Protein Tozu İçeriği Dikkat Edilecek Hususlar

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve uykusuzburak tarafından 30 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 35 üye.
  1. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Şeker ve yağ oranı sıfıra yakın veya sıfır olan VPX Zero Carb, Dymatize İso 100, Ultimate İso 93 gibi çeşitli protein tozları mevcut. Fakat bu ürünler çok pahalı ve başlangıç seviyesindeki sporcular için uygun değiller. Bi genelleme yaparsak bu spora yeni başlayanların ilk 1,5-2 ay protein tozu almasına gerek yok. Yedikleri et, tavuk, balık, hindi vs gibi besinlerden rahatlıkla protein ihtiyaçlarını karşılayabilirler. İlerleyen günlerde antrenman tempolarını arttırdıklarında protein tozu alabilirler. Bu sporculara protein kalitesi ve oranı yüksek, karbonhidrat ve yağ oranı düşük olan Optimum Gold ve Ultimate Prostar ürünlerini kullanmalarını öneririm.

kdrklc54, ADANALI1980 ve • Lounger • bunu beğendi.
  2. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Çok teşekkür ederim cevapların için.

Ağustos ayında başlamıştım spora. Yaklaşık 1-,5 aylık kardiyo deneyimimden sonra ağırlık tarafına geçmiştim. Kullanma amacım sadece antreman sonrası kasların acil protein ihtiyacını doldurmak aslında. Kalan protein ve karbonhidrat ihtiyacımı yiyeceklerden, üzüm sularından, atıyorum casein ihtiyacı için süzme peynirden falan karşılıyorum. Fakat spor sonrası gıdaların sindirim süresi uzun olması sebebiyle whey protein kullanmaya karar verdim. Sanırım bu Whey'lerde kendi arasında üçe ayrılıyormuş. Spor sonrası için isolate olan wheyler mi daha iyi olur, yoksa hydrolytha mı tam ismini de yazamadım o olanlar mı daha verimli olur?

Ayrıca bu önermiş olduğun ürünleri sadece netten mi satın alma imkânı bulabilirim, yoksa temin edebileceğimiz mağazalarda bulunmakta mı acaba bu ürünleri?

3. marcos35

marcos35 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba 2 ay oldu spora başlayalı 177 boy 70 kiloyum kilo almak için beslenme ve ara öğün olayına dikkat etmeye çalışıyorum ayrıca hardline pro gainer kullanıyorum kullanmamı önerdiğin bir ürün var mı bildiğim kadarıyla karbonhidrat oranı yüksek şuan kullandıgım ürünün bundan sonra gainer mi yoksa protein tozu mu kullanmalıyım teşekkürler

4. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Doğrudur whey proteinler konsantre, izolat ve hydrolizat olarak üçe ayrılır. Bu üç protein çeşidinin de sindirim süresi farklıdır, izolat ve hydrolizat proteinlerin sindirilip kana karışma hızı çok yüksektir. Bu çeşit proteinler büyük kas kütlelerine sahip sporcular için daha uygundur. Çünkü idman sırasında kaslar deforme olur ve protein açığı ortaya çıkar. Kas kütlesiyle doğru orantılı olarak vücudun ani protein ihtiyacı artar, büyük kas kütlesi = büyük miktarda hızlı sindirilen protein mantık budur. Fakat sınırlı kas kütlesine sahip sporcular için bu durum geçerli değildir. Kas kütlesi sınırlı olduğu için vücudun ani protein ihtiyacı da sınırlıdır. Bu nedenle whey protein konsantre başlangıç için yeterlidir.
    Optimum Gold Protein Oranı %80, İzole Protein Oranı %20
    Ultimate Prostar Protein Oranı %83 İzole Protein Oranı %20

5. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    O zaman Ekim ayından beri birkaç zaman dışında istikrarlı bir şekilde haftada 4 gün olmak şeklinde antremanlarını sürdüren birisi olarak Dymatize iso'yu kullanmamı önermez misiniz?
    Benim açıkçası istediğim hem kütle kazanmak hemde bu kütleyi kazanırken hali hazırda tam olarak erimemiş olan göbeğimi daha fazla büyümemesini sağlamaktır. Tozların içerdiği yağ, şeker oranları ne derece etkin rol oynar özellikle antreman sonrası kullanım için?
    Birde ben ilk defa toz kullanacak olan biri olarak bu tozları sadece antreman sonrası olarak mı kullanmalıyım, yoksa sabah kalkınca, antreman öncesi ve sonrası olmak üzere günde 3 defa mı kullanmalıyım?

Tekrar çok teşekkürler..

6. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Dymatize Iso 100 ürün hammaddesi, işleniş kalitesi ve protein içeriği bakımından çok yüksek kalitede bi protein tozu. 1 ay önce fiyatı gayet makul (170-190tl arası) seviyelerleydi, o zaman hiç tereddütsüz almanı önerebilirdim çünkü diğer ürünlerle arasında çok fiyat farkı yoktu. Fakat şimdi 230-245tl arasında fiyatlarda satılıyor, yani şimdilik pahalı bi ürün. Başlangıç seviyesi sporcu için çokta gerekli değil o kadar para verip almana gerek yok. İkinci soruna gelirsek kaliteli protein tozlarının içerdiği yağ ve şeker oranları çok düşük olduğu için senin yağ olarak kilo almana pek etkisi olmaz. Aşağıda Ultimate Prostar ve Optimum Gold'un besin değerleri tablosunda yağ ve şeker oranlarına bakabilirsin. Fakat gereğinden fazla protein alırsan vücut bunu yağ olarak depolar bu duruma da dikkat etmelisin. Bi önemli konu da vücudun yağa da ihtiyacı var, bir günde ''kilo*0,5gr'' kadar sağlıklı yağ almalısınız. Bazı vitamin ve besinlerin sentezlenmesi, hücrelerin tositlerden temizlenmesi, sindirim sisteminin düzenli çalışması ve başta testosteron olmak üzere hormonların üretiminde yağın çok önemli rolü vardır. Yağsız bi beslenme şekli kesinlikle sağlıklı değildir.

Ultimate Prostar 1 ölçek 30gr = 1gr yağ, 1 gr şeker
    Optimum Gold 1 Ölçek 30,4gr = 1gr yağ, 1gr şeker

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 30 Ocak 2014
    ADANALI1980, • Lounger • ve boksbody bunu beğendi.
  7. gry666

gry666 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Muhasebe
    burak bey combatla ılgılı bı yorum alabılrmyız rica etsem birde whey kulanıyorsanız hangi markayı kulanıyorsunuz merak etım

8. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Çok teşekkür ettim verdiğiniz bilgiler için. Biz kardeşimle beraber ortak almayı düşündüğümüz için maddi açıdan o kadar sorun olmayacak açıkçası. Maddi durumu hesaba katmazsak kullanmakta bi sıkıntı yoktur o zaman diyorsunuz öle mi?

Bir de yağ miktarı göbeği eritmeye çalıştığımız sıralarda da bu dediğiniz miktarlarda mı olmalıdır?

Teşekkürler..

9. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Bence whey konsantre rahatlıkla ihtiyacınızı karşılar, ama maddi anlamda sıkıntı olmucaksa ve Dymatize Iso 100 ürününü denemek istiyosanız tabiki alıp kullanabilirsiniz. Fakat gerçekten sert antrenman seviyesine ulaşmadıysanız gelişim olarak çok ekstra bi katkı sağlamayabilir. İkinci sorunuzun cevabı, almanız gereken yağ oranı kilo*0,5gr dır, yağ yakmaya çalıştığınız günlerde de aynı kural geçerlidir.

• Lounger • bunu beğendi.
  10. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Kısacası ilk başlayan, 3-4 aylık spor geçmişi için fazla gelebilir diyorsunuz. Fakat benim asıl merak ettiğim bu fazlalığın özellikle sağlık yönünden bir sorun teşkil edip etmediği.

Bu Dymatize ürününü kullansam yukarıda saydığım bu özelliklere sahip olan ilk defa toz kullanacak bir kişi için sağlık açısından bir sıkıntı doğar mı sizce?

Bir de bir önceki mesajınızda önerdiğiniz iki toz arasından hangisi daha iyidir sizin fikrinize göre? Ultimate mi, yoksa Optimum mu? Ya da yağ, şeker oranı düşük olan önerebileceğiniz bu tarz başka tür ürünler var mı?

Çok Teşekkürler..

--- Mesaj birleştirildi, 30 Ocak 2014 ---
    Birde unutmadan sert antreman seviyesi derken tam olarak neyi kastetmiştiniz acaba antreman seviyesi olarak?

Ilk gün göğüs, sırt, ön kol; ikinci gün omuz, arka kol, bacak antremanları yapmaktayım bu arada.

Teşekkürler..

11. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Evet doğrudur 3-4 aylık bi sporcu için Dymatize Iso 100 fazla gelir. Sağlık açısından bi sıkıntı çıkarmaz sadece ihtiyacınızı tam olarak gidermez. Çünkü 3-4 aylık bi sporcunun kas kütlesi sınırlıdır ve idman sırasında oluşan kas tahribatı da sınırlıdır. Bu nedenle doğru orantılı olarak gerekli olan ani protein ihtiyacı da sınırlıdır. Oysa izole proteinler çok hızlı şekilde sindirilir ve kandaki değerleri çok kısa sürede yüksek seviyelere ulaşır. Daha sonra aynı şekilde kandaki amino asit seviyesi hızlıca düşer. Fakat kas kütlesi az olan kişilerin ani protein ihtiyacı düşük olduğundan bu durum onlar için verimli değildir, daha yavaş ve istikrarlı şekilde kana amino asit sağlayan proteinler yeni başlayanlar için daha yararlıdır. Aşağıdaki grafikte protein çeşitleri ve sentezlenme sürelerini görebilirsiniz.

Sert idman seviyesinden kastım, kasları iyice yoran ve yıpratan, hareketleri gerekli açı ve nizamiyete uygun şekilde yapan, antrenman tekniklerini iyi bilen ve bunları uygulayan kişilerin yaptığı idmandır. Eğer adaptasyon idmanı değilse sizin yazdığınız antrenman, doğru bi antrenman değil malesef.

Ekli Dosyalar:

maietnigri ve • Lounger • bunu beğendi.
  12. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Valla öncelikle bu kadar yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. O zaman bu anlattığınız şartlar doğrultusunda bu tanımlara en iyi uyabilecek ürünler optimum gold ve ultimate prostar mı oluyor, yoksa bunlara benzer farklı ürünler de önerebilir misiniz?

Ayrıca hem antreman sonrası en doğru ve hızlı bir şekilde iyileşme, gemde içerdiği yağ, şeker gibi oranlarıyla göbekteki mevcut yağ oluşumuna katkı yapmayacak en iyi ürün sizce hangisi olabilir?

Çok teşekkürler..

Antremanları orada bulunan hocanın gösterdiği şekilde yapıyorum. Kardeşimin vücudu hatta bana göre daha iyi mesela. O 3 gün ardarda çalışacak şekilde antreman yapmaya geçti yaklaşık 1 aydır. Hocaya benim ne zaman program değişikliği olacağını sorduğumda henüz kasların istenilen şekle ulaşmadığını bir süre daha sabretmem gerektiğini söyledi. Açıkcası daha önce toz kullanmadığımdan ve belkide hareketleri hatalı yapmış olabileceğimden ya da zaman zaman bazı haftalarda antremanlara haftada 4gun seklinde katilamamamdan dolayı belkide zaman ve kas olarak doğru orantılı bir sekilde gidemedim bilemiyorum. Ama dediğim gibi salondaki hocanın yönlendirmesi bu sekilde.

Teşekkürler..

13. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Optimum Gold, Ultimate Prostar protein tozları benim favorilerim arasında. Ayrıca MuscleTech NitroTech Hardcore, Multipower whey, Olimp whey ve Universal whey protein tozlarını da tavsiye ederim, hepsi kaliteli ürünlerdir.

• Lounger • bunu beğendi.
  14. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Siz bu ürünler konusunda bilgilisiniz anladığım kadarıyla. Gerek içeriği (aminoasit profili vs.) gerekse de göbeğe etki edecek olan yağ, şeker vs. oranları göz önünde bulundurursak siz benim yerimde olsanız hangisini tercih ederdiniz?

Çok teşekkürler..

15. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Forumda blend proteinlerle ilgili bi araştırma yazısı yayınlıcam MP Combat ile ilgili yorumu orda yapmak istiyorum. Benim kullandığım protein tozları bulk ve definasyon dönemine göre değişiyor. Aslında tozdan çok beslenmeye önem veriyorum işin sırrı beslenmede zaten supplementler sadece destek.
    Aralarında çok büyük farklar yok ben olsam Optimum Gold'u veya NitroTech Hardcore 'u seçerdim.

gry666 ve • Lounger • bunu beğendi.
  16. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Çok teşekkürler saolun..

Bu arada kusura bakmayın çok soru sordum ama son bir sorum daha olacak. Az önce Dymatize Iso hakkındaki yorumları okurken GDO'su değiştirilmiş soya olduğunu okudum içerisinde. Acaba bu önerdiğiniz ürünler içerisinde de böyle bir durum söz konusu olabilir mi?

Çok teşekkürler..

17. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Nerdeyse bütün protein tozlarında emülasyonu sağlamak için eser miktarda soya lesitini bulunur. Bunlar hakkında GDO'lu soyadan üretilip, üretilmediği hakkında kanıtlanmış bi bilgi yoktur. Yani GDO'lu olabilirde olmayabilirde kesin bi bilgi yok malesef. Şunu da belirtmekte yarar var soya lesitini marketlerde bakkallarda satılan nerdeyse bütün bisküvilerde, keklerde, krakerlerde hatta bebek maması ve ek gıda ürünlerinde de mevcut.

maietnigri ve • Lounger • bunu beğendi.
  18. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Çok teşekkür ederim tekrar bütün cevaplar için, her türlü yardımınız için çok çok saolun. Iyi geceler.

19. Master_Blaster

Master_Blaster Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    protein tozundaki 3 gram karbonhidratla göbek bağlamazsınız merak etmeyin. Şu protein hızlıymış şu yavaşmış filan bunların miyadı doldu eski bilgiler bunlar. Önemli olan günlük tükettiğiniz protein miktarıdır. Azot degesini sağladıktan sonra gerisi hikayedir.

20. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Başlangıç seviyesindeki sporcular için hızlı veya yavaş sindirilen protein tüketmelerinin çok fazla bi önemi olamaybilir. Fakat belli bi kas kütlesine sahip orta ve ileri düzey sporcular için idman sonrası hızlı sindirilen protein tüketimi çok önemlidir. Bu yüzden bu seviyedeki sporcular idman sonrası ilk bir saate ''fırsat saati'' derler. Fırsat saatindeki amaç kaslara en hızlı şekilde aminoasit ve gerekli besinleri aktarmaktır, bunu sağlayan en etkin besinse biyolojik değeri yüksek, hızlı sindirilen whey proteinlerdir. Bilimsel kaynak isterseniz gerekli makale ve uzman görüşlerinin bulunduğu yazıyı gönderebilirim.

Sayfayı Paylaş