Protein tozları kas yapar mı?!

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve omrbrk tarafından 16 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. omrbrk

omrbrk Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Evet arkadaşlar eminim ki başlığı gören sizler defalarca sorulmuş bu soruyu forumda tekrardan soracağımı düşünerek bana forumu araştırmamı tavsiye etmek için girdiniz bu konuya.. Ama bu başlık Hürriyet gazetesinin Pazar ekindeki sağlık sayfasından alınmıştır. Şu anda elimde olan gazeteden hiçbir deişiklik yapmadan yazıyı buraya akataracağım:

Protein Tozları Kas Yapar Mı?

"Kas yapmak" sağlıklı yaşam sözlüğüne yeni giren deyimlerden biri ve muhtemelen de en çok suistimal edilen konulardan. Çünkü bilimsel dayanaktan uzak mesnetsiz tavsiyelerden geçilmiyor. Bunlardan biri de protein tozları. "Ağır direnç egzersizleri yapan birinin kas miktarını arttırmaya katkıda bulunması için ek bir protein desteğine ihtiyacı var mı?" sorusu uzun zamandır gündemde. Beslenme uzmanları ve metabolizmacılar bu soruyu genellikle gerekmez diye yanıtlıyorlar. Ve ekliyorlar: " Çok arzu ediyorsanız protein kazanımınızda %20-25 lik bir artış yapabilirsiniz. " Bunun anlamı et, et ürünleri, balık, yumurta, tavuk, süt, süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal proteinlerden biraz daha fazla ve sık faydalanmanızdır. Hem gerçek ve saf protein kazanırsınız, hem de bazı kimyasalların vücudunuza girmesine engel olursunuz. Egzersiz danışmanları ve hocalarından bir ricam var: Lütfen beslenme konusunu beslenme uzmanları ve ilgili doktorlara bırakın. Protein tozu ve karnitin tavsiyelerinden vazgeçin!
    Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Evet arkadaşlar yazı bu.. Şahsen benim sinirimi bozdu. Madem protein alımı bu kadar önemsiz, biz aptal mıyız da protein tozlarına bu kadar para döküyoruz.. Yazıda resmen bunu belirtmişler :mad: Ayrıca annemin bu yazıyı okuyup oğlum protein tozu kullanıosun bak ilerde bişey olursa karışmam tarzı konuşmaları da cabası.. Sizin de görüşlerinizi almak isterim arkadaşlar, o kadar yazmaya uğraştım yorumlarınızı esirgemeyin lütfen :D

2. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    Evet yediğimiz etler, peynirler, sütler, meyveler, sebzeler o kadar doğal o kadar şahane ki, zerre kimyasal yok içlerinde. Hiç hormonda yok. Herşey süper bir tek protein tozlari kaka.

erlik, deathlifter, omrbrk ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Peki bu adamın Hürriyet'te yazdığını söylesem?

afk_ bunu beğendi.
  4. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    2. Vaka diyosun yani..?

5. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Ah şu bazı gereksiz öküz gelip öküz gitmeye mahkum, matematiksel işlemlerden yoksun tıpçılar. Beni çevremde, ailemde bu işle uğraşan insanlardan utandırır hale getiriyorlar bazen...

Bazı medya kuruluşları sanırım bu spor dalına savaş açmış vaziyette. Supplement ile bu kadar kafayı negatif yönde bozmuş adamlar birde gidip Amerikan Ordusu veya tıbbını irdelese neler görecekler kendileride bilmiyorlar, kestiremiyorlar. Bol keseden ancak bu kadar sallanabilir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:15 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:12 ----------

Osman Müftüoğlu, 1955’te Anamur’da doğdu. 1972’de Anamur Lisesi’ni, 1978’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1984’ iç hastalıkları uzmanı, 1989’da endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları klinik şef yardımcısı, 1989’da doçenti, 1990’da iç hastalıkları klinik şefi, 1997’de profesör oldu. 1993-2001 arasında Ankara Numune Hastanesi Başhekimliği ve Cumhurbaşkanı sağlık başdanışmanlığı görevlerinde bulundu. 1991’den beri 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in özel hekimliğini yapmaktadır. Amerika Mikrobiyoloji Derneği(1991), Amerika Anti-Aging Akademisi(1997), Amerika Triod Birliği(1998), Avrupa Aterosklerozis Derneği(1997), Avrupa Akdeniz Diyabet Çalışma Grubu(1999), Lozan Tıp Birliği(1986), Türkiye Diyabet derneği, Ankara Diyabet derneği, Türk hipertansiyon ve Nefroloji derneği, Türk iç hastalıkları derneği ve Osteoporoz Çalışma grubu üyesi olan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası, Etik kurul ve ilaç ruhsatlandırma komisyonu üyeliklerinde bulundu. Müftüoğlu’nun ilk kitabı “Yaşasın Hayat” da Doğan Kitapçılık tarafından ocak 2003’te yayımlandı.

Böylesine bir kariyere, sokak ağzı ile konuşan bir köşe yazarının yaltaklığını yapmak adına protein tozu hakkında yazılan bu yazı adına yazıktır.

Bluediver ve omrbrk bunu beğendi.
  6. omrbrk

omrbrk Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    yukarıda da belirttim zatn, Hürryet Pazar ekinin sağlık sayfası... kafa_

7. afk_

afk_ Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    evet bende bu sabah hürriyet gazetesınde okudum.

8. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Konuyu okumadım da ondan direk yazdım :)

omrbrk bunu beğendi.
  9. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Hoca dogru soylemis, cok iyi beslenen biri, ihtiyacı olan proteini dogal yollardan alabiliyorsa, protein tozuna neden ihtiyac duysun. Yeteri kadar et, süt, yumutta tüketen biri zaten gelisim icin gerekli miktarı bu besinlerden karsılıyordur.

Hadi onu gectim, koskoca tıp profosorune "öküz gelip öküz gitmeye mahkum, matematiksel işlemlerden yoksun tıpçılar" diyebiliyor ya aranızdan biri, buna da ancak kendini bilmezlik denir.

10. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA

Yalnız demir00, hoca ayni zamanda protein kazaniminizda %20-25lik bir artis yapabilirsiniz diyor. Spor yapmayan bir insanin protein ihtiyaci kg basına 0.5-1 gram arasidir, %20-25 lik bir artişla, 0.625-1.25 gr eder. Bizim aldığımız miktar nedir? kg başına 1.5-2 gr arası. Aradaki fark ne oldu?

demir00 bunu beğendi.
  11. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Slm Bludriver,

Ben whey kullanmıyorum. Ve ihtiyacım olan proteini mumkun oldugunca et, süt vs 'den karsılamaya calısıyorum. Benim anlatmaya calıstıgım whey bizler icin bir vazgecilmez degil. Suplement piyasası reklamlarla oyle bir anlatıyor ki, sanki whey olmazsa yarım adam kalacaksın, gelismeyeceksin. Senin dedigin aradaki farki da yine dogal yollardan karsılayalım diyorum.

Hoca da boyle demis. Ben de buna katıldım. 2 ay sonra 1 senemi dolduracagım. Resimlerimi de foruma koyup, siz degerli forum kardeslerimden de yorumlarınızı alacagım. Her ne kadar basta deli gibi supl. kullanmıs olsam da, bakalım son 6 ay hic supl. olmadan vucut ne kadar gelsiyormus, bir gorelim.

Kolay gele...

darknesssword ve Bluediver bunu beğendi.
  12. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Kullandiginiz ifade çok yanlış özür dilemelisiniz.
    Hasta oldunuzda doktora gitmiyorsunuz sanirim,kendınızi tedavı edebiliyorsunuz anladıgım kadarıyla...Hayatta doktorlar olmasa ne yapıcaktınız?benim çevremde-dayım,kuzenim-halam-doktor çok ve sız onlar hakkında böyle konuşamazsınız..matematiksel işlem yapmaktan yoksun dedıgınız tıpçılar bulundukları mevkiye gelmek icin hayatıniz kadar islem yapmıstir Ssuo emin olun.

13. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    Aynı şekilde bende whey kullanmıyorum. Doğal(!) yollardan karşılamaya çalışıyorum(ne kadar doğal oldukları tartışılır ya). Bu konuda sana hak vermemek elde değil heryerde şunu kullanın yaza formda girin, bunu kullanmazsanız kaslarınız gelişmez şeklinde reklamlar var.

Fakat o hocamızın söylediğine göre biz çok fazla protein alıyoruz whey olsun olmasın, ben bunu dile getirmeye çalıştım. Keşke tavuklarımıza hormon verilmese, devasa boyutlarda hormonlu sebzelerimiz meyvelerimiz olmasa, dolapta 1 ay boyunca acik kalipda bozulmayan katkı maddesi manyağı sütlerimiz olmasa da gönül rahatlığı ile doğal besleniyoruz diyebilsek. O yüzden bence günümüzde supplement kullananda kullanmayanda ayni miktarda zehirliyor kendini.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:06 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:00 ----------

Ah şu bazı gereksiz öküz gelip öküz gitmeye mahkum, matematiksel işlemlerden yoksun tıpçılar.

Bütün Tıpçılar öküz gelip öküz gider, ve matematiksel işlemlerden yoksundur denilmemiş. Her meslek dalında böyle insanlar var, bunu kişisel bir saldırı şeklinde algılaman bence yanlış olmuş.

SSUO ve iris bunu beğendi.
  14. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    ssuo nun O hakaret ettigi doktor ,doktor olabilmek için neler yaptı kim bilir ne çabalar sarfetti.Ssou bizim doktorlarımıza elestiri yapabilir en dogal hakkıdır fakat HAKARET edemez.

15. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Kendimi nasıl frenleyecegimi ve nasıl konuşacağımı senden öğrenecek değilim.Benim senelerim bu adamların kıymetli hocaları ile oturup kalkmakla gecti. Aranızdan biri demişsiniz, kimsenin kimse ile akrabalık bağı yok herkes kendi fikrini yazıyor. Benim ile aynı yasam şartlarında yasayabilsen sende bu haddi kendinde gorebilirdin. Sert oldu sanırım ama basıma gelen 3 polemik bu heleki kimseyi ilgilendirmeyen konularda, 3 defa olduğu için uzan önemli değil sözümü sakınmam gittiği yere kadar. Yazım hatası oldu ise affedin evimde değilim telefon kullandım. Cevap hakkı sizde, bana direkt girmişsiniz bunada laf yetistireceksinizdir. Benim bu adama niçin öküz dediğimi yukaridaki şahıs açıklamış. Bende 1 aydır kullanmıyorum fakat evde gobek sermedigimiz hatta bazı dönemler en agir is yapan adamdan daha ağır is yaptığımız için dört dörtlük beslenemiyoruz. Burada bu supplementin yararı devreye giriyor. Yazmak işkence gibi aksam cevabını alacaksindir.

16. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Tamam SSUO en büyük sensin hakaret etmeye devam et dogru yoldasın..

17. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    yeteeeeer Yıldırım Demirören yeteeeeeer

18. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    İzin alıp eve çıktım bunuda okuyunca şimdi konuya gelelim Sayın darknesssword;

İlaç elimin altında, doktor evimin içinde, İstanbul Unv. Çapa Tıp Fakültesi güzide profları bir telefon uzakta. Evet, başı ağrıdığında doktora giden biri değilimdir; yaptıkları işe saygım senden fazladır çünkü en iyi görenlerden biri benimdir. Sen şuanda basit bir demogoji içerisindesin ve kendi kavram kargaşan içinde kaybolacaksın. Benim hayatımı yaşa yaşa bitiremezsin, ''benim yaptığım iş'' zırvasına girmeyeceğim zira çok saçma yerlere gider konu hiç altından kalkamazsın lafının, seni bu duruma sokmam.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:38 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:34 ----------

Bu şahıs ile ilgili bir kişisel bağın var ise; o vakit hakaret edip edemediğime hala karar verememekle birlikte ancak onunla iletişim kurup, bundan haberdar etme şansına sahipsin. Bu işi hukuk yoluyla sürdürmek bana düşer, sana değil. İstediğimi istediğim şahıs hakkında söyleyebilirim. Haddimi gereğinden fazla aşmadığım sürece. Sen bana karşı böyle konuşarak, haddini gereğinden fazla aştın bence. Her lafı bu kadar abartıp biryerlere çekeceksen o zaman medya önünde iş yapmayacaksın. Hakemlerde çıkıp yedikleri milyonlarca küfrün herbirinden hesap sorsun, yaptıkları iş çok mu kolay ? Ama hakeme küfretmeyi iyi bilir senin zihniyetin, hemde bazı insanların ağzından hayatında çıkmayan iğrenç küfürleri.(Sen etmedin mi dersin ama hayır ben etmedim.) Bu bir örnek değildir sadece düşünmene sevk edebilecek olan bir vesile değeri taşıyan cümledir yalnızca. Sanırım 1 saat daha çalacaksınız insan ömründen.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:41 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:38 ----------

Tepkinizi anlayabiliyorum ve diğer üyelere bu saçma atışmanın içerisinde olduğum ve konunun işgal edilmesinden ötürü memnuniyetsizliğimi belirtmek istiyorum ama bana direkt olarak yazılan birkaç yazı var ve farklı şeylerle itham etmekteler. Mecburen konu ya da konular kapanana kadar bu şey süreklilik arz etmelidir. Her konuda böyle şeyler olabiliyor, neticede forum ve herşey yazılarla sanal olarak ifade ediliyor. Herkes istemedende olsa karşı taraflardan haberdar olmaksızın biraz ölçüyü kaçırabiliyor. Eğer bu medyatik bir yazar,bilimadamı,doktor herneyse bunları göze alıpta o yayınları tarafından yayınlamış bir adam için ise buna kimse karşı çıkamaz zira milyonlara doğru ya da yanlış bilgi sunmanın belirli bir sorumluluğu vardır. Hoşuna gitmeyen adamda öyle ya da böyle çıkıp bir iki cümle sarfedecektir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:41 ----------

Her duyduğun doğru değildir. Demogoji yapmaya devam ediyorsun sanırım ergenlere gelen ilk dürtü bu.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:48 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:44 ----------

Bu konu böyle anlaşılabildi ise başka bir kullanıcı tarafından, demektir ki bu cümlede yanlışlık şahsın kişisel düşünce seviye ve olgunluğuna bağlıdır. Pozitif ya da negatif, nasıl düşünürsen düşün bu seni ilgilendirir. Çıkıp buraya düşünceni yazarsın, eğer direkt olarak hedef aldığın kişilerde varsa onlarda çıkarlar cevap verirler, bunada gocunulmamalıdır.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:54 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:48 ----------

Diğer bir konuda da -''Cengiz Semercioğlu''nun isminin geçtiği konu- konuyu saptıran sizsiniz. Bu beni sevindirdi, demek ki sorunun bende olmadığını anladım. prontobasso ve Samet22 isimli kullanıcılar bayağı savaş vermişler ''her duydugum dogrudur'' zihniyetine karşı.

demir00, siz ise tekrar tekrar yazıyı okumalısınız. Anlayamazsanız burada benim yapabilecek birşeyim kalmaz. Anlayamadınız, ben büyüğüm sen küçük laflarınıda sarfedecek basitlikte demogoji sanatını berbat eden bir insanda olmadım, olmayacağım.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:00 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:54 ----------

Eğer ki haddimi aştığım bir durumda söz konusu ise özür dilemenin mutluluk verecek bir minnet duygusu olduğunu bilecek bir medeni olarakta bu işi sürdüren yakını olan veya tutku haline getirmiş, hayatını o işe adamak isteyen tüm arkadaşlardan da yanlış anlamalarına bir nebzede olsa vesile olduğum için özür dilerim. Söylediğim gibi bu bir forum ve duygulardan yoksun sözcükler birşey ifade etmiyor, heran birisi kırılabiliyor.

Son düzenleme: 17 Mayıs 2010
    darknesssword bunu beğendi.
  19. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    biri şu protein tozlarını evde mikroskopun altına koysunda ne gördüğünü söylesin,herkes rahatlasın bence .

20. yakuza35

yakuza35 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ticaret...
    Yer:
    Güzel İzmir
    walla bu iş daha çok tartışılır fakat bu ek besinlerin vücutta yaptıklarını bilmem negatif olarak ama pozitif olarak resimlerine baktığımız ve gıbta ettiğimiz arkadaşlarımız ve bizler kullanıyoruz ben 4-5 yıldır bu sporun içindeyim öncesi 2-3 yıl kadarda kick box yaptım ve bu ek besinleri kullandım tahlilerimde şuana kadar bir şey çıkmadı ama bu proflar konusunda da birkaç lafta ben etmek isterim medyatik beslenme ve diyet uzmanlarının başarılarını zannetmeyinki çok mahsum insanlara haddinden fazla yüklenmeleri kamplara almaları vücut için çokmu sağlıklı tv çıkıp bir insan haftada 2 kilodan fazla vermemeli diyorlar kendileri kamplarında 2.5-3 ayda 30-40 verdirip bunları başarı diye insanlara yutturuyorlar ilaçlarla zayıflatıyorlar insanları unutmayalım insan ölümlerine yol açan işlere imza atanlarıda war içlerinde aslında söylenecek çok şey war ama burda el freni yapmak lazım :arrow:

Sayfayı Paylaş