protein tozlarinda domuz jelatini kaygısı - Zaman haber

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve rogliganus tarafından 5 Mart 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. rogliganus

rogliganus Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    MaXimuS_ bunu beğendi.
  2. sqols

sqols Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Doha
    linkte "zaman" i gorunce tenezzul bile etmedim acmaya

_Ersin_, kaka, SRTN ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  3. GreenStreet

GreenStreet Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Sistem Uzmanı
    Yer:
    İstanbul
    Bence belirli markaların ürünleridir diye düşünüyorum.Mesela Weider Müslüman ülkelere gönderdiği ürünlerini İslami koşullara uygun ortamlarda vs özel üretiyor diye biliyorum.

4. rogliganus

rogliganus Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18

ama biz laik bir ulkeyiz ve boyle bir denetmele ve zorunluluk yok.
    waider dergil nestle dahi arap ulkelerine belli standart dahilinde urun sokamaz.

tarım bakanligi beli oran altında alkola izin veriyor. burda standart tutulan saglik sartları.

bir arkadasimdan biliyorum kendisi ISO denetcisi. danona firmasinda en tehlikeli kisim olarak aroma tanklarının bulundugu kısmı belirlemisler. gerekce tankların tamamı alkol. yani yanıcı.

bu alkol bazı aromalarla yogurrt su o su bu yapılıyor.

yani genel itibari ile turkiyede islami kesime uygunluguna bakan bir kurum yok.

ZAMAN ile ilgili vurgunuzu anlıyamadım. aynı haber haberturk'te cıksa bakanlıgın arastırması gozunuzde dogru ve yerinde mi olacak. nasıl bir yaklasımdır bu.

msakkoc, kerembas54, SCHWARZXXL ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    bir çok sitede aşağıdaki gibi yazılar oluyor ürün satarken. bu konuya dikkat edenler en azından bu şekilde yazılı ürünlere yönelebilir. ha yok o yalandır diyen varsa alıp test ettiririp kullanmaktan başka çare yok.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın izniyle Türk Gıda Kodeksine uygun olarak ithal edilmektedir. İthal edilen xxxxx ürünlerinin hiçbirinde domuz yağı ve benzeri domuz kaynaklı katkı maddeleri kullanılmamaktadır.

Stream ve (silinen üye bunu beğendi.
  6. Stream

Stream Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar gerçekten bu konu benim kafama ciddi manada takıldı inş. böyle bir durum yoktur.Yeni miktarı önemli değil 10kg protein tozu içerisinde 1 gr dahi alkol yada domuz ile ilgili bir durum oldugu kesinse ben kesinlikle kullanmam bu maddeyi.

Son düzenleme: 5 Mart 2013
  7. cece1

cece1 Üye

Beğenileri:
    225
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Aynen söz konusu haberi yapan zaman ise asparagas ve birilerine yalakalık olsun diye yapılan haberler yada kuru iftiralar geliyor aklıma sanırım bir tekte ben böyle düşünmüyorum.

mehmetanil bunu beğendi.
  8. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    İçerisindeki gelatinden ötürü. Jelatin, kollajenin geri dönüşsüz olarak hidrolize edilmesiyle oluşturulur. Jelâtin başta domuz ve çok az olarak da sığır, balık gibi hayvanların deri, kemik ve bağ dokularının kaynatılması ile üretilir...

9. fangelus

fangelus Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Helal gıda sertifikalı yerli malı protein tozu çıkarırlar yakında... 1 ölçekte vaad ettiği protein miktarını gerçekten içerdiğini bilemediğimize göre bunuda test ettirmeden bilemeyiz. Herşeyde habersiz kullanmaya devam edebilirim. Türk gıda kodeksi benim için yeterlidir.

10. Stream

Stream Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Anladığım kadarıyla siz içerisinde domuzdan üretilmiş jelatinin bulunduğu kanaatindesiniz

11. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    suplementler çok önemli bir pazar dünyada, ve gittikçede popülerleşiyor satana kazandırıyor...
    bazı uyanıklar piyasaya sürülecek bazı ürünlerle ilgili zemin hazırlayıcı haber yapmaya başlarlar bilinçleri hazırlarlar, buda ona benziyor bence, müslümanlara has protein tozuyla alakalı bi ürün çıkacak gibime geliyor, belli bir kesimi eline geçirmek isteyen bu pazara sonradan dahil olmak isteyen yeni bi marka....
    alkolsuz kolonya, zemzem markalı su, tekbir isimli giyim,
    haberi yapanda islami kesimin en önde gelen gazetesiyse pek kaile almam şahsen, islama yakın diye değil elhamdülillah müslümanız ama günümüzde inancı paraya dönüştürmek moda...
    ek olarak bazı ürünlerde yok değildir elbet vardır ama tümden genelleme yapılması yanlış

helal whey matrix 5lbs

Son düzenleme: 5 Mart 2013
    -RevoLt- bunu beğendi.
  12. veaN

veaN Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    NESTOR neye göre matrix markasını gösteriyorsun? Lütfen kaynak ve belge belirtir misin.

13. barbaroskanak

barbaroskanak Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kayseri
    yakında Turka Nutrition çıkar o zaman

14. Von_Pasther

Von_Pasther Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Bunlar hep herbalife gibi yalancı firmaların lider firmaları zayıflatmak adına uyguladığı propagandalar.Etten proteinmi üretilirmiş bu nasıl bir mantık maliyetler tavana vurur öyle bir durumda

15. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    Şikayetler üzerine başlık tarafımızdan taşınıp modere edildikten sonra tekrar geri taşınmıştır. Forum kurallarınca dini baskı,propaganda içeren postlar atmak, yada kişilerin inançlarına saldırı mahiyetinde yorumlar yapmak yasaktır. Burası bir sporforumudur.

Lütfen bu konuya dikkat edelim, tekrarı durumunda uyarı olmayacaktır, başlık altında ilk ve son açık uyarıdır.

letsev, mehmetanil, SCHWARZXXL ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Bu konuya çok kafaya takan varsa diye söylüyorum,

universal ve hardline ürünlerinin helal sertifikası mevcuttur. Şüphe duyanlar bu iki markaya yönelebilirler..

1 kişi bunu beğeniyor.
  17. rogliganus

rogliganus Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18

helal konusu kendi icinde karısık bir husus. kimileri urun uzerine
    sigir jelatini yaziyor. (hardlinenin bir urununde gormustum)

bildigim kadar ile hayvansal ve helal olarak gelatin ureten tek firma varMIS
    oda pakistanli bir firma. onun disindakilerin hepsi vejeteryan jelatin oldugu icin helal oldugu kabul ediliyor.

jelatindan protein elde edilebilir mi? bilmiyorum konuyu saptirmak istemem
    jelatin deniyeln hede hayvan derisi kemik imalata katılmayan her turlu dokunun islenmesi ile elde edilir.

konuya dair haribo'nun inglizce videosu

https://www.youtube.com/watch?v=6bYIow9pc6M

Son düzenleme: 6 Mart 2013
  18. gorky53

gorky53 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    28
    içinde domuz ürünü olan bi ürün bakanlıktan geçme imkanı yok anca açık ve net domuz ürünü içermektedir yazması lazım ki whey protein gibi ürünlerde bu kesinlikle olmaz bi kutu wheyin maliyetini düşünemiyorum maliyetler yükselir :) bazı kapsüllerde dış jelatinde filan olabiliyormuş bunlarıda ithal etmiyor firmalar

19. Ünkut

Ünkut Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    53
    protein tozlari degil kapsül formunda bcaa,creatin vs gelatin icerir kapsüller jelatinden üretildiginden...

20. Von_Pasther

Von_Pasther Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    ''Kapsül olarak satışını yapmıyoruz toz daha çok talep görmekte.ayrıca kapsül ürünler jelatin/hidrolize kolajen içerebiliyor bundan dolayı satışını yapmamaktan yanayız.'' (Kapsül glutamin satışı ile ilgili bir müşterinin eleştirisine cevap olarak verildi bu.)

****** nın facebook sayfasında bir yorumdur.(Optimum Türkiye Distirbütörü)

Optimum un ****** tarafından ithal edilen ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Son düzenleme: 6 Mart 2013
    bahattinreyiz bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş