Protein Üçlemesi

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve SEZER YZL tarafından 29 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    Mens healt dergısı ocak 2009 sayısından alınmıs bır makaledır

Proteın uclemesı

GUCLENMEK VE KASLANMAK ICIN PROTEIN DESTEGI ALMAK SART.PEKI PIYASADA BULUNAN PROTEIN TOZLARI ICINDEN HANGISINI TERCIH ETMELIYIZ?

Som 20 yıldır proteın denınce sporcuların aklına sadece whey protein geliyordu.Ancak yakın zamanda yapılan arsastırmalar, bu yarısmada gerıde kalan soya proteını ve kazeınınde en az whey proteını kadar etkılı oldugunu kanıtladı.Secımı sızın ıcın daha da zor hale getırmeden once bu uc proteın cesıdınıde tanıyalım
    KAZEIN
    Artıları:Kımyasal kullanılmadan ozel fıltreleme yontemlerıyle elde edıldıgı ıcın uretım sonrasında ıcerıgındekı peptıt sayısı son derce yuksek olur.Bu sayede hem bagısıklık sıstemını guclendırır hem de kas yıkımını onlemekte etkılı olur.Kazeının bır dıger ozellıgıde proteın sentezıne katkıda bulunmaktan cok proteın yıkımını onlemsıdır.Bu sayede sız uyurken bın bır zametle yaptıgınız kasların yok olmasını engeller.Kazeının en ılgınc ozellıgı ıse suda cozulememesıdır.Bu yuzden mıdenızde jel halınde coker ve kana larısması yaklasık 7 saat surer.
    NE ZAMAN KULLANILMALI
    Emılım hızı yavas ancak sabıt oldugu ıcın yatmadan once ıcılmesı onerılır.Bu sayede vucudunuz geceleyın uzun saatler boyunca ıhtıyac duydugu proteını alabılr.Arastırmalar gosterıyorkı kazeın kullanımı sonrasında kandakı proteın ve amıno asıt sevıyesının tepe noktasına ulasması 7 saatı buluyor.
    WHEY PROTEINI
    ARTILARI:Kazeının aksıne suda cozulebıldıgı ıcın hızla emılır ve hucrelerınıze acıl olarak ıhtıyac duydugu amıno asıtlerı temın eder.Her 10 sporcudan 9unun tercıhı ettıgı whey proteını antrenman sırasında kas yıkımını engellerken antrenman sonrasında ıse kas olusumunu tetıkler.BCAAlar vucut tarafından uretılemeyen ve dısraıdan alınması zorunlu olan temel amıno asıtlerdır.Whey proteını de dıger proteın cesıtlerı ıcerısınde BCAAlar acısından en zengın olanıdır.Whey proteınının bır dıger artısı ıse ınsulın sevıyesını dıger proteınlerden daha fazla arttırmasıdır.Yukselen ınsulın hormonu hucrelerın ıcıne glıkoz ve amıno asıt gıbı gereklı maddelerın hızla nufuz etmesını saglayarak kas buyumesını hızlandırır.Buda yetmezmıs gıbı damarlareın daralmasına yol acan ACE enzımının de etkısını azaltır.Boylece damarlarınız genısler kaslarınıza gıden kan mıktarı kaslarınızın ıhtıyac duydugu tum besın maddelerı hormonlar ve oksıjen artar.
    NE ZAMAN KULLANILMALI
    Whey proteını aldıktan sonra kandakı proteın ve amıno asıt mıktarı 40 dakıka ıcınde tepe noktasına ulasıyor ve 60 dakıka sonra ıse dususe gecıyor.O yuzden antrenmandan hemen once ve hemen sonra kullanılmasını tavsıye edıyoruz.
    SOYA PROTEINI
    Artıları:Soya proteını tahmın edecegınız uzere soya fasulyesınden elde edılıyor.Kokenının hayvansal degılde bıtkısel olması sızı aldatmasın zıra zengın bır amıno asıt portfoyune sahıptır.Ornegın ıcerıgındekı argınene whey proteıne oranla 4 kat kazeıne oranla 2 kat daha fazladır.
    NE ZAMAN KULLANILMALI
    Emılım hızı whey proteını kadar yulsek oldugu ıcın antrenmadan hemen once ve hemen sonra kullanılması gerekır.

Son düzenleme: 29 Ocak 2009
    himes bunu beğendi.
  2. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    ama nedende insanların soyaya inanılmaz bir düşmanlıgı var.

3. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Soyanın vücut tarafından kullanılabilirliği daha düşük olduğu için.

4. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    soyanın emılımının dusuk oldugunu gosteren kaynaklar oldugu gıbı tam tersını soyleyenlerde var su anda bende soya proteın ızolatı kullanıyorum ve bence wheyden pek bır farkı yok

5. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    soya proteinin biyolojik degeri düşüktür, dolayısıyla anabolik gelişim için dogru bir tercih değildir ve antrenman sonrası ve sabah ac karnına gibi önemli zaman dilimlerinde katabolik durumlardan kurtulmak için dogru bir secenek değildir.

soya proteinine karşı cıkmıyorum, ama hayvansal bir protein türü olmayıp, vücut tarafından kullanılma yüzdesi de düşük olan bu protein türüne agırlık verilmemeli..yani, gidipte soya izolat alıpta whey niyetine içmek pek akıl işi değil..çünkü biyolojik degeri düşük ve recovery yi hızlı yapabilecek bir kapasitesi yok..

kısacası, daha öncede cok yazdım, bir kere de yazıyorum; gerçek bir anabolik gelişim için soya proteininden birşeyler beklemeyin..

Son düzenleyen: Moderatör: 10 Şubat 2009
    builtman bunu beğendi.
  6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    builtman bunu beğendi.
  7. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bencede hayvansal proteıne agırlık verılmelı ama ben zaten gunluk proteın hıtıyacımın tamamını hayvansal gıdalardan ve whey proteınden saglıyorum ama soyanında ıyı bır destek oldugunu dusnuyorum benım gıbı ıhtıyacının cogunu hayvansal proteınden karsılamıs ama gerıye 30-40 gr bı acık kalmıssa soyadan karsılamak kotu degıldır

8. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer antrenman sonrası veya sabah kalkar kalmaz kullanmayacaksan soya tabi ki kullanılabilir.

Fakat D.Wolf'un da dediği gibi fazla bir verim beklemem lazım.

9. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    tabııkı herkesın kendı gorusu ve fıkrı ama ben bazı forum uyelerı gıbı bıtkısel proteınlerıde gunluk proteın hesabına ekleyen bırıyım o yuzden sızın dedıgınız gıbı sabah ve antrenman sonrası harıc aldıgım bıtkesllerıde proteın hesabına dahıl edıyorum ve gelısımımdende cok memnunum tabı kımseyle tartısmak ıstemıyorum ama bence bu boyle olmalı fakat herkes fıkrını soylemekte ozgur
    DİEZ senın verdıgın lınkıde okudum
    soya tabıkı whey kadar olmaz ama ona yararsız demekte bence yanlıs

Son düzenleme: 11 Şubat 2009
  10. wopsw

wopsw Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    soya proteinin içinde ostrojene benzer maddeler var ve bu jinekomastiyi tetikliyebilir. bununla ilgili bilimsel calısmalarda var

11. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    whey insülüni ani arttırıyorsa gece yatmadan 1 saat önce içmek çok kötü.
    ben yatmadan 5 saat kala yemeği kesip yatmadan 1-2 saat önce whey içip yatarken kasein alıyordum. ama yüksek insülinle yatağa gitmek doğru değil gh açısından.

Sayfayı Paylaş