi artıkça protein sentezi artmaz bilakis yeteri kadar karbonhidrad alınımı söz konusu değilse protein c+h+o+n azotuna kadar parçalanr ve tam manasıyla verim alınamaz . bu bizim sporcuların en büyük yanlışı sbah kalkar kalmaz besmele cekmeden protein tozu alıyorlar ha tamam alınız fakat azazel arkadaşın dediği gibi en azında saf doğl olan bal ve mevye suyu tüketin olmadı bol tahıllı bir ekmek vs. aç karın ile alınan proteinden hayır gelmez bu arada josef arkadaş hangi anabilim dalı anesteziyoloji, reanimasyon ?

14. huusoo07

huusoo07 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    yagsız sütle sabah karıstırırsın sabah büyük bir bardak sütle 1 porsiyon protein tozu aldıgında sorun kalmaz fakat bunu ögünü yedikten sonra al antremandan sonrasına gelince ise su ile karıstırmanı tavsiye ederim antremandan sonra kana cabuk karışması gerekli proteinin süt ise kana gec karısıyor o yüzden antreman sonrası su ile iyi çalışmalar

15. bare

bare Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    aferdersiniz hocalarım ama ben hiç bi şey anlamadım bnde yeni bu protein tozunu almaya niyetiliyim bide şöle bizim anlayabileceğimiz dilden anlatsanız laktoz bilmem ne diye anlatmasanız olmuyormu tam olrak bilgimiz olmadığı için kafamız karışıyor..alalımı almıyalımı ne zaman alalım nasıl alalım bu pro tozunu..

Sayfayı Paylaş