Powerball ve Yumruk Gücü

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve bb78 tarafından 28 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. bb78

bb78 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşlar selam. Tek bir sorum olacak size cevaplayanlara şimdiden teşekkürler. Bu powerball yumruk gücümüzü ne ölçüde artırır ? yani benim amacım şişmek değil güçlü olmak. 180 boy 60 kiloyum. ve 6 ay düzenli olarak powerball çalışması yapsam şu kol için gösterilen resimlerdeki egzersizler gibi. güçlü bir yumruğum olur mu ?

2. meercm

meercm Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Selamlar. Powerball daha çok ön kolu geliştirmeye yönelik bir alettir. Kendim kullanıyorum pek bir faydasını görmedim :) Neyse konumuza dönersek; powerball ön kola daha çok etki eder. Yumrukta ise yumruk hareketine bakarak anladığım kadarıyla iş tamamen göğüs-triceps-bel-omuz işi. Bir kere tricepsi her yumrukta kullanacaksın az çok. Uppercut vursan omuz kullanacaksın, direk vursan göğüs, kroşe vursan adonis kasların devreye girecek. Powerball göğüs ve omuzu hiç çalıştırmadığı gibi tricepsi de çok az çalıştırır. Yumruğunun güçlü olmasını istiyorsan ve evde bunu başarmak istiyorsan bana göre yapman gereken 2 şey var. Birincisi bol bol şınav çekmek. İkincisi ise bir kum torbası alıp yumruk tekniğini ve hızını artırmak.

3. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    birazda olsa yarar saglar. ama ben bilek yayını öneririm buyuk oranda gelişme saglıyor.ve ceneye sert ve saglam bır yumruk atarsan buyuk ıhtımal yere düşürürsün.

Son düzenleme: 30 Eylül 2010
  4. body-ci

body-ci Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    senin amacın yumruk gücünü artırmak değilmi....bak mesela ,boksörlerin yumrukları demir gibi, powerballa mı yapıyorlar hayır,bi faydası olmaz yumruk gücüne... yumruk şiddeti,yine yumruk atarak gelişir...kum torbasında çalış...

5. meercm

meercm Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Ayrıca evde ne kadar kum torbasına vurursan vur, ve ne kadar güçlü olursan ol senden güç olarak aşağıda bir boksör kadar iyi yumruk atamazsın. Gidip yerinde öğrenmeni öneririm. Yumruk atmak zor bir iştir aslında.

6. bb78

bb78 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Benim istediğim yaşıtlarıma göre sert vurmak yani güzel bi yumruk çıkartmak. Öyle bi vuruşta hastanelik etmek değil :D

7. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    anlatamadık gitti insanlar bilmeden burda gögüs kasının direk vuruşlara etkisi oldugunu arka kolun kroşeye etkisi oldugunu söylüyor vs. vs. arkadaşlar geçelim artık bunları yumrugun o kasla bu kasla ilgisi yok. bilmeden kendimizce düşündüklerimizi burada dogruymuş gibi anlatmayalım uzun süredir boks yaptıgım için yazma hakkımın oldugunu düşünüyorum.
    tam dogru yumruk atabilmek için kol omuz bel ayaklar aynı anda hareket eder. biri eksik oldumu atabilicegimiz en şiddetli yumrugun yarısını dahi atamayız belkide nededigimi anlamıyorsunuz. bunu bir boks salonuna gidince muhakkak anlarsınız.

8. bb78

bb78 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    j.claude.er peki powerballın yumruk gücüne etkisi olur mu ? duvarı yumruklamanın bide ?

9. meercm

meercm Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    j.claude.er ben de duruşun, ayakların, belin, karnın, kısacası tüm vücudun yumrukta çok etkili olduğunu biliyorum. ama takdir edersin ki bu arkadaşımızın boks yapmak gibi bir niyeti yok. zaten gücün o kadar önemli olmadığını, boksör kadar iyi yumruk atmasının imkansız olduğunu söyledim. kaldı ki saydığım kaslar yumruk atarken çalışan kaslar. direk nereye vurursan vur göğüs kasların triceps kasların omuz kasların devreye girecektir. hele de boks yapmayan, yumruk atmayı bilmeyen birinde daha da etkili olacak bu kaslar. yumruk atmayı bilmeyen 50 kiloluk bir adamla yumruk atmayı bilmeyen 100 kiloluk bir adam karşılıklı birer yumruk atsalar ve aynı yumruğu atsalar kimin daha çok zarar göreceği aşikar. demek oluyor ki gücün önemi çok fazla. istersen 20 senelik boksör ol eğer tricepsimi göğüs kasımı ben kullanmıyorum yumruk atarken, hiç bir etkisi yok diyorsan kusura bakma. ben burada polemik yaratmaya çalışmıyorum ve boks yapıp gelip burada yardımcı olan insanlara da saygım sonsuz. söylediklerine normalde tamamen katılıyorum ama bu arkadaşın durumunda benim söylediklerim çok da mantıksız görünmüyor. yoksa yumruğun gücü alttan üste doğru gider diye biliyorum. bacaktan başlar, kalça, bel, karın kasları, sırt vs. yukarı doğru çıkıyor. kısacası vücuttaki her kastan yararlanıyorsun.

Son düzenleme: 30 Eylül 2010
  10. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    bu aletin ön kol çalıştırdıgını biliyorum. yumruk atma konusunda faydalarının fazla olmayacagını söyliyebilirim. duvarı yumruklamakta ele çok zarar verir. boksörler bile katkat bandaj sarıyorlar ellerine sonrasında eldivenlerini takıp kum torbasını yumrukluyorlar. amator sporcular yumruklarını geliştirmek için agırlıktan çok kum torbasını döverek güç kazanırlar profosyonel olduktan sonra hem güç kondisyon dayanıklılık arttırmak için agırlık antrenmanları yaparlar. yumrugu geliştiricegin yer boks salonudur. yumruk gücünü geliştiricegin en önemli antrenman kum torbası ayna karşısında çalışma antrenmanlarıdır. agırlık antrenmanları 2.planda kalır.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:41 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:30 ----------

ozaman bende sana katılıyorum. fakat şunuda belirtmemde yarar var 60 kg de dövüşen boksörler var. vucutlarında ki kas oranları belli . 70 75 kg lik bi vucutcu kas oranına bakarsak daha fazla kasa sahiptir ama demek degildir ki kendinden zayıf boksörden iyi gögsü iyi arka kolu oldugu için daha iyi yumruk atar . benimde arkadaşa iyi yumruk atmak istiyorsan bi boks salonuna git 6 ay 1 sene orda çalış ozaman iyi yumruk atarsın dı tavsiyem. yumruk atmayı ögrenmek için lisanslı boksör olmak zorunda degil çünkü.

11. meercm

meercm Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Evet doğru söylüyorsun. Birbirimizi yanlış anladık demek ki. Benim de tavsiyem bu yönde bir süre boks yapıp en azından doğru yumruk atmayı öğrenmesi gerek. Yarın bir gün ben benchte şu kadar basıyorum squatta bu kadar yapıyorum ben ne biçim vururum biliyor musun diye gezerken 50 kiloluk bir adam bayıltır kalkamazsın bir daha :)

12. bb78

bb78 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Boksa gitmeyi düşünmüyorum. Eve kum torbası almamı önerirmisiniz ? Kum torbasının ücretini de söylermisiniz ?

Evde aynanın karşısında yumruk çalışması yapıyorum. Bazen damarlarım geriliyo gibi bi acı hissediyom :D Ama geliştiğinin farkındayım.

13. meercm

meercm Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    90-100 liraya vasat bir şey bulabilirsin. Şimdi şöyle söyleyeyim kemiklerini kullandıkça kemiklerinin içi boşalır ve kemiklerin daha lifle bir hale geçerek sertleşir. Kum torbasına çıplak elle çalışırsan uzun vadede yumruk vurduğun zaman elin acımamaya başlayacak. Sinirlerin duyarsızlaşacak. Ama çıplak elle çalışmak demek kum torbasını ve belki de elinin yüzeyini parçalamak demek. Ona göre eldiven kullanıp kullanmamakta karar senin. Ama ben hala kısa bir süre de olsa yumruk tekniğini öğren derim.

Sayfayı Paylaş