protein tüketemeyen biri nasıl çalışmalı?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve nathaniel tarafından 29 Haziran 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. nathaniel

nathaniel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    merhaba.
    ben kronik rahatsızlığım nedeniyle ilaç kullanıyorum ve böbreklerime yük binmemesi için doktorum yüksek proteini yasakladı.
    normal bir protein alımıyla da yeterince yüksek kalorili beslenemiyorum açıkçası. zaten zayıf bir yapım var, karın bölgem yağlı sadece (%17 yağ oranı). amacım en azından "plaj vücudu" denen şeye biraz bile olsa yaklaşmak. öyle çok güçlenmede falan gözüm yok. stronglifts 5x5 gibi programlar önerildi ama onun için de genelde güçlendirici fakat kas inşası için çok iyi değil deniyor. bir de kendi sitesinde günde 3000 kalori alın falan diyor vücut toparlansın diye ama dediğim gibi ben o kadar yüksek kalorili beslenemiyorum protein oranına dikkat etmem gerektiği için. nasıl bir program önerirsiniz? google araştırmalarım yetersiz kaldı :)

2. Ckavustran

Ckavustran Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Sadece yağ yak

3. Linea

Linea Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Doktorun yüksek proteini yasaklamış tavuk göğsünden yada yumurta beyazından alacağın protein seni zorlar mı ?

4. NuuJacK

NuuJacK Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yağ yakıp karın kası çalışabilirsin belirgin olur sadece karın kasına çalışırdım yerinde olsam

5. nathaniel

nathaniel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    yo hayır, yani günde 60-70 gramdan fazla protein alamam sadece. kreatinin seviyem yüksek çıkıyor biraz çünkü. bu yüzden proteini sınırladı doktorum.
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Haziran 2016 ---
    kol, omuz, bacak kasları falan ne olacak ama :) compound hareketlere mi ağırlık versem? deadlift, squat gibi.

6. aspirin

aspirin Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    ''Kişilerin protein gereksinimleri yaşlarına, vücut ağırlıklarına, aktivite düzeylerine ve cinsiyete göre değişiklik gösterir. Kas sistemindeki protein oranının korunması için harcanan protein kadar dışarıdan besinlerle vücuda tekrar sağlanması gerekir. Birçok ülkede sağlıklı bireyler için önerilen günlük protein alımı her kg. vücut ağırlığı başına 0,8 – 1,0 g. arasında değişmekte iken, sporcularda bu oran 1,5 – 2,5 g. arasında olabilmektedir. ''

Doktor değilim ama; şu yukarıdaki genel bilgiye göre bişeyler karalayasım geldi..

Doktorunuzun size uygun gördüğü bu değerler vücudun ihtiyacı olan normal aktiviteleri karşılayacak kadar olan değerler.. Daha fazla aktivite gösterdiğinizde, yeni ağırlık çalışmaları yaptığınızda normal bir insana göre çok daha fazla şey harcayacak vücudunuz, burdan yola çıkarsak ; doktor ile tekrar görüşülse ''protein alımımı zararlı, yoksa vücudun kullandığından, ihtiyacı olandan daha fazla protein alımımı zararlı'' buna karar verilebiliyorsa şayet, tekrar bir inceleme yapıp karar verse..
    Belki bu çalışmalar ile harcanacak değerler değişeceğinden, alınacak değerlerin değişimi de söz konusu olabilr, kimbilir.. Doktorunuzla beraber ağırlık çalışmaları konusunu daha detaylı inceleyerek tekrar bir değerlendirmesini isteyin derim..

7. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Doktoruna da danışarak günde kilon kadar protein alman da yeterli olacaktır. Ki kilonun 2x ve yükseği protein alımının da gerekliliği bir sporcu için tartışılır. Günlük kalori ihtiyacı ise kilona yağ oranına yaşına boyuna yaşam tarzına göre farklılık gösterir. 60-70 gr protein ve kalori ihtiyacını tamamlayacak miktarda kompleks karbonhidrat ve yağ alımı sana istediğin sonucu verebilir. 5x5 türü antrenman methodları ise ülkemizde olmasa da dünyada en çok tercih edilen antrenman methodlarındandır. 5x5 ile hem kas kütlesi ekleyebilir hem de güç kazanabilirsin.

8. betreal

betreal Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    dostum sen kanç kilosunki ya yağsiz kutlen kac kilo 50-55 dir 1,5 katida 75 tamam sen 70 gr ye yapicak bisey yok 5x5 de en baba başlangıç programlarındardır öneririm kesinlikle

Sayfayı Paylaş