patlayıcılık mı? devamlılık mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve CENTAUR tarafından 31 Ekim 2006 başlatılmıştır.

1. CENTAUR

CENTAUR Guest

1 yıldan biraz fazla oldu başlayalı egzersizlerin çoğunda genellikle 8, 7 ve 6 veya daha az tekrarlı çalıştım şunu fark ettim;
    Misal vereyim Alna Pres 40 kiloyla zorla ama nizami 5-6 tekrar yapıyorum, yine bozmadan 45 lere falan çıkıyorum daha az tekrarda olsa 1-2-3-4 patlatıyorum ama gel gelelim 30 hatta 25 kiloyla 10-12 tekrarın üstüne çıktığım zaman yardım gerekiyor demek ki hep patlayıcı kuvvet çalışmışız kuvvette devamlılık yok bu konuyu bilen veya yaşayan veya tavsiyesi varsa paylaşımlarını bekliyorum.

2. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    devamlılık dediğin kas dayanıklılığı dayanıklılık istiyorsan ozaman 4*10-12 yap kütle ve kas gelişimi için sana tavsiyem 3*8 yapman yada 3x10-8-6 (bence en iyisi) olabilir

3. CENTAUR

CENTAUR Guest

zaten bende şimdi setleri mesela banch te 16-12-10-7-6 gibi yapıyorum görüntü ve şekil gibi performans ta benim için çok önemli fazla tekrarlarıda iyi yapabilmek lazım herşey patlayıcı kuvvet değildir bence kuvvette devamlılık ta önemli neyse şimdiye kadar kütle yapmışım bundan sonra da şekil ve performans olsun temel egzersizlerde artık 3 set kesmiyor doyurmuyor kasları 4 bazılarında 5 sete çıkıyorum bana yaradığını hissediyorum şimdi yeni bir şey öğrenidim;

böyle 4-5 setli çalışmaya devam ediyorsun daha sonra setleri kısıp 3 e indiriyorsun mesela yukarıdaki piramitin ilk iki setini yapmıyorsun ağırlıkları tavan yapıyorsun en az bir ay böyle sonra ağırlıklar aynı 1 ve daha sonra 1 set daha ekliyorsun başa yeniden piramitliyorsun sonra böyle devam sonra yine böyle gidiyor ağırlık arttırmak için ve kütle ve performans için çok iyi

4. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    evet sana katılıyorum bende aynı sistemi zaman zaman kullanıyorum gerçekten çok etkili bunu şuna benzetebiliriz ilk önce dayanıklılık kazanıp sonra ölçü ve güç te patlama yaratıyorsun

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

çok güzel ifade ettin :) :) :)

6. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    evet düşündümde gerçekten güzel cümle oldu

ayrıca birde şunu söylemek istiyorum en etkili gelişme teknikleri arasında birde şu sistem vardır

HİPERTROFİ VURGU ÇALIŞMASI (Hypertrophy Specific Training)

Teknik yoğunluğu azaltıp frekansı arttırmaya dayanıyor.Yani set sayısı az ama çalışma günleri fazla. Bu tekniğe göre çalışma ile oluşan mikrotravma(kaslarda zedelenme=antrenman) arttırılırsa gelişme hızı da artacaktır. Çünkü mikrotravma 48 saat içerisinde giderildiğinden aynı kas grubu 48 saat sonra tekrar çalıştırılabilir. Uygulamada her kas grubu için sadece 1 set yapılıyor ve aynı kas haftada 3 kere çalıştırılıyor. ABD'de Montclair Üniversitesinde yapılan araştırmada 1.grup çok setli çalışma yapıyor,2.grup ise tek set çalışıyor. Elde edilen sonuçlara göre iki grupta da aynı etki gözlemleniyor.Alabama Üniversitesi'nde yapılan deneyde ise 1.grup aynı kası haftada bir kere çalıştırıyor,2.grup ise haftada üç kere.Sonuçta 2.grup daha fazla gelişme ve %40 daha fazla güç artışı elde ediyor.Bana göre tek set çalışıldığından aşırı çalışmaya(overtraining) dönüşme ihtimali düşük ama kaslarda yeterli uyarımı sağlayabilir mi?Yalnız şunu da belirtmek gerekir ki bir kaç setlik ısınma setleri dahil olmadığından zorlu bir set çıkarılırsa işe yarayabilir. Deneyip gözlemlemeye değer.

(alıntıdır)

7. CENTAUR

CENTAUR Guest

Evet denemek lazım vücudu şaşırtmakta lazım belki bağzılarımıza daha iyi gelir bu herkesin yapısı değişik antrenman sistemlerine cevap verebiliyor. %40 gelişme etkileyici bunu yenimi buldun denemeyi düşünüyor musun

8. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    ben denedim sayılır gerçekten çok iyi hissediyorsun kendini ve gelişme gördüm arada bir değiştiriyorum sistemleri işte hep şaşırtıyorum bu sistemi de dene fafkını görüceksin ama çok sıkı çalışman lazım çünkü bir set yapyıosun

9. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    hypertrophy bilinen en iyi kütle antremanlarından biridir...

Sayfayı Paylaş