protein tozu baş ağrısı yaparmı?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve hsyn951 tarafından 2 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. hsyn951
    Offline

    hsyn951 Üye

    Katılım:
    14 Ocak 2011
    Mesajlar:
    9
    Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    arkadaşlar bu spora başlayalı 4 ay felan oluyor. Geçen ay Optimum Whey protein tozu (çilek muz tadında) aldım. İlk başlarda bi sorun yoktu ama şimdi farkediyorum ki protein tozunu kullandığımda baş ağrısı yapıyo bende.

    saten fazla kullanmıyorum. antreman yaptığım günlerde antrenmandan sonra kullanıyorum. off günlerde de sabah yada öğlen bi ölçek kullanıyorum. Ama her kullandığım zaman 1-2 saat baş ağrısı yaşıyorum. duh

    kullanmaya korkuyorum artık bişey olur diye. Saten tadı çok kötü geliyo artık zorla içiyorum.

    forumda arama yaptım ama cevap alamadım. yardımcı olursanız sevinirim. :(
     
  2. Bodysoft
    Offline

    Bodysoft Üye

    Katılım:
    13 Temmuz 2009
    Mesajlar:
    410
    Beğenileri:
    463
    Ödül Puanları:
    73
    Cinsiyet:
    Bay
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İstanbul
    Optimum Whey protein tozları güvenilir ürünlerdir, yine de son kullanma tarihlerine bakılması ve o şekilde tüketilmesi gerekir.

    Sorununuz bana kalırsa alerjik reaksiyondan dolayı oluşan bir rahatsızlık gibi duruyor...
    Bir çeşit "migren tipi" başağrısı olabilir ve bunu protein tozu tetikleyebilir. Bu mümkündür, ürünü kullandıktan sonra ortaya çıkması "migren tipi" baş ağrılarının ortak özelliğidir. Bu tip baş ağrılarının bir tetikleyicisi olması gerekir ve sizde whey protein buna neden olabilir.

    Ürünü yeni kullanmaya başlamışsınız , bir süre devam etmeniz durumunda vücut bu ürüne tolerans geliştirebilir ve başağrılarınız geçebilir...

    Ancak ağrılarınızın geçmemesi ve hatta şiddetlenmesi durumunda ürünü kullanmayı bırakıp bir doktordan görüş almalısınız.

    Alt yatan bir başka neden olabilir...
     
    hsyn951 bunu beğendi.
  3. hsyn951
    Offline

    hsyn951 Üye

    Katılım:
    14 Ocak 2011
    Mesajlar:
    9
    Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    :) teşekkür ederim cevap için. mecbur kullanmaya devam edecem o zaman.

    bi de normalde 300ml suyla felan karıştırılıp içilmesi gerekiyormuş. Ama tadı kötü geldiği için ben 200ml suyla (bir su bardağı) karıştırıp hemen içiyorum. aklıma ondan olabilir diye geldi. Olabilirmi acaba??? :confused:
     
  4. BeachBoy
    Offline

    BeachBoy Üye

    Katılım:
    13 Ekim 2005
    Mesajlar:
    1.652
    Beğenileri:
    4.408
    Ödül Puanları:
    123
    Baş ağrınız psikolojik veya başka bir nedenden ötürü olabilir. Yıllardır kullanıyorum böyle bir şikayetim olmadı. Tarihi 2 ay geçmesine rağmen kullandığım protein tozlarıda oldu (siz kullanmayın ). İçine kattığınız sıvının az olmasıyla bi alakası olduğunuda sanmıyorum.
     
  5. Bodysoft
    Offline

    Bodysoft Üye

    Katılım:
    13 Temmuz 2009
    Mesajlar:
    410
    Beğenileri:
    463
    Ödül Puanları:
    73
    Cinsiyet:
    Bay
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İstanbul
    Olamaz.

    Bir önce ki mesajım da belirttiğim gibi problem "migren tipi" başağrısına işaret ediyor lakin ağrı ürünü kullandıktan sonra ortaya çıkıyor. Bir süre sonra vücut baş ağrısına neden olan yiyeceğe veya içeceğe karşı tolerans geliştirebilir. Biraz önce vermiş olduğum link'te baş ağrısını tetikleyen gıdalar arasında "peynir" de var!

    Vücut kullanılan ürüne tolerans göstermezse yapacak bir şey yok demektir lakin tıp dünyası migren'e henüz çare bulabilmiş değil.

    Ağrı şiddetlenme eğilimi gösterirse ürünü kullanmayı bırakıp bir doktordan görüş almalısınız.
    ----------------------------------

    Bir önce ki mesajımda belirtmeyi unutmuşum (gözümden kaçmış) vücut geliştirme spor'una 4 ay önce başlayan biri için "Whey Protein" biraz erken değil mi?

    Kilo alma amaçlı kullanıyorsanız bilinenin aksine whey protein tozları öncelikli olarak "kas gelişimi" amaçlıdır. Kilo yönünden de size katkı sağlar ama siz kilo konusunu öncelikli olarak günlük beslenmenize önem vererek çözmeye çalışmalısınız.

    Düzenli (aksatmadan) 1 yıl çalıştıktan sonra bu tip ürünleri yavaş yavaş düşünmeye başlayabilirsiniz.
     
  6. hsyn951
    Offline

    hsyn951 Üye

    Katılım:
    14 Ocak 2011
    Mesajlar:
    9
    Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    cevap için teşekkür ederim. son kullanma tarihinin bitmesini daha çok var (2012 ekim) onun için bi süre kullanmayı bırıkıyorum.
    Normal beslenmeye devam... eatchicken spsmiley
     
  7. AYHAN ALAYLI
    Offline

    AYHAN ALAYLI Üye

    Katılım:
    25 Ocak 2006
    Mesajlar:
    1
    Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Neden yaptığını bende çözemedim ama. Aldıktan 1-2 saat sonra bir başağrısı başlıyor. Kolay da geçmiyor. Fazla protein alımı böbrekleri yorar, bundan dolayı olduğunu tahmin ediyorum. 25 gr lık ölçeklerle kullanamıyorum ben. Derhal başağrısı yapıyor. Düşük dozlarda idare ediyor fakat bir hafta kullanımdan sonra böbrek ağrısı yapıyor bu sefer. Bunun sebebini araştırdım. Ürik asit seviyesi yükselirmiş protein alımına bağlı olarak, buda böbreklerde ürik asit kristallerinin oluşmasına sebebiyet verirmiş. Daha ileriki aşamalarda böbrek taşı tabiki. Mutlaka kullanmanız gerekiyorsa çok düşük dozlarda kullanın bana sorarsanız. Vücut bir şeyi ikaz ediyor. Dikkate almak lazım.

    Saygılarımla.
     

Sayfayı Paylaş