Protein tozu gerçekten gerekli mi?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Shqiponje Madhe tarafından 25 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Protein tozu gerçekten gerekli mi?

1. Evet

oy sayısı 8
    21,1%
  2. Hayır

oy sayısı 24
    63,2%
  3. Kararsız

oy sayısı 6
    15,8%
  4. Videolar fikrimi değiştirdi

oy sayısı 0
    0,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    o zaman kimse sabah aç kalan bilmemneleri doyurmak için protein tozu içiyorum.yok gece aç kalacak bünye için kazein içiyorum. kana çabuk karışsın yıkım olmasın katabolik etki olmasın falan diye içiyorum demesin. maşşalah herkes içmeyin içilmesi lazım değil falan diyor birde burdan yak. yazanlar umarım sabah kalkar kalkmaz dikmiyordur protein tozunu kafaya.

Shqiponje Madhe bunu beğendi.
  2. Ge-Force

Ge-Force Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    38
    Kaslar aç kalıyomuş filan yalan onlar letsev . Niye aç kalsın akşam yediğin yemek sana sabaha kadar yeter. Kazeine ne gerek var.

3. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Sabah aç karnına, antrenmandan önce, antrenmandan sonra, gece yatmadan çoğumuz hepsini denemişizdir ama kaslar ne kadar gelişecekse o kadar gelişir. Onu al bunu al, gelişeceği yoksa gelişmez en fazla ne olur iç organları yorarsın bir de paran çöpe gider.

Shqiponje Madhe bunu beğendi.
  4. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    kesınlıkle değil. et tavuk ye farkı gorursun, vucut hazır seyı alınca sımarıyor. ama supplementler zararlı deil aksıne faydalarıdır ve dr mhmet öz mesela seyırcılerıne soru sorar doğru veya yanlsı cevapcevaptır der proteı ntozu hedıye eder.amerıkada reçeteler var doktorların verdıgı, hastalara supplement bıle yazar, ve özelıkle new york ta dkanlarda cıkolata yerıne satılan bı besın destegıdır.. ve eger et vs yıyemıyorsan trafıkte sıkıstıgın olrusa gerekli evet.

5. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    Bu tür muhabbetler hep şirketler yüzünden çıktı
    yok 2-3 gram kilo başına yalan abi ama millete anlatamazsın herkes firmalara inanıyor aslında firmalar uyanık nasıl satacaklar yoksa saf türk halkını kandırıp bu ürünler
    salona gidiyorsun cahil çocuk geliyor hoca sanan kendini hoca demeye bin şahit lazım adam cebini düşünüyor al gelişemezsin mantığa bak
    önceden yıllardır insanlar nasıl şuan toz steroid kullanan ınsandan daha iyi oluyorlar işin sırrı basit disiplin sabır
    buradakilerde sabır yok abi 1 yılda fotolarda gorduklerı adam olmak istiyorlar ergen tayfası bu bodyforumun yarısından fazlası

6. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    yok gece yatarken casein kullanmazsan kas gider yok antremandan sonra protein tozu kullanmazsan yıkım olur bunlar palavra tamamen ticari önemli olan iyi beslenme doğru antreman ve düzenli uyku artı yaşam koşullarıda iyise kafa rahatsa tamamdır

7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Forumda birkaç yerde de yazmıştım, kalori takibi yapanlar protein tozuna ihtiyaç duyup duymadıklarını bilirler. fatsecret veya fitday gibi bir sitelerden yediklerinizin takibini yapıp herhangi bir nedenle protein ihtiyacının karşılanamadığı günlerde toza başvurulur. Bu gerekli demek mi, hayır. El altında bulunsa iyi olur mu, evet. Özellikle bulk dönemlerinde en az 3000-3500 kalori yiyoruz, daha çok yiyenlerimiz de var. Bu kadar kalori alıp da günlük protein ihtiyacını karşılayamamak çok zor. Genellikle bu dönemde yenilen makarnanın, pilavın, ekmeğin içindeki proteinler es geçiliyor gibime geliyor, kalori takibi bunu ortadan kaldırır.
    Şimdi, genellikle bunları söylediğim zaman iddiamı savunmak için kimsenin okumadığı bir yığın araştırma sonucu göstermem gerektiği için artık girmekten kaçınıyorum ama bu seferlik belki birilerine faydası olur diye yazayım. Proteine tozuna veya supplementlere bağlılık yaratmak için supplement endüstrisinin yaydığı yanlış bilgiler var. Bunlardan bir tanesi bir oturuşta en fazla 30 gr proteinin sindirilebileceği, kalanın boşa gideceği. Buna inanan insan tabi ki 180-200 gr protein ihtiyacını karşılamak için günde 6-8 öğünde bunu alması gerektiğini düşünüyor. Çoğumuzun bu kadar sık beslenecek vakti olmadığı için protein tozu kurtarıcı oluyor. Ancak gerçek şu ki bir öğünde sindirilebilecek proteinin sınırının ne olduğu tam bilinmese de çok yüksek olduğu biliniyor. Tek öğünde 50-70 gr proteini vücut rahatlıkla alıp kullanabiliyor. Bir diğer yanlış bilgi antrenmandan hemen önce veya sonra protein alınması gerektiği. Oysa gerçek şu ki en hızlı kana karışan whey'in bile kana karışma hızı boş sindirim sisteminde saatte 10 gr civarı. Diğer proteinler, yani yemeklerden alınanlar bundan çok daha yavaş kana karışıyor. Hele ki tek başına protein değil, bunu yüzlerce belki 1000 kalori civarı bir yemekle aldığınız zaman kana karışma hızı çok daha uzuyor. Yani, antrenmandan önce uzun süreli bir açlık yaşamadıysanız zaten sisteminizde yeterince protein oluyor, fazladan tozlarla yükleme yapmanız gereksiz. Bir diğer konu, yatmadan önce casein almazsak gece besinsiz kalan kaslarımızın söneceği. Hayır, öyle bir şey olmayacak. Kasları 24 saat beslemek zorunda değiliz ve vücudun kasları yakması için bir gecelik uykudan çok çok daha fazla açlığa ihtiyacı var. Ayrıca gece boyunca da akşam yediğimiz proteinlerin sindirimi devam edecek, merak etmeyin.

Günlük kalori ve protein ihtiyacını karşıladıktan sonra bunların zamanlamasının herhangi bir fark yaratıp yaratmadığı çok tartışma konusu ama çıkan sonuç şu ki eğer yaratıyorsa bile çok az fark yaratıyor. Ve zamanlamanın önemli olmaması veya çok az önemli olması antrenman öncesinde, sonrasında, gün içinde 3 saate 1, gece yatmadan önce, sabah kalktıktan sonra vs. kana hızlıca karışacak protein almamız gerektiği iddiasını desteksiz bırakıyor.

Bu sebeplerle, toz şart değil, alın kenarda dursun. Kalori takibi yapın, günlük protein ihtiyacınız eksik kalırsa (özellikle yağ yakımı döneminde bunun olması daha olası) 1 ölçek, 2 ölçek neyse kullanılır. Mümkün olduğu kadar yemek yapmayı öğrenip, besinleri kalorilerine göre değerlendirip günlük yeme planını yaparsak buna ihtiyacımız da daha az olur. Hızlıca yazdım, hatalar affola.

Son düzenleme: 27 Haziran 2014
    M3CSL, Noralisa, RoCCo2407 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  8. antinkuntin

antinkuntin Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    ODTÜ
    Bu yanıtınızı bilgisayara kopyalıyorum hocam çok değerli bir bilgi gerçekten. Birçok konuya değinmişsiniz aynı anda.

9. Shqiponje Madhe

Shqiponje Madhe Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    38
    Gerçekten harika bilgiler hocam, teşekkürler.

10. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    bakalım burda mileten ağzından protein tozunu ve onun satış yöntemlerinin farkında görünüyor başka başlıklarda bu iş tam tersine dönecek gibime geliyor ama hayırlısı. alın buda bilmeyenler için benden bir hediye Nutrition facts, calories in food, labels, nutritional information and analysis – NutritionData.com hangi doğal besinin içinde ne kadar aminoasitvar vitamin var o var bu var protein kalitesi nedir yazıyor. protein tozlarının ne kadar vasat kaldığını daha iyi anlamanız için veriyorum.

11. abcdefgHAKAN

abcdefgHAKAN Üye

Beğenileri:
    422
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    ANKARA
    Daha büyük, daha sert, daha görsel bir vucut için Supplementler şart mı ? Tabiki hayır.
    Supplementlerden çok iyi bir sonuç beklemek için vucutta anabolik etki yaratması gerekir.Buda mümkün diyil. Mümkün isede gelişim sağlayacak kadar diyil.
    Yani supplementler gıdalardan farksız.. Iyi bir beslenme planiniz var ise gereksiz. Arkadaşların dedigi gibi kalori, protein acigini kapatmak için kullanılabilir ama hızlı gelişcem mantıgı yanlış.
    Benim gözümden idman sonrası whey, yerine 4 yumurta daha mantıklı. Katı gıdaların fonksiyonu çok farklı.

Artik insanlar spora daha baslamadan ne kullanmaliyim diye binbir cesit soru soruyorlar. Hayatinda body yapmamis ve daha salona kayit olmadan L-car cla felan yag yakici arastirma yoluna giriyor.

Bizim milletimiz wheye gider 150TL verir. Aylik beslenme icin harcadığı parayi toplasan 150TL geçmez. Sonra formda ay niye gelişemiyorum.
    Hele ki şu 6 7 supplementi kombine yapip uçmaya çalisanlari hiç anlamiyorum.

Balboa7 bunu beğendi.
  12. TTTT

TTTT Üye

Beğenileri:
    176
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    hayır diyenler neye göre hayır demiş bu çok göreceli bir soru sen 45 cm kol define bir vücut istersen evet gerekli ama 36 37 cm kol define bir vücut istiyorsan hiç gerek yok hedefinize bağlı yani çocukca konuşmalardan başka bir şey degil suan tartiştıklarınız biraz olgunlaşın yani bu konularda mesela hakan abinin vücut yukarda gayet fit belki kullanmıştır mesajlarını okumadım ama o vücuta tozsuzda ulaşabilirsin yani uzun zaman alır falan hikayet sen günde 50 gram proteini tozdan alcagına 250 gram tavuk eti yersin olur biter çok büyütcek bir şey yok tozun artısı içindeki amino asitler ve kana cabuk karısması baska bı numarası yok ve pratik olusu yani ettende alırsın ama sen 90 kilosun protein ihtiyacın 200 gram diyelim bunu dogal alman baya zorlar vücudu yani surekli yemek yemek insanı bogar sende toz alırsın olay bu yanı konusmaya bıle gerek yok hedefınıze gore herşey

13. yavuzay

yavuzay Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Otomotiv
    Yer:
    Ankara
    aslında protein tozu gereklimi gereksizden çok herkesi düşündürmesi gereken zararlımı zararsızmı sağlıklımı sağlıksızmı bu tozların hepsi yurtdışından geliyor bun TR de inceleniyormu aralarından örnekler alınıp bakılıyormu yoksa gümrük vergisini ver sok ver sok hesabımı

Son düzenleme: 28 Haziran 2014
  14. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Diyelim 90 kilosun , yağ oranında %10 veya altında , aynı zamanda natural sin . Protein ihtiyacın asla 200 gr değildir, altını çiziyorum eğer naturalsen. 120 gramda alsan 200 gramda yapacağın kas miktarı aynıdır. Bu kana karışma olayınıda sanırım tecrübeli üyelerimizden biri açıklamıştı, idman sonrası anabolik süreç 30-60 dakika değil 24 saattir diye.
    Bu başlıkta bununla ilgili yeterince bilgi ve görüş mevcut
    https://www.bodyforumtr.com/threads/supplement-tezgahı.54987/

15. Rigby

Rigby Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Günde 10 yumurta yiyin diyen bir kadından anca bu sözler çıkar.Ben 70 kiloyum ortalama 140 gr protein almam lazım. Biz o kadar zengin değiliz. Günde 10 yumurta yesem ayda 300 yumurta yapar buda 10 koli bu da = 100 tl. tek yumurta 100tl tutuyor. et süt balık derken 600-700 ü bulacak. Evde 4 kişiyiz. Tek ben besleneceğim diye diğerleri aç mı kalacak. Parası olan için sölemesi kolay tabi :)

RoCCo2407 ve frodobagins000 bunu beğendi.
  16. antinkuntin

antinkuntin Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    ODTÜ
    İşte ağırlığınız başına 2 gr protein almanızı söyleyip supplement sattırmaya çalışıyorlar. Aslında 70 kg biri için ilaçsızsa 90-100 gr protein yetiyor. Arnold bile en parlak zamanlarında 170 gr protein alıyordu bizim neyimize 140 gr protein?

torifonta bunu beğendi.
  17. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    şu karatay meselside forum için entresan. öncelikle kadının her dediğini yapmak zorundasınız diye bir şey yok sen nasıl burda fikrini belirtebiliyorsan oda her konuda fikrini belirtebilir dedikerinin bi kısmı yanlışta olablir ama 70 yaşındaki bir kalp profosörü kaple ilgili tavsiyelerinide ayıkla rkafamın bir köşesine doğru olarak yazarım. sonuçta bu kehve muhabetiyle olacak iş değil burada yazı yazmanın ehlieyeti nedir? yani kadına yok cahil yok komik demek kolay ama demenin kolarisi kaç ? "0" çünkü ne bilgi ne ehliyet hiçbir şey yok. 10 yumurta mevzusu vs ekonimik kısmı bu konulard aeleştirilebilir am aprotein tozu işlenmiş gıdadır trans yağdır karaciğeri yağlandırır kalbi tıkar diyorsa senden daha iyi bildiği bir şeyler vardır veya kolestrol zararlı değildir diyorsa yine bir bildiği vardır.

Shqiponje Madhe ve torifonta bunu beğendi.
  18. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Meyve sebzelerin bile genetigiyle oynaniyorken icilen tozun islenmis oldugunu bilmeyen varmi?
    En basiti tedavi amacli alinan ilaclar bile baska biyeri yoruyor zorluyor en kotu yanetkiler basgosteriyor.kusurabakmayinda fedakarlik yoksa sonucta yok.
    (Bu yazdigimdan tozu ovdugumu illaha alinmasi gerktigini savundugumu sanmayin.iciyormuyum evet.islenmismi evet.ama sadece beslenmede acik olan gunlerde.)

19. yavuzay

yavuzay Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Otomotiv
    Yer:
    Ankara
    Herkesin durumu farklı mesela ben yemek yemeyi seven birisi değilim benim için maddiyat tarafı önemli değil başka şeylerden kısıp yine ete yumurtaya süte vs.. yüksek bir bütçe ayarlayabilirim fakat yemek yemeyi aşırı seven birisi değilim günde 10 yumurta zaten yiyemem benim için bir işkence 10 yumurta nedir ya 2 tanesini bile yemek için bir sürü baharat atıp birşeyler yapıyorum o yüzden protein tozu kullanıyorum yumurta sevmiyorum yemiyorum kırmızı et, beyaz et, süt, peynir ve protein tozu şu an için

20. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    h
    her meyve sebzenin geniyle oynanmıyor oynananlar tbelidir. bunlardan en meşhurları mısır ve soya. genetiği oynanamaış bir sürü meyve sebze var.

Sayfayı Paylaş