protein tozları neden pahalı???

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve ttolga1111 tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. ttolga1111

ttolga1111 Yeni Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    mrb arkadaşlar internette ucuz protein tozu ararken bi sitede protein tozu hakkında yazı gördüm. yurtdışındaki fiyatlar burdakinin 3te1 i falan fiyat gibi şeyler anlatıyor.yurt dışından protein tozu nasıl getirtirilir.ürün ucuz oluyor ama getirtirken pahalımı olur?yorumlarınızı bekliyorum

sitedeki yazı
    Şimdi size, birçok kişinin bildiği ama protein tozu almak isteyen ağırlıklı kesimin bilmediği, tamamen yasal bir yöntemden bahsedeceğim, ancak şimdiden bir uyarı: Bu yöntemi kesinlikle yasadışı ticaret yapmak için kullanmayacaksınız, vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için düzenlenen kanunları suistimal etmek, bir çeşit küçük çaplı vatan hainliğidir. Bunu yaparsanız her çekirge gibi anca birkaç kere sıçrarsınız...
    Şimdi konuya geçelim. Bildiğiniz gibi ülkemizde whey tozu, yani “peyniraltı suyu proteini” tozu hiç de ucuz değildir. Aslında, başka ülkelerde bu ürünler, bizde olduğundan çok çok daha ucuzdur. Fakat çoğu insan, ucuza whey proteini almanın yolunu bilmediği için bir güzel kazıklanır. Üstelik aldığı ürünlerin kalitesi de yurtdışından gelenlere göre tartışmalara açıktır (menşeinin değişik olması ve bundan kaynaklanan olası kalitesizlik ihtimalleri şüphesi de cabası).
    Örneğin, bugün ülkemizde en ucuz protein tozunu sattığını gözlemlediğim ****** ve bu firmanın satış sitesi olan ********.com sitesindeki protein tozu (Optimum Nutrition markalı Gold Whey adlı ürünler) fiyatları şu şekildedir (Güya indirimli fiyatlar, neyi indirmişlerse, kendi kendilerine piyasa oluşturup sonra da sözde indirimler yaratarak ürünlerini cazip kılmaya çalışıyorlar. Açık açık fiyat yazsalar da ortada bir indirim olmadığını itiraf etseler ya.):
    En münasip (çok bilinen bir supplement markası) örneğimizin, yurtiçinde yasal olarak en ucuza satıldığı sayfalar:

[Fiyatlar, bu yazının yazıldığı tarih olan 27 Eylül 2010 tarihlidir, ilgili sitelere bu tarihte erişilmiştir.]
    O.N Gold Standard Whey 2LBS (908gr) Duble Çikolatalı ürün 75 Türk lirası’dir (indirimsiz hâli 115 Türk lirası),
    27 Eylül 2010 erişim tarihli kaynak site: http://www.********.com/news/index.php?s=urun-goruntule&id=101
    O.N Gold Standard Whey (2273 gr) Duble Çikolatalı ürün ise 145 Türk lirası (indirimsiz hâli 190 Türk lirası.
    27 Eylül 2010 erişim tarihli kaynak site: http://www.********.com/news/index.php?s=urun-goruntule&id=25
    Gelin bir de bu ürünlerin yurtdışı fiyatına bakalım:

100% Whey Protein - Gold Standard 2 LBS (908 gr.) (Double Rich Chocalate) 11.29 Amerikan doları yani bugünkü kurla sadece 16 Türk lirası 65 kuruş.
    100% Whey Protein - Gold Standard 5 LBS (2273 gr.) (Double Rich Chocalate) 39.99 Amerikan doları yani bugünkü kurla sadece 59 Türk lirası.
    27 Eylül 2010 erişim tarihli kaynak site: http://www.amazon.com/gp/product/B0..._m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=0KJAPTQEJV7PDCRQ3SK3

İşte, Türkiye’nin en ucuz firmasının bile size sunduğu SÖZDE indirimin ne büyük bir kazık olduğu gerçeği. Peki, bizler bu kazığı yemek zorunda mıyız? Yani, sizi bilmiyorum ama ben çok kolay para kazanan biri değilim ve eğer düzenli olarak protein tozu kullanacaksam bana bir ürünü neredeyse 3 katı fiyatına satıp da üstüne bir de “indirim yaptığını” iddia edenlerle uğraşmak istemem.
    Ben, en son aldığım 5 LBS’lik whey protein tozunu iherb.com sitesinden aldım, açıkçası bu sitede Optimum Nutrition (ON) olmadığı için tercih etmedim ama sizi temin ederim ki Optimum Nutrition Whey Gold bile alsaydım yukarıdaki fiyatlardan alacaktım.
    Türkiye’de Whey vb. Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Desteklerinin Fiyatı Neden Pahalı?

Öncelikle, her ne kadar firmaların fiyatını eleştirsem de firmaları eleştirmiyor ve onları takdir ediyorum. Bu size bir tezat gibi gelebilir ama değil. Açıklayayım:
    Firmaları –yüksek kâr peşinde koşanlar hariç– kınamıyorum. Ülkemizin mevcut piyasası, onları, ürünleri yüksek fiyattan satmak zorunda bırakıyor. Yani, eğer ben ya da siz bir firma kursaydık ve bu ürünleri satmaya başlasaydık, biz de Amerika ve Avrupa’ya göre oldukça yüksek olan fiyatlardan satmak zorunda kalacaktık çünkü ticaret yapıyoruz. Ticaret yaptığımız için kâr elde etmek zorundayız fakat bir de ithalat ve kurumlar vergisi falan da vereceğiz. Tüm bu masrafların üzerine diğer bütün işletme giderlerini de eklerseniz fazla bir alternatifiniz kalmaz ve fiyatları pek de aşağıya çekemezsiniz. Sonuçta, firmalar cephesinden baktığımızda onları suçlamıyoruz, aksine, bu ürünleri ülkemizde sattıkları için onları destekliyoruz.
    Ancak sebep ne olursa olsun sonuç değişmiyor. Bu yazıda buna parmak basıyorum. Bu yazı, firmaların “neden yüksek fiyattan ürün sattıklarını” anlatan bir yazı değil. Bu yazı, ülkemizde bu ürünlerin yüksek satılmasından bahseden ve size daha ucuz satın alma yollarını gösteren bir yazı. Ortada böyle bir vakıa var, ben de bundan bahsediyorum. Ülkemizde bu ürünleri üretme imkânımız olsa veya vergi vb. giderlerde düşüş olsa veya firmalar “sürümden kazanacak” hâle gelseler, –bir ihtimal: firmalar kâr marjını düşürürse– bu ürünler biraz daha ucuzlar. Ancak, ürünler ucuzlasın diye topyekun yerli firmalardan alışveriş edersek de kendimizi “kazıklanmış” hissediyoruz ve bunun suçlusu firmalar değil.
    Protein Tozu Nasıl Ucuza Alınır?

Eğer maddi durumunuz dolayısıyla tasarruf etmek durumundaysanız burada yazanları mutlaka okuyun. Eğer sizde para çoksa ve 3 liralık bir ürünü 5 liraya almaktan zevk duyan biriyseniz, bir dönem oldukça meşhur olan Regal reklamlarını izlemenizi öneririm. Hatta durun, sizin için bir tanesini buraya koyuyorum:
    Evet. Mesaj, –biraz abartılı da olsa–esprili bir şekilde anlatılıyor ve gayet açık. Ancak reklamda, iki farklı marka vardı, bizim alacağımız ürünler ise tamamen aynı markalar; yani reklamda anlatılmak istenen benzerliğin ötesinde, bir aynilik söz konusudur bizim durumumuzda. Mesajımızı da verdiğimize göre, oldukça basit olan temel kurallarımızı sıralamaya başlayabilirim:
    Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 1: Fiyatlar makul seviyelere inene kadar asla Türk firmalarından alışveriş yapmayarak.
    Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 2: Hiçbir Türk firmasından alışveriş yapmayarak.
    Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 3: Yurtdışından (güvenilir bir site aracılığıyla), yalnızca kişisel kullanımınıza yetecek kadar protein tozu ya da buna benzer sporcu ürünü siparişi vererek.
    Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 4: Cuzi bir kargo ücretini kredi kartınızla ödeyip evinizde bekleyerek [Aldığım tüm ürünleri (Solgar markalı V2000 multivitamin ki ben bunu 15 dolara falan aldım ama Türkiye’de 90 liraya kakalıyorlar) + kreatin (creatine) + en iyi kalite balık yağı (Türkiye fiyatını söylesem inanmazsınız, bundan da iyi bir tasarruf sağlamış oldum) + Kompleks B vitamini + Twinlab Whey] kapıma kadar getirdiler. Aldığım ürünler 120 dolar tutuyordu ve 25 dolar kadar da kargo parası ödedim. Sonuçta ise 400 lira kadar bir tasarruf sağladım. Kaçınız 400 lirayı sokaktan topluyor?
    Ucuz (Whey) Protein Tozu Almak İçin Kural 5: Satışını yapmamak kaydıyla, kişisel ihtiyacınız için alacağınız bu tip BÜTÜN ÜRÜNLERİ her zaman yurtdışındaki GÜVENİLİR sitelerden almak ve hiçbir Türk firmasına rağbet etmemek.

Eğer düzenli olarak protein tozu alan ya da almak isteyen biriyseniz bu basit ve etkili kuralları uygulayarak bir yıl içerisinde çok büyük tasarruflar sağlarsınız. Ancak asla ama asla satış amaçlı ürün getirtmeyin, başınız ağrımasın boş yere.
    Her Türk vatandaşının alışveriş yapma özgürlüğü vardır ve kanunlarımızın belirlediği ölçülerde, ilgili makamların onayı bulunan bütün ürünleri yurtdışından getirtme özgürlüğüne sahiptir.
    Tercih sizin, Türkiye’deki sözde en ucuz firmalardan alışveriş etmeye devam ederek kazıklanmak mı, yoksa yurtdışından en kaliteli sporcu beslenmesi ürünlerini ucuza temin etmek mi?
    Bu yazımda, Türkiye piyasasındaki en ucuz satış sitesini ele aldım ve diğer satış sitelerine hiç girmedim, yani supplementler.com gibi siteler falan da aynı. Böyle sitelerden sürekli alışveriş yapmak için en ufak bir geçerli sebebiniz varsa lütfen yorumlarda paylaşın ve ben de öğreneyim.
    Çevrenize sorun, kanunlara uygun olarak getirtilen ve amazon****** iherb.com gibi güvenilir olan onlarca siteden alışveriş edenlerin ne büyük tasarruflar ettiğini göreceksiniz.
    Hanımlar, bir sözüm de size: Bu sitelerde, sizin burada tonla para vererek aldığınız ürünleri o kadar ucuza satıyorlar ki, şaşarsınız.
    Sözde indirimlere ve Türk sporcularını yalancıktan indirimlerle yolanlara kocaman bir hayır! Eğer sizin de protein tozu alan ya da almak isteyen bir tanıdığınız varsa ona bu yazıyı gönderin.
    Yurtiçinden Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Faydaları

1) Ödediğiniz paranın küçük bir kısmı, ithalatçı firma aracılığıyla yurtdışına giderken, büyük bir kısmı ise yurtiçinde kalır ve kalan kısmın bir bölümü de firmanın ödediği vergi devletimizin kasasına girer.
    2) Ödediğiniz parayla, yerli bir işletmenin ayakta durmasına katkıda bulunduğunuzu, bir ya da daha fazla vatandaşımızın bu işletmede çalışarak evine ekmek götürebildiğini ve bunda da sizin katkınız olduğunu bilirsiniz.
    3) Acilen protein tozuna ya da benzeri bir ürüne ihtiyacınız varsa –böyle bir aciliyet de nasıl olur bilemiyorum ama– yurtiçindeki bir firmanın satış mağazası ya da ofisinden, ihtiyacınız olan ürünleri temin edebilirsiniz.
    4) Aldığınız üründe bir sorun çıkması durumunda Tüketici Mahkemelerine başvurarak daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Sonuçta, ilgili firma Türkiye’dedir.
    Yurtiçinden Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Olumsuzlukları

1) Kazıklanırsınız.
    2) Hem de aynı ürünü neredeyse 3 katı daha pahalıya alarak kazıklanmış olursunuz.
    3) Alacağınız markanın, bütün ürünlerini ve aynı ürünün değişik varyasyonlarının (değişik aromalar vb.) pek azını bulabilirsiniz.
    4) Kazıklandığınız için, supplement giderlerinden tasarruf edemezsiniz.
    5) Kazıklandınız.
    Yurtdışından Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Faydaları

1) Kaliteli ürünleri, kapınıza kadar teslim edilmek üzere ucuza satın alırsınız.
    2) Düzenli olarak, sporcular için özel üretilmiş beslenme destekleri (başta whey) kullanıyorsanız, uzun vadede çok ciddi bir tasarruf edersiniz.
    3) Sorunsuz bir alışveriş gerçekleştirirseniz –ki bu hiç de zor değildir– ürünlerinizi gerçek perakende bedelleri üzerinden satın almış olursunuz. Sonuç olarak: Kazıklanmazsınız.
    Yurtdışından Sporcular İçin Üretilmiş Özel Beslenme Ürünü (Supplement) Alışverişi Yapmanın Olumsuzlukları

1) Bu ürünü alırken kullandığınız ve ülkenizde kazandığınız paranın tamamı, yurtdışına gider.
    2) Az da olsa –alışverişinizi doğru bir biçimde tamamlamaya yetecek kadar– İngilizce bilmeniz gerekir.
    3) Eğer İngilizceniz zayıf olduğu için güvenilmez bir siteden alışveriş yaparsanız ürününüz gelmeyebilir veya sorunlu bir ürün gelebilir. Ancak, milyonlarca dolar cirosu olan büyük şirketlerden alışveriş etmeniz durumunda böyle bir sorun yaşama ihtimaliniz neredeyse yoktur.
    4) Kanunu size verdiği hakkı aşarsanız ürününüz gümrükte takılır ve çıkarmak için azımsanmayacak bir ücret ödemeniz gerekir. Bu sebepten, aldığınız ürünlerin nakdî değerinin 100 avroyu geçmemesine özen gösterin, eğer “garantici” bir tipseniz siparişinizin toplam bedeli 100 Amerikan dolarını aşmasın.
    5) Eğer kendinizi akıllı zannederek –bazı insanların yaptığı gibi– aldığınız ürünleri kişisel kullanım için değil de satmak için alıyorsanız, yasalarımızı suistimal ediyorsunuz demektir. Vergisiz kazanç elde ediyorsunuz demektir ve er ya da geç bunun bedelini ödersiniz. Ayrıca, ürünü sattığınız kişiyi de aldatmış olursunuz ki, asıl büyük suç budur.
    Ucuz Protein Tozu Almak Hakkındaki Son Sözüm

Sonuç olarak; en ucuz, en kaliteli whey protein tozu vb. bütün ürünleri yurtdışından getirtmenizi şiddetle öneriyorum

2. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    İyi güzel de yurtdışından ürün getirtme olayı artık olmuyor. Gümrükte takılınıyor + yasal cezai işlem başlatılıyor.

3. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.152
    Ödül Puanları:
    123
    ttolga1111,

Diğer VG sitelerinden alıntı yapmak yasak.

Forum kurallarını incelerseniz görebilirsiniz.

Lütfen forum kurallarını okuyalım.

themertyildiz bunu beğendi.
  4. bosversen

bosversen Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    akıllı tolga, bizi aydınlattığın için sağol. biz bunları düşünemiyorduk. ama artık yurtdışından besin desteği alınamıyor. ister 1 USD olsun ister 100 USD. gümrükte takılıyor. ancak şöyle yapılabilir. yurtdışında yaşayan, ya da yurtdışıına gidip gelen bir tanıdık akraba vs getirebilir. o da kutusunu açacak, bandrolünü sökecek, faturası yanında olacak ve gümrük kontrolde "ben kullanıyorum" diyebilecek bir kişi olacak. yani 70 yaşında bir akrabanıza getirtirseniz memur inanmaz, kalır.

5. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    eminmisiniz getirenlerin bunu yapmasi gerektigine
    2 kere getirttim arkadasa hic sorun olmadi
    he olurda bavulu acarlarsa 1-2 kutuyada el koymakla ugrasmazlar

6. weirdo

weirdo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Akıl küpü bosversen. Selam olsun sana. Şimdi millet sormasın mı aklına takılanı? Soruyor ve cevaplaniyor. Forumun varoluş amacı da bu zaten. İnsanlara saçma sapan ergen hitaplarında bulunmamanı tavsiye ederim. Sevgilerimle.

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Kaynak kurallara aykırıdır.

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

themertyildiz bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş