Protein tozlarının yol açtığı ürik asit artışı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve MARCELLO tarafından 23 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Değerli arkadaşlar;

1 sene 3 aydır vücut geliştirme sporu ile ilgilenen ve disiplinli şekilde çalışmaya özen gösteren 25 yaşında 185 cm boyunda ve 86 kg ağırlığında bir erkeğim..

Daha fazla gelişmek için Whey protein tozu kullandım..

Geçen gün rutin yapılan check up işleminde ürik asit miktarım 7,4 çıktı ve doktordan uyarı aldım..

''Protein tozlarını kes yoksa gut hastası olursun..Bu protein tozları normal hayvani gıdalara benzemez..Çok yoğun ve yüksek konsantrasyonda oldukları için hiperürisemiye yol açarlar..Önlem almazsan gut yada tip-2 diyabet hastası olursun'' dedi..

Ben de kestim..

Şimdi düşünüyorum da..Acaba protein tozunu azaltmasaydım da ürik asit inhibitörü bir ilaç olan allopurinol mu kullansaydım ?

Protein tozu olmadan hiç olmuyorki..Zaten steroid kullanmıyorum şimdilik..

Bunu da kesersem ne olacak ? Nasıl gelişeceğim ?

Hiç böyle bir olay yaşayan var mı ? Yaşayan varsa tavsiyesi nedir ?

2. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    ürünü günde ne kadar ve ne sıklıkta kulanıyordunuz acaba?

3. JackSniff

JackSniff Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    glutamine dışında hiç birşey kullanmıyorum artık.. o da zaten günde bir çay kaşığı (5gr)..

4. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Selam,

Protein tozunu ne zamandır ve günlük ne miktarda kullanıyorsunuz ?

5. brhmcr

brhmcr Guest

Ben de merak ettim ne kadar kullandiginizi, sahsim adina 3 ogun full protein icerikli yemek yiyorum, arti 3 olcek whey, creatine, ZMA, tribulus, vitamin, glucosamine, carbonox, aol, argininine 3 ayda bir de genel bir test yaptiriyorum ve cok sukur normal hersey.

Ama tabi kisiden kisiye tolere farki soz konusu.

6. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Su tüketiminiz ne durumdaydı? İdrardaki creatinin seviyesi nasıldı? Bunları da paylaşabilir misiniz? Genelde düşük su tüketimi idrar testlerinde bazı verilerin yüksek çıkmasına sebep oluyor.

7. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    bunun bi çok sebebi olabilir

direk olarak protein tozuna bağlı olduğunu sanmıyorum,

günde nekadar alıyordunuz bu önemli

güvenilir bi markamı buda önemli

ailede gut yada şeker hastası yahut böbrek hastası var mı buda önemli,

8. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Gut hastalığının zaten yüksek protein tüketimi ile doğrudan ilişkisi yok. Gerekli makaleleri isterseniz linklerim. Önemli olan genetiktir. Bir doktor protein almayın gut olursunuz diyorsa, doktorunuzu değiştirin bence.

Protein tozu değil de yüksek proteinli diyet diye belirtmek daha doğru olur. Siz günde 2 yumurta 10gr peynir 50gr tavuk yiyip üstüne 1 ölçek whey aldıktan sonra kusura bakmayın ama hiçbir üst limitin yanına bile yaklaşamazsınız normal koşullarda. Eğer yaklaşıyorsanız başka birşeyler var ve doktorunuz da bunu tespit etmekte zorlanıyor.

9. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Ailede gut yada şeker hastası yok..Kesinlikle genetik falan değil yani..

Haftanın 4 günü antrenman yapıyordum ve haftanın 4 günü whey protein kullanıyordum..

Günde 3 ölçek..Bir ölçeğin özel olaran antrenman sonrasına denk gelmesine dikkat ediyordum..

Geçmiş senelerde yurtdışından alışveriş yasaklanmadan önce çok daha fazla ürün kullanırdım ama artık sadece whey kullanabiliyorum..

Bunun yanında b12 vitamini kullanıyorum..

Hiçbir şikayetim yoktu..Rutin check up sırasında ortaya çıktı..

Doktor beni uyardı ve uyaran kişi endokrinoloji branşında bir doçentti..Yani adamın bilmemesi yada yanlış bilmesi mümkün değil..

Söylediği şey şu : '' Ürik asit 5,5 mg/dl düzeyini aştığı anda vücudun için alarm çanları çalıyor demektir'' dedi..

Çünkü ürik asit 5,5 mg/dl düzeyini aşarsa ve uzun süre yüksek kalırsa kalp-damar hastalıklarına, şeker hastalığına, gut hastalığına falan yol açıyormuş..

Hatta ingilizcem vardır..Bununla ilgili araştırma da yaptım..

Bu ürik asit o kadar önemli olan ve o kadar gözden kaçan birşeyki, kolesterol bile yanında halt yemiş yani..O kadar net söyleyim..

Şimdiden kestim..2 ay sonra tekrar tahlil yaptıracağım..Bakalım ne çıkacak..sonucu buradan paylaşırım sizinle..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 07:36 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 07:33 ----------

Ürik asit düşürücü ilaçları da araştırdım bu arada..Hani hem protein tozuna abanıp hemde ürik asit düşürücü kullanayım diye düşündüm..

Ama onların da bir dünya yanetkisi var ve yanetkileri çok çok ciddi olabiliyor..

Ne yapacağımı şaşırdım valla..

10. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya

hangi protein tozu bu ? onlarca marka var markayı değiştirip tekrar denemeyi düşündün mü, belki şuan kullandığın markadaki bi madde senin vücuduna ters geliyor olabilir, çünkü her protein tozu içerisinde farklı şeyler barındırabiliyor

kullandığın doz gayet normal

yanlış bilmesi yada bilmemesi mümkün değil diye bişey olabilir mi ne profesörler yanlış teşhisler koyuyorda başka profesörler bu yanlışı düzeltiyor, öyle tek doktora bağlama kendini, günümüzde doçent olmak bi tanıdığa bi telefona bakıyor...

burada bu ölçü için söyledikleri doğru, sana ne kullanıyorsun diye sormuştur sen protein tozu demişsindir oda hah bak gördünmü demekki ondan diyerek sana onu yasaklamıştır, yani bence kullandığınız tozda/markada problem olabilir yadao marka farklı başka bi tepkime yaratıyor olabilir sizde.

hepsi önemli hiçbirisi halt yemez :) kötü kolestrolün artmasıda seni kalp hastası yapar kalpten götürür :) kolestrolde iki çeşittir iyi kolestrolün yüksek olmasıda kalbi korur.

yüzbinler protein tozu kullanıyor ve hiçte böyle bir şikayet olmuyor, yani burada sorun protein tozları değil kişinin bünyesinin zayıflığı olabilir,

dediğim gibi kullandığınız markada sorun olabilir yahut sahte olabilir yada o markaya özgü bir içerik olabilir buda size ters gelmiş olabilir, sizin bazı proteinlere yada bazı içeriğe bi tür allerjiniz olabilir,
    lakin şuda var kiminde hayvansal veya bitkisel protein ürik asidin yükselmesine yol açadabiliyor ama bu herkeste olmuyor yani belli düzeylerde kalıyor sizin bünye biraz fazla tepki veriyor zannediyorum,

siz 3 ölçek kullanıyorsunuz çok yükseldi diyorsunuz adam 5-6 ölçek kullanıyor kan değerleri gayet normal çıkıyor asit seviyeside ona keza,

dediğim gibi markayla alakalı olabilir yada sizin bünyenin fazla tepki vermesi olabilir, 3 değilde 1 ölçek kullanırsınız ve bolda sıvı alırsınız günde ozaman sorun çıkmaz

sebep çok, öyle tek sebebe bağlamak olmaz

eğer protein tozu sende ürik asiti yükseltiyorsa ama bir yandanda protein tozunu kesmek istemiyorsan Allopurinol yazdır onu iç , hem sabah hem akşam alırsın bu birebirdir sorununa çözüm olur

Son düzenleme: 24 Temmuz 2012
    hakankabaoglu bunu beğendi.
  11. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba, öncelikle hangi protein tozunu kullandığınızı, bu işi ne kadar yaptığınızı vs söylememişsiniz. Şöyle ürik asit dediğimiz olay vucuttaki fazla proteinden oluşan olay. Yalnız Siz sanırım sabah- ant sonrası- yatarken protein tozu kullanıyorsunuz. Kilonuzu bilmiyorum , ne kadar uzun zamandır yaptığınızı da bilmiyorum

fakat; Whey proteini bence öğün olarak kullanıyorsunuz gibi geldi. Ant sonrası whey'i kullansanız daha faydalı olur gibi geliyor. Ayrıca protein tozunu geçin devamlı protein ağırlıklı yemek yerseniz ilerde kolestrol kapıyı çalabilir.

Ürik asit olayı da şöyle olmuş olabilir diyleim 70 kg'siniz. Maximum alcağınız kaliteli protein 140'dır. Siz zaten 3 ölçekle bunun yarısını geçiyorsunuz. Yumurta ve sütle bile tamamlarsınız 140'a. E birde tavuktu oydu buydu abandıysanız vucudunuza fazladan protein almış olabilirsiniz. Bu da doğal olarak böbreklerden ürik asit olayına dönüşecektir. Perhiz yapmanızı öneririm.

12. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Tamam 3 kaşık protein tozu kullanıyorsunuz günde ama kaç gündür / aydır / yıldır bu şekilde kullanımınız olduğunu yazmamışsınız.

Örneğin 1 senedir mi aynı şekilde günde 3 kaşık protein tozu kullanıyorsunuz ?

13. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    protein tozundan bişi olsa bu forumun yarısında çoğu mefta olurdu

hakankabaoglu bunu beğendi.
  14. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    proteinin artığı ürik asitri. ve buda çok normal...

tavsiye olarak bir ay kadar protein tozu kullanmayın doğal yollardan protein temin etmeye çalışın. bir ay sonra bir tahlil daha yaptırıp sonucu buraya yazın. eğer ürik asit seviyeniz normal seyrediyorsa e tabiki bu whey proteinden kaynaklanmış diyebiliriz o zaman. bundan sonrada %100 whey yerine blend protein kullanmanızı tavsiye ederim. sindirim ve salınımı daha yavaş olduğu için vucuda yukude bir o kadar azdır.

doktorunuz %100 whey proteinin konsantre ve hızlı kana karışır özellikte olması konusunda haklıdır. yani vucuda yuku biraz fazladır. bir tavuk gogsu yemekle aynı şey değildir whey protein içmek. yapacağım öneri 1 ay sonrasına kadar kullanmayın ve tahlil sonucunuzu aktarın. baktınızki durumlar normale donmus. o zaman sıkıntınızın nedeni belli olur. bu arada ben 90 kg bir insanım. ben gunde 2 olçek kullanıyorumdum. ( sabah kalkınca ve antrenman sonrasında glisemik indeksi yuksek içeceklerle) bu kullanımla ben hiç bir problem yaşamadım tahlil sonuçlarım çok çok iyiydi. siz 70 kg sınız belkide 3 olcek size fazla gelmiş olabilir.

şu anda bende artık whey kullanmıyorum. sadece bcaa, kreatin , glutamin alıyorum. bunları kullanmamında hiçbir yan etkisi olmadığı gibi gelişimimde bir eksiklik yaşatmadılar bana. ve tabi kilo kaybıda. bu uc urunun toplam sagladığı protein miktarı 27 gr dır ! 12 gr bcaa , 10 gr glutamin , 5 gr kreatin. gunluk kullanım miktarım bu. sizde bunları alıp vucuda giren toplam protein miktarını kısıtlayıp kas kazanımına yine devam edebilirsiniz. iyi çalışmalar dileri...

15. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Ben yukardaki kişinin su tüketiminin düşük olduğunu düşünüyorum hala. Asıl sebep bu gibime geliyor.

Ayrıca savınız çok yanlış, bir kişinin doçent olması hiçbir şey ispatlamıyor. Hangi konuda uzmanlaştığını bilemeyiz.

Sayın pulloverforever, doğru bir noktaya değinmiş yalnız dikkat edilmesi gerekirken diyetten whey'i çıkardığınızda protein oranını doğal yollardan sabit tutmak. Yani 200gr alıyorsanız yine 200 alın fakat whey yerine tavuk, yumurta, peynir ile alın. Eğer aynı diyette makrolar aynı iken değişim oluyorsa sorun o zaman kullandığınız üründe olabilir.

Şahsen 100kg üzeri bir birey olarak off günler 2 ölçek, on günler 3 ölçek şeklinde aylarca ara vermeden kullanıyorum. Hiç bir sıkıntı yaşamadım şu ana kadar.

technical1967 bunu beğendi.
  16. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Benzer durumu bahar aylarında ben de yaşadım. Ürik asidim değil ama kollestrolüm ve creatinin im yüksek çıkmıştı.

Bu testlerden önce yaklaşık 6 ayrdır ON Gold Whey kullanıyordum. Antreman sonrası 1, yatmadan önce 1 ve sabah kalktığımda 1 ölçek olmak üzere. Bunu yanında protein ağırlıklı beslenmeye de dikkat ediyordum. Gün içnde de toplam su tüketimim 2-2,5lt arasında oluyordu.

Testlerden sonra acaba bende mi sorun var yoksa protein tozu mu diye bir deneme yaptım. 1 ay boyunca beslenmemi normale çevirdim ve protein tozunu kestim. Bu süre sonunda test yaptırdığımda değerlerin normale döndüğünü gördüm.

Sonuçta çoğumuz müsabık değiliz ve bu işi spor olarak yapıyoruz. Dıştan iyi görünmek adına içten sağlığı bozmaya gerek yok. Bu nedenle ben 1 ay on 1 ay off şeklinde kullanmaya karar verdim.

JackSniff bunu beğendi.
  17. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.152
    Ödül Puanları:
    123
    Viperking;

ben de senin gibi düşünüyorum.

Ramazan sonrası supplement olarak 1 ay on, bir ay off şeklinde çalışmayı düşünüyorum.

Off ayda ise özellikle kuruyemiş tüketimimi artıracağım.

MARCELLO;

Günde 3 ölçek whey aldığından bahsetmişsin. Ortalama 75. gr. yani. Bunun dışında günlük beslenmenden aldığın protein miktarı da önemli.

Günlük beslenmen ile 100 gr. protein aldığını düşünürsek 175 gr. protein eder ki 86 kg. ağırlığında birisi için biraz fazla bence.

Protein tozu kullanımını revize etmelisin.

pulloverforever;

gözünden kaçmış galiba ama arkadaş 70 değil 86 kg.

lakers44 bunu beğendi.
  18. SweeneyTodd

SweeneyTodd Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Böbrek fonksiyonlarını etkileyen protein miktarı değil, su miktarıdır. Malesef bütün hocaların bas bas bağırmasına rağmen kimse günde 1 galon/3.8 litre su içmemektedir.

Sorunun kaynağı aldığın protein miktarı değil. Doktorun ya bilgisiz ya da ilgisiz çünkü daha 1994 yılında alınan protein miktarının kilo başına 1-1.25 grama kadar güvenli olarak artırılabileceği kanıtlanmış. >Bilimsel Makale!<

Peynir altı suyu tozu(whey) doğal bir mandıra ürünüdür. Yüksek teknoloji filtreleme sistemleri kullanılarak protein miktarının artırılması onu öcü yapmaz. Whey almayıp "doğal yollardan" peynir yiyerek aynı(ya da daha düşük) kalitede proteini misli misli yağ, şişkinlik yapan süt şekerleri ve kaloriyle alabilirsin. Şu whey hurafeleri bitse artık!

Extravaganza bunu beğendi.
  19. sporcu.

sporcu. Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sinop
    Bence doktorunuzun tavsiyesine uymanız sizin için en iyisi. Yapılan testler sonucunda, alanında doçent olmuş birisinin tavsiyesini dinlemeniz, sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Sonuçta bir sağlık probleminiz var ve bu konuda biraz daha hassas olmalısınız diye düşünüyorum.

20. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Ellerinize sağlık. Şu tarz yazıları imzama kopyalayasım geliyor.

technical1967 ve SweeneyTodd bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş