Powerlifting

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve mixtape tarafından 15 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    powerlifting hareketlerinin body sporu için faydası olabilirmi acaba hanclean push press vs bizim ülkemizde bu tür hareketler spor salonlarındaki hocalar dahi bilmiyor ve uygulamıyor ya siz?

2. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    elbetteki bilenler var bunu kim söylüyor hatta avrupa sıralamasında olan powerlifting cimiz bile var arzu edenlede tanıştırırım

Place Country Points

1. Mariusz Pudzianowski Poland 55
    2. Tomi Lotta Finland 48
    3. Svend Karlsen Norway 44
    4. Adam Darazs Hungary 40,5
    5. Heinz Ollesch Germany 33,5
    6. Bernd Kerschbaumer Austria 28,5
    7. Rene Minkwitz Denmark 26
    8. Ersin Kuruel Turkey 20,5
    9. Jarno Hams Holland 18 - Injured
    10. Ziya Demircan Turkey 14

ilk 10 da iştede sıralama kendisi eski vucutculardandır ve eski balkan şampiyonu şimdi bağcılar çamlıkahvede salonu var işletiyor hatta geçenlerde arabası çıkmıştı trtuning dergisine söyleşi vs vardı

bide video vereyim tıkla ve izle konuyla ilgili olsun ziyayla tanışmakta istersen ayarlarım madem bu konuya hayranlığın var benim adamımdır
    http://www.powerlifting-ipf.com/videoclips/NEWRECORDS_300k.wmv

ve birde ersin abi var kendisi geçtiğimiz sene tüyaptada 1. olmuştu ve bu sıralamada 8. görürsün listede

bilenler hatırlar kuruel kardeşler çok güzeldi fuar hardline düzenlemişti yarışmayıda hatta kuruel kardeşlerin anneleride gelmişti çok mütevazi insanlar evet dediğim gibi bu iin hocalarıda var artık ziya ile görüştürürüm seni

ve bu konuytla ilgili scott mendelson benc rekortmeni kendisi ve diğer linklleri buarada bulabilirsin işte link ama konu eski bazıları ölmüş olabilir

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=278282&page=2

3. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
  4. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bilenler vardır elbet ama çoğunluk bilmiyor. Bu hareketleri halterciler kullandığından bir halter antrenörü veya ondan öğrenmiş biri yardımcı olabilir ancak. Bu tür hareketlerde (Clean, Overhead Squat, High Pull) tekniğin çok önemli olduğu söyleniyor genelde, bilmeden yapılırsa sakatlar diyor çoğu powerlifter.

5. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    body ve powerlifter

sizin bana örnek gösterdiğiniz şahıslar güç olaylarına giren adamlardır.ben diyorum ki spor salonlarında powerlifting haraketlerini içeren programlar neden varilmiyor.sizce bu antrenörlerin bu konuyu bilmediklerinden mi ortaya çıkıyor....:D

6. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Evet, dediğim gibi çoğunun gerçek anlamda haberi yok. Bu hareketlerinin salonlarda verilmemesinin sebepleri şunlar olabilir:
    Bu hareketler bir kere vücut geliştirme için değil. Bu hareketler güç'e dayalı. Yani belirli sporlardaki atletlerin patlayıcı güçlerini ve vücut koordinasyonlarını geliştirmek için.Güzel bir sırtın olsun diye değil. Salonlara gelen insanlar genelde güzel fizik üzerine antreman yaparlar (şu aşamada ben de bu gruba dahilim). Hadi güçlenmek de istiyorsa biraz Clean atacağına gider deadlift yapar. Bu hareketler için geniş alan lazım, halteri yukarıdan yere bırakabilmek lazım, ayrıca bu hareketleri yapanların ne yaptıklarını çok iyi bilmeleri lazım. Kimse salonunda yırtılan tendonlar veya kayan beller istemez. Ama bilmemelerindeki ana faktör bana göre bu hareketlerin vücut geliştirmeden başka amaçlara yönelik olması. Ülkemizde çok köklü bir halter geçmişi olduğu için Amerikadaki gibi Powerlifting ve vücut geliştirme iç içe değil. Yani hocalar biraz ayrı dünyalardalar. Ben ileride kesinlikle bir powerlifting programı uygulayacağım ama bench, deadlift, squat gibi temel hareketlerimi arttırabildiğim sürece vücut geliştirme programlarında kalırım. Buralarda bir platoya vurursam başlarım 5x5 programlarına.

7. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    bencede öyle

bir seneden beri kondisyonerlik yapıyorum.bende uğreşyorum sporcular üzerinde yaptığımız çalışmalrda şunu gördük ağır kilolarla çalışmamamıza rağmen 8-10 RM gücünde yapılan çalışmalrda barbell curl military press bent over row ve diğer hareketlerde maximallerinde artma görüldü ben bunu anlatmak istedim neden daha iyi olmayalım diyorum

8. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Ben sızlerden farklı dusunuyorum arkadaslar,

Salonlarda powerlıftıng sıstemıne uygun program verılmıyor cunku tarz bır calısma bellı bır sevıye gerektırır.
    Salonlara gıden kısılerın cogu ya zayıflamaya gıderler yada bodycı goruntusune sahıp olmaya, ve hepınız bılıyorsunuz kı
    ılk baslangıcta cokta abartılı olmayan fıt ve bıraz yapılı bır goruntu amaclayarak basladık bızlerde. Zaman gectıkce vucutlar ırılestıkce hedeflerde genısler.Artık 45 cm kol tatmın etmez ınsanı 50 yapmak ıster, 120 kg bench basmak az gelır 150 hedefler ve sureklı ornek aldıgınız sporcu tıpı degısır. Boyle olunca da salonlarda baslayanların hedeflerıne yonelık programlar verılıyor.

Zaten powerlıftıng hedefleyecek sevıyeye gelmıs olan bırısı herhangı bır hocadan yardım almaz cunku kendısı bır program olusturacak ve bunu uygulayacak sevıyeye gelmıstır.

Eger bır bodycı ısek bulk donemınde uygulayacagımız 4-6 haftalık guc programı bıze yeterlı olacaktır, cunku sureklı powerlıftıng sıstemıne gore hareket edemeyız alacagımz kalorının bızde kalıcı olarak bırakacagı kılolardan korkarız.

Powerlıfterlar arasında sekıllı vucudunu koruyabılen kısı sayısı yuzde 10 u gecmez.

Saygılar

khephnes bunu beğendi.
  9. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    evet bende masteere katılarak şunu söylemek ve eklemek istiyorum siz yağsız bir powerliftingci gördünüzmü ben görmedim ve bahsettiim arkadaşlarda gayet yağlı kilolu insanlar bununla ilgili resimler geliyor yakında konuyu açıyorum dayanıklılık bölümüne yeni squat rekoru var ve bisürü konu daha artık powerliftingle ilgili herşey oraya taşınacak powerlifting güç işidir güçte kuvvette yağlı vücutta daha fazladır kiloyu bastıran yağdır tabiri caizse bence % 10 da yoktur şeklini koruyan korusa ziya demircan korurdu onun detayınıda ben biliyorum bende kalsın ve hemen hemen hiçbir powerlifting yarışmasında doping kontrolü yapılmadığını biliyormuydunuz ben duyunca şok oldum doping kontrolü yokmu o zaman serbest dedim demekki :shock:

10. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    "Salonlarda powerlıftıng sıstemıne uygun program verılmıyor cunku tarz bır calısma bellı bır sevıye gerektırır.
    Salonlara gıden kısılerın cogu ya zayıflamaya gıderler yada bodycı goruntusune sahıp olmaya, ve hepınız bılıyorsunuz kı
    ılk baslangıcta cokta abartılı olmayan fıt ve bıraz yapılı bır goruntu amaclayarak basladık bızlerde."

Ben de aynısını söyledim aşağı yukarı.

"Zaten powerlıftıng hedefleyecek sevıyeye gelmıs olan bırısı herhangı bır hocadan yardım almaz cunku kendısı bır program olusturacak ve bunu uygulayacak sevıyeye gelmıstır."

Buna kesinlikle katılmıyorum. Vücut geliştirme ve güç çalışması tamamen farklı şeyler. Uzmanlıkları farklı, teknikleri farklı. Bir vücut geliştirmeci powerlifting programlarını öğrenmez vücut geliştirirken (Bill Starr 5x5, Alman 3x3, Doğu Bloğu güç programları, Westside Barbell Stili vs.) Powerlifting için powerlifting veya halter bilmek lazım. Yanlış anlamayın Clean, Push Press gibi olimpik hareketler olmadan da powerlifting yapılabilir ama düzgün bir program çıkartmak ayrı bir olay. Yoksa yapılan "çok kilo az tekrar güçlendirir" olayından ileri gitmez.

"Powerlıfterlar arasında sekıllı vucudunu koruyabılen kısı sayısı yuzde 10 u gecmez."

Bu istatistiği birşeye dayanarak mı söyledin yoksa varsayım mı yaptın? Zira powerlifting'in sikletleri vardır. Her powerlifting yapan adam süper ağır sikletteki insanların boyutlarında değildir. Arnold WPO müsabakasının sonuçlarına bakarsan (http://www.southcarolinabarbell.com/RESULTS030306.pdf , http://www.southcarolinabarbell.com/RESULTS030406.pdf) 100 kg altındaki sporcuların üstünde olanlarla yakın sayıda oldukları görülüyor.

Hsd: Powerliftingin çok çeşitli federasyonları olduğundan kontrolü yapmayanlar vardır elbet, ama ciddi federasyonlar IPF gibi yapıyorlar, IPFin doping kurallarını http://www.powerlifting-ipf.com/anti_doping.htm adresinden okuyabilirsin)

11. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Atlas,

Powerlıfterların hepsı halter veya vucut gelıstırme kokenlıdır, ve sana bır sır verım mı buyuk bır cogunlugu artık dıyetmıs sekılmıs bunlarla hayat boyu ugrasmaktan sıkılıp ozellıkle de neredeyse butun powerlıftıng musabakalarında dopıng testı yapılmaması yuzunden bu yola gırerler.Ben sana powerlıftıng
    programını soylıyım bas steroıdı , ye yıyebıldıgın kadar , bunun verdıgı gucude maxımum kılolarını arttırarak harca. Bunun dısında magıc bır formul mu var sanıyorsun.

Sekılle ılgılı dedıklerımı tabııkı superagırsıkletler ıcın soyluyorum, acıkcası yapılan ıs maxımum guc olduguna gore powerlıftıngde kılo kategorısı esyanın tabıatına aykırı , seyrettıgım musabakalarda ,netten ındırdıgım dunya rekoru squat , bench gıbı kategorılerde gordugum sporcuların oranı bu cıvardaydı,
    ha sen dersın kı yuzde 10 degıl 8 dır veya 18 dır o ayrı.
    Squat rekoru deneyen powerlıfterların hemen hepsı bana sumocu gıbı veya asosyal obez tıpler gıbı gorundu.

Saygılar

12. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Masteer,

Powerlifting sporunu yüceltmek değil amacım, bana göre olimpik halter müsabakasının yandan yemişi bir nevi. Powerlifterların bu işe giriş sebepleri vs. hakkında çok bilgim yok o yüzden yorum yapmam yanlış olur, ama şunu diyebilirimki güç sporları için çalışmak dediğin kadar basit değil. Sihirli bir formül tabiki yok ama uzun vadede kas boyutuna değil kasın gücüne yönelik çalışmalar vardır (ve tabii amaca yönelik çeşitli kürler). Yoksa halterciler bizim salonda yaptığımız tip antreman yaparlardı. Örnek olarak: http://www.butenko.org/workout.htm adresinde doğu bloku ülkelerinin çalışma programları var incemek istersen. Benim anlatmak istediğim bu işin bir aşamadan sonra vücut geliştirmeden farklı bilgiler gerektirdiği.

13. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Nickini yanlış yazmışım özür dilerim bu arada :)

tamam düzelttim nicki ;) hsd

14. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Atlas,

Yandan yemısı , hahahahah koptum valla,

Bu arada benım nıkı haster mı yazmıstın :p

Saygılar

Not:Yaw bende senın nıkı yanlıs yazmısım ama mektubu kapamısım maalesef :roll:

15. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Yok ya iki e koyacağıma iki a komuşum, maaster olmuş :)

İmza: Altas

16. halil_37

halil_37 Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    43
    ben fransada powerlifting sporuyla ugrasiyorum. hatta katildigim bolge sampiyonasini videolarini koydum siteye. (bolge sampiyonu oldum)

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/halil-degirmenci-yas-17-kilo-t24240.html?goto=newpost

body sporuyla iç içe olan bir spor zaten. ama kaslari gelistirmek yerine güç kazanmaya yöneliktir powerlifting. benchde de ilerlersin fakat kollarin asiri derecede gelismeye bilir, deadliftee 150 - 200 kilo kaldirabilirsin fakat bacaklar o kadar da gelismis olmayabilir. bizim salonda bir çok kisi var oyle. Adamda kas namina bisey gozukmuyor fakat 200 kilonun altina giriyor :)

17. benchmurat

benchmurat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    özel eğitim öğretmeni
    Yer:
    antalya kepez
    antalyada bench press sporu ile uğraşıyorum enson haziran ayında iran ukrayna azerbaycanın ve türkiyenin katıldığı raw bench press şampiyonası düzenledik orada masterlerde 1. oldum şimdi eylül ayında pragta yapılacak global powerlifting committee nin dünya raw bench press şampiyonasına hazırlanıyorum türkiyedeki bu yarışma bir ilkti

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:23 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:21 ----------

yarışma antalya lara plajlarında tam bir karnaval havasında oldu bu spor branşınla ilgilenen arkadaşlar ile tanışmak isterim

18. erlik

erlik Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Güçsüz Powerliftera VG ci denir
    Yağ tulumu VGciye powerlifter denir

Diye birbirlerine takılıyorlar bizim salonda.
    Yalnızca Türkiye'de değil dünyada da VG salonlarında powerlifting'e pek sıcak bakılmıyor. Koparmanın, High Pull'un hatta düpedüz Deadlift'in yasaklandığı salonlar var.

Bunun nedeni Masteer'ın değindiği gibi güvenlik. Daha bar tutmayı bilmeyen adamı overhead squat'ın altına sokmak bence de doğru değil.

Bir de bizim insanımızda gaz fazla, sebat eksik sanki. Hocanın verdiği programa bir ay tahammül edemeyip "bu az" ya da "gelişmiyorum" diye ağırlık artıran, egzersiz ekleyip çıkartan, spotter yardımı istemeyi gurur meselesi yapan üyenin Zincirli Bench ten kazanacağı en fazla kaburga kırığı olur.

Ama "powerlifter zaten bilir, hoca yardımı, program istemez" iddiasına katılmıyorum. Her tecrübe seviyesindeki adamın öneri ve yönlendirmeye ihtiyacı olur. Pek çok salonda hacalar bu konularda kendini geliştirmiyor ve bunu bahane ediyor. Eksikliğini göstermemek için de VG dışındaki disiplinleri kısa yoldan "yanlış" ilan ediyor.
    Sözüm lütfen kişisel alınmasın, bu forumdaki hocaların başarılı çalışmaları ortada.

Son düzenleme: 13 Temmuz 2010
    zoparrat bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş