Polar Saat ile yürüyüş

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve emrahozsahin tarafından 7 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. emrahozsahin

emrahozsahin Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kocaeli-Körfez
    Merhabalar..

ben 3 aydır diyet yapıyorum aynı zamanda her akşam 1 saat falan yürüyorum 108 kilo ile başladım ve 89 kiloya düştüm.. Bu zamana kadar hiç koşmadım desem yeridir yediklerime dikkat ettim ve her akşam 1 saat civarı yürüyüş yaptım.

Son 1 aydır 2 kilo verdim ancak biraz düzenim bozuldu o kadar sıkı yapmadım ramazandan dolayı biraz değişiklik oldu.

Şimdi bir kondisyoner arkadaşımdan polar saat ve göğüs bandını aldım.
    Boy 1.74 Kilo 89 yaş 26... bu değerleri girdim yürüyüşü hızlı bir tempoda yapıyorum nabız değerlerimi min 126. max 165 olarak düzenledim bu değerlerin dışına çıktığım zaman polar saat dıt dıt diye ötüyor ve tempomu ona göre biraz daha hızlandırıp 126 nın üzerine çıkıyorum.. dün 1 saat 25 dakika koştum ve ortalam 130-140 nabız aralığında yürüyüş yaptım 600 kalori yaktım toplamda.

her gün 1 saat 15 dakika düzenli yürüsem bu nabız değerlerinde daha fazla kilo verebilirmiyim yoksa artırmam spor şeklini değiştirmem veya düzenli olarak 1 saat falan koşu yapmammı gerekiyor.

Birde hangi nabız değerlerinde yürüyüş veya koşu yapmam gerekir bunun hesaplamasını nasıl yapabilirim.

Son düzenleme: 7 Ağustos 2012
  2. Brachialis

Brachialis Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    130-140 kilo vermen için gayet yeterli değerler.Kilo vermeye başladığın zaman bu tempoda kalp atışın düşecektir.İlerde kilo vermen yavaşlarsa koşuya geçmen gerekebilir.Şimdilik mümkün olduğunca her gün yürümeye çalış.

3. emrahozsahin

emrahozsahin Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kocaeli-Körfez
    Teşekkürler..

birde dikkatimi birşey çekti.
    1 saatte ortalama 135 nabızla yürüdüm bugün 650 kalori yaktığımı gösterdi süper birşey bu acaba yanlışmı diyorum...

öte yandan terlerime baktığımda bu nabız aralığında daha önce polar saat olmadan 1.5 saat yürüdüğümde elde ettiğim teri falan daha kısa sürede yakalıyorum.. demek daha önce hızlı yürüyordum ancak bazı zamanlar farkında olmadan yavaşlıyormuşum anlamıyordum tabi.. şimdi polar saat olunca hep belli nabız aralığında gittiğimden terim soğumadan sonuna kadar sürdürüyorum onun içinmi böyle iyi kalori yaktığını gösteriyor.. koşmayı denedim 130-140 aralığında çok yavaş geldi tempo onun için yürüyeyim daha iyi dedim

4. Brachialis

Brachialis Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bende polar saat kullanan biri olarak kalori değerine bakmıyorum.Nabız saatindeki kalori özelliğinin fazla gösterdiğini düşünüyorum.1 saat çok hızlı bir yürüyüş ancak ortalama 350-400 kalori yakar.Bunun yanında saat sizin o nabız değerinde mesela koşu mu yoksa yürüyüş mü yaptığınızı bilemez.
    Eğer her akşam yürüyorsan yürümeye devam et.Koşmayı şu durumda her gün yapamazsın.Süreyi yüksek tuttuğun sürece yürüyüş toplamda daha fazla kalori yakacaktır.
    Hesaba gelince önce maksimum nabız değerini 220 den yaşına çıkararak yani ortalama 195 civarında diyebiliriz.Bu değerin %70-%80 aralığı aerobik bölge denir,yani 140-160 civarı.Bu aralıkta anaerobik bölgeden(%80-%90) daha az kalori yaksan da nefessiz kalmayacağından uzun süre devam edersin.Tam değeri yinede bilemeyeceğinden amacın nefessiz kalmadan olabildiğince değeri artırmak olmalı.
    Yürüyüş sırasında aralarda koşmanı öneririm.140 değerinde koşmakla yürümek arasında fark vardır.Bir saat yürüyüşte 300 kalori yaktığınızı düşünürsek koşu da bunun 2 katına rahat çıkar.İlerde kondisyonun arttıkça yürüyüş yerine koşuya geçmeye başlaman çok daha hızlı kilo vermeni sağlayacaktır.
    Koşu yavaş geliyorsa temponu en fazla 160 olacak şekilde ayarla.

emrahozsahin bunu beğendi.
  5. theunnamed

theunnamed Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Ankara
    Bende nabız konusunu araştırırken rastladım böyle bir bilgiye, biraz önce paylaştım isterseniz bir göz atın.. Kilo kısmını bilmiyorum ama yaş ile ortalama birşey söylüyo. Benimde yaşım 26, mesela 115 - 135 arası diyo yağ yakımı için uygun nabız aralığı..

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/nab-z-kontrol-ile-spor-t61055.html?p=611337

6. Ertan05

Ertan05 Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Su polar saatlerinin sadece nabiz gosteren cesitleri vardi. Onlari nerden bulabiliriz ? Saatten almak istiyorum da

7. theunnamed

theunnamed Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Ankara
    Acura AC-2013 diye bir saat var, az fonksiyonlu, sadece nabız için yeterli galiba. Bende bunu almayı düşünüyorum. GG de 50 TL civarı satılıyor, ama değerleri doğru bir şekilde gösterir mi acaba diye endişem var

8. Ertan05

Ertan05 Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    bilemicem artık

9. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    Ben Sanitas SPM25 kullaniyorum. Yüzme'de falan kullanabilirsin tavsiye ederim. Ayrica yaktigin yag ve kal. de gösteriyor. Günlük hayatda da kullanabilirsin tasarimi harika

Amazon'da 25 € almisdim bunu

http://www.sanitas-online.de/web/en/products/heartratemonitors/heartratemonitors.php

10. Altintren

Altintren Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Turizm
    Yer:
    Antalya
    En basiti 220 - yaş formülüdür. Çıkan rakamın %60-70'i hesaplanarak kişinin kabaca yağ yakım nabız aralığı belirlenmiş olur.

Örnek: 27 yaşında birinin yağ yakım nabız aralığını (şu anda 27 olduğunu kabul ediyorum) hesaplarken önce maksimum kalp atım hızını buluruz; 220-27=193, bu rakam 27 yaşında birinin maksimum kalp atım hızıdır, bu rakamın %60-70'ini alırız ki kabaca 115-135 nabız aralığına denk gelir. Bu kişi yağ yakabilmek için bu nabız aralığında kalmalıdır.

Mesaj 2012'ye ait ama arama motorları ile gelenler için cevap olsun. Umarım istediğin kiloya ulaşabilmişsindir.

Selamlar,

Sayfayı Paylaş