prostat sağlığı ve korunması

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve NİKE tarafından 12 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    Yüksek androjen seviyesinin prostat kanseri riskini artırıp arttırmadığını belirlemek
    için çok sayıda çalışma yapılmıştır. Guess ve arkadaşları ile Barrett-Connor ve arkadaşları
    prostat kanseri riski ile androjen seviyeleri üzerine prospektif çalışmalar düzenlemişler ve
    testosteron, seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG) ya da 5α-redüktaz ile prostat kanseri
    arasında bir ilişki bulamamışlardır (1,2). Bunun aksine Gann ve arkadaşları, testosteron
    seviyesindeki yükselme ile birlikte prostat kanserinde anlamlı bir artış gözlemlemişlerdir.
    Ayrıca bu araştırmacılar, prostat kanser riski ile SHBG arasında ciddi bir ters ilişki
    bulmuşlardır. Prostat kanserinin hormonal habercileri hakkında önceden yayınlanmış
    çalışmaların meta-analizi, total testosteron seviyesinin yüksek olduğu erkeklerde prostat
    kanseri gelişme olasılığının yaklaşık 2 kat daha yüksek olduğunu göstermiştir (3).
    Androjen ve androjen metabolitlerinin prostat kanser riskine katkısının derecesi halen
    tartışmalıdır. Son dönemdeki bazı çalışmalarda prostat kanserinin, düşük androjen seviyesi
    nedeniyle ya da yaşlanmaya bağlı androjen seviyesinde azalma sonucu ortaya çıkabildiği ileri
    sürülmüştür (4). Bazı çalışmacılar ise androjen-östrojen balansının prostat karsinogenezisi
    için önemli olduğunu ileri sürmüşlerdir (5).

doç.dr .uğur kuyumcuoğlu'nun tezınden alınmıstır.kartal dr.lutfi kırdar egıtım ve arastırma hastanesı 1. urolojı klınıgı.klınık sefi.

korunmak için neler yapılabılır..

1.fındık yıyın.bırkac tane fındık yıyerek 140 mkrogram selenyum alabılırız.selenyum prostat kanserı hucresının buyumesını engeller.ton balıgı ve hındıdede selenyum bulunur.
    2.sogandan vazgecmeyın.her gun yemeklerınıze sarmısak veya sogan ekleyın.bu nları yemek prostat kanserı rıskınızı %50 dususrur.pısırmeden yendıgınde kansere karsı daha fazla savunma gucu verır.
    3.balık tuketın.haftada 3 kez balık yıyen erkeklerın prostatında sorun cıkması daha dusuk ıhtımaller ıcınde yer alır.ozellıkle sardunya ve somonda kı omega 3 tumorlu hucrelerın gelısımmını yavaslatır.
    4.sarap için ama tadında bırakın.kırmızı uzumde prostat kanserı gelısımını engelleyeyn bır antı oksıdan resveratrol bulunur.uc gunde 1, 2 kadeh ıcılebılır.
    5.likopenı ihmal etmeyin.domates, domates urunlerı.kırmızı greyfurt likopen içerır bu meyvelere kırmızı rengı veren maddedır. 3 hafta boyunca 1 bardak domates suyu ıcen erkeklerın prostat kanserı ıle ılıskılı dna bozulması %28 oranında azalmıstır.
    6.yeşil çayın tadına bakın.genellıkle gunde 4,5 bardak cay içen japon erkeklerın prostat rahatsızlıgı gecırme rıskı ve olum oranları batılı erkeklere kıyasla önemlı olcude dusuktur.dunyada enaz prostat rahatsızıgı gecıren ınsanlarsa cınlı erkeklerdır.yesıl cayın ıcerdıgı epıgallocetechın prostat hastalık hucrelerını n gelısımını durdurmaktadır.
    7.multıvıtamın kullanın.multıvıtamın kullananların prostat kanserı ve hastalıklarına yakalanma rıskı %48 oranında azalmıstır.
    8.narı ihmal etmeyin.arastırmacılar narın prostat kanserı ve hastalıklarını onleyıcı bır etkıye sahıp oldugunu soylemektedırler.prostat tedavısı goren erkeklerde gunde bır bardak meyve suyu ıcmeye basladıktan sonra prostat kanserı dıger hastalara gore yavaslamıstır.hatta nar suyu içmeyenlerle karsılastırıldıgında bu kısılerde prostata ozgun antıjen psa sevıyesının 2 katına cıkmasının 4 kat daha uzun surdugu gorulmustur...

mens health prostat saglıgı makalesınden alınmıstır.sayfa 55

saygılar.

diez, antalya_07, Mestano ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    prostatın dört zırhı daha

kosmaya baslayın:kısa sure önce tamamlanan arastırmada haftada 3.5 gun kosan ınsanların kanserden olme rıskı %66 oranında daha az dıger ınsanlardan.kosmak nefes yollarındakı kanserojen madde yogunlugunu azaltıyor.tumor olusumunu engeller.bagısıklık sıstemını guclendırır.

gunes toplayın gunes ısıgı az gunes goren erkekler ıcın faydalıdır.sık guneslenen erkekte prostat kanserı rıskı daha dusukturçgunese maruz kalan cılt d vıtamını uretır,d vıtamını ıse normal prostat hucrelerının cogalmasını saglar. ve kanserlı hucrelerle savasır.

test yaptırın .: 50 yasından sonra aılenızde bu hastalık varsa 40 yasından sonra yılda bır kere psa sevıyenızı kontrol ettırın.kesın sonuclar ıcın 1- bezler buyudugu ve zamanla daha fazla psa urettıgı ıcın doktorun prostatın buyuklugunu dıkkate alıp almadıgını dıkkat edın 2-ne kadar antıjenın serbest dolastıgını sorun prostat kanserı baslangıcında serbest antıjen mıktarı daha dusuktur.ozellıle tehlıke sınırı alarm degerı 2,6 dır.

kendınızı sevın:masturbasyonun faydaları saymakla bıtmıyor.:)son yapılan arastırmalarda masturbasyonun prostat kanserı onleyıcı ozellıgı oldugunu ortaya cıkardı.2338 erkek arasında yapılan bır arastırmada haftada 5 veya daha fazla defa masturbasyon erkeklerde 70 yas ıtıbarı ıle prostat kanserıne yakalanma rıskının yapmayanlara oranla %34 daha dusuk oldugunu gosterdıdoktorlar menının kanserojen madde ıcerdıgını bu maddelerı vucutta bırıktırmek yerıne dısarı atmanın kansere karsı etkılı oldugunu soyluyor.

3. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    4.sarap için ama tadında bırakın.kırmızı uzumde prostat kanserı gelısımını engelleyeyn bır antı oksıdan resveratrol bulunur.uc gunde 1, 2 kadeh ıcılebılır.

bunun yerine kırmızı üzüm yenilse acaba aynı yararı hatta daha fazlasını sağlamaz mi ?

4. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    olabılır .ıyı aklıma getırdın bır arastırırım.yanlız arastırdıgım bı konu vardı kalbe de ıyı gelıyor ya bellı olcude sarap.kırmızı olanı .uzum suyu fermente olduktan sonra bellı bır madde olusuyordu.onun ıcın olabılır.uyarı için tesekkurler.
    saygılar.

5. sniper

sniper Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Nike mesajını doğru anlamışsam yane şarap belli miktarı kalbe iyi geliyor buraya kanıtıda yaz göster ben ömrümde bir damla şarap şarabı bırak içki içmemiş biriyim kalp sağlığımda mükemmel hiç bir sorunum yok doktor kontrolunde de çıktı bu bence kaynaklarını iyi araştır şarap veya içki türlerinin hangisi olursa olsun zararlı tıbben olsun sosyal yaşamda olsun...

supersport ve Morpheuss bunu beğendi.
  6. Morpheuss

Morpheuss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    sniper,
    kesinlikle katiliyorum ve son derece taktir ettim seni, tebrikler insallah bu dusunce tarzin hic degismez.

Ozellikle sosyal hayattaki etkisi inanilmaz, ben babami icki yuzunden kaybettim, Allah rahmet eylesin. Ve benden size bir dost tavsiyesi, SAKIN OLAKI ICKI VE TUREVLERINE BASLAMAYIN.

Bir iki yudum diye baslar, hayatinizi zindan edecek bir duruma gelir farkina bile varmazsiniz, hele birde etkilemiyorsa kolay kolay.. iste o zaman zararini en agir sekilde gorme riskiniz cok yuksektir..

7. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    sayın arkadasım konuyu baska yerlere cekmeye gerek yok .
    bugun butun doktorlar sarabın bellı olculerde kalbe ıyı geldıgını yazıyor.nedenı ıcedıgı resveratrol uzum cekırdegınde bulunuyor.mayalanınca daha farklı bır etkı alıyor.arastırmak ıstersen dr muftuoglunun kıtabını okuyabılırsın.ınternetten de google dan arastırma yap cıkacaktır karsına.ben alkol kullanmam kullananada karısmam.bende alkol almadım kalbım cok sukur saglıklı.ama bu demek degılkı bılımsel verılerı elımızın tersıyle ıtelım.

8. Morpheuss

Morpheuss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    NIKE, amacim konuyu saptirmak degil, ve bu yuzden bu baslik altinda baska bir mesaj daha yazmiycam.

Belli miktarda sarabin faydali oldugunu bende biliyorum, ama ben bu "belli miktar"in tutturulamayacagini savunanlardanim, devaminin gelecegini dusunuyorum, belkide yasadiklarimdan dolayidir,

ama acik konusayim, ickinin zararlarini ailemden dolayi o kadar cok yasadim ki ne yazik ki, olecegimi bilsem yinede icmek istemezdim.

Bir yudum diye baslar, sonunda..
    nys, anlamak isteyen anlamistir zaten ne demek istedigimi. Yoksa benim kimseyle hicbir sorunum yok, sadece burda ne dusundugumu paylasmak istedim, elimden geldigince uyarmaya calistim, karar sizindir.

Bu bu basliktaki son mesajimdi

Saygilar

Sayfayı Paylaş