Periyodik Kan Verme İşleminin Yararları Nelerdir?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve pauloakenfold tarafından 26 Şubat 2007 başlatılmıştır.

1. pauloakenfold

pauloakenfold Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tekniker
    Yer:
    İstanbul
    Selam Arkadaşlar;

Sizinde bildiğiniz gibi vücudumuz önemli sıvılarından biri olan kanımızın motoryağı gibi arada bir değişiminin sağlıklı olduğunu herkes bilmektedir. Fakat Bodybuilding sporu ile uğraşan birinin düzenli kan vermesi o insana pozitif yada negatif ne gibi etkiler yapar bunu merak ediyorum? Biraz Tıp Uzmanlık sorusu gibi olduğunu farkındayım; Fakat cevap verebilecek birileri mutlaka vardır?

Sevgiler

Süheyl Fırat

2. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Selam Süheyl bey;Başlığı yanlış yere açmışsınız,sağlık-sakatlanma bölümüne açsaydınız daha iyi olurdu.Site doktoru bunu cevaplayabilirdi,saygılar.

3. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    öncelikle şunu belirteyım kan vermek kişiye kilo aldırma veya zayıflama yonunde bir gelişme saglamaz.bu kanıtlanmadıgı halde hep soylenen bir durum.ozellıkle ek urun kullanan ve özel beslenen sporcularda (ve ozellıkle bende) kan yogunlugu daha fazla oluyor ve dolasım yavaslıyor.bu nedenle hareketsız kalan kısımlarda ödem veya şişmeler meydana gelebiliyor.bu nedenle ben yılda en azından 2 defa kan verılmeli dıyorum.gelişiminize negatıf bır etkısı olmuyor.vucut zaten ilk 3 gunde once kandaki eksılen suyu tamamlıyor ve bu sızde rahatlama meydana getırıyor.bildiklerim bunlar.bazı açıklamalarımda kelime hatalarım olabilir fakat doktorumdan öğrenip aklımda kalanlar bunlar.

1919 bunu beğendi.
  4. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    Hb alt sınır değeri kadın için 12 erkek için 14 g/dl bunun üzerinde iseniz kan vermenizde bir sakınca yok.ayrıca türkiye gibi kan bağışının çok az olduğu bir ülkede gayet yararlı bir hareket.kan verdiğiniz gün ve ertesi gün antrenman yapmayın bunun dışında bir şeye gerek yok
    kan yoğunluğu sporcularda neye bağlı artıyor merak ettim?!
    kan vermeden de vücutta hücresel bazda yenileme işlemi devam eder yani kan vermeniz sizde bir yenilenmeye yol açmaz kanınız kirlenmez bozulmaz(motor yağı) ancak 1ü kan verildiğindeki yaklaşık 70 kg bir erkekte total kan volumunün %5-7 si kadar )metabolizma yapım yönünde uyarılır buda kısa sürelidir
    neticede sağlık durumunuz uygunsa yılda 3 kez verilebilir

1919 bunu beğendi.
  5. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    sayın doktor aslında bu kan yoğunluğuna siiznde bir açıklama getirmenizi bekliyorum.çunki geçtiğimiz sene içinde yaklaşık 1 ay yerde sürünerek hayatımı idame ettirdim.yazın başında başlayan bir durumdu.ayak bileklerimde şişiklik ile başlıyor ve 24 saat içinde yukarıya doğru hem şişme hemde morarma olarak devam ediyordu.2 doktora gorunmeme ragmen çözüm bulunamadı.bende eski bir cerrahın özeline gittim.kalp ve damar uzmanıymış yanılmıyorsam.bana kan yogunlugundan kısaca bahsetti.beslenme ve kullandığın ilaçlar nedeni ile kan yogunluğumun arttıgını ve genelde oturduğum için kan akışkanlığımın az oldugu kısımlarda ödeme yol açtıgını soyledı.bana söylediği cümle aynen şu;nasıl normal insanların kanı su gibi ise seninde şu anda boza kıvamında.ilaçlar verildi ve 1 hafta boyunca soguk su ile masaj yapıp ayaklarımı yuksek bır yere koymam soylendı.sonra benim aklıma kan vermek geldi.eger kan verırsem oncelıkle kandaki sıvı tamamlanacagından akıskanlık kazanacaktı.hemen gıdıp kan verdım ve kısa bir iyileşme surecınden sonra şimdilik rahatım.
    sizin farklı görüş veya düşünceleriniz olursa faydalanmak isterim.

1919 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş