Protein Tozu ve Creatine kullanımı sonucu karaciğerimde oluşan değişimler.

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve cervantes23 tarafından 8 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. cervantes23

cervantes23 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Selamlar arkadaşlar öncelikle size hikayemi anlatayım, bende sizler gibi vucut geliştirme sporuyla ilgilenen bir gencim. Salonumda IFBB PRO hocamdan pt almaktayım beraber hard, ağır antremanlar yapmaktayız tabi bunun yanında protein tozu, creatine ve pre-workout kullanmaktaydım. Steroid kullanmıyorum yalnız suplement takviyesi alıyorum ve beslenmem 4-4 ' lük sayılır.
    Ailem eczacı olduğundan bana endokrinolojiye gidip vucudumu kontrol ettirmemi söyledi, endokrin uzmanı bana çeşitli tahliller verdi hormon kısmında değerler optimumdu ama karaciğer enzimleri kısmında (ALT, AST) normal değerin yaklaşık 4 katı bir değer çıktı. Beni gastroentrolojiye yönlendirdi ve karaciğer enzimlerimin bu kadar yoğun çalışmasını protein tozuna bağladı bense tabiki bu tozların basit bir besin takviyesi olduğunu düşündüğümden inanmadım, bilirsiniz ki internette bunların cipsden daha zararsız olduğunu kanıtlayan araştırmalar var lakin, 3-4 gün tozları kullanmayı bıraktım bu arada karaciğer değerleri bu şekilde olan birinde genelde karaciğer yetmezliği ve buna bağlı olarak baş dönmesi kusma vb rahatsızlıklar olur. Bende yok tabii. Tozları kullanmayı bıraktım ve 3-4 gün sonra gastroentrolojiye gittim o da 3 gün geçtiyse tekrar tahlil yapalım dedi. Tahlil sonuçlarında AST değerim 193'den 44'e. ALT değerim ise 132'den 80'e düşmüştü. Yani durum iyileşiyordu. Doktor tabiki altında yatan başka bir hastalıktan mı yoksa tozdan mı diye hepatit testi ve MR ' da istedi hepatit ve MR'da problem yoktu, yani bu durum sadece ve sadece suplement kullanımına bağlı karaciğerimin yoğun çalışmasına bağlıydı ve bu şekilde devam etseydi karaciğer hücrelerinin DNA'sı bozulabilir ve otoimmun dediğimiz hastalıklar ortaya çıkabilirdi veyahut karaciğer hücreleri aşırı baskı altında zarar görebilir ve geriye dönüşü olmayan bir karaciğer hastalığı meydana gelebilirdi . Lütfen bu ürünleri doktor kontrolünde kullanın belki salondan çevirdiğiniz herhangi birine aynı tahlilleri yapsak aynı sonuçlar çıkacak belki de daha kötüsü çıkacak, Bunun sonucunda supplement sektörünün ne kadar acımasız ve yalancı olduğunu anlamış oldum. 10 gün sonra tekrar tahlile gideceğim bakalım durum nasıl olacak.

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Kaç yıldır protein tozu kullanıyordun, günde kaç ölçek alıyordun(kaç gram ya da) ve 4-4 lük beslenmen varsa, kreatin anlaşılır da, protein tozu neden kullanıyordun?

suskunprens74 bunu beğendi.
  3. cervantes23

cervantes23 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sadece antremandan sonra kana hızlı karıştığı için whey protein kullanıyordum 1 ölçek kasları beslesin diye. Beslenmemde eksik olduğu için değil yani. Haftada 1 kere falan yumurta yemekten bıkardım ve kahvaltıyı tozla yaptığım zamanda olurdu karbonhidratı normal yemekten aldım hep. Yani normal durumlarda günde 1 Ölçek protein tozu, 5gr creatine, haftada 1 kere ise günde 2 ölçek protein ve yine 5gr creatine. Kaç yıldır değil sadece 1 aylık kullanım sonucu bu değerler. Önceden 6 aylık geçmişim var ama 8 aydır sınava çalışıyordum off idim.

4. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Çok şaşırdım. Ben uzun yıllar 2 ölçeğe yakın çok defa kullandığım oldu, aşırı spordan dolayı destek olsun diye kullanırdım. Günde 2 ile 3 saat arası spor yaparım uzun yıllardır(Haftada en az 1 gün dinlerim, bazı haftalar 2 gün).Protein tozundan faydalandım yıllarca. Ama testlerimde hiç böyle sorun çıkmadı.
    Sanırım deve dikeni tohumu ve enginar kapsülünü her gün almamdan dolayı korumuş olabilirler (Malum ikisi de karaciğer koruyucu)

Belki bu yüzden testlerimde sorun çıkmadı hiç.
    Ama bunlar olmasa da, protein tozunun böyle sonuç verebilmesi şaşırttı beni.Dur bakalım ustalar ne diyecek

5. cervantes23

cervantes23 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Her bünyede aynı problemler ortaya çıkmıyor tabiki ama bu ürünlerin tamamen zararsız olduğunu düşünen ve tahlilsiz kaşık kaşık içen insanlar çok fazla ben sadece işin bu kadar basit olmadığını anlatmak istiyorum

6. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Tabi her ürünü dikkatli kullanmak lazım. Eskiden her gün ton balığı tüketirdim, sonra testlerimde civa oranından dolayı olumsuzluklar çıktı.
    Ton balığını kestim, başka balıklara yöneldim, durum düzeldi 5-6 ayda.

Yediğimiz her şeyi, iyi analiz etmemiz lazım. Mideye sokuyoruz sonuçta

7. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Cervantes

Bur gune ait beslenme progrsmini detaylariyla yazman mumkun mu? Hangi gidalardan kac gr tuketiyordun. Gunluk protein kh yag tuketimin ne kadardi. Protein tozu kreatin hangi saatlerde aliyordun. Ve antreman yogunlugun.

Beslenme ve antreman aliskanligini yansitan bir gunun ozetini yapabilirsen kafamizda tam.olarak canlanir.

Gecmis olsun.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Hocam bende protein tozu kullanıyorum her gün antrenmandan sonra yemeklerimde 4-4 lükdür her gün tavuk et ton balığı 3 gün arayla hepsini yiyoum karaciger koruması içinde hiç bişey almadım enginar felan sonuçlar bendede bu şekildr[​IMG]

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. cervantes23

cervantes23 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yazalım.
    Kahvaltı: 4-5 yumurta, 1-2 dilim tambugday ekmeği, domates salatalık peynir, 1'er tatlı kaşığı pekmez,bal
    Ara Öğün1: Yulaf ezmesi + süt + ceviz + fındık + muz + kakao (1 KASE)
    Öğle: 200-250gr kırmızı(beyaz) et yada balık yanına 10 kaşık pilav (bulgur, pirinç)
    Ara Öğün2 (ANT. ÖNCESİ) : 1 adet muz, 3 kaşık şekersiz nescafe
    ------- ANTREMAN ( HAFTADA 4 GÜN 15.00-16.30 SAATLERINDE 2ON, 1OFF, 2ON, 2OFF ) (AĞIR VE TEMPOLU BİR ANTREMAN)
    ANT. SONRA: 1 ölçek protein tozu + 5gr creatine
    Akşam: 200-250gr kırmızı(beyaz) et yada balık + 10 kaşık bulgur
    --- Mesaj birleştirildi, 8 Ağustos 2016 ---

Bünyeden bünyeye farklılık gösteriyor olabilir, ben sadece dediğim gibi bir ihtimal var ve eğer sen bu ihtimale denk geldiyse bu yan etki senin için %100'dür başkası için %0 ' dır.

10. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Vucut olculerin nedir. Boy kilo yas?

11. cervantes23

cervantes23 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    173cm 67kg 18yaş

12. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    emre hocam size tavsiyem kreatininde kullanıyosanız mutlaka günde 4 litreye yakın su için ama yarım litreyi bir dikişde değil gün içinde yudum yudum. Vücütta kendini yenileyebilen tek organ karacigerdir yarısını kesip atın karaciğere yerine yenisini oluşturur. bol su içmekde fayda var en yakın zamanda bende bidaha baktırıcam sonuçlarıma paylaşırım sizinle yine

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Ilginc bir durum. Beslenme nizami. Antreman nizami. Fiziksel ozelliklerin de ortalama bir cok insan gibi. Tukettigin supplementler herkesin gozu kapali tukettiklerinden.

14. cervantes23

cervantes23 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sanırım vucut suplementleri pek sevmiyor

15. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Kullandigin supplementlerin markasi neydi

16. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Geçmiş olsun @cervantes23 ,
    Protein metabolizması sonucunda üretilen ve toksik olan amonyak daha sonra üreye çevrilir. Maksimum üre sentezi ise 2-2.5 g/kg protein tüketimiyle gerçekleşiyor. O yüzden bu rakamlar protein tüketiminde üst sınır olarak ifade ediliyor. Net protein miktarını yazmamışsın, belki kg başına 2 gramın üzerinde protein tükettiğin için AST, ALT değerlerin yükselmiştir. Bu değerlerin yükselme nedeninin protein tozu olduğunu doğrudan düşünmüyorum marka ve içerik bilmemekle beraber. Belki protein tozu ile birlikte ihtiyacından fazla protein aldığın için bu durumla karşılaşmış olabilirsin. Belki de vücudun 2 g proteine bile böyle yanıt veriyor olabilir mesela bazı böbreklerin sodyuma olan yüksek duyarlılığı gibi.
    Termojenik etki veya yağ yakımına yönelik herhangi bir bitkisel destek kullandın mı bu dönemde? Bazı bitki çayları da karaciğer enzimlerini ciddi olarak yükseltebiliyor. Tekrardan geçmiş olsun.

17. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Zaten ne sanıyordunuz ki? Hepsinin üstünde yazar, doktor kontrolünde kullanın diye, b vitamini alarak kullanın diye...

-Supplement firmalarının, veya herhangi gıda firmalarının sizin sağlığınızı düşüneceklerini mi? :)
    -O içtiğiniz kutuların içeriğine bakıyor musunuz? Size hammadde kalitesinin garantisi veriliyor mu? Hayır. Optimum Gold whey mesela, açın bakın içinde ne kadar arsenik varmış, ilginç gelebilir :) veya ne kadar soya var, ne kadar tatlandırıcı veya işlenmiş şeker var?

Herkesin bünyesi her ürüne aynı tepkiyi vermeyebilir, her ürün aynı kalitede üretilmiş olmayabilir, ama bunları baştan göz önüne almanız lazım, önlemlerini almanız lazım... Benim ailemde mesela 1 kişi karaciğer kanseri, 1 kişi ortada ciddi bir şey yokken hepatit hastalıkları geçirdi, ben mesela enginarıydı, b vitaminiydi zırtı pırtıydı önlem almak zorundayım...

Sonuç olarak, hiç bir firma, hiç bir gıda üreticisi, hiç bir para kazanmaya çalışan kurum,kuruluş,insan başka insanları ve sağlıklarını düşünmez, para kazanmayı ve kar etmeyi düşünür. Kasaptan aldığınız tavuğa bile %100 güvenemiyorken üç kuruşluk protein tozlarına hiç güvenmeyin...

Barbell Training bunu beğendi.
  18. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    İyiki supplement kullanmıyorum

19. cervantes23

cervantes23 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Optimum whey, weider creatine
    5 yumurtadan 30g
    200g etten 40g
    200g tavuktan 30g
    Aldıgımı düşünürsek 100g oluyor hadi 120 olsun ki ben 66 kiloyum. Bitkisel herhangi bir çay ilaç vs kullanmadım yağ yakıcı da kullanmadım
    Haklısınız ama son zamanlarda bilmiyorum bu ürünleri kullanmayın diyenler sigara içiyor vs diye dalga geçilirdi canan karatayla dalga geçilirdi başıma bu gelince anladımki basit değilmiş olay

20. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Gecmis olsun bir kez daha bu supplementlerden cekinmeme sebep oldu bu anlattiklarin.

Sayfayı Paylaş