Protein Tozu Seçme Kriterleri

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Xanthium tarafından 27 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Xanthium

Xanthium Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Çoğumuz protein tozu araştırıken profil değerlerine, bir porsiyonundaki protein miktarına ve doğal olarak fiyatına bakarak alıyoruz.
    Fakat üzerinde durulmayan bir konu var ki o da protein cinsi ve üretim tekniği.

-Konsantre
    (Sütten kazeini çıkararak elde edilen whey proteini konsantre edilmiş şekilde bulunur. İçeriğinde,
    kullanacağınız protein tozu markasına göre değişebilecek, %35 ila % 85 protein bulunu)

-izole (İzole edilmiş whey protein tozu oldukça kaliteli bir sporcu desteğidir. Bağırsakları yormaması laktozdan ayrıştırılmasına bağlanabilir.
    Protein içeriği 100 gram tozda %90 ila 95 civarıdır ki bu da karbonhidrat ve yağın da ne kadar az olduğunun göstergesidir.
    Konsantre wheye göre daha pahalıdır, ama kasların kullanabileceği protein de daha çoktur.)

-hidrolize (Teknolojik açıdan en gelişmiş whey proteinidir. İzole whey proteinini saflaştırarak elde edilmiş bu whey, peptidlerine ayrıştırılmıştır ve
    en hızlı sindirimi sağlar.(alıntı)
    Örn: http://www.luckyvitamin.com/site/images/item_descrip/82688/82688-2.jpg

Bunları iyi kötü hepimiz biliyoruz ve benim tercihim hidrolize ya da kaliteli bir yöntemle elde edilen isoleden yana.
    Bahsettiğim üretim tekniklerine gelirsek:

Whey protein concentrate (WPC) - Denatured

Whey isolate (WPI) - ion-exchange, microfiltration, low temperature micro filtered (ultra filtered) isolates.
    Sanırım sonuncusu Cross-Flow Microfiltration process,yani cfm olarak bildiğimiz ve aralarındaki en kaliteli yöntem.
    Veya bu yöntem onun elde edilme tiplerinden bir tanesi.
    Zaten piyasadaki en kaliteli "izole" protein tozlarından olan Ultimate İso 93 ve Weider CFM bu şekilde üretilitiyor. Tabi fiyatları el yakıyor.

Whey isolate (WPI) - ion-exchange, microfiltration.
    Piyasadaki ürünlerden Optimum Hydrowhey yada Dymatize İso 100 alınabilecek ürünler.
    Ama optimum'un ürününde o kadar reklama rağmen fazla yorum yok ve profesyonellerin pek tercih etmediği söyleniyor. Bu ürünü kullandım fakat baya
    zaman geçti, spora tekrardan başladığım zamanlar olduğundan tam porsiyon almıyordum ve ne derece etkili bilmiyorum. Tercih edilmeme nedeni ise fiyatı muhtemelen,
    ayrıca şu an ürün piyasada yok.Belki yeni çıkan hydrobuilder'ı satmak içindir bilmiyorum
    Dymatize kullanmadım fakat içeriğinde genetiği değiştirilmiş soya olduğunu belirtiyor. Şimdilik alacağımı sanmıyorum :)
    2 kutu bitirdiğim Myofusion ise blend ürün ve hangi protein cinsinden ne kadar içeriyor bilmediğimden bu sefer tercih etmeyeceğim.Çünkü sadece antreman günleri spor
    sonrası kullanıyorum o yüzden daha hızlı emilim sağlayan bir ürüne yöneleceğim bu sefer. (belki yarım çlçek spordan önce almak da faydalı olabilir.)

Konuya dönmek gerekirse aşağıdaki linkte birçok sorum yanıtlansada google.translate pek yardımcı olmadı :)
    Whey Protein Information

Özeti:
    So, the big question is what you should look for when buying whey protein. Here is what I suggest:

1. Check the cholesterol content on the nutrition facts label. If it's more than 15mg per scoop that's a major sign that the main protein in the blend is WPC. If the budget isn't very limited don't buy.

2. Check the fat content on the label. Anything other than zero should tell you - WPC is the main ingredient. Don't buy.

3. Look at the ingredients list. If the first thing you see is anything else but cross-flow micro- (ultra-) filtered whey isolate - don't buy.

4. If you find the price relatively cheap for the quantity in the bottle - don't buy. It's most likely WPC.

But..

5. If the fat content is zero, the carbohydrate content is zero, the cholesterol is less than 5mg, and the first ingredient on the "Nutrition facts" list is CFM whey - you should consider buying!

6. If anywhere on the bottle you see CFM® or Provon® - again you should consider buying.

Here are a few sources of high-grade, denatured WPI:

· * ProteinFactory (ProteinFactory.com) - CFM Whey
    · * Musclemania SuperBody Nutrition - EZ Whey
    · * Swanson Health Products (SwansonVitamins.com) - Premium Whey Protein Powder
    · * Integrated Supplements (IntegratedSupplements.com) - 100% Natural CFM Whey Protein Isolate

Note: I am not affiliated with the companies and supplement lines, mentioned above. These are purely the companies I've found to offer the most genuine CFM whey. You may want to do your search.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş