Program seçimi ve tüm sorularım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve R-JeFF tarafından 6 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. R-JeFF

R-JeFF Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Öncelikle aranıza yeni katıldım bu yararlı forumda yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdi ben olanaklarımı ve özelliklerimi yazıcam. 2 gündür sadece forumları okuyarak bilgi sahibi olabildim biraz ama hala kafama takılan sorular var yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yaşım 18 boyum 195 ve vg ye heveslenmeme sebep olan kilom 70.

1. En önemli sorunum salona gidicek vaktimin olmaması o yüzden forumdaki evde çalışma programlarını okudum ve http://www.bodyforumtr.com/vbforum/evde-sadece-2-adet-dumbell-t8554.html linkindeki programı uygulamaya karar verdim eğer tabi sizde onay verirseniz. Ayrıca malzemeler konusunda neleri almamı önerirsiniz marka olarak? Sayın Flexorun ev yemeği ve sandiviç benzetmesini gördükten sonra salona en yakın verimi alabilmek için en kaliteli malzemelere yönelmek istiyorum.

2. Linkteki programı uyuguladığımı varsayıyorum. Tam anlamıyla bir çalışma programı çıkartamadım. Şimdi tüm vücudumu aynı anda geliştirmek istediğim için linkteki 4 programıda uygulayıcam. Bu program için ideal olan süre 1 gün çalışıp 1 gün dinlenmekmidir? Yani 4 programı hafyaya dağıtırsak 3 gün dinlenip 4 gün çalışmakmıdır?

3. Anladığım kadarıyla bu program yeni başlıyanlar için sabit bir program yani belli kasları geliştirmiyor sanırım sonraki aşamalarda bu gerçekleşiyormuş. Benim kollarım aşırı zayıf ayrıca trapez kaslarıda çok hoş duruyor açıkçası ben bu iki noktaya biraz daha yüklensem iyi bir sonuç alırmıyım? Kafamda kendimi olabildiğine zorlamak var yani setleri ve tekrarları yapabildiğim kadar arttırıcam sizce bu yararlı olurmu?

4. Bu program kaç ay uygulanmalı, ağırlık arttırımı ne zaman yapılmalı ve bundan sonra nasıl bir rota izlemeliyim.

5. Boya göre farklı programların uygulandığınıda okudum. Benim için ideal program bu mudur? Bu yaz 1 aylık bi salon deneyimim oldu ama üniversite için daha ileri gidemedi. Ordaki arkadaşım kiloluydu ve benden kısaydı. Antranörümüz ona daha hızlı tempolu ve daha ağır ağırlıklı bir program yazmıştı bana ise tam tersini. Bu programda bir oynama yapmaya gerek varmı? Sonuçta aylarımı vericem bu işe çok emek istediğini biliyorum sonunda bir işe yaramazsa inanılmaz bir vakit kaybı olur.

6. Tabiki ilk amacım kilo almak sizden beslenme konusundada yardım istiyorum forumda araştırdım ama karar veremedim açıkçası.

Tüm sorularımı linkteki programa göre yazdım tabiki bana daha uygun bir program görürsenizde aynı sorularım geçerlidir. Ayrıca salonun yararı başkadır derseniz yapamıyacağım şey değil ama gidiceğim salon evimin sitesindeki salon. Yani aletlerden ibaret profesyonel biri yok. Yinede çok fark edermi? Şimdiden teşekkürler vakit ayırıp okuduğunuz için.

2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba başarılar dilerim öncelikle :)
    Elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışayım bildiklerimi;)

1. Evde yapmaya karar verdiyseniz eğer verdiğiniz link deki hareketleri kullanıcaksınız, bütün yeni başlayanlar bunu kullanıyor orada bir hata yok.
    Alet kalitesinin fark edeceğini düşünmüyorum, önemli olan kaslara stresi iyi verebilmektir!
    Yani antremanı hiç kaytarmadan düzgün yapıcaksınız demek, basitleştirirsek...

2.Evet yeni başlayanlar için en ideali 1gün antreman 1gün dinlenme, aşırı çalışmak yada çok dinlenmek fayda sağlamaz!
    Bu sporda standartları iyi uygulayanlar, çok iyi başarı sağlıyor bunu çok gördüm!
    Ama acele eden gevşek tutanlar tam tersi buna da çok tanık oldum :)

3.Evet yeni başlayanların standart programı bu. Zayıf bölge nitelendirmeniz doğru değil!!!
    İlk 2 aydan sonra genetik olarak zayıf olan yerler belli olur, hiç antreman yağmadan şuram zayıf diyemezseniz!
    Siz belki zayıf zannediyorsunuz ama belki genetik olarak çok yatkın orası çok iyi hacimlenecek bunu bilemezsiniz!!!
    Zayıf bölge tespiti ve yoğunlaşmalar 2 ay sonra şimdi değil! Önce standart ile gidin ;)
    Olabildiğince kendinizi zorlamak size fayda sağlamaz antreman bu işin küçük kısmı asıl öenmli kısmı beslenme-dinlenme!!!
    İşin içine girdikçe bunu anlayacaksınız :)

4.Bu program 2 ay kullanılacak ondan sonra bölgesel çalışmaya geçin!
    Hiç bir program 2 aydan fazla devam etmemeli, şaşırtma olmadan kas gelişimi olmaz...
    Ağırlık artımını siz belirleyeceksiniz, artık nizami yapıyorsanız arttırma zamanı gelmiştir!

5.Boya göre farklı program yok sadece vücut tipine göre programı değişik yapma var...
    Sizin vücut tipiniz büyük ihtimal ektomorf!
    Ektomorflar programlarını yaparken hareketler ve setler arası biraz daha fazla uzun dinlenme kullanırlar, çünkü recoverları biraz daha düşükdür diğer vücut tiplerine göre...
    Ki böyle yapmaları onlara yararda daha iyi hacim alırlar.

6.Beslenme konusunda forum 2ye bölünmüş durumda, ben ketojenik beslenmeleri tavsiye ediyorum kendimde bunu kullanıyorum bana göre kas inşası için insülin değil kaliteli Kh gereklidir!
    Zıttını düşünenlere göre ise kaliteli yada değil, hızlı-yavaş Allah ne verdiyse Kh ın gözüne vurman lazım kas inşası için onlara göre insülin olmadan kas inşası olmaz...
    Bence beslenme konusunda "Phill Heath" arkadaşımızın yeni açtığı kilo aldırı beslenme programını takip edin!
    Kendisi 5 ayda gayet iyi kilo ve ölçü almış ana kas gruplarından, size güzel bir örnek olacaktır, onun tecrübelerinden yararlanın ;)

Kolay gelsin :)

3. R-JeFF

R-JeFF Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul

Teşekkürler cevaplar için neredeyse kafamdaki bütün soruları giderdiniz. Rotamı netleştirdim. İlk 2 ay bu programı uyguluyorum sonra daha detaylı bir programa yönelicem. Ama herşeyden önce güzel bir beslenme programı çıkarıyorum. Ama dediğiniz arkadaşın programını bulamadım bir tane buldum ama o da http://www.bodyforumtr.com/vbforum/phil-heath-2011-mr-olympia-t46828.html?t=46828&highlight=phill bu okuyunca ne dediğimi anlarsınız :)

4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0

Sayfayı Paylaş