Programım İle İlgili Görüşleriniz?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Snowblind tarafından 26 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Snowblind

Snowblind Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Turizm
    Merhaba Arkadaşlar,

177 cm. boyunda ve 146,5 kg. ağırlığındaydım.Yaş da artık kemale ermeye başladığından ilerki dönemlerde sıkıntı olacağını bilerek değişmeye,kilolarımdan kurtulmaya ve güzel bir vücuda sahip olmak istedim.Kalori hesaplayıcı programlar ile günlük ihtiyacım olan ile tükettiğim kaloriyi ayarlıyorum.Her gün 2000 kalori civarında eksik kalori alıyorum.Un,tuz ve şekeri kestim.Cola artık zaten hak getire :) Dengeli besleniyor ve aç kalmıyorum.Bir de spor salonuna başladım.

Her gün 09:30 - 10:00 arası salona gidip çalşıyorum.Hocanın verdiği programım şöyledir :

1- 20 dakika 5 hızında yürüyüş bandı
    2 - 25-30 dakika 18 hızında bisiklet
    3 - 30 kg. ağırlık ile Lower Back de 100 mekik
    4 - Hyper Extension da 2 x 25 = 50 adet mekik
    5 - 5 dakika Twist

1 haftadır çalışıyorum ve 6,5 kilo vermeyi başardım.Sıkıntım ve korkum verdiğim kiloların kaslardan gidip beni sıkıntıya düşürmesi.İleride olabilecek bir sarkmadan da ciddi derecede endişeleniyorum.Sizlerden bilgi ve tavsiye almak isterim.Bu program sizce yeterli midir yoksa yapmam gereken başka bir şeyler var mı?Şimdiden ilgi ve alaka gösterecek tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Son düzenleme: 26 Ağustos 2013
  2. Snowblind

Snowblind Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Turizm
    Belirtmeyi unuttum.Haftanın 6 günü salona gidiyorum ve gitmeden yarım saat önce Hardline L-Karnitin 2 x 30 ml. içiyorum.

3. Memo10

Memo10 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    3x15 şeklinde olucak az kilo çok tekrarlı ağırlık çalışması bence yardımcı olur.

4. mhmd0021

mhmd0021 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Ee ağırlık çalışmıyor musunuz ?

5. Snowblind

Snowblind Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Turizm
    Ağırlık olarak hiç bir çalışma verilmiyor.Verilmediği gibi kesinlikle de karşı çıkılıyor."15-20 kilo vermeden hiç bir şeye başlamayacağız.Sonra ufak 5-10 kiloluk ağırlıklarla çalışacağız" dedi hoca.Ben bu işin ilmini bilmediğim ve yeni başladığımdan her denene inanmak ve güvenmek durumundayım.Ancak internet nimeti ve sizlerin burada olması sayesinde bilgi edinip her hangi bir yanlışı yapmaktan da kaçınmak istiyorum.Belki hocanın dediği doğrudur?Bilemem?Bu yüzden fikir,görüş ve yardımlarınızı rica ediyorum.

6. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Her kafadan bir ses çıkacağı için sen hocanın dediklerini yap,kafan karışmasın. Zaten 6,5kg vererek sonuç elde etmeye başlamışsın.kola,şeker,abur cubur ve tuzu hayatından çıkartıp,düzenli beslenip spor yapınca insan zayıflamaya başlıyor,bunu ben kendi üzerimdede gördüm. kolay gelsin kardeşim thums:

Snowblind bunu beğendi.
  7. Snowblind

Snowblind Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Turizm
    Çok teşekkür ederim Eresbos.Ancak kilo verirken kas kaybetmeyi,sarkma yaşamayı istemiyorum.Bu yüzden belli bir program uygulamam da gerektiğini düşünüyorum.Bakalım çoğunluk ne diyecek?En azından arkadaşların bu konulara bakışını öğrenmiş olurum.

8. mhmd0021

mhmd0021 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Hocanın durumu nedir ? Antrenörlük belgesi olarak en az 2. derecede fitness antrenörlüğü belgesine sahip mi ? Ağırlık çalışmasıyla birlikte kaslar sıkılaşacağından sarkma gibi şeyleri yaşamazsın en azından. Hocan neye dayanarak ağırlık çalışmamanı öneriyor, bunu bir kendisine sor istersen ayrıca ağırlık çalışmasının çalışma esnası haricinde uzun sürede kalori yaktırdığı da biliniyor. Sen hocandan sana bu durumu açıklamasını iste bence. Eğer; ben hocayım, dediklerimi nasıl sorgularsın, çok biliyorsan kendin yap triplerine girerse kaydın bittiği gibi ayrıl o salondan.

Snowblind bunu beğendi.
  9. Snowblind

Snowblind Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Turizm
    Konu cahili olduğumdan dolayı hocayı eleştirecek yetiyi kendimde görmüyorum açıkcası.Bir belgesi var ancak sadece birinci seviye.En büyük sıkıntımız gelişmeleri takip etmemesi.İnterval programı okudum ve bugün uyguladım.İki misli kalori harcadım.Kendisine sorduğumda bu program hakkında hiç bir bilgisi yoktu ne yazık ki...Kendisiyle bu tarz münakaşalara girip üzmek istemiyorum zira kendisini yaklaşık 13 yıldır tanıdığımdan aramızda bir hukukumuz var.Bana söylediği önce kilo vermemiz gerektiği.Sarkmaların ve kas kaybının olacağını,bunları yeniden inşa etmenin ise sonraki adım olup en kolayı olduğunu söyledi???

10. Berkemal

Berkemal Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    İstediği kadar ağırlık çalışsın, 146 kg biri, kilo verdiği zaman belirli bölgelerinde %99 sarkma olucak. Siz bunu neye dayanarak söylüyorsunuz ?

@snowblind Siz hocanıza kulak verin ve bol bol forumu okuyun. Antrenman hakkında benden daha bilgili üyeler var, umarım onlar yardımcı olabilir.

Snowblind bunu beğendi.
  11. mhmd0021

mhmd0021 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Bu sorun belki yaşanır aşırı kilo kaybından dolayı fakat benim demek istediğim bunun minimuma indirilebileceğiydi yani kalkıp ayda 10 kilo verirse bu hızlı kilo vermeye girer ve kastan kaybedebilir ama çok kilolu olduğu için ilk zamanları çok hızlı geçecektir yani başlangıçta ayda 6 kiloya kadar verebilir sonrasında da azalarak devam eder ama daha fazlasını vermek, çatlak ve sarkma gibi risklerin önünü açacaktır. Yani bu işlerde de ölçülü ayarlı gitmek lazım, sadece kardiyo çalışıp hiç ağırlık çalışmaması daha mı iyi sence ?

12. Snowblind

Snowblind Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Turizm
    Konu ile ilgili gereken her tür yardım ve desteği aldım arkadaşlar.Platform dışı yardım eden iki arkadaş oldu çok sağolsunlar.Konu arzu edildiği takdirde silinebilir.

13. seckinakmaz

seckinakmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hocalarının verdigi programı yapman en dogrusu olacaktır arkadasların dedıgı gıbı her kafadan bir ses cıkar yoksa thums:

14. Snowblind

Snowblind Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Turizm
    Bulunduğum yerde hoca bulmak yolda para bulmaktan daha zor.Salonlar ve bunların başında işletmeciler var.4 ayda 60 kilo verdirmeyi garantileyen de var,steroid tavsiye eden de.Bir kere steroid nereme tavsiye ediliyor anlamadım.Ben zayıflamanın peşindeyim adam bana steroid verecek.Diğeri 4 ayda 60 kilo verdirdikten sonra arkamdan Fatiha okuyacak anlaşılan?Bu kadar kısa sürede verilen bu kadar büyük killar,özellikle de benim yaşımdaki biri için ölümcül risk demek olur.İnterval programı soruyorum onu dahi bilmiyorlar.15-20 yıl önce belge almı ve ondan beri de kendilerini ne geliştirmiş ne de akademik bir araştırma yapmışlar.O zaman ne öğrendiyseler aynı ezbere yöntem ile devam etmekteler.Yani bilinçli birine rastlayıp da adam gibi sağlıklı bir şekilde kilo verip forma girmeyi başaramayacağımı anladım.Almış olduğum yardım başka bir platformdan oldu.Çok ilgili ve bilimsel açıklamalar ve delilleriyle en son güncl program ve tavsiyeleri aldım.Aslında üye sayısı ve internet tarayıcısındaki popülaritesine bakarak ilk buraya üye olup sorularımı sormuş ve yardım alabileceğimi ummuştum açıkcası.Ancak konunun hakimi uzaman arkadaş ve moderatörlerin desteğini alamadım ve biraz hayalkırıklığına uğradım doğrusu.Ama onlar da haklı.Herkes okumadan,arama yapmadan başlık açıp soru soruyor.Hangi birine cevap verecekler?Canları sağolsun.

15. mr.muhendis

mr.muhendis Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ilk spora başladığımda 106 kiloydum, ilk iki ay 13 kilo vermiştim. bir kere bile kas çalışması yapmamıştım. daha sonradan program değişikliği olacaktır. kilolarınızı vermeye devam ediniz. vücudunuz ne zaman ağırlık çalışmanız gerekeceğini kendi kendine sinyallerini verecek. koşu bandında daha rahat olacaksınız, mekikleriniz rahatlayacak, giydikleriniz bollaşacak, nefesiniz düzelecek. dediğim gibi 2 ay kardiyo programından kafamı kaldırmadım. ama değdi. ikinci tavsiyem kilonuz 110lu sınırlara gelice l-carnitine bırakın.

Snowblind bunu beğendi.
  16. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Snowblind, mhmd0021'i dinle. Sana ağırlık çalışmanın çalışma harici gün içinde yaktırdığı kalorilerden bahsediyor, ne konuştuğunun farkında. Uzun vadede ağırlık çalışmak kardiyodan daha fazla yağ yakımını sağlar. İkisini birlikte devam ettirmek en doğrusu.

Snowblind ve mhmd0021 bunu beğendi.
  17. mhmd0021

mhmd0021 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Canın sağolsun ne diyeyim ben. Hiçbir şey sormuyorsun sadece programım nasıldır diyorsun ben de sana ağırlık çalışmasıyla birlikte gitmeni tavsiye ediyorum. İnsanlara da biraz saygım olduğundan direkt olarak kalkıp, yok o hocayla çalışma ondan bir şey olmaz da demiyorum, önerim üstüne hiç ne demek istediğimi veya dediğimin doğruluğunu araştırmadan belki hoca haklıdır deyip kestirip atıyorsun. Sonra da gelip başka platformdan arkadaşlar yardımcı oldu sizin bir dediğiniz diğerini tutmuyor havası yaratıyorsun. Başka platformdan arkadaşların verdiklerine neye göre güvendin ? Bizim dediklerimizin kesin yanlış olduğu kanısına nasıl vardın ? Ayrıca en son güncel program nasıl oluyor ? Benim bildiğim vücut geliştirmede son 30 yıldır aynı hareketler var, yeni hareket girdi de biz mi öğrenemedik. Haa eğer dergilerin boş sayfalarını doldurmak için sonradan uydurulan hareketlerden bahsediyorsan orasını bilemem. İnterval antrenman diyorsun, interval antrenman, süperset, dropset, devset gibi yöntemler bu sporda en az 1 hatta bana göre 1,5 yılını doldurmuşlar içindir. Sen belki biraz daha detaylı sorsan daha detaylı cevap verirdik ve sonuçta kimin bilip bilmediği anlaşılırdı, bilmeyen konudan sıvışır, bilenler ise sana yardım ederdi.Ortaya bir soru atıp hiçbir şey açıklamazsan tabii ki herkes farklı bir şey söyleyecektir, bizim millet bilmediği konularda yorum yapmaya çok meraklı zaten. Ama bilgisi olanla olmayana esas ayıracak şey detaylı sorulardır, sende bunu kimseye sormadığına göre nasıl detaylı bilgiler bekliyorsun bizden ?

Snowblind bunu beğendi.
  18. Snowblind

Snowblind Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Turizm

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Kesinlikle dikkate alacağım bu yazdıklarınızı.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:01 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:22 ----------

Yazdıklarına karşı çıkacak değilim zira kendi içinde haklılık payı var elbette.Ancak "Sizin bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor" iması verecek tek bir yazımı dahi görmedim.Yazan başka arkadaşları benimle karıştırıyor olmayasınız sakın?Verdiğiniz tavsiyeleri ise sorgulamadığımı ve araştırmadığımı yazmışsınız.Bilmediğim bir şeyi nasıl sorgulayabilirim?Yani daha açık ifade edeyim,mesela birisi interval program uygula dese uygularım.Sorgulama şansım yok zira araştırdığımda doğruyu yanlıştan ayırt edebilme yetim ve tecrübem yok henüz.Squad,biceps,triceps denen şeylerin ne olduğunu bile bilmem.Ancak google a yazıp bakar,sonra resminden hangi hareket olduğunu anlayabilirim.Ama bana 50kg.Squad ile başla deseniz bunun bana aslında zarar verdiğini bilemem.Bilemediğimden de "Ya hocam bu ağırlık bana ilk etap fazla gelmez mi?" diye soramam.Yani sıfır bilgi ile karşınızda duruyor ve yazdıklarınızı uygulamaya çalışıyorum.Ayrıca sadece kardiyo değil,ağırlık ile birlikte program uygulamam gerektiğini belirttiğiniz yazıyı not ettim kafama.Salona gittim ve hocaya "Sadece kardiyo yapmayacağım.Az da olsa bir ağırlık programı da yapalım.İstasyonlara girelim" dedim.Adam resmen deliye dönüp internete güvenmememi,orada yazanların çoğunun bir şeyden haberi olmadığını iddia etti :) E kafam salça oldu haliyle...

En son güncel ve programlar diye yazarken de beslenmeyi kast etmiştim.Mesela Amerika da beslenme piramidinin en altında yer alana karbonhidrat meselesi var.Şimdi piramidin tepesinde ve hükümet çıkıp halkdan özür dilemek durumunda kaldı.Diğer ste üzerinden glisemik endeksi diyetini öğrendim.Halk arasında "Karatay Diyeti" olarak biliniyormuş.Bu program çok güzel.Diğer bir program ile kalori eksiltme yöntemi.Bu iki program sayesinde işler gayet iyi gidiyor şimdilik.Yoksa elbette VG de yeni hareketler icat edilmedi :) Tepki ve kırgınlığınızı üzerime çekecek bir şey yazdığımı sanmıyorum açıkcası.Yazdığım hiç bir mesajda "Bir dediğiniz diğerini tutmuyor" gibi ne bir ifadem ne de bir imam vardır.Tüm mesajları okudum.Her kafadan ayrı ses çıkacağından hocayı dinlememin en doğrusu olacağını belirten arkadaşlar var.Belirttiğim gibi siz beni karıştırdınız sanırım?Onların yazdıklarını galiba ben yazmış olarak algıladınız?

Sonuç olarak sizin de belirttiğiniz gibi ben de kesinlikle ve kesinlikle programımda bir yanlış olduğu inancındayım ve diyetim ile birlikte kardiyo+AĞIRLIK çalışmam gerektiğine inaniyorum.Ancak kardiyo bittiğinde ilk göğüse mi gireceğim,ilk bacaklar mı yoksa sırt mı kanat mı bilemiyorum?Yine bu organların hangisi sırayla yapılacak kestiremiyorum?Mesela göğüs çalışırken ilk bench press mi yapacağım yada oturduğumuz yerde bir hareket var onu mu yapacağız?Elleri dışa doğru açarak olan bir çalışma ama adını bilmediğimden kesin bir şey yazamıyorum.Resimlerde bir butterfly bir de lower back yazıyordu.Hangisidir bilemiyorum.

19. mhmd0021

mhmd0021 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Bilmiyorum valla diğer arkadaşlara onay verince benim de kafamda öyle bir şey oluşmuş sanırım. Deliye döner çünkü her şeyi doğru bildiğini zanneden insanlar hiçbir zaman böyle şeyleri kabullenemezler ki her şeyi doğru bildiğini zanneden bilgiye açık olmayan insanın elbette bir yerlerde yanlışı olacaktır. Büyüklerden kalma yöntemlerle ilerleyen bir spor değil v.g veya fitness, her zaman beslenme konusunda antrenman konusunda yenilikler çıkıyor, eğer gerçekten donanımlı bir hoca olsa direkt inkar etmek sinir küpüne dönmek yerine biraz kendini sorgulayıp yanlışı olabileceğini düşünür ve tam emin konuşmazdı, buna emin ol. Yeni fikirlere açık olmayan adamdan hayır gelmez açıkçası. Kaydın bittiği gibi doğru düzgün bir fitness merkezine yazıl bence, bulunduğun yer tahmin ediyorum ki mahalle aralarındaki salonlardan biridir, eğer yeni gelişmeleri takip ediyor olsaydı en azından intervalden haberi olur sana biraz bilgi verebilirdi. Sen donanımlı bir salona ve doğru düzgün antrenörlük belgesi olan bir hocaya git yani merkezi yerlerdeki büyük salonlar böyle olur genelde, bir de adamla konuşurken bazı şeylere dikkat et zaten sen anlarsın iyi hoca olup olmadığını, illa sporla ilgili bir şeyler söylemesine gerek yok zaten anlayışlı ve sakin bir insansa muhtemelen iyi bir hocadır da aynı zamanda. Benim sana dediğime gelince, belli ki araştırmak istiyorsun meraklısın ama yanlış konu başlıkları altında araştırıyorsun. Yani interval dışındakiler zaten ağırlık çalışma programıydı dediklerimin içinden. İntervali de size tavsiye etmememin sebebini söyleyeyim hem yaş olarak ileridesiniz biraz yani nabzın ani iniş çıkışlarını kaldıramayabilirsiniz hem yaşınız hem de kilonuz itibariyle nabzınızın ani inip çıkması sizin için iyi olmayacaktır, diğerleri de zaten fazlaca yaygın olan ağırlık çalışma metodları olduğu için yeni başlayan acemiler hemen bunları uygulamaya kalkarlar halbuki bunlar belli süre temel programlarla gelişim göstermiş fakat artık vücudu şaşırmaya ihtiyaç duyanlar içindir, yeni başlayan birinin ağırlık çalışma programı kesinlikle temel programlar olmalıdır. Karatay diyetinden bahsetmişsiniz, ben kendisini pek sevmem ve bir sporcunun uygulayabileceği tarzda diyet hazırladığını düşünmüyorum, saçma sapan listeleri var ve bu sporun beslenmesi hakkında biraz bilgisi olan bir insan bile kolayca anlayabilir saçmaladığını. Diğer konuda ise evet belki bu kadar detaylı soramazdınız ama en azından benim dediğim şeyleri sorgulayabilirdiniz, size ağırlık ve kardiyoyu birlikte yürütmenizi tavsiye ettim ve nedenini de açıkladım, nedenini bana daha detaylı sorabilirdiniz mesela bende seve seve cevap verirdim, sorgulayan insanları çok severim şahsen :) Zaten bazı şeyleri sizin kendiniz bulmanız lazım yani kimse size 50 kg çalış diyemez siz kendinize uygun kg seçer ona göre çalışırsınız veya interval antrenmana geçmeye karar verdiğinizde bunu araştırabilirdiniz yaşınız için ne kadar uygun olabileceğini. Belirtilmesi lazım aslında böyle şeylerin ama kimse de belirtmiyor işte kimler için bu tür antrenmanların uygun olacağını. Biz burada sizi görmeden vücudunuza bakmadan nasıl bir ağırlık programı oluşturulacağını inanın ki bilemeyiz hani bilsek te sizi takip imkanımız yok neticede bunun için tavsiye ettim ya zaten profesyonel ve ilgili olacağına inandığınız bir yere yazılmanızı. Bu arada bende yanlış anlamış olabilirim sizde yanlış anlatmış olabilirsiniz belki de o anki ruh halimle başka bir şeye öfkelenip sizde bunu yazınca yanlış anlamışımdır. Her ne olduysa özür dilerim yine de kimsenin kalbini kırmak ve yanlış anlaşılmak istemem. Genelde hem ilk önce gelip sorup hem söyleneni uygulamayıp hem de şikayet tipler çok olduğundan belki direkt olarak kafamda sizi o gruba sokup öyle cevap vermişimdir bilemiyorum hiç, hakkınızı helal edin. Ayrıca tecrübeli adminlerimizden falan cevap beklediğinizi söylemiştiniz yani biz de çok tecrübesiz veya bilgisiz değiliz, insanın zoruna gidiyor haliyle :)

Son düzenleme: 30 Ağustos 2013
  20. Snowblind

Snowblind Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Turizm
    Estağfirullah.Hiç sorun değil.Sizin yanlış anlamanızdan ziyade benim yanlış aktarımım söz konusu aslında.Yani sıkıntı veya bir kırgınlık da yok.Hakkım herkese helaldir.

Bulunduğum yer Manavgat.Burada mahalle arası yer de yok zira Manavgat komple küçük bir yer.7-8 tane salon var.Bunlardan protein tozu da,steroid de tavsiye eden oldu."Aman hocam bunlar daha çok şişirmesin?" dediğimde ise bana vücudu şoklayacaklarını belirttiler :) Yani burada hoca olarak yol gösterebilecek biri yok maalesef.Kendi başımıza bir yol bulmak durumundayız.

Sayfayı Paylaş