Protein tozları ilaç mı besin desteği mi?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mst_gtr tarafından 13 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. mst_gtr

mst_gtr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar protein tozlarına yönelik 2 farklı görüs var hangisi dogrudur?

1- protein tozları ilaçtır, vücudunu toparlamak isteyen biri için hiç gerekli dğeildir zararları vardır. Normalde body yapıp bırakırsan sarkma yapmaz ama protein tozları kullanıp yaparsan sarkma olur

2- protein tozları besin destegidir. bi' vücutcunun iyi bir protein alması gerekir. bunu da protein tozlarıyla karsılayabilir. aynı zamanda okula iş yerine tozları götürebilirsiniz ama 4 tane haslanmıs yumurta götüremezsiniz o yüzden kullanmalısınız.

Hangisi dogrudur?
    16 yaşındayım boyum 1.80 amacım yaza kadar kendimi toparlamak, kas kütlemi artırmak.

Ne yapmalıyım kullanmalımıyım? Bunun baska alternatifi yokmudur?

Teşekkürler.

2. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    birinci maddede yazılanlar tamamen hurafe uydurma yalan sakın inanma. protein tozları ilaç değil besin desteğidir. yıllardır sporcular kullanıyo ve şu ana kadar ciddi herhangi bi yan etkisi ve zararı yoktur. body yaparsan vucudun sarkar olayıda uydurma ben 2007 den beri yapıyorum biyerim sarkmadı aksine daha sağlıklıyım. benden hariç bu sporu 10-15 yıldır yapanlar var ve gayet mutlular. spor yaparsan değil yapmazsan heryerin sarkar ve yağlanır.

supplement kullanımına gelince eğer ağır idman yapıyosan ve beslenmeyle aldığın protein kas yapılanmana yetmiyosa protein tozu kullanabilirsin bunda bi sakınca yok. ama yaşın gereği body yapman şu an için uygun değil. tavsiyem yüzme, basketbol, voleybol, aerobik gibi vucut estetiğini ve kemik yapılanmanı geliştiricek bi spora başla. eğer istersen 2-3 yıl sonra body yapabilirsin.

Son düzenleme: 13 Şubat 2011
  3. mst_gtr

mst_gtr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Tozlar hakkında bilgi için teşekkürler. Peki bu bi' tek protein tozu için geçerli bi' şey mi?
    yani aminoasitler, gainerler, cretainlerde mi ilaç değil gerçi tam olarka ne olduklarını da bilmiyorum ama onlarda hap değil besin destegi mi?

yaş içinse haklısınız biraz yaşım body için küçük ama 2-3 ay gitmenin zararı değil yararı olacaktır bence. cok yüksek agırlıklar altına girmeyi de planlamıyorum. zaten yüzüyorum, basket tenis futbolla da desteklemiş olurum. yaza güzel bi' vücutla girmek isterim sonrada kendi vücut agırlıgımla da korurum fena mı olur?

Teşekkürler.

4. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    evet amino asitler, gainerlar, creatin, glutamin, carnitin vs. yani supplement başlığı altındaki hersey ilaç değil besin takfiyesidir. Steroid, hormon, anabolizan maddeler ilaç sayılabilir, bilinçsiz kullanılırsa zararlıdır.

çok ağır yük altına girmessen eğer body yapabilirsin. ağır çalışman büyümeni olumsuz etkileyebilir.

5. mst_gtr

mst_gtr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    peki bununla ilgili bilimsel bir yazı yok mu?
    babama inandıramıyorum onların ilaç olmadıgına :D

son olarakta kullanmamı tavsiye edermisinz? ederseniz ne kadar bir süreliğine?

6. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    alıcağın ürünün resmi sitesinde bilimsel makaleler, sağlık sertifikaları ve içeriği yazar. yaşın 16 ve ağır çalısmıcağını söylediğine göre supplement kullanmana gerek yok. protein ağırlıklı beslenmen yapıcağın idman için yeterli olur.

ilk 3-4 ay vucudu ağır çalısmaya hazırlama idmanları yapılır. sonra ağır idman yapmaya başlanırsa ve beslenme yeterli gelmesse protein tozu kullanılabilir.

mst_gtr bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş