Pirincin Besin Değerleri ve Yararları

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve acemi_42 tarafından 23 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 26 üye.
  1. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bizim tür pirinç değil tabi ki...((

besin değerleri yüksek olan "kepekli,tam pirinç" ,kabuğu ile birlikte olan...

2. TheBest

TheBest Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    ben 1-2 ogunumde beyaz pırınc tuketıyordum. Çoğu vücutçuda sezon dışında beyaz pirinç tüketiyor . Şimdi beyaz pirinç tüketmemeli miyiz veya tüketiceksek o dediğiniz türünü nereden bulabiliriz?

3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    kepekli pirinç bi aralar süper marketlerde mevcuttu...biraz fazla su gerekir...

ama, pirince bu kadar takmaya gerek yok, yoksa başka şeyler tabi ki...)

4. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    şimdi anlamadıgım bişey var bizim kullandıgımız beyaz pirinçin 100 gr pişmiş halinde kaç gram karbo var ?

5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    yağsız ,haşlanmış olanda bayağı az ...

örneğin , şişme faktörü 4 ise bu yaklaşık 25 gr kuru pirinç yapar...

eh,bunun ne kadarı karbonhidrat?!..1 gr kuru pirinç 3.5 kcal civarı ...bunu 25 grla çarparsanız , 100 kcal gibi bi yaklaşık değer çıkar...

türkçesi , haşlama pirincin çoğo "su" (yumurta beyazında olduğu gibi !:::)

6. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    daha önce arkadaşlarında belirttiği gibi türkiyede kullanılan prinç glisemik endeksi yüksek çabuk kana karışan ve insülin değerini altüst eden cinstendir malesef. vucut tarafından kullanılmadığında kısa sürede yağa dönüşme olasılığı yüksektir. o yüzden ben genelde beyaz princi idmandan 1 saat sonra yerim. idmandan önce vucuda daha dengeli enerji sağlayan yulaf, bulgur ve esmer prinç tercih edilmelidir.

ZeusS_ ve ispirli bunu beğendi.
  7. TheBest

TheBest Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    o zaman kepeklı makarna,bulgur ve yulaf ıyıdır , pre work out olarak pılavla proteın shake olabılır mesela :D bırde esmer pırınce ben magazalarda hıc rastlamadım esmer bulgur var fakat pırınc yok.

8. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    Diyetteyken hatta kahvaltıda bile beyaz pirinç tüketirim diyeyim:D.

Steve ve ZeusS_ bunu beğendi.
  9. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    1.idmandan hemen sonra whey protein + basit karbonhidrat (dekstroz veya maltodekstrin)

2. idmandan 30dk. sonra blend protein ( whey+yumurta+süt proteininden oluşan)

3. idmandan 1 saat sonra beyaz prinç pilavı+ tavuk.

idman sonrası bu şekilde beslenilebilir.

yulaf, kepekli makarna , bulgur idmandan 2 veya 4 saat önce tüketilirse daha iyi olur. idman sonrası beyaz prinç daha idealdir. yalnız protein shake ile aynı anda içilmesi proteinin sindirilmesini zorlaştırır. whey protein içildikten en az 45dk. veya 1 saat sonra yemek yenmesi daha doğru olur.

Son düzenleme: 7 Kasım 2011
  10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    pirinci , beyaz da olsa yiyebilirsiniz kompleks karbonhidrat olarak...)

glikemi indeksi olarak yine de uygundur , yeterlidir...

ayrıca, hazmı kolay olduğundan tercih edebilirsiniz...)

sorun yoktur fazla...)

11. TheBest

TheBest Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    pre yerıne post yazmısım hızlı sındırıldıgınden dolayı tuketılebılır bence cok tartısılıyor bu konu harıbo tuketıyorum ben proteın shake ıle bırlıkte .antremandan 2 saat once kepeklı makarna tercıh edıyorum yulafı sadece sabah tadı pek hosuma gıtmıyor acıkcası.ıdmandan 1 saat sonra tavuk gogsu pirinç pilavı salata.

12. lutzov

lutzov Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    türk princi beyaz pirinc genelde egzersizden 1,5-2 saat once glikojen depolamak ıcın alınır bılıorum rafıne edıldıgı ıcın basıt karbo kadar cabuk depolanıo ama siyah pirinc ıse ogunlerde alındıgı zaman ınsanı daha uzun sure tok tutuo dıye bılıorum (benım tercıhım nohutlu kahverengi pirinç)

Son düzenleme: 26 Mart 2012
  13. Shredded2

Shredded2 Yeni Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Bulgur gaz yapıyor
    Beyaz pirinç kan şekerini dalgalandırıyor
    Eğer bu ay yağ yakımı istediğim gibi olmazsa ekmeğime geri döneceğim ben. :)
    Makarnada hamura benziyor inanmıyorum şahsen ben GI'sinin düşük olduğun****epekli ekmek tüketmek daha mantıklı en azından lif oranı yüksek.

14. bebeqte5tur

bebeqte5tur Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    yanlışlar var, beyaz pirincin kalori kısmında 0,9 kalori yazıyor :D ayrıca karbonhidratların ve proteinlerin verdiği enerji 4 kalori kadar yağ neredeyseyokkadar yağlarda 9 kalori veriyor. bi hesap yaptıgımızda orda yazanla aynı çıkmıyor . ayrıca beyaz prinç glisemik endeksi yüksek besinlerden kan şekeri için iyi olduğu söylenmez, araştırmanızı yenilemeniz dileğiyle :)

15. Stronger8

Stronger8 Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilişim
    Yer:
    Istanbul
    Peki biz kendimize göre diyetimizi yazarken vücuda alınan karb. miktanırı pişmişe göre mi pişmemişe göre mi hesaplayacağız ?

16. Melih.

Melih. Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar bana karbonhidrat hesaplaması konusunda yardımcı olurmusunuz anlamadığım ve çözemediğim bir konu var
    Hocam bana 300 gr karbonhidrat almamı söyledi günlük olarak..
    1 tane hassas tartı aldım site vermek yasakmı bilmiyorum onun resim çektim
    ben 1000 gr yani 1kg pirinç yediğim zaman 200 gr karbonhidrat almışmı olucam hocama sordum pirinci pişmiş besin değerleri olarak hesapla dedi günde 1kg pirinç fazla değilmi yerim gerçi sıkıntı yokta fazla geldi bana +150-200 gr yulaf yemem lazımki 300 gr yapsın onun dışında proteinide 160-200 gr arası alıcam bu arada boy 190 kilo 80kg bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim

17. Rash4ever

Rash4ever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Konuyu feci hortlatıcam ama gerçekten dayanamadım normalde forumlara cevap falan atmam da bu konuya ciddi dayanamadım. Canım arkadaşlarım güzel kardeşlerim abilerim bakın. 100 Gram pirinçte 78 Gram karbonhidrat vardır. Ama 100 gram kuru bakliyat olarak olan pirinçte yani elimizde kuru kuru tutuyoruz ya pirinci hani böyle hiç pişirmemişiz daha öyle şekilde pirinçte 78 gram karbonhidrat var 100 gramında. Tekrar söylüyorum pişmemiş hiçbir işlemden geçmemiş marketten bakliyatçılardan nereden aldıysak direk elimize tartarak aldığımız 100 gram pirinçte 78 gram karbonhidrat var. Bu gerizekalı siteler ise pirinç kalorisi veya besin değeri diye yazınca gelipte size pişmiş pirincin besin değerini verirler. Şimdi bazılarıda demişki pirinci pişince besin değerimi ölüyo karbonhidratı mı ölüyor? Hayır kardeşim yok öyle bişey pirinci pişirince hacmi artıyor ağırlığı artıyor. Yani sen 25 gram kuru pirinç pişiriyosun ya suyu emiyor o 100 gram oluyor. Peki 25 gram kuru pirincin ortalama karbonhidratı kaç? 20 Gram. Şimdi 25 gram kuru pirinci pişirdin 100 gram oldu. İşte o sitelerdeki 100 gram bu 100 gram. O sitede 100 gram yazıyo ama sizin marketten aldığınız 25 gram pirince denk geliyor. Neden bu kadar araştırmadan yoksun bir milletiz anlamıyorum adam gelmiş 1 kilo pirinçmi yicem diyor Mr. Olympia hazırlanıyo mübarek sonrada yağlanınca pirince suç atıcak bu spora suç atıcak. Mantıklımı sence böyle bişey olabilir mi yani? 1 kilo pirinç nedir...
    Saygılar

Son düzenleme: 7 Ekim 2015
  18. SuperFranky

SuperFranky Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    pirincin glisemik indeksi 87 zararlı değilmi?

19. Rash4ever

Rash4ever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Glisemik indeks her zaman zararlı değildir yüksek glisemik indeksli besinleri doğru kullanırsanız kas yıkımını azaltır ve testesteron seviyenizi dahada arttırabilirsiniz.

20. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam gercekten anlamadim,dalga gecmiyorum,biz simdi 100 gr pismis pirinc yada bulgur yedigimizde kac gr karbo almis oluyoruz yani ?

Sayfayı Paylaş