Protein Tozlarında Fiyat Artışı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Despo tarafından 11 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Sitemizde bir çok kişi protein tozu kullanıyordur, bir çoğunuz fiyatlarda ki artıştanda haberdarız. Bazı markalar bu fiyat artışını henüz tüketicilere yansıtmasada görünen o ki, fiyatlarda zamanla daha da fazla artış olacaktır. Bunun dışında Türkiye'de ki EURO ve Dolar kurunda ki artışlarda fiyatlarda kayda değer bir artış olacağını maalesef gösteriyor.

Türkiye'de görünen o ki protein tozlarında henüz aşırı bir fiyat artışı olmadı, ancak hem kur hemde distributörlerin alım fiyatları Türkiye'de ki tüketiciye de bu şekilde devam ederse yansıyacaktır.

Whey proteinde ki artışın nedeni

Fiyatların artmasında aslında bir çok neden var bunda en büyük sebeb bir çok fiyat artışının nedeni; arz ve taleb.

Nedenleri:

1. Çin Halk Cumhuriyeti artık çok daha fazla Peynir Altı Suyu Tozu (whey protein) tüketiyor, (özellikle bebek mamalarında kullanım artmış durumda)
    2. Coca Cola Çin ve Asya pazarına yönelik whey protein içeren bir içecek piyasaya sürdü. Bunun sonucunda Amerikada ki bir çok whey üreticinin stoğu tükendi.
    3. Gatorade (Pepsi) yine whey protein içeren içeceği piyasaya sürdü. http://www.gatorade.com/default.aspx#g-series-fit?s=g-fit-recover
    4. Üretim aşamasında oluşan masrafların artması

2011 yılında ki Whey protein fiyat artışı:

Saygılar

Ekli Dosyalar:

sultanmehmed, demir00, Vorenus ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Yusuf~~

Yusuf~~ Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Bu artış bizi çok kötü etkileyecek. Zaten 2 katından fazla para ödüyorduk , şimdi 3-4 katından fazla para ödeyeceğiz. Fiyatlar artmadan stok yapmak en iyisi.thums:

3. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Hammadde fiyatlarındaki artış nedeniyle protein tozu fiyatlarında artışlar olacak . Türkiye de daha ne kadar artabilir bir protein tozunun fiyatı bilemiyorum . İşin kötüsü ülkede çoğu kişi sadece fiyatına bakarak ürün aldığı için merdiven altı ürünler patlama yapar . Bu durumda süreç içinde birçok sağlık sorunu yaratabilir .

4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bu sunulan 4 nedenin hicbirisi tatmin edici degil. Cinin tuketimi dun baslamadigi gibi, piyasaya sunulan yeni bir icecek de stok tuketecek kadar yuksek satis yapamaz. Bu nedenler biraz da imkb nin dusus nedenleri gibi bir gazete haberine benziyor ki bana inandirici gelmiyor. Fiyat artisinin tek nedeni olabilir, yukselen kurlar ve zayiflayan turk lirasi... Ayrica grafikte bir lbs icindeki whey protein fiyatinin sadece 60cent artttigini goruyoruz ki, 150 lirya satilan bir urun icin kayda deger bir artis degil....

Turkiyedeki fiyatlar zaten yuksek durumda. Daha da fazla yukselirse, ben bunda ayni akaryakit fiyatlari artisi gibi art niyet ararim: Dolar yukselir fiyat artar, dolar duser fiyat sabit kalir, asla inmez. $\€ artsi fiyat artisi icin koz olarak kullanilir.

Son düzenleme: 12 Ağustos 2011
    Pluchart bunu beğendi.
  5. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    Zamanında bir fıkra vardı; Özal bir gün iblisle karşılaşmış ve sormuş:
    -Başbakan olduğumu görebilecekmiyim? Şeytan evet demiş,
    -Cumhurbaşkanı olduğumu görebilecek miyim? Şeytan buna da evet demiş,
    -Peki doların düştüğünü görebilecek miyim? diye sormuş. Şeytan da "Onu bende göremeyeceğim" demiş :badgrin:

Steve bunu beğendi.
  6. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Türkiye'de ki fiyatlar evet yüksek. Ancak herzaman dediğim gibi Amerika ile karşılaştırdığınızda yüksek. Örneğin Danimarka'da ki fiyatlara çok yakın (Her marka için geçerli değil).
    Örneğin Gaspari Myofusion TR'de 159 TL DK'da 129 TL.

Aslına bakılırsa, 1-2 yil öncesinde ki protein fiyatları TR'de çok daha yüksek değil miydi ?
    Rekabetin artmasıyla fiyatlar düştü, ancak bu zamlarla, kur artışıyla nereye kadar rekabet edilir, bu soru işareti.

Mesajımda aslında benim vurgulamak istediğim konu hammaddeye talebin artması. Pepsi'nin 250 mio dolarlık bir alım yaptığını okumuştum, ancak kaynağı olmadığı için bunu yazmadım ilk mesajımda.

Bu firmalar yeni bir pazar oluşturmaya çalışıyor, buda kesinlikle hammaddede fiyat artışı olacağının göstergesidir.

Çin pazarı küçümsenmeyecek kadar büyük ve ekonomisi günden güne güçleniyor...

7. snnozlm

snnozlm Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Peki şöyle bir soru sorsam Despo. Danimarka'da kişi başına düşen yıllık ortalama gelir ne kadar ?

Türkiye'de bu spor gerçekten bir lüks!

jimraynor bunu beğendi.
  8. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Türkiyedeki fiyatların yüksek olduğuna katılırım, Fakat diğerlerine katılmam. Avrupadaki fiyatlar yüksektir ama sadece bugünkü kur seviyesine göre yüksektir. Mesela toute-la-nutrition sitesine girdiğinizde whey proteinin 5lbs'luk olanının ortalama fiyatlarının 50€ civarında seyrettiğini görürsünüz. bugünkü çok abartı yükselmiş EURO kurıyla bile bu ürün 125-128 lira civarındadır, ki kurun bundan sadece 1sene evvel da 1.93 olduğunu gördüğünüzde TL fiyatının 100 lira bile etmediğini görürsünüz. O yüksek AVrupa fiyatları içersiinde en yüksek fiyat veren ülkelerden birisi de Fransa'dır. Ki ona rağmen TR fiyatlarının normal şartlar altında yanına bile zor yaklaştığını görebilirsiniz. Türkiye daima en yüksek fiyatların olduğu, ayrıca distribütörlerin ithalatın çok önemli bir kısmını ABD'den gerçekleştirdiğini düşündüğümüzde, yüksek ithalatçı karlılığının devam ettiği bir ülkedir.

Öte yandan bu supplement sistemi tüm avrupada ve abd de yıllardır oturmuş bir sistemdir. yani fiyatlar en azından 10 yıldır aynı düzeyde seyretmektedir. Ciddi artışlar-azalışlar olmamıştır. Halbu ki canım ülkemde fiyatlar 10 sene evvel (yani insanımızın uyanıp internet ile alışverişi henüz tam olarak keşfetmediği dönemlerde) çok daha fahiş olarak nitelendirilebilecek düzeyde idi. Burdan çıkan sonuç şudur ki, eğer bugün bir ithalatçı elindeki ithal ürünün fiyatını ilk mesajdaki nedenlerden dolayı artırıyorsa, ya eskiden büyük karlar etmiştir ve halkı resmen sömürmüştür ya da ilk mesajda verilen sebepler yanlıştır.

Öte yandan hammadde fiyatlarındaki artış büyük ölçekli görünebilir, fakat istatistik bir yalan bilimidir. %60 olarak görünen artış aslında sadece 60centtir. Bu da bize gösterir ki, whey olarak satılan bir üründeki, hammaddenin satış fiyatındaki oranı 5lbs başına sadece 3$ artmış demektir. BUgünkü kurla bile 5lbs 'luk bir ürüne yapılacak maksimum zam üzerine ekstra kar marjını bile koyduğumuzda 6-7lirayı geçmemelidir. Oysa ki bugün BB sitesinde en çok satılan protein tozunun Türkiye temsilcisi gümrük mevzuatını fırsat bilerek 125 liraya sattığı ürünü bir anda 145 liraya çıkarabilmiştir.

Ayrıca Çin'in atağa kalkması (daha doğrusu dünya ekonomisine açılması diyelim) dünden bugüne değil 1990 yılından beri gerçekleşmiştir, ki onda bile hammadde fiyatlarında meydan gelen hızlı artışın özellikle demir-çelik'İn önemli bir kısmının spekülasyondan meydan geldiği ispatlanmıştır.

Özetle, Türkiyedeki distribütörlerin "ekonomik ve talep-arz gibi iktisadi nedenlerden dolayı fiyat artırıyoruz" düşüncesi, benim hiç de inanabileceğim bir durum değildir. İnanmak isteyene de hiç karışmam.

9. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bu sorunun cevabını google'da aratarak rahatlıkla alabilirsin.

Ancak bunun fiyatlandırmayla hiç bir bağlantısı yok. Tamamen farklı bir tartışma konusu. Ürünlerin sonuç olarak maliyeti ortada, ithal ürün olduğu ortada.

Tekrar altını çiziyorum. Bu başlığı açmamda ki ANA neden Whey Protein Hammaddesinde ki talep ve fiyat artışı.

10. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    snnoz'a katılıyorum. Bizim için glutamine nasıl ucuz bir ihtiyaçsa milli geliri yüksek olan ülkeler için de protein tozu ucuz bir ihtiyaç. Ben bu konuda umutluyum. Gittikçe rekabetin arttığını ve piyasanın ucuzlayacağını düşünüyorum. Yurtdışı ise tamamen bitti maalesef.

Türkiyede'ki birçok kozmetik firmasının devlete olan baskısından ötürü gümrükten supplement geçişi durduruldu. Büyük firmalar devleti sıkıştırır bu kadar insan aç kalacak der devlette o firmalar ne istiyorsa yapar.

Geçenlerde elektrikli motorlarda ehliyet zorunluluğu getirtildi. Yüzbinlerce insan ehliyet kurslarına para verdi ders aldı. 20 gün sonra bu zorunluluk kaldırıldı. Bu firmaların cebine giren yüzbinlerce dolar kar kaldı ve olan yine yurdum insanına oldu. Cebinden gereksiz para gitti. Şimdi de nasıl olsa ilerde lazım olacak diye bitirecekler. Bitirirken ekstra ehliyet parası da cabası.

Tek üzüldüğüm nokta biz niye üretemiyoruz bu tozları. Bu kadar aciz bir toplum muyuz? Protein tozu niye türkiyede üretilemiyor. Üretildi uyguna satıldı da biz mi almadık. Devlet kozmetik ürünlerini satan firmalarla anlaşırken sizinle anlaşırım ama bir şartla siz bu ürünlerden şunları ve şunları üretmeye başlayacaksınız diyemiyor mu? Devlet bu kadar aciz mi? Neden bizim bir püskevitimiz yok !! :( :p

11. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Yanılıyorsun, ben ürünlerimi Danimarkadan fiyatların durumundan dolayı almam. Burdaki fiyatlarda kesinlikle pahalı.
    Avrupada ki fiyatlar daha hesaplı.

Toute la Nutrition adlı sitede hangi üründen bahsettiğini bilmiyorum. Fakat o fiyat aralığında Türkiye'de ürünler bulabilirsiniz.

10 sene önceki durumla şu an ki durumu karşılaştırmak yanlış olmuş. En azından Türkiye'de ki supplement piyasası için. 10 sene önce Türkiye'de 1-2 marka vardır. Rekabet yoktu, taleb düşüktü, masraflar daha yüksekti (daha az ürünün ithalatı, ancak ayni ithalat/izin masrafları)

Yukarda verilen sebepler Türkiye ye özel değildir. Tekrar söylüyorum. Dünya geneli için geçerlidir.

Pepsi ve Coca Cola ile ilgili bilgi için :http://www.pubarticles.com/article-coke-and-pepsi-driving-up-whey-protein-prices-1278737115.html
    Yine Gaspari markasının bir açıklaması için :
    http://www.muscleandstrength.com/forum/supplements/41526-whey-protein-prices-expected-increase.html

Haklısın,
    Ancak talep herzaman kalkınmayla aynı zamanda oluşmaz.

Böyle bir düşünce içinde olduklarını en azından ben iddia etmedim. Başka yerden bunları duyduysanız bilemem.

12. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Türkiye'de süt ve süt ürünleri üreten fimalar protein tozuda üretebilir ama bundan hiçbir kazanç sağlayamaz . Diyelim ki protein tozlarını üretip piyasaya sürdüler muhtemelen fiyatları bildiğimiz tanınmış markaların fiyatlarıyla aynı olacaktır . Yani kendini dünya çapında kanıtlamış markalar varken kimse gidip o ürünleri almaz . Aynı zamanda üreticilerin bu işten kar edebilmesi için yurtdışına da satış yapması gerekir ki yurtdışında da tanınmış markalar varken bu ürünleri kimse almaz .

13. Yusuf~~

Yusuf~~ Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Valla durum böyle giderse kıbrıstaki distrübütörle anlaşacağım. Her ay 100 tl'ya 5 lbs dymatize elite whey protein alacağım. dumbelllls

Sayfayı Paylaş