Protein tozu gerçekten gerekli mi?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Shqiponje Madhe tarafından 25 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Protein tozu gerçekten gerekli mi?

1. Evet

oy sayısı 8
    21,1%
  2. Hayır

oy sayısı 24
    63,2%
  3. Kararsız

oy sayısı 6
    15,8%
  4. Videolar fikrimi değiştirdi

oy sayısı 0
    0,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. Shqiponje Madhe

Shqiponje Madhe Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    38
    Bir spor diyetisyeniyle görüştüm, protein tozunun doğal olduğunu ama kalbin kaslarını sertleştirip kalbi büyüterek ilerde kalp yetmezliğine sebep olabileceğini söyledi. Ne yapmalıyım dediğimde ise protein tozuna ağır spor yapan birinin bile düzgün beslenirse ihtiyacı olmadığını söyledi. Protein tozu kullanacağıma 5-6 yumurtayı ısıra ısıra yememin çok da sağlıklı olduğunu ve kan emilinin biraz daha yavaş olması dışında handikapı olmadığını belirtti.

Bunun üstüne whey protein tozlarının ortaya çıkış hikayesini öğrendim. Eskiden köşeye atılan ve artık olarak görülen bir parça bir kaç işlemle bu tip protein tozlarına dönüştürülüyormuş ve çok ciddi bir pazara hakim oluyormuş. Olaya biraz ticaret kafasında bakacak olursak bu pazarı elinde tutanların çok düşük bir maliyete karşılık gerçekten hatrı sayılır bir gelir elde ettiğini fark edebiliriz, reklamlar ve satış politikalarıyla.

Bunların üstüne soruyorum, protein tozu gerçekten gerekli mi? Olmazsa olmaz mı, yoksa Amerikan firmalarının manipülasyonundan doğan overrated bir ürün mü?

Whey protein kullanmalı mı? Whey Protein Kullanmak Gerekli Mi ? | Vücut Geliştirme TV

2. gurbuz1

gurbuz1 Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    43
    Şu karatay videolarını izleyip bodybuilding yapmayın kardeşim bu kadının ne tür bir bilgisi olabilir bodybuilding hakkında.Şu videolarda söylediklerini ananemde söyleyebiliyor ezbere konuşuyor bildiğin allah aşkına vücuda alınan 25 gr protein nasıl kalbi büyütebilir ? O zaman 100 gr tavuk göğsü yediğimizdede kalp büyür.

Whey in gerekliliğine gelince altta başka bir konuya yazdığım bir mesajı kopyaladım.Cevap orda var zaten.Birde bu video var hiç anlamayanlar için.

egemennn bunu beğendi.
  3. angilonit

angilonit Üye

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
  4. frodobagins000

frodobagins000 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Protein tozu olmassa gelismessin :D :D :D abi siz hangi kafada yasiyosunuz gunluk yeteri kadar protein alamiyosan protein tozu gereklidir ogun tamamlayıcı binevi

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Bu kadini bir programda izledim 5 dk arayla seker en zararlisi uzak durun dedi. 5dk sonra sekerde almak lazim sekersiz olmaz dedi. (meyve sekeriyle alakali yapti bu yorumlari. Once zararli sonra zararsiz dedi.) kadin kafadan dengesiz. Dogru soyledigi seyler olabilir profsrde olabilir. Ama herkonuda dogru konusmuyor buda bir gercek. Kendi alanina baksin. Yada otursun arastrsin bb ve protein sentezleri hakkinda yayinlasin arastirmasini. Bos lafa karnmz tok.

GT-I9190 cihazımdan gönderildi

gurbuz1 ve frodobagins000 bunu beğendi.
  6. Shqiponje Madhe

Shqiponje Madhe Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    38
    o programı izlemiştim hocam şeker en zararlısı derken demek istediği yapay şeker (toz, küp vs.) ama şeker de almak lazım, şekersiz olmaz diye bahsettiği şeker meyvelerden alınan şeker. sapla samanı ayıralım.

ayrıca 2 karatay videosunun altında 1 video daha var, onu atlamamanızı da tavsiye ederim tüm arkadaşlar.

ve lütfen oy kullanın.

7. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Arkadasım yazımda belirttim meyve sekeri hakkinda knsdgnu. Yapay seker glikoz srubu vs dye ayirmadi. Kadın direk meyve sekeri hakkinda konustu diyorum.
    Meyve sekeriyle glikoz suruplarını kusurabakmada ayirt edebiliyorum.
    Protein tozu gereklimi degilmi konusuna gelince beslenme yeterliyse tamamen gereksiz. Kana hizli karismasi vs. Beslenmesi duzgun birine asla gerekli degil.
    Bu takviye adi ustunde. Takviyeye ihtiyacın yoksa yani beslenmen duzgunse neden takviye alasin.Sapla saman boyle oluyor.

GT-I9190 cihazımdan gönderildi

Son düzenleme: 25 Haziran 2014
    Bekci bunu beğendi.
  8. FoReVeR_S.F

FoReVeR_S.F Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    protein tozunu zaten besinle karşılaştıramayız ama adam yeterince protein alamıyordur çalışıyordur vs birsürü sebebi olabilir adam böyle takviyelere ihtiyaç duyuyor bende pek kullanmayı doğru bulmuyorum protein tozlarını ama senin dediğin sporcu diyetisyeni protein tozunun doğal olduğunu ama kalbin kaslarını sertleştirip kalbi büyüterek ilerde kalp yetmezliğine sebep olabileceğini söyledi, demişsin normal protein aldığında kalp kasların güçlenmiyor mu zaten mantıken güçlenmesi lazım daha hızlı kan pompalayabilmek için, protein yediğinde bu olay olmuyor mu sporcu kalbi denilen birşey var normal kalbin 1.5-2 katı büyüklüğüne ulaşabiliyor.

ajn16 bunu beğendi.
  9. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    yeni ve orta seviyedeki sporcular için gereksiz eğer ileri düzeydeyseniz artık antremanlarınız çok ağır aldığınız proteinde yetersiz gelirse gerekli duruma gelir ama zamanınız bol beslenmenizi hiç aksatmıyorsunuzdur o zaman ileri düzeydede gereksizdir

torifonta, ajn16 ve Bekci bunu beğendi.
  10. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yeni ve orta derecedeki natural sporcular için benim görüşüm gerekli olmadığı yönünde ama gerçekten ileri derece ve bu spora yıllarını vermiş olanlar için kesin diyemem ama kullanılabilir.

Balboa7 bunu beğendi.
  11. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    doğal beslenmenin bile aylık faturası 350-400tl

12. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Şimdi önemli bir ayrıntının altını çiziyorum gençler iyi okusun. :)
    Yukarıda bazı mesajlarda haklı olarak ileri seviye ifadesi geçiyor. Bu spora yeni başlayanlara sorsanız 3 ay salona giden kendini ileri seviyede görür. :) Ama pek çok antreman ve beslenme yazılarında gördüğümüz ileri seviye en azından 2-3 (kişiye göre) senelik bir altyapı gerektirir.

13. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Çoğu kişi özellikle yeni başlayanlar antrenman sonu hemen toz içtiklerinde, ha tamam birazdan kana karışır , kaslara gider ve ben de gelişirim diye düşünüyor. Eğer çok acayip bir kas kütlen yoksa ve doğal yapıyorsan bu işi toz içmişsin ya da kaliteli bir öğün tüketmişsin hemen hemen hiç farketmez.

14. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    prtoein tozu yerine yumurta beyazı tüketilebilir
    ancak sarısı ziyan olabilir
    maddiyata vurursak yumurta daha pahalıya denk gelebilir
    protein tozunun kalbi büyütmesiye alakalı olarak şunu söylemeliyim
    protein tozu bicepsi bile büyütmezken kalbi neden büyütsün?
    kalpte hipertrofi vs oluyormu?
    öyleyse hiç protein almamak lazım
    :)

Mustimusti ve FoReVeR_S.F bunu beğendi.
  15. gurbuz1

gurbuz1 Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    43
    İleri seviye ne demek ? Kime göre neye göre beyler ? 2013 overall şampiyonu(şampiyonlar şampiyonu) Ali Emre hoca supplement kullanmadığını söylüyor.Ama reklamlara inanmak istiyor tabi insan animal serisi izliyorsunuz frank mcgrath antremandan önce animal pak içiyor öyle başlıyor,ronnie zaten sözde 5 ölçek tozu tek seferde içiyor a day in life a göre.Aynı konuya alttaki mesajı ikinci kez kopyalıyorum çünkü kimse okumuyor galiba verdiğim kaynaklara kimse girmiyor.

Spor sonrası protein alımı olayı yalandan başka birşey değil.Supplement şirketleri post workout zamanına "Golden Hour" , "Anabolic Window" gibi etiketler yapıştırarak ve üst düzey sporculara sponsor olup videolarında(Kai Greene A Day in the Life,ronnie coleman chronicles gibi video serileri veya eğitim videoları çeken bodybuilderlar), reklamlarda evet bizde kullanıyoruz çok etkili gibi konuşturarak insanları supplementlerin gerekliliğine inandırıyorlar.

Ama hala inanmıyorsan gerçek bilimsel kaynaklarda var tabi.Bodybuilding com gibi satış sitelerinden alınmış kaynaklar değil kanıtı olan gerçek kaynaklar.

The Meal Timing Myth? » Born Fitness

Is the Anabolic Window a Myth? | Breaking Muscle

Effect of protein-supplement ti... [Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2009] - PubMed - NCBI

Google a "Protein timin myth" yani " Protein zamanlaması mit'i " daha fazla makaleye ulaşabilirsin.

doxux bunu beğendi.
  16. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    Gerekli değildir Toz olmadan da vucut yapılır ( yeni başlayanlar olacak bakacak bune ulan diyecekler herkes toz gerekli yazmış falan fistan gerekli degildir abicim takılmayın toza moza ))
    kullanan kullansın kardeşim banane yani herkesin kendi vucudu

17. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    Eugen Sandow bu işi ilk yapan insan. hatta yunan heykelerine bakarsak çok daha öncesinden yapılıyor olablir. o zamanlar sütten wheyi ayırabildiklerini sanmıyorum.yani sorunun cevabı tabikide yapılır ama protein tozununda kendine göre avantajları var zahmetsiz oluşu tatlandırılablir oluşu gibi.
    [​IMG] 1894 yılı Eugen Sando

18. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    protein tozu olmadan bal gibide kas yapılır. eğer mr. olympia'ya veya herhangi bir yarışmaya hazırlanmıyorsan protein tozuna gerek yok doğal besinlerden gereken proteini elde edersin zaten. ayrıca hiçbir şekilde doğal besinin yerine geçmez şimdi bazıları gelip diyecek ''sonuna kadar doğal abi , steroidle karıştırmayın, protein tozunun hiçbir zararı yoktur '' diye, o kadar emin olmayın içinde allah bilir kaç tane kimyasal var bozmasın vb diye sonuçta kimyasal işlem görmüş bir ürün kimse sonuna kadar saf doğaldır demesin boş yere. protein tozu spor için zorunlu değildir ama günümüzde ''protein tozu içmezsen gelişemezsin'' algısı oluşmakta. onu geçin kas yapanların artık protein tozu içerek kas yaptığını zannediyor insanlar. yani protein tozu içenle içmeyen arasında öyle çok çok baba bir fark olmaz. eğer müsabık değilseniz protein tozu gereksizdir

19. FoReVeR_S.F

FoReVeR_S.F Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bunu birde benim gittiğim salondaki hoca söylemişti kaçıncı ayım olduğunu bilmeden adam 7 ay bitti diyince böyle kalırsın sen artık supplement kullanmazsan dedi kastettiği protein tozuydu halen ölçü almaya devam ediyorum duran birşey yok adam sadece daha fazla para kazanmak istiyor bunuda bizi düşünmeden yapıyor oruç zamanı supplement kullanmazsan kas kaybı yaşarsın kazein almalısın vs vs birsürü örneği yaşanıyor birilerinin cepleri dolması lazım.

20. Ge-Force

Ge-Force Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    38
    PROTEİN TOZLARI DİYETİ DESTEKLEMEK İÇİN KULLANILIR. DESTEĞE İHTİYAÇ DUYMUYOSAN GÜNLÜK BESLENMENDE İHTİYACINI KARŞILIYORSAN KULLANMA..

Prometheus676 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş