Powerlifting hakkında birkaç soru

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Blonde tarafından 3 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Merhaba arkadaşlar bikaç sorum olacak. Bu sporla ilgilenen türkiyede pek yok ama varsa cevaplarsanız sevinirim

1- Powerlifting ve olimpik haltercilerde nefes olayi nasıl oluyor ? Vg de hareketin pozitifinde nefes verilir negatifinde alınır. Fakat powerlifting ve halterciler nefes tutma olayı var nasıl ve neye göre yapiyorlar bu nefes olayini tam bi anlatabilecek varsa iyi olur

2- powerliftinge başlicam ama hiçbi türkçe kaynak bulamadim ne yapcam neye göre caliscam nasıl calişcam program nasil oluşturcam bilmiyorum bilgisi olan varmi acaba şimdiden teşekkürler

Birde son olarak amonyak koklama olayı ne kadar doğru ? Başlayinca kullanmak istiyorum ama bi sorun olmaz herhalde

2. Mr X

Mr X Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    google a yada foruma kuvvet ve güç antrenmanları şeklinde arama yapabilirsin
    amonyak olayına karısmam

Blonde bunu beğendi.
  3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    1) hareetler özellikle halterde ağır enerji geretktiren ve uzun süreli
    hareketler olduğundan " oksijen borçlanması" fazıan girmek kolaydır ...bu nedenle nefes alma hareketin uzunluğuna göre bölünebilinir ...yani bi kaç nefes ...

2) örneğin silkmede , halteri çekerken ,altına girerken nefes alabilirsiniz , squat yaparken verme , jerk bölümünde tekrar nefes alam ve vererek basma vb ...

3) tabi bu mutlak kural değil ...tersi de yapılabilinir , ama hareket uzun olduğundan tek nefes yetmeyez...

powerde sorun yok ....basaren verin ...yeterli

Blonde bunu beğendi.
  4. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    Amonyak sanırım ağır kaldırınca baş dönmesi sarsılma oluyor beyin hücrelerine nüfuz ediyor ve sarsılmayı gideriyor bildiğim kadarıyla

5. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    amonyağı hiç kullanmadım ama sık kullanmamak gerekiyormuş , zararlı olabilirmiş. nefes olayında ise kendine en uygun olanı keşfet. çoğunlukla deadlift ve squat'ta hareket bitene kadar nefes tutulur ve valsalva manevrası denilen olay yapılır. kaynak olarak da türkçe bir içerik olduğunu sanmıyorum. linkteki arkadaş kısa bir derleme yapmış ordan faydalanabilirsin.
    https://eksisozluk.com/entry/43066346

Sayfayı Paylaş