Protein tozu kullanımı nasıl olmalı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve enaunkark tarafından 24 Mart 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Ben 2.5 ay önce bir omuz sakatlığı geçirdim, şimdi spora tekrar başlıycam ama hafif kilolarla ve çok tekrarla olucak. Ağır kilolara giremiycem şimdilik malesef.

Peki bu sırada protein tozu kullanmamın faydası olurmu ağır kiloya giremediğim için? Yoksa hiç kullanmayım mı ağır kilolara girene kadar bekleyeyim mi?

Bir sorum daha olacak. Mesela kullanırken nasıl kullanılmalı?
    Almanya'dan almıştım, adam sabah 1 kere birde akşam antremandan sonra 1 kere demişti. Ben 1 gün arayla spora gidiyorum. Yani boş olduğum, dinlendiğim gün napıcam yine protein içicem mi günde 2 kere?

Teşekkürler

2. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA

Geçmiş olsun enaunkark, bende 1-2 hafta önce omuzda problem yaşamıştım, omuza fazla yüklenmiyorum, omuz çok geç iyileşen bir bölge bu yüzden dikkat edilmeli..
    Protein tozu kullanımın ağır kilo girmeyle bir alakası bulunmamaktadır..
    Vg'ye baya bir ara vermişsiniz,bence 2 yada 3 ay sonra kullanıma başlamanızda fayda var..

Protein kullanımı genelde, idmandan 30-45 dakika önce (su ile) idmandan hemen sonra su ile, sabah kalkar kalkmaz su ile akşam yatarken süt ile ve öğün aralarında su yada süt ile tüketilmesi uygundur..

Öğün aralarında ve sabah kullanılmayacaksa, idman öncesi ve sonrası kullanılması gereklidir...

Son düzenleme: 24 Mart 2008
    enaunkark bunu beğendi.
  3. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    öncelikle geçmiş olsun.ben idman öncesi ve sonrası kullanıyorum. eğer idman yapmadığın günler protein alamıyorsan protein tozuna başvurabilirsin bu senin tercihine kalmış josef_1531 yazmış ne zamanlar içebileceğini.
    enaunkark ve josef_1531 nasıl sakatladınız omuzlarınızı sorabilir miyim? böylelikle daha dikkatli olurum.

4. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA

tatt, Öncelikli olarak temel hareketleri yapmak yeterli olacaktır, (barbell over)hareketi göğüs kafesini büyütmeye yönelik hareketi yaparken omuzda sakatlanma yaşadım, vücut temel aşamasındayken temel hareketler kütleyi büyütmeye yönelik hareketler yeterli olacaktır(kütle olmadan parçalamaya geçmek mantıklı değildir) ayrıca başkalarının yardımıyla yapılan ağır kilolar, tek başınıza yaparken sakatlanmalara yol açabilir, omuza çok fazla yüklenilmemeli...

5. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bende upcline bench press ve arnold press te fazla ağırlıkla girdiğim için sakatladım, sonra cable fly ile de sakatlığı iyice pekiştirdim. Çok ısınmak gerekiyor ve yanında partner olmayınca mutlaka çok ağırdan kaçınmak gerekiyor, bi hata yaptık çok uzun süre çekicez artık.

Ben günde 2 defa içmek yeterli olur diye düşünüyordum ama günde 4-5 kere içmeme gerek var mı? Çünkü çok ara verdiğim için ben yine başlangıç programıyla başlıycam, hemde evet önerilere uyucam forumda biraz gezdim okudum 2-3 ay sonra toza başlıycam. Dinlendiğim gün de 1 defa 500ml sütle içeyim diyorum, yatmadan öncemi içmeliyim onu?

6. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    benim bildiğim de antrenman günlerinde 2 defa içmen gerektiği. diğer günler sana kalmış. 4-5 defa içmiyceksin yani josef hangi zamanlarda içilebileceğini yazmış sanırsam.

7. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    İdman günlerinde, Antrenmandan önce ve sonra su ile, aynı gün yatarken 500 ml yağsız süt ile içilmesi uygundur,..
    Antrenman yapmadığın günlerde ise sabah kalkarkalkmaz su ile ve isteğe bağlı olaraktan öğün aralarında su veya süt ile takiben yine yatarken süt ile tüketilmesi uygundur

8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    protein tozu kullanımı forumda belkide en öok konuşulmuş konudur..lütfen başlık kirliliğine sebebiyet vermeyiniz..forumu okuyunuz..

9. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    josef_1531 barbell over hareketinden ne kastettiğini anlayamadım. merak ediyorum nasıl sakatlandığını

10. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA

tatt, aslında barbell pullover yazacaktım,eksik yazmışım sanırım bu yüzden anlamadın, hareketin yapılşık şeklini gösteren resimide ekledim..

Ekli Dosyalar:

tatt bunu beğendi.
  11. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    o harekette benim de omzum acıyo yapmıycam galiba bundan sonra

12. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    yaw yoksa bende bu harekettemi sakatlığğımı pekiştirdim... bende çok ağır giriyodum buna.. kafa_kafa_

13. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53

bende yaklasık 2 ay once mılıtary press te sakatladım omuzu. ve hala o sekılde en ufak bı azalma olmadı acısında. sımdı omuz pressler, ınclıne bench press, yana açıslar benım ıcın tam bır ezıyet. benkı 5 yıllık bb gecmısımde hemen hemen hıc sakatlanmayan bunuda cok ıyı ısınmaya borclu bırı olarak bu hataya nasıl dustum hıc bılmıyorum. hatta aynı anda salona gırdıgım arkadaslar antrenmana baslarken ben hala ısınıyor olurum ve bu konuda bana baya takılırlar, hala ısınıyormusun dıye. 15dk yakın ısınırım sonra gerdırme yaparım sonrada o gun gırecegım bolgeye gore ılk hareketım ısınma hareketıdır az kılo cok tekrar o bolge hareketlerınden eklemlerı en ıyı ısıtanı secerım. ama ıste yınede sakatladık omuzu. spora ara vermeden gecmeyecek gıbı ama hızımı almıs ve kendımı ıyı hıssettıgım bı donemde ara vermem mumkun degıl. sıkacagım dısımı......
    saygılar...........

14. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA

Evet therion,seninde bahsettiğin gibi, hareketlere girmeden önce vücudu(adeleleri ısıtmak gereklidir)sakatlanma olaylarının %80- 90'ı ısınmadan ağırlığın altına girmekten kaynaklanıyor..
    Ben genelde idmana girmeden önce,5 dakika koşu bandı ve ardından hafif kilo ile istasyon(karma hareketler) yaparım daha sonra ise gireceğim adeleyi az kilo çok tekrar (minumum 20)kadar tekrarla ısındırırım,daha sonra ise açma germe hareketlerini uygularım...

therion,bence bu dönemde bacak ve mide programı çalışabilirsin,diğer hareketler omuza yük bindirdiği için iyileşme süreni uzatıp hatta dahada kötü bir hale getirebilir..
    En sağlıklısı iyileşmesini beklemek hatta iyileştikten sonrada tekrar nüksetmemesi için, omuz bölgesine masaj yaptırarak ısıtmanı tavsiye ederim,geçmiş olsun...

therion bunu beğendi.
  15. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Therion, sakın devam etme.. Ne bench yap ne yana açış hatta triseps çalışırken bile dikkat et.. Tarif ettiğin sorun benimkinin aynısı acı geçmiyor, ama devam edersen ne olacağını ve şuanda ne olduğunu söyleyeyim sana.

Şuanda olan şey omuz kasında deformasyon ve eklemlerde iltahaplanma. Ama devam edersen kasta yırtılma yapıcaksın ki. Bu da demek oluyor ki spor hayatına çok çok uzun bir süre elveda demen.

Ben de en iyi zamanlarım da pat diye bıraktım sporu çok kötü oldu benim için ama yırtıktan çok daha iyidir.

Hatta bence zaman kaybetme doktora git ve MR için sıra al hastaneden, devlet hastanesinde minimum 2 ay sonraya randevu alabilirsin çünkü. SSK filan varsa ücretsiz yoksa 98ytl ye çektirebilirsin devlet hastanesinde. MR omuz bölgesindeki tüm sorunları gösteriyor.

therion bunu beğendi.
  16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    arkadaşlar hakli olarak uyarmıslar devam etmemen için..
    kesinlikle katılıyorum.
    özellikle tendon yırtıkları iyileşmiyor ve artroskopi olman gerekiyor tamamen geçmesi için.. (bunun da maliyeti oldukça yüksek)
    tendon yırtığı ise ağrının ve hasarın üstüne gidilince gerçekleşiyor büyük oranda..

o nedenle değil omuz çalışmayı, acı hissettiğin bölgenle dumbell bile kaldırma bir süre..
    sonra pişmanlıklar fayda etmiyor..

nerden mi biliyorum?
    aynı süreçlerden geçtim çünkü..

Sayfayı Paylaş