Protein tozu kullanmak şartmı ???

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Serkoss tarafından 28 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    tartışıyoruz forumun amacı bu ben hala proteın tozu 2 saatten kısa sürede sindiriliyor 30-40dk ıcınde sındırılıyor

2. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    nasıl bu kadar yanlış birşey üzerinde ısrar ediyorsun anlamak mümkün değil, 30-40 dk da sindirilmesini aklın mantığın alıyor mu? Kanıtın var mı? Bilimsel bir makale göster 30-40 dk da sindiriliyor diye, bir tane kanıt göster, bütün dünya bunu biliyor sen bilmiyorsun ve ısrarla ısrar ediyorsun, bana sorarsan hiçbirşey bilmiyorsun fakat yerinde olsam bu kadar bilgisiz olduğumu forumda bu kadar belli etmezdim...

forumun amacı bilgileri tartışmak tabi ki, fakat sen bilmediğin konuda tartışmaya girmeye çalışıyorsun,bu nasıl bir iştir ,sana tavsiyem biraz öğren,biraz araştır, ondan sonra post yazarsın, tartışmaya girersin, forumu bu kadar kirlettiğin yeter artık...

3. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    cabarov yeni başlayanlarda vücut protein tozunu emmiyor demişsin ama yurtdışında doktorlar bu protein tozlarını hastalara veriyorlar onlarınki de mi emmiyor

4. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bana 2 saate sındırldıgını yazan bır turkce yazı koyararmısın? ben sana koyuyorum bu lınkte yazıyor
    https://www.supplementler.com/shop/information.php?info_id=11

WHEY:Temelinde whey protein antrenman sonrası için bir besindir. Çünkü antrenman sonrası vücudun proteine ençok ihtiyaç duyduğu zamandır ve whey çok çabuk sindirilir. Yaklaşık 30 dakikada.

şimdi siz 2 saate sındırıldıgı soyleyen lınk gonderın bende onu okıyım soncuta benım bıldıgım dogru bu eger bu yanlıs bılıyorsam lütfen dogrusunu gosterın lınk gonderın yanlısım varsa özurdılerım ayıp bırsey degıl doktor cıkıyor 30 sene sonra pardon dıyor lütfen sızde lınk gonderın sızınle nıyetım tartısma degıl oyle bır ınsan degılım iyi forumlar efendım.

Son düzenleme: 29 Nisan 2011
  5. Savaş23

Savaş23 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Garson
    Yer:
    Kocaeli
    Cabarov doğru söylüyor örnek bir eleman var 1 ay body yapmış ve 70 kilo günde ortalama 100 gram protein alsın bir süre sonra bu adam protein tozuna başladı günde 160 gram protein almaya başladı tmm protein'i vücut emer ve ama bunu tam kapasite ile kullanamaz vücut protein tozuna alıştıkça daha verimli kullanmaya başlar onun için ilk kullanmalarda fazla bir etkisi görünmez protein tozu'nun bence bunu açıklamaya çalışmış arkadaşımız.

Cidade de Deus bunu beğendi.
  6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yukarda yanlıs cumle kullandıgımı yazdım okumadınız sanırım

emılmez sozum yanlıs olmus ılk baslayanlara verılmesı dogru degıl cunku vucut adepte olması gerek once duzene sokması gerek her sekılde yenı baslayanların hemen kullanmaması gerek 5-6 ay sonra kullanması daha dogrudur kı bu bılgıyı forumdan aldım kendımden soylemıyorum.

---------- Post added at 23:53 ---------- Previous post was at 23:38 ----------

Protein Tozları :

Piyasada pek çok çeşitleri değişik markalar altında satılan bu ürünler, doğru kullanıldığı takdirde oldukça faydalı olabiliyor. Burada benim sizlere anlatacaklarım markalardan daha ziyade ürün çeşitleri üzerine olacaktır. Protein tozları adı üzerinde yüksek oranda protein içeren toz şeklinde ürünlerdir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus var. Satılan her toz şeklindeki ürün protein tozu değildir. Özellikle eczanelerde satılan ürünlerin büyük bir kısmı gerçek protein tozları değildir.Bunlar zayıflıktan dolayı kilo problemleri olan insanlar için üretilen karbonhidrat ve basit şeker oranı yüksek olan ürünlerdir. Protein oransal olarak %20 den fazla değildir. Bu tip ürünler kas kütlesini geliştirmeye yönelik spor yapan profesyonel yada amatör sporcular için değildir. Gerçek bir protein tozu minimum %70 oranında protein ihtiva eder.

Niçin protein tozu kullanmalıyım ?

Spor yapan birinin yapmayana göre daha fazla protein ve karbonhidrata ihtiyaç duyacağını sizde biliyorsunuzdur. Burada önemli olan nokta şudur : bu daha fazla karbonhidratı özelliklede proteini bir şekilde aldığınızı varsayarsak bunu nasıl aldığınızdır ? Protein oranı yüksek olan gıdalar et,süt yumurta vs vs, yüksek protein oranlarıyla beraber yüksek oranda yağ ve kolesterol içerir. Performansını artırmak isteyen bir sporcu, zayıflamak isteyen bir insan yada sağlıklı beslenmek isteyen birisi vücudun ihtiyacı olan temel besin maddelerini en düşük yağ ve kolesterol oranı ile almalıdır. Bu noktada aslında protein tozları yalnızca sporcular için değil, zayıflamak isteyen veya sağlıklı beslenmek isteyen herkes için faydalı olabilir.

Fakat çok önemli bir konu vardır ki o da şu : Hiç bir zaman bu tip ürünler sizin asıl öğünlerinizin yerini tutmaz. Vücudun proteinlerden başka pek çok şeye ihtiyacı vardır. Aşağıda bahsedeceğim protein tozları bunları sağlayamaz. Dolayısıyla bu tip ürünleri öğün yerine değil, öğün aralarında takviye amaçlı kullanmanız gerekir.

Piyasada satılan protein tozlarını sınıflandıralım :

1- Soy protein

2- Milk & Egg protein (Yumurta ve Süt proteini)

3- Whey protein (Consantreted)

4- Whey protein (Isolated)

1 - Soy protein :

Adından da anlaşılacağı gibi soya bitkisinden üretilmiş yüksek oranda bitkisel protein içeren ürünlerdir. Not : Bitkisel proteinlerin biyolojik değerleri hayvansal proteinler kadar yüksek değildir. Vücut bitkisel proteinleri, hayvansal olanlarına göre daha zor sindirir. Bu nedenlerle fazla tercih edilmezler.

2- Milk & Egg Protein :

Yüksek oranda yumurta ve süt proteinleri ihtiva ederler. Bu proteinlerin biyolojik değerleri yüksektir. Yumurta ve süt tüketmeyi sevmiyorsanız iyi olabilir ama daha iyileri var. Okumaya devam edin.

3- Whey Protein (Consantrated)

Evet, yavaş yavaş ağır toplara gelmeye başladık. Peynirin mayalanması esnasında peynir altı suyu diye tabir edilen bir atık ortaya çıkar. Satılan çikolatalar ve bazı hazır gıdaların içeriklerine baktığınız zaman peynir altı suyu ibaresini görebilirsiniz. Pek çok alanda kullanılan bu malzeme, whey protein tozlarının ham maddesidir. Çeşitli işleme teknikleri ile %90 oranlarında protein içeren whey protein tozları ortaya çıkar. Biyolojik değerleri çok yüksek olan bu ürünlerin protein zincirleri yumurta proteini veya sütteki kazain proteinine göre daha kısadır. Not : Kısa zincirli proteinler çok daha hızlı sindirilir ve kana karışırlar. Ayrıca vücudun kendi üretemediği kesinlikle dışarıdan almamız gereken temel bazı amino asitler whey proteinlerde yüksek oranda bulunmaktadır. Ayrıca suya veya yağsız süte çok rahat karışır, kullanımı diğer protein tozlarına göre daha rahattır.

4- Whey Protein (Isolated)

Bu guruba girenler biyolojik değerleri en yüksek olan ürünlerdir. Isolated whey proteinler consantrated olanlarına göre daha çok filitrelenmiş ve işlenmiş ürünlerdir. Protein molekülleri aralarındaki bağlar daha kısa dolayısı ile sindirimi çok daha hızlı ve kolaydır. Fakat protein kalitesi olarak consantreted olanlarına göre pek bir farkı yoktur. Isolated whey proteinlerin en önemli özellikleri 10 dakika gibi çok kısa bir sürede sindirilmeleri ve özellikle egzersizden hemen sonra alınırsa daha fazla anabolik etki göstermeleridir. Bu özelliklerinden dolayı pek çok sporcu Isolated whey proteinlerini tercih eder.

bu yazıyada ıtırazınız olmaz umarım bakınız ne dıyor:
    Niçin protein tozu kullanmalıyım ?

Spor yapan birinin yapmayana göre daha fazla protein ve karbonhidrata ihtiyaç duyacağını sizde biliyorsunuzdur. Burada önemli olan nokta şudur : bu daha fazla karbonhidratı özelliklede proteini bir şekilde aldığınızı varsayarsak bunu nasıl aldığınızdır ? Protein oranı yüksek olan gıdalar et,süt yumurta vs vs, yüksek protein oranlarıyla beraber yüksek oranda yağ ve kolesterol içerir. Performansını artırmak isteyen bir sporcu, zayıflamak isteyen bir insan yada sağlıklı beslenmek isteyen birisi vücudun ihtiyacı olan temel besin maddelerini en düşük yağ ve kolesterol oranı ile almalıdır

Ben bu kolestrolu anlatmaya calıstım ama bır turlu anlatamadım ben bunu demek ıstıyordum.

ve sındırım suresı bakın ne dıyor:
    Çeşitli işleme teknikleri ile %90 oranlarında protein içeren whey protein tozları ortaya çıkar. Biyolojik değerleri çok yüksek olan bu ürünlerin protein zincirleri yumurta proteini veya sütteki kazain proteinine göre daha kısadır. Not : Kısa zincirli proteinler çok daha hızlı sindirilir ve kana karışırlar

ve son olarak:
    Isolated whey proteinlerin en önemli özellikleri 10 dakika gibi çok kısa bir sürede sindirilmeleri ve özellikle egzersizden hemen sonra alınırsa daha fazla anabolik etki göstermeleridir. Bu özelliklerinden dolayı pek çok sporcu Isolated whey proteinlerini tercih eder.

ben bunları okudum ve whey lerın kısa surede sındırıldıgını ogrendım sız 2 saat dıyorsunuz ben 30-40 cıvarı elımde olan her kanıtı koydum sımdı sıra sızde hangımız yanlıs bılıyorsan dogrusunu ogrenelım onemlı olan bu

lınk:https://www.bodyforumtr.com/vbforum/protein-tozu-nerileri-t46.html

7. tyly12

tyly12 Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    protein tozu kullanılmaz mı yaa

8. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    kafanıza göre yazıyorsunuz ,ezbere bilgilerle...

ben daha fazla mücadele etmeyeceğim,neyi nasıl biliyorsanız öyle yapın...

9. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    neyi kafama gore yazıyorum sana forumdakı lınkı gonderdım daha forudma yazıyor ısıne gelmıyorsa o ayrı tartısmasınıda bılmıyorsunuz lınk ıstedınız kanıt ıstedınız buyrun hem sıteden lınkı koydum hemde suplementler sıtesınden sızıne lınızde varsa o 2 saat sındırım olayı koyun soncuda dogru bılgıyı arıyoruz yanlıs yaptım kusura bakam demenı beklerdım ben yanlıs soylesem ben ozur dılerdım ve bırdaha bu konular hakkında yorum yazmazdım.

10. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    ben linklerimi koydum ama ne yazik ki ingilizcen yokmuş, neyse sağlık olsun herkez bilmek zorunda değil,forum ortamında olmasak uslubum da,tavrımda farklı olurdu fakat forum hepimizin...
    ben hatayı en başta yaptım aslında, senin kadar bilgisiz bir insanla polemiğe girdim, o büyük yanlıştı...

umur35 bunu beğendi.
  11. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    pekı soyleyın bu sıtedekı bılgıler yanlısmı o zaman o 10 dk degılde 2 saatmı olmalı ben polemıge gırmıyorum 2 saat yanlıs en fazla 30-40 dk tır bunu kabullenmıyorsun sabıt baslıklarda yazan yazıyı koyuyorum gene soyledıgınızı soyluyorsunuz bılgısız dıyorsun sıtedekı bılgıyı koydum karsına o zaman o kısıyede bılgısız demıs oluyorsun.yemekmı yıyoruz2 saat sındırım beklıycez whey 30-40 dk sındırılıyor hatta 10 dk da sındırılende var yukarda yazıyor bu sıteden alıntı yaptım sız bıldıgınızı yapın o zaman bu yazılar yanlıssa dogrusunu koyun ogrenelım lutfen.

12. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    son kez açıklama yapacağım,gerçekten böyle bir saçmalığa alet olduğum için çok üzgünüm...

whey protein;bildiğimiz whey protein bir besindir,bildiğimiz besin...
    besin dediğimiz şeylerin sindirim süreli vardır, bunu hepimiz biliyoruz...
    whey dediğimiz şeyi idman sonrası kullanmamız tavsiye edilir,çünkü sindirime girme hızı yüksektir,veyahut sabah uyanınca vehayut katabolik durumlardan kurtulmak adına...(katabolizma bildiğimiz katabolizma yani kas yıkımı)
    whey protein kullanırız çünkü, whey protein bünyeye göre 20-40 dk gibi bir süreçte vucudumuzda işleme hazır hale gelir, 1 saat içinde kandaki amino asit seviyesi maximuma ulaşır,yaklaşık 1 saatin sonunda metabolik sürece veyahut oksidasyon sürecine başlanır,kaslara gönderilmeye başlanır,bildiğimiz recovery işlemine girilir...
    bu süreç bünyeye göre 1 buçuk-2 vehayur 2.5 saat süre gelir, whey proteinin sindiriminin tamamlanması bu kadar sürer, fakat sindirimin başlangıcı diğer besinlere göre kısadır...
    supplementler.com'un adresindeki bilgi bilimsel olarak yanlıştır,
    yeni başlayan,konu hakkında yeni bilgi sahibi olan insanlar için basitçe yazılmıştır...

13. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    forumdakı yazı damı yanlıs yanlıssa ö.m atıp kaldırmalarını ıste o yazıların bır cok kısı okumus yanlıs degıl demıs sız yanlıs dıyorsunuz hayret edıyorum sız devam edın sabıt baslık foruda mevcut.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/protein-tozu-nerileri-t46.html

3- Whey Protein (Consantrated)

Evet, yavaş yavaş ağır toplara gelmeye başladık. Peynirin mayalanması esnasında peynir altı suyu diye tabir edilen bir atık ortaya çıkar. Satılan çikolatalar ve bazı hazır gıdaların içeriklerine baktığınız zaman peynir altı suyu ibaresini görebilirsiniz. Pek çok alanda kullanılan bu malzeme, whey protein tozlarının ham maddesidir. Çeşitli işleme teknikleri ile %90 oranlarında protein içeren whey protein tozları ortaya çıkar. Biyolojik değerleri çok yüksek olan bu ürünlerin protein zincirleri yumurta proteini veya sütteki kazain proteinine göre daha kısadır. Not : Kısa zincirli proteinler çok daha hızlı sindirilir ve kana karışırlar. Ayrıca vücudun kendi üretemediği kesinlikle dışarıdan almamız gereken temel bazı amino asitler whey proteinlerde yüksek oranda bulunmaktadır. Ayrıca suya veya yağsız süte çok rahat karışır, kullanımı diğer protein tozlarına göre daha rahattır.

4- Whey Protein (Isolated)

Bu guruba girenler biyolojik değerleri en yüksek olan ürünlerdir. Isolated whey proteinler consantrated olanlarına göre daha çok filitrelenmiş ve işlenmiş ürünlerdir. Protein molekülleri aralarındaki bağlar daha kısa dolayısı ile sindirimi çok daha hızlı ve kolaydır. Fakat protein kalitesi olarak consantreted olanlarına göre pek bir farkı yoktur. Isolated whey proteinlerin en önemli özellikleri 10 dakika gibi çok kısa bir sürede sindirilmeleri ve özellikle egzersizden hemen sonra alınırsa daha fazla anabolik etki göstermeleridir. Bu özelliklerinden dolayı pek çok sporcu Isolated whey proteinlerini tercih eder.

Serkoss bunu beğendi.
  14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    arkadaşımız soru sormuş whey proteinsiz olmazmı diye.

whey protein kasları geliştirmekten cok enerji üretiminde ve antreman sonrası yıkımı durdurarak kasları tamir etmek icin kullanılıyor. Ayrıca atkins diyeti gibi düşük karbohidratlı diyetlerde mutlaka whey protein kullanmak, kasları anabolik halde tutuyor.

Tabiki forumda çok tartışılan konulardan biri olması gereken protein tozlarıdır. Mesela protein tozları peynir altı suyundan üretilirken bir çok işlemden geçiyorlar ve proteinlerin yapıları değişime uğruyor. Bir çok protein kaynağı yüksek ısıya maruz kaldığında gerçekten bu yapım etkileri azalıyor. Ayrıca yağından ayrılan protein kaynakları yeterince iyi sindirilemiyorlar.

Whey ihtiva eden besinler incelendiği zaman, en kaliteli kaynakların fermantasyon yöntemi ile elde edilen kaynaklar olduğu görülüyor.

yani kişiler illaki whey protein tozuna para vermek zorunda değiller.

sadece ilerleyen dönemlerde protein tozları kullanımı basit ve kolay pratik olduğu için ve artan kas kitlesi sebebiyle vücutta daha iyi değerlendirildiği için çok fazla tercih ediliyor. ancak bu hali hazırda doğal ürünlerin yerinide asla tutmuyor.

yeni başlayan ve belirli bir seviyeye kadar whey protein tozu kullanmak için bir nedeniniz yok. Bunun yerine Kefir, lor peyniri ve süt kullanılmasının daha mantıklı oldugunu söylemiştik sanırım.

ikincisi kolesterol olayı tam bir saçmalıktır ve yüzyılın en büyük yalanıdır. Kolesterol zaten karaciğerde üretiliyor ve kan kolesterolünün amacı damarlarda bulunan endotel tabakaya hasar veren serbest radikallerin açtığı hasarları onarmak. ayrıca kolesterolün beyin için cok önemli bir yeri var.

Gel gelelim, yapılan bir çok otopsi incelemesinde ataersikleroz (damar sertliği) sebebinin yüzde 3 ünün kolesterol, yüzde 50 oranında damarlarda kalsium birikimi, ve yüzde 47 oranında hücre makrofajları ve enfalamatuar hasarlar olduğu görülmüş durumda. ü

öyleki modern toplumlarda su an miyokard enfarktüs görülmesinin yaşı bile 12-13 lere düşmüş durumda. Biz hala burada suclunun kolesterol oldugunu tartışıyoruz tabiki. Ama asıl suçlunun görmezden gelinmeside çok ilginçtir.

Özellikle kolesterol içeren gıdalar beyin gelişimine büyük etki sağlıyorlar.

hücre içerisinde bulunan kolesterol ise vücuttaki bütün yapım faaliyetlerinden sorumlu. Kolesterol insan vücudunda bulunan steroid kısaca. Dışarıdan alınması kesinlikle elzemdir.

yaklaşık insanlar 1950 lerden beri kolesterol balonuyla mücadele etmek zorunda kaldılar.

Bir çok insanın ölümünden ve hayatlarını erken yaşta kaybetmesinden yeterince kolesterol tüketmemek sorumluydu.

Damarları tıkayan şeyin kolesterol olmadığını, bundan daha ziyadesiyle, sigara alkol içki rafine karbohidratlar ve bir çok karbohidrat kaynağı, ağir ve serbest radikaller, uyuşturucular, en başlıcası şeker olduğu görülmekte.

Bu gun yağdan ve kolesterolden yüksek beslenen kişilerin avrupa ülkelerinde 80-90 lı yaşlarda dahil oldugundan daha genç ve daha zinde oldukları görülüyor.

Mesela fransız paradoksu vardır. Fransada kolesterol ve doymuş yağ tüketimi öylesine yüksektirki, neredeyse kalp krizi vakalari hiç görülmez.

Özellikle isviçre dağ köylülerine baktıgımızda, kışın ortasında kücücük cocukları ciplak ayaklarla karda gezindikleri görülüyor.

Orta asya türkleri kolesterolden öylesine yüksek besleniyorlarki tek yiyecekleri neredeyse et.

ancak gel gelelim bu insanlar hiç yorulmadan hareket ediyorlar ve modern ortamlarda yaşayan insanlara göre süper dinc durumdalar.

ikincisi kolesterolden yüksek beslenen kişilerin kan kolesterol düzeyleri düşüyor.

yani ortada korkacak bir sebeb yada neden yok.

en sona ekleyelim, protein tozlarının içerisinde cok zararlı ağır metallerde bulunabiliyor.

özellikle abd gibi ülkelerde bir çok ek besin maddesinde yapılan analizlerin sonuçlarında, insan beynine hasar veren, sinir stres ve gerginliği arttiran kansere dahil sebeb olabilecek maddelere rastlanmıs durumda.

tüketicilerin es geçtiği noktalardan birisi protein tozu içeceklerinin

içeriğinde bulunan kurşun, arsenik, kadminyum, kurşun, civa gibi ağir metallerin sağlık sınırları dışında bulunup bulunmamasını merak etmektir.

malesef whey proteinlerin üretimleri esnasında ağır metallerin arttiği görülüyor.

Whey protein ne kadar az işlemden geçerse, ağir metallerin toz içerisindeki etkisi azalacaktir.

Son düzenleme: 3 Temmuz 2011
  15. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    ya iyi bi vucüt istiyosan ne kadar proteinli yesen de protein tozu gbi etki etmiyo protein tozu iyi bir vücut için şart hem zararlı flnda değil bea sigara içki içmekten 100 kat daha zararsız

16. HDMI

HDMI Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Bu nasıl bir üslubdur arkadaşım. Aba altından sopa gösteriyorsun. Adamı tehdit ediyorsun. Sporcu olmak sadece güçlü bir vücut sahibi olmak yetmez. Aynı zamanda sporcunun felsefesi olmalı. Bu şekilde her tartıştığını tehdit edersen ne sporcu olursun ne bodyci anca kas torbası olursun. Evrende bir kum torbası kadar yer kaplamaktan başka bir işede yaramazsın.

17. ekocu

ekocu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar üniversitenin spor salonuna başladım spor saatlerimde şans eseri hep yemek öncelerine denk geldi yani spordan sonra direk yemekhaneye gidiyorum yemekler daima protein destekli çıkmıyor ama en azından spordan hemen sonra gıda takviyesi almış oluyorum bu durumda yine de protein desteği almam şartmı?(her ne kadar zararı olmadığını doktordan bile duymuş olsam da almak istemiyorum ama almamak beni çok yıpratacaksa arkadaşımın demesiyle kaslarım eriyecekse alırım ) bench_O

18. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Ağırlık çalışıyorsan eğer öncelikle antrenmanlardan önce karbonhidrat alımı yapıcaksın , yani aç karnına antrenmana girmeyeceksin , whey takviyesi de alabilirsin tabiki , antrenmandan sonra ise yemek ile beraber protein tozu da kullanırsan bu senin yararına olacaktır. Çünkü alman gereken günlük protein miktarını karşılaman gerekicek. Protein tozunu doğru şekilde kullanırsan faydasını görürsün. Gece yatmadan önce 1 saat 300 - 500 ml arası süt içersen bu sütten almış olacağın kazein proteini gece uykun boyunca 5-6 saatlik bir dilimde kaslarını besler , kas kaybı oranını aza indirir ve kas gelişimine katkıda bulunur. Sabah kalktığında ise mutlaka protein tozu içmelisin su yada meyva suyuna karıştırarak.

19. seyfeddinali

seyfeddinali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    ben şu fruktoz ve tozdaki kolestrol olayını anlamadım.zaten tüm meyvelerde fruktoz vardr.spor sonrası proteinleri meyve beraberinde alırız.Böyle yapmak zararlı deilmidir?

Sayfayı Paylaş