Protein üzerine beyin fırtınası

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mehmet_oztan tarafından 28 Eylül 2014 başlatılmıştır.

kasların antreman sonrası acil ihtiyaçları sizce neyden karşılanır? (supplement yok)

1. antreman öncesi öğün

55,2%
  2. antreman sonrası öğün

44,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. mehmet_oztan

mehmet_oztan Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    günlerdir bu konu hakkında kafa yoruyorumda,antremandan sonra vücut acil proteine ihtiyaç duyuyormuş ya hani, herkes antreman sonrası öğününe ağırlık veriyor ama (ağırlık verilmesi gerekiyor zaten de), antremandan bir iki saat önce yenen bi protein bir saatlik antreman sonunda tamda büyük oranını aminoasitlerine çoktan parçaladığı için kaslara acil olarak giden aslında antreman öncesi öğünümüz olmuyor mu? tabi antreman sonrası öğünlerde 24-48 saatlik recovery için olmazsa olmazlardan da, antreman öncesi öğüne de yeteri kadar ağırlık vermemeliyimiz içerdiği protein bakımından? ortalıkta dolaşan örnek diyetlerin çoğunda antreman öncesi hep karbonhidrata ağırlık verilmiş proteinin hakkı yenmiş gibi geldi.

efervan ve escapist92 bunu beğendi.
  2. Lorethlorien

Lorethlorien Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    63
    abi değindiğin çok iyi oldu. aynı konu benim de bugün aklıma geldi. takipteyim

efervan ve mehmet_oztan bunu beğendi.
  3. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Geçmişte supplement vs ürünler yoktu arkadaşlar ,et ,süt ,yumurta yiyebildiğiniz kadar yemelisiniz. Yok kasların acil protein ihtyicaı yok yok şu yok bu .Karbonhidrat olmadanda büyüyüp gelişemezsin protein olmadanda kas kütlesi arttıramazsın .En iyi protein tozu yumurta :) bol tüketin .Ton balığı,balık, tavuk ,maddi imkan varsa kırmızı et arada.

Created By Loss ve egemennn bunu beğendi.
  4. egemennn

egemennn Üye

Beğenileri:
    1.710
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Edirne --- Çanakkale
    http://breakingmuscle.com/nutrition/is-the-anabolic-window-a-myth bakınız antrenman sonrası hemen protein tozu içmeye gerek olmadığını anlatan yazı yanlış atmadıysam :D
    Antrenman öncesi karb Özen gösterilmesi sanırım nedeni karb yağ protein antr sırasında Kullanım sıralamasından Kaynaklı ama bence proteinde Özen gösterilmeli antr öncesi öğünde sindirimi devam edicek sonuçta bi süre

5. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    Konu temelden hatalı, kasın acil protein ihtiyacı diye bişey yok zaten. Günde çift antrenman ile geberene kadar çalışmıyorsan böyle takfiyeler lüzumlu değil.

Anabolik pencere konusu kolestrol misali muallakta kimisi faydalıdır diyor kimisi gereksizdir diyor. Bi tarafın görüşlerini foruma yansıtıp bakın amerikada millet böyle bişey yoktur diyor demek dünyayı tek gözle seyretmek gibidir :) . Görmek istediğini görürsün görmek istemediğini inkar edersin :) .

PeNa bunu beğendi.
  6. mehmet_oztan

mehmet_oztan Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    aslında yazarken o konuya değinecektim şahsım adına bende safsata olduğunu düşünüyordum ama iddialı olacak kadar bilgi sahibi olmadığım için yazmadım, tamam o konuyu birkenara bırakırsak niye prework beslenmesine protein bakımından özen gösterilmiyor

7. ksktalat

ksktalat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    aynen benimde aklıma gelmişti ya :) antrenman oncesi 2 saat once yediğin tavuk bence tam antrenman sonrasi için öğütülmş hazır hale gelio. Bu herkesn gözndenmi kaçti nedir. Nerde bir makale okusam antrenman oncesi karbo snra protein önemli yaziyor.

mehmet_oztan bunu beğendi.
  8. Shelter

Shelter Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Antremandan 2,3 saat önce tavuk,ton balığı,et ve bir veya iki dilim kızartılmış çavdar ekmeği alırsanız süper olur. Çoğu kişi (fitness hocaları dahil) antremandan 2 veya 3 saat önce öğün alınmasını söylüyor. :)

mehmet_oztan bunu beğendi.
  9. the admiral

the admiral Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    antrenmandan önce protein yüklenenleri anlamıyorum belli bi oranda tabi alınmalı ama, antrenman sonra alınması çok önemli, antrenmandan önce alınmanın tek amacı günlük ihtiyacımızı öğünlere bölmektir malum öğün başı metobolize etme oranımız yaklaşık bellidir, tek öğündee 60 gr almak gereksizdir

10. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Önemli olan günlük karbo, yağ ve protein ihtiyacını karşılayabilmek, vücudun herhangi bir besine anında ihtiyaç duyması söz konusu olamaz çünkü çabuk sindirilir diye vücuda aldığınız besinin bile tamamen kana karışması uzun zaman alır. İyi besleniyorsanız vücutta yeterince aminoasitte vardır, glikojen depoları da doludur, benim katıldığım fikir de; vücudun idman sonrası protein için hızlı sindirilen protein kaynağına ihtiyaç duyduğu değil, öncelikli olarak vücuttaki aminoasitleri kullandığı yönündedir.

Savino89, columbu, M3CSL ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. mehmet_oztan

mehmet_oztan Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    aynen bende o yüzden demiştim, atıyorum öğlen saat 1de idmana gideceksem, vücut BENCE sabah yediğim yumurtayla uğraşıır o an bende sakin sakin yemeğimi pişirir pişincede yerim, yani panik olup mutfağa koşmaya bi hacet yoktur diye düşünDÜM.

StormBlast bunu beğendi.
  12. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Keşke herkes bu başlık altında yazan kişiler kadar bilinçli olsa da , 180 liralar 250 liralar elin gavuruna gideceğine hormonlu da gdo lu da olsa bizim tavukculara gitse

Ömer F., Created By Loss, efervan ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  13. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    Valla benim protein ihtiyacımı illa hormonlu tavukla yada etle karşılıyıcam diye bi takıntım yok :) . O an elimde ne varsa onu tüketirim et varsa et , protein tozu varsa protein tozu , balık varsa balık , lor peynir yumurta varsa lor peynir yumurta .
    Forumdaki bazı kitlenin protein tozu düşmanlığınıda hiç anlayamadım. Belki toy zamanlarında büyük beklentilerle supplementlere büyük paralar yatırdılar. Beklediklerini alamayıncada bu sektöre düşmanlık beslemeye başlamışlardır .

onur04 ve mkaya bunu beğendi.
  14. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Bahsettiğin şekilde bir takıntıya ben de sahip değilim ki uzun zamandir da tavuk tüketmemekteyim.Değinmeye çalıştığım şey tavukların hormonlu olup olmaması vs. değil. Biz burada düşmanlık yapmıyoruz ama gerekirse onu da yapabilirim , yeter ki insanlar boş beleş şeylere umut bağlamasınlar .Biz burada salona yeni başlayan, bench press nedir , karbonhidrat nedir ne kadar alınmalıdır , ne yemeliyim,ne yememeliyim vs. gibi en temel ve en basit soruları dahi sormadan '' Protein tozu kullanmalı mıyım , kullanacaksam hangi markaları kullanmalıyım ? '' gibi sorular soran kişileri uyarmaya çalışıyoruz. Bu insanlar egzersiz yaparken daha hangi kasını çalıştırması gerektiğini bile bilmiyorken gidip supplementlere her ay en azından 150 160 lira para yatırıyorlar. Şimdi biz bu bahsetmiş olduğum kişileri uyarmayalım da ne yapalım , gidin şunları şunları alın diye en iyi markaların en pahalı ürünlerini mi listeleyelim ? Bunu yapması çok basit zaten . Açılan bir konuya Optimum Gold yazarım , bir diğerine Syntha -6 yazarım bunda ne var ? Ama ben bu sporda yeni değilim , belli bir geçişim ve iyi kötü bir bilgi birikimim var diyorsan zaten kimse sana karışmaz ki ben kullanma desem de asla ikna edemem çünkü Supplement Endüstrisinin o müthiş reklamları işini çok çok iyi yapıyor .
    Doğrusunu söylemek gerekirse supplementlere çok para yatırmadan neyin ne olduğunu anladım. Özellikle BSN ve Dymatize firmalarına ürünlerinde kullanmış oldukları binbir çeşit kimyasal için teşekkür ediyorum. Eğer bu iki markanın ürünlerini almamış , içeriklerini incelememiş olsaydım belki de hala protein tozu kullanıyor olacaktım. Tabiki toz kullanmamamın sebebi sadece bu kimyasallar değil, asıl etken bu ürünleri kullandığım dönem ile kullanmadığım dönem arasında performans , kütle - hacim vs. olarak hiçbir fark görmemiş olmam.Kreatin - bcaa - glutamin vs. zaten hiç kullanmadım.Kullandığım ürünlerden de birazcık kütle haricinde hiçbir şey beklemiyordum. Kısacası bahsettiğin kişiler belki de Supplement Endüstrisi'nin ne ... olduğunu anladıkları için düşmanlık beslemeye başlamışlardır

psyzeer, Created By Loss, efervan ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  15. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    Tavuklarımız ve kırmızı etlerimiz zaten doğallık abidesi dimi :) . Kırmızı et üretiminde hayvanlara binbir çeşit kimyasal anabolik ve anabolizan madde zerk ediliyor. Bu etleri yediğinde bu kimyasallar senin vücuduna geçiyor.

Antibiyotiklerde cabası , tavuklar desen saksıda büyür gibi büyüyor :) . Kimyasallar konusunda etler çok masum değil.
    İsteyen istediğini yer karışmam ama sizinki kuru düşmanlık bence . Ayrıca protein proteindir tozuda aynı etide aynı mali hesaplamamı yaparım uygun biçimde diyetime eklerim . Toz kullanıyorum diyede üç ayda davul gibi şişeceğimide düşünmüyorum. Supplemetlerden tek beklentim günlük diyetimi daha basit şekilde desteklemektir.

16. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Tavukların , kırmızı etlerin ve GDO lu yemlerden dolayı hindilerin bile etini yemiyorum.Bulabildiğim bütün Organik Tarım Sertifikalı ürünleri almaya çalışıyorum ve bunun dışında kesinlikle GDO lu yemlerle beslenen hayvanların etlerini yemiyorum. Zaten ortalama bir tavuk göğsü 8-12 lira aralığındayken Organik tavukların kilosu 25 - 40 lira arasında değişiyor. Ben de şahsım adına protein tozu alacağıma bu bahsettiğim fiyat farkına rağmen Organik Tavuk alıyorum ancak bunları söylediğiniz zaman insanlar paramız yok ne yapalım normal tavuk yemeye devam edeceğiz diyorlar ama her nasıl oluyorsa protein tozuna para verebiliyorlar . Haklısın protein proteindir ve protein tozları özellikle definisyon diyetlerinde hayat kurtarır ama bunu senin yaptığın kadar bilinçli olarak yapan kişi sayısı çok çok az . Supplementler insanların zihinlerine öyle bir yerleşmiş ki bu sporu supplementler olmadan yapamayız , gelişemeyiz sanıyorlar. İşte biz bu yüzden burada bu tarz şeyler yazıyoruz ve ben bunun kuru düşmanlık olduğunu düşünmüyorum. Ayriyetten ben Tozların seni şişirmeyeceğini belirtmene sebep olabilecek bir cümle kurmadım

psyzeer, Hıfzullah, egemennn ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  17. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Bu konuya bende bir süre kafa yordum ve araştırdım. Sonuçta vardığım nokta antremandan sonre protein ağırlıklıda olsa hemen yemek yemenşn aslında gelişimde bir "ektra" katkısı yok.
    Yani eğer siz almanız gereken kaloriyi, karbonhidratı ve proteini homojen olarak güne yayıp almışsanız antremandan sonra birşeyler yemenize gerek yok. Bazı insanşar sanıyolarki protein tozunu içtikten 10 dk sonra kaslara gidiyor :)
    öyle bişey olması mümkün değil. Bu nedenle akşam son yemeğini saat 19:00 da yiyen birisi 2,5 saat sonra antremanını rahatlıkla yaptıktan sonra bir süt yada yoğurtla gece uykua gidebilirsin.

18. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Ya yorumlarin tamamini okumadim da mantik dogru, tek hata su, antrenman oncesi karbonhidrat yonunden zengin demek proteinden fakir degil. Sadece karboya abanin deniyor. Toz konusuna gelince. Ben yurtta oldugumdan elimin altinda mutlaka bulundururum. Bakarsin etli yemek cikmaz, o gun ek olarak alirim. Protein yeterli olmayacaktir o gunku yemeklerde, bir ogun olarak alirim. Yalniz kreatin farkli, ilk kullanimda etkisini gordugum bir urun. Protein karbo falan tamam, besinden farksiz etkide ama performans arttiricilar ayri bir olay. Bu baslikta en onemlii olay ise insanlarin bunlarin destek oldugunu unutup zorunluluk sanmasi

sadecespor ve mehmet_oztan bunu beğendi.
  19. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Antraman esnasinda kas yikimi olmuyormu? 2saat once yenen bir yumurtanin faydasi yokmudur diyorsunuz?

20. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    zamanında çoğu kişi gibi bende antremandan hemen sonra acil proteine ihtiyacı olduğunu düşünüyordum dergilerde öyle yazıyordu spor salonu sahipleride eğer protein tozu kullanmazsan antremanın boşa gider diyordu tabi paranın bol olduğu zaman kullandım sonra kemer sıkma politikası uygulamam gerekiyordu supplementler benim için lükstü korkmuştum dolayısıyla ama hiçbir olumsuz yönünü görmemiştim şimdi ara sıra paranım seviyesi yükseldikçe supplement alıyorum ama olmazsa olmaz demenin saçma olduğunu öğrendim

psyzeer, Created By Loss ve StormBlast bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş