Protein Çeşitleri;Whey-Casein(Besinler)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve NoM tarafından 9 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. NoM

NoM Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Evet, arkadaşlar kendime çok ciddi bir beslenme programı hazırlamaya karar verdim.Herkesin bildiği gibi proteinleri zamanında çeşidine göre yeteri miktarda almak gerekiyor.Bende kendimce whey protein içeren besinler ve casein proteinin içeren besinler olarak liste yapmaya çalışıyorum.İnternette araştırmalar yaptım ama hepsinin toplu olduğu bir konu bulamadım.

Eğer sizce bildiğiniz besinleri yazarsanız hepsini toparlamış oluruz hem bana,hem de beslenme programı yapmak isteyenlere yardımcı olmuş oluruz.
    Benim bildiğim ve araştırdığım kadarıyla;

Casein içeren Besinler;

Lor peyniri
    Yağsız/Yağlı Süt(%80 Casein %20 Whey)
    Kefir

Whey içeren Besinler;(fazla bulamadım siz eklerseniz sevinirim)
    Yumurta akı

Ben bu günden itibaren her türlü supplementi kullanmayı bıraktım(nedenini sormayın hekesin kendi görüşüdür)Bu nedenle ciddi rakamlarda bütçe ayırıp profesyonelce beslenme programı hazırlayıp,vücuduma ek besinleri aratmayacak kadar kaliteli protein ve hacim ve kilo alımıma yardımcı olacak kadar kaliteli karbonhidrat besinlerini araştırmaya başladım.

Eğer bu konuda düzenlice protein çeşitlerini toparlayabilirsem başka konu açarak ordada tüm kaliteli karbonhidrat besinlerini toparlamaya çalışacağım.Bu bilgiler zaten internette mevcut diyebilirsiniz ama hiçbiryerde listelenmiş şekilde topluca besinlerin verildiği bir konu bulamadım.

MountainBiker bunu beğendi.
  2. NoM

NoM Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar konu biraz karışık oldu.Şu şekilde toparlayayım;
    Ben kaliteli protein ve karbonhidrat içeren besinlerin(kolayca bulunabilecek) listesini çıkardım.Buraya yazayım;

PROTEİNLER;
    Ton Balığı(bir konserve)-24 gr.
    Yumurta(1 adet)-6.25 gr.
    Biftek/Kırmızı et(100 gr)-25 gr.
    Süt(100 gr)-3.4 gr.
    Tavuk Göğüsü(100 gr)-25 gr.
    Lor Peyniri(100 gr)-19 gr.
    Mercimek(100 gr)-25 gr.

KARBONHİDRATLAR;
    Yulaf Ezmesi(100 gr)-60 gr.
    Patates(100 gr)-21 gr.
    Pirinç(100 gr)-24 gr.
    Kepek Ekmeği(100 gr)-44 gr.
    Muz(100 gr)-22 gr. Elma(100 gr)-11 gr.
    Mercimek(100 gr.)-60 gr.
    Bezelye(100 gr)-12 gr.
    Makarna(pişmiş)(100 gr)-20 gr.

ve sizde bildiğiniz kadarıyla;proteinlerden hangisinin whey,hangisinin casein olduğunu,aynı şekilde karbonhidratlardan da hangisinin spor öncesi daha çok enerji vereceğini hangisinin normal bir öğünde karbonhidratı karşılayacağını lütfen yazınız.

3. Şeyhül-islam

Şeyhül-islam Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yanlış öğrenmişsin yumurta akında whey olmaz . Whey protein sadece süt ve sütten yapılan besinlerin bazılarında olur. son satırdaki sorunun cevabını verecek olursak proteinler whey yada kazein olarak ikiye bölünmez onlarca protein çeşidi var soruyu hatalı sormuşsun.

NoM bunu beğendi.
  4. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Lor peyniri casein değil whey'dir. Bende casein sanardim internette de kesin birşey yok fakat annem anlatti geçen. Lor peyniri oluşumu şöyledir; süt peynir yapilir ( her tür peynir). Peynir bekletilir ki suyu aksın diye. İşte o peynir caseindir. O akan su (peyniralti suyu) onu da dev kazanlarda kaynatılır ve marketlerde aldıgımız açık satılan lor oluşur. Fakat marka olan muratbey gini lor peynirleri kazein heralde çünkü onlar normal peynir. Fakat açik aldıgımız lor ise peynir suyu kaynatılıp katılaşmasıyla oluşuyo o yüzden ucuz ve wheydir. Fakat tamamen saf whey değildir protein tozu kadar iyi değil. Bi miktar casein de var içinde.

NoM bunu beğendi.
  5. NoM

NoM Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Yumurta akında whey olduğunu bu forumda bir konuda okumuştum bilgim sadece onunla kısıtlı.Ayrıca süt whey protein demişsiniz buna çok şaşırdım.1 buçuk senedir vg yapıyorum ve ara sıra araştırma yapıyorum süt bildim bileli caseindir.%80 casein %20 whey deniliyor.Acaba bu doğru değilmi.
    Onlarca protein çeşidi var derken proteinin içerilerinde bulunan amino asitlerden mi bahsetmek istediniz. Benim dediğim casein,whey ve yumurta proteini olmak üzere 3 tane çeşit vardır.
    --- Mesaj birleştirildi, 11 Aralık 2013 ---
    Hmm güzel bir bilgi teşekkürler.Whey proteini arayışındayım bu aralar,açık lor demek ki whey proteini oluyor.Ben herkesinde bahsettiği kapalı marketlerden aldığımız lordan bahsetmiştim o yüzden bir hata yok sanırım benim yazımda.

6. kubilaykıbrıs

kubilaykıbrıs Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir-kıbrıs
    sütte casein ve whey , lorda whey ve az miktarda casein vardır. Geceleri 2 bardak yağsız süt tüketilmesi 100 150 gram lordan casein açısından daha iyi bir seçim olucaktır. Fakat sindirim sorunu yaşama ihtimali daha yüksektir.Bu yüzden Lor peynirini mutlaka öğünlerinize ekleyin faydasını görüceksiniz.

Blonde ve NoM bunu beğendi.
  7. NoM

NoM Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Lor peynirinin ne olduğu muamma gibi.Herkes farklı bir şey diyor.Ama benim forumda okuduğum kadarıyla sporcuların %90ı yatarken lor yiyor.

8. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yat
    Yatarken lor yerine light beyaz peynir yemeni öneririm . Casein açısından daha iyi.

NoM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş