Protein kaynakları

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve vuslat0707 tarafından 14 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. vuslat0707

vuslat0707 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Herkese merhabalar. Sporda 2. ayım henüz protein tozu kullanmıyorum. sabahları 2-3 tam yumurta vs. yiyorum fakat öğlen spordan geldikten sonra protein ihtiyacımı karşılayacak besin bulamıyorum. 2güne 1 bir paket tavuk göğsü alıyorum arada kırmızı et felan ama hergün tavuk göğsü yenmiyor. Kırmızı et fiyatlarıda mağlum. Bildiğiniz ucuz yollu protein kaynakları neler?

2. Okan Aşkın

Okan Aşkın Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Bak şimdi herkesde vardır bu protein sorunu neden ülkemizde kırmızı et fiyatları dediğin gibi pahalı Tavukta hergün bıkkınlık veriyor diyorsun yumurta yediğini söylüyorsun sana proteğin tozu öneririm kendine düzenli bir beslenme programı yapmanıda tavsiye ederim burdan sana ancak bu kadar yardımcı olabilirim çünkü herkesin maddi durumu sürekli pro.tozu falan almaya yetmez onun için süt yoğurt yani sen ilk protein bulunan besinleri bul kendine göre yemeklerde yemek aralarında antreman öncesinde falan tüket ama tavuk göğsüne de devam et derim :D

3. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Kırmızı eti tüketebilirsen haftada 1-2 defa tüket. Tüketemiyosan boşver malum hem pahalı hem damar tıkanıklığı vs ileride başına bela olabilir.

Arkadaşın dediği gibi protein tozuna yönelme. Bunlar ek besindir performans ürünleri değil. Düzgün beslenmeye çalış. Tavuğu soslayıp yapabilirsin ben öyle yapıyorum. Fırında da yapabilirsin patatesli vs. Ayrıca yumurta,tavuk,fıstık ezmesi,yoğurt,süt peynir bunlarda hayvansal proteinler. Kolay gelsin.

halterman bunu beğendi.
  4. vuslat0707

vuslat0707 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    bi ara bu pastanelerde satılan beyaz köpük gibi şeylerin proteince oldukça zengin olduğunu duymuştum bilgisi olan varmı ?

5. bugraysl95

bugraysl95 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    O Köpük Gibi şeyler Tamamen Yumurta beyazından Yapılıyor ama İçinde Çok fazla şeker var önermem Bu arada adı "BEZE"

6. brhmcr

brhmcr Guest

Oncelikli protein tozlari beslenmede ki protein eksiklerini gidermek icindir, Bu noktada amac iyi bir beslenme programi yapmaktir.Tavuk bir cok farkli sekilde sos ve baharatlarla keyifli hale getirilebilir.Ayrica zaman zaman balik ve kirmizi etle beslenme renkli hale getirilebilir. Yumurta sayini artirabilirsin. Fasulye nohut gibi tahillarda protein icerir ancak bitkisel proteinler cok da tercih edilmez ama etkileri muhakkak vardir.

7. Apotheosis

Apotheosis Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Yumurta v peynir sadece kahvaltılık ürün değildir onları öğlende tüketebilirsin

8. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ramazan zamanım çok olacak bu konuyla alakalı geniş bir bilgi paylaşımı yapıcam :)

9. zrb20

zrb20 Üye

Beğenileri:
    219
    Ödül Puanları:
    53
    Protein Kaynakları
    • Bir çok kişi etin tek yüksek protein kaynağı olduğunu düşünse de, alternatif arayanlara başka bir çok vejetaryen kaynak gösterilebilir. Bu listenin en başında tofunun da dahil olduğu soya ürünleri yer alır. Bu besin kaynakları vejetaryenlere önerilen tipik çeşitlerdir.
    • Soya bazlı besinler protein bakımından zengin olmakla birlikte, doymuş yağ oranları etten daha düşüktür ve yaşamsal değeri olan vitamin, mineraller ve de lif içerirler. Günümüzde bezelye ailesinden olan soya fasulyesinden, süt, dondurma, peynir ve yoğurt gibi bir çok farklı ürün elde edilmektedir. Sosis, hamburger yapımında etin yerine kullanılan tofu da soya fasulyesi ailesinin bir üyesidir.
    • İyi bir protein kaynağı olmasına karşın, soyanın da günlük olarak çok fazla tüketilmemesi uygundur. İçeriğinde, östrojen benzeri bir bileşen bulunduğundan, fazla tüketimi östrojeni yükselterek, sıradan beden fonksiyonlarını ters yönde etkileyebilir.
    • Buna rağmen bu durum hala tartışma konusudur ve ne kadar miktar soya yemenin güvenli olduğu konusunda ortak bir kanı mevcut değildir.
    • Ek olarak soyanın sağlığa yararlarıyla ilgili rapor edilmiş, kolestrolü düşürmesi, belli başlı kanser türlerinde riski azaltması ve menopozdaki ateş basmalarınına iyi gelmesi gibi diğer özellikleri de hala tartışma konusudur.
    • Baklagiller, kuruyemiş, yerfıstığı ezmesi, peynir, yoğurt, tam tahıllı ürünler de protein bakımından zengin besinler arasındadır.
    • Protein kullanımı yumurtada %98, et, süt ve peynirde % 75, bitkisel besinlerde % 40 tır.
    • Yumurta tüm yiyecekler arasında en kaliteli proteini içeririr. Yumurta proteininde vücudda sentezlenemeyen ve mutlaka besinlerle dışarıdan alınması gerekli olan elzem amino asitleri vardır.
    Nutrition Today dergisinde yayınlanan bir yazıya göre yumurtadaki yüksek kalitedeki protein her yaştaki insanda kas kütlesinin korunması, gelişimi ve çalışmasını doğrudan etkilemekte ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu kas kütlesini inşa ve korumak için tüm temel amino asitleri içermektedir.
    • 1 tane yumurtanın günlük önerilen yüksek kalite proteinin yaklaşık % 13`ünü sağladığı ve yüksek kalite proteinin yetişkinlerde kas kütlesini korumaya yardımcı olduğunu belirtilmektedir.
    • Katı haşlanmış yumurtada, 7 gram protein ve 2 gram doymuş yağ bulunur. Doymuş yağı tüketmek istemiyorsanız yumurtanın sarısını çıkarıp beyazını tüketebilirsiniz.

Kaynak :http://kafeteknoloji.com/y-dosyasi-kurtarilmis-bolge/389-2/

vuslat0707 bunu beğendi.
  10. vuslat0707

vuslat0707 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    sabahları 3 yumurta yiyorum fakat antremandan sonra et vs. olmadığı zaman çiğ yumurtayı sütle karıştırıp kafaya diksem faydası olur mu ?

11. halterman

halterman Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    body
    Cig yumurta kimse tavsiye etmez haslanmis yumurta beyazini ben sogan ve peynirle karistiriyorum

vuslat0707 bunu beğendi.
  12. vuslat0707

vuslat0707 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    başka bilgisi olan ?

13. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0

Kardeşim yukardaki mesajımda ayrıntılı anlattım. Daha hangi protein kaynaklarını istiyorsun allasen?

Sayfayı Paylaş