Pirinç'in Zararları (fazla tüketim)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve MesutG tarafından 1 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Günde En az 2 Öğününde Pilav yiyen biri olarak açıyorum bu konuyu. Amacım Tartışma ortamı yaratmak ve pirinci enine boyuna her yönüyle tartısmak ;
    Fazla pirinç diyabet riskini artırıyor

Uluslararası bir araştırmanın sonucuna göre, düzenli olarak ve fazla miktarda tüketilen pirinç pilavı tip 2 diyabet riskini artırıyor.

Sonuçları İngiliz tıp dergisi BMJ'de yayımlanan araştırmada, Dr. Qi Sun başkanlığındaki bilim adamları, Çin, Japonya, ABD ve Avustralya'dan toplam 350 bin kişinin, 2 ile 22 yıl arasında değişen sürelerde toplanan verilerini analiz etti.

Düzenli ve çok miktarda tüketilen haşlanmış beyaz pirincin tip 2 diyabet hastalığı ihtimalini artırdığını belirten bilim insanları, ek olarak tüketilen her bir porsiyonun (158 gram pişmiş pirinç) diyabet riskini yüzde 11 artırdığını kaydetti.

Bilim insanları, pirincin az miktarlarda ve aralıklarla tüketilmesinin ise bu konuda risk yaratmadığını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) arsenik için içme suyunda litrede en fazla 10 mikrogram sınırı koyduğunu kaydeden bilim adamları, ancak ABD veya AB'de pirinç için böyle bir sınırın bulunmadığını bildirdi.

Pirincin farklı oranlarda arsenik içerdiği uzun zamandır biliniyor. Bitki, bu ağır metali topraktan alıyor ve tohumlarında yani pirinç tanelerinde topluyor. Pirinç türleri arasında arsenik oranı olarak farklılıklar bulunuyor. Aynı zamanda pirincin ekildiği bölge arsenik muhteviyatını etkiliyor. Bu nedenle bilim adamları için pirinçle ilgili genel değerlere ulaşmak zor oluyor.

Çölyak hastalarının pirinç ağırlıklı beslendikleri için özellikle tehdit altında olabileceğini ifade eden bilim adamları, Çin'in yaptığı gibi Avrupa ve ABD'nin de pirinçteki arsenik miktarına üst sınır getirmesi gerektiğini bildirdi.

2. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    pirinçten başka alternatif çok , ben 20 günde bir tüketirim mesela. zaten çok yağlı lapa desen o da yenmez

3. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    Beyaz pirinci gorece yuksek glisemik indekse sahip oldugundan tuketmiyorum. Bulgur bence oldukca iyi bir alternatif. Bunun yani sira bulgur yagsiz tuzsuz az domates ile guzel olsada pirinc pilavi pek yenebilir olmuyor:)

4. Tamerbrs

Tamerbrs Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Ben hemen hemen hergun esmer princ yerim.

5. UslanmazUmut

UslanmazUmut Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Gaziantep
    Bir pirinç tanesini ektiğiniz zaman 3 bin pirinç tanesi elde edersiniz. Bu kadar ucuzdur pirinç üretimi. Ama çamurda yetişir pirinç. Ve oradaki bakterilerin yarattığı metan gazının küresel ısınmaya katkısı yüzde 7 civarındadır. Ama beş para etmez pirinç tahılı, protein değeri en düşük, glisemik endeksi en yüksek, yani en kolay şişmanlatan en az protein veren pirinç, bire 3 bin verdiği için, birilerini kolay zengin ettiği için hiç kimse ondan vazgeçemiyor. Üstelik küresel ısınmaya yol açtığı halde kimse ağzını açmıyor.

Not:Milliyet haber de küresel ısınma ile ilgili bi makalede okumuştum

Azi, deist190 ve Erkel bunu beğendi.
  6. Turkhero

Turkhero Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    bu esmer pirinci nerden alıyosunuz? ben bir türlü raslayamadım duh

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    lütfen kaynaksız makale paylaşmayın..kaynak nedir?

Azi ve AngryHun bunu beğendi.
  8. Alfamatador

Alfamatador Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Küresel ısınmayla ilgili bilgi kirliliğine bir ekte sen yapmışsın. Bir ara ineklerin çıkardıgı gazların küresel ısınmayı tetiklediğine dair yazılar dolaşıyordu internette. Saydıgın özellikler bu gıdanın tercih edilmesi için yegane gerekçeler. Ucuz ve üretimi nispeten kolay bir karbonhidrat kaynağı gıda temininde zorlanan kitleler için muazzam önem arz ediyor. Söylediğin gibi 5 para etmez bir gıda değildir. Asya milletlerini doyuran yegane tahıldır.Söylediklerim soya içinde geçerli.

9. deist190

deist190 Yeni Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Havalimanı
    Yer:
    Ankara
    doğadaki herşey yararlıdır mantığına ters düşecek bir başka ürün daha... sonra doğaya saygı denir. Doğayı kirletmemek lazım katılıyorum ama gördüğünüz üzere herşey de insan yararına değil doğada. Az miktar yenebilir pirinç zorda kalınca tabi ki ama GI'si orta-yüksek olduğu için tercih edilmemeli o ayrı.

10. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Migroslarda bulunuyor...

11. Tamerbrs

Tamerbrs Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Ben yurtdisinda yasiyorum her markette bulunan birsey. Hatta siyah olani var ama o cok fazla pahali.

12. UslanmazUmut

UslanmazUmut Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Gaziantep

Sayfayı Paylaş